Reklama

sobota 4. listopadu 2017

Václavák – bulvár, náměstí, žumpa?


Zdeněk Hrabica
4. 11. 2017
Nejsem sám, kdo dneska a již dlouhodobě - považuje Václavské náměstí za jeden nejšpinavějších a nejméně uspořádaných, málo bezpečných koutů našeho hlavního města. Prožil jsem v něm skoro polovinu svého života. Byl jsem svědkem mnoha jeho dějinných okamžiků – jako učeň vysočanského ČKD, jako voják základní služby, jako novinář – i jako občan. Ale co mi nyní nabízí, je opravdu pro mne a mé hosty, s nimiž tam často zavítám, k neuvěření. 


 
  S fotografy Emilem Fafkem, s Františkem Dostálem, Vilémem Kroppem a s tolika jinými jsem jej i často i v detailech obyčejných všedních i svatečních dnů, radosti i dramat fotografoval a činím tak sám až dodneška.

Nyní již delší dobu sleduji, že Velký kormidelník režimu využívá této plochy k jakémusi opakujícímu se PR prostředí - hlavně ala – co by tomu řekla cizina. Aby nabyla vědomí o neobvyklé světovosti Prahy – matky měst.

Málokdo ví, že po majetkovém převratu po roce 1989 skoro žádný z domů na někdejším Koňském trhu – Václavském náměstí už není v českých rukách. A když, tak na české ručičky jsou přilepené jiné ruce. Rozhodují o něm zahraniční vlastníci a mezinárodní banky. Minimum domů, některé i rozhodnutím doby, jsou již v chátrajícím stavu. A i když nejsou, dochází i po stamilonové rekonstrukci k jejich likvidaci. Nyní například se stalo u domu mezi Václavským náměstím a Opletalovou ulicí z roku 1880, zbořeným stylem, jakým se bouralo kdysi nádraží Těšnov.


Za průčelím mnoha dalších objektů došlo mimo zraky návštěvníků k demolicím podle vzoru knížete Potěmkina. Stačí pohlédnout z pražské Panské ulice, od někdejší budovy Mladé fronty, v níž působil v redakci Prager Tagblatu i zuřivý reportér E.E. Kisch.

Nyní se na provizorním oplocení, kde má vyrůst po schválení stavebního povolení Květinový dům, koná podle vzoru Josepha Goebbelse výstava fotografií s kvízovými otázkami - jenom pro chytré hlavičky. Jak vtipné, ale současně i prostoduché. Přibližuje nám fotografie s popisky česko-anglických textů, jaké zločiny u nás napáchal převážně komunismus. Ale na první pohled je patrné, jakoby je stylizoval někdo, kdo není v českých a slovenských dějinách příliš doma.

U známé historické fotografie z radostného dne osvobozování Prahy 9.května 1945 Rudou armádou , z horní části Václavského náměstí, čteme dvojazyčný česko-anglický popisek : „Ruský armádní tank razící si cestu na Václavské náměstí „ – „Russian army tank enetering Wenceslav Square“ .

Už tehdy nás po šestileté německé okupaci, v níž přišly o život více tři stovky tisíc obyvatel Československa, osvobozovalo Rusko?

Na diváky, hlavně odjinud ze za humny – jistě nikoliv na Pražany – míří celá další obrazová dokumentace. Ostrakizace Gottwalda, Nejedlého – ani Beneš nepřichází zkrátka. Snad je to nyní jakýmsi závdavkem - nyní před 7. listopadem – obžaloba celých 100 let zpropadeného komunismu. Provázených sovětskou (pod fotografiemi nazvanou pod ruskou) okupací, začatou 21. srpna 1968, upálením se Jana Palacha a Miroslava Zajíce - až do vysvitnutí jasného a sametového sluníčka v podobě Václava Havla. Zvonivých klíčů na Václavském náměstí.

Avšak to by na provizorním ohrazení zbouraného domu nebylo zdaleka všechno.

Uprostřed „Václaváku“ – specifická paměť národa pokračuje rozsáhlou výstavou. Prezentuje kromě politiky, ideologie, propagandy – také radostnou perspektivu, jaký bude Václavak už zítra.

Až nebude a přestane být společenskou žumpou, která zatím silně páchne močovinou.

Foto autor

21 komentářů :

 1. jedine řešeni ktere by pasovalo jak pověstny hrnec na pr-el je pojmenovat po humanitarnim bombarderovy a členu kaesče ktery sehoupal na kolenouch haidricha on totiž už ma letiště lavičky gimnasia knihovnu a institut jen naměsti mu jaksi soudruzi pomyleni bolševici zapoměli darovat bylo by to takove stilove a khul zakončeni jeho epochy a nedozirnych vitězstvi jeho sameho ani kaček by to nestalo moc stačilo by přimalovat k vencovi vešrkna ato už by každej věděl o co gou

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Z toho přiblblého blábolu, co jsi tady napsal ve 20.49 nikdo určitě nezjistí, vo co gou tobě. Je to blbý asi jako ty, a na diskuze bys neměl lézt vůbec, dokud se nenaučíš česky. Nebo chceš tvrdit, že ten praštěnej blábol je napsanej česky? Zpotvořil sis i český jazyk ku obrazu svému? Pěkně ubohý!

   Smazat
  2. ˇŽádné náměstí vency Flašky NECHCI!!!!!!!!!!!!!!
   Ani v Praze ani jinde.

   Smazat
  3. 21:30 takze razis ze tato duskuze je jenpro cechy
   Budes mit odvahu toto opakovat pred soudem?

   Smazat
  4. Kdykoliv budu opakovat před soudem, že pologramotnej trotl, kterej neumí česky a píše hovadiny, by neměl lézt na české diskuze. Proč sem lezeš? Nikdo ti nerozumí, i kdyby ses namaskoval za cokoliv. Jsi prostě agresivní blb a pologramot. Vůbec si neumím představit drzouna, kterej neumí anglicky, a přesto leze na americké weby žvanit, žvatlat, urážet američany a zabírat diskuzní prostor.

   Smazat
  5. Praha byla odjakživa stokou republiky, Už za Rakouska staří dávno říkali, že je vyžírá a bude vyžírat víc než Vídeň.....

   Smazat
  6. Hmm--- Václavák. A je snad někde statistika, kolik% česka je vlastně českého? A kolik ho vlastní cizinci jako Němci, Holanďané, Rusi a t.d. Nikde jsem podobný rozbor neviděl.....
   A u Slováků to bude podobné. Jak spěchali z Československa, tak nyní jsou vlastně co???

   Smazat
  7. 14:06A je snad někde statistika:https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/grafika-komu-patri-domy-na-vaclavskem-namesti/r~8ff8b1f087e811e5b286002590604f2e/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_content=A&utm_term=position-0&redirected=1509904785

   Smazat
 2. Z obchodního a kulturního centra Prahy se z Václavského náměstí za posledních 25 let stala "žumpa", které se normální Pražák raději vyhne. Drogy, prostituce, okrádání turistů, apod. se na něm stalo běžným jevem ...
  I ty opečené "klobásy", v současnosti za cca 50 Kč/ks, už "zainteresovaným", vadí ....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejenom klobásy za 60 korun, zbytečně velké, stačily by špekáčkyjako dřív. Ale děs je, že u DOmu potravin je stánek 2 v 1 nalevo klobásy, prodává je nějaká Ukrajinka, dále hned v tomto stánku kebb. Kdo tohle dovolil jsem si stěžovala na magistrátu, odpověděli mi, že nějaké technické služby. Ty je třeba pověsit.

   Smazat
 3. Pro některé mimopražáky je Praha fakt otřes. Zvlášť ten Václavák. Říká se tomu Pařížský syndrom, tam zažijete také šok. Já jsem z maloměsta (20tis obyvatel) a tady to máme vypulírované, žádný žebrák, žádný bezdomovec, minimum fetek, žádný muslimové, policie to hlídá. V centru neexistuje neopravená fasáda, ulice čisté, uklizené, nově zrekonstruované.

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Pařížský_syndrom

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejen pro mimopražáky je Václavák otřes. Já bydlím v Praze 8 - Troji (je to ale ta část nahoře nad ZOO, přes ulici je to už sídliště Bohnice) a byl jsem se tam podívat před cca 5 lety. Osobní dojem? Děs, běs, hnus, bordel, mor, cholera, svrab a neštovice - ne 60,- Kč, ale 75,- Kč za opečenou "klobásu" (ve skutečnosti je to něco jako dřív bylo nazýváno "telecí" párek, prostě v hypermarketu v akci kilo za 50,- Kč), ale např. 2 dl krabicového známkového vína za 80,- Kč. Kde jsou ty časy, kdy bylo normální zajít k Pinkasům nebo k Tygrovi či ke Flekům (ty sice na Václavu nejsou, ale platí pro ty oblasti úplně stejná pravidla) na plzničku / flekovskou 14° za úplně normální cenu!
   Je to prostě hnus, jak nám salámovou metodou kradou naši vlast!!!

   Smazat
 4. Sice se mi to netyka, ale moje uslechtila, spravedliva povaha, mi prikazuje zasahnout !
  21:41 & 21:03 je dr. Pepek Vyskoc, ktery si dela narok na to, kdo mluvit muze a kdo nesmi !
  T.j. proti demokraticka fasisticka natura, proti ktere se Havel stavel !
  -------------------------------------------------------
  Vas Vaclavak dopadne tak, jako muj Hillbrow (Johannesburg) a to proto, ze jste vzdy prikladne politicky poplatni prizdisraci vsem a rozprodate vse, co melo hodnotu...
  Nakonec prodate i toho kone, na kterem sedi Sv. Vaclav
  a tim se zbavite posledniho symbolu inteligence, ktery v Praze zuslal vy "vlastenci" !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je pravda, pane Honolulu, že tady mezi Čechy je plno zrádných krys a zaprodanců, ale jsou tu i lidi čestní, poctiví a vlastenečtí a těm tenhle bordel taky vadí, doufejme, že ta lepší část bude mít konečně odvahu a sílu se ozvat, zatím do novin i TV pouštějí jen samé slouhy a lokaje protinárodního režimu. Ale neztrácejme naději, myslím, že těch zrádných krys je tu menšina.

   Smazat
  2. Honolulu
   naprostý souhlas, palec nahoru!

   Smazat
  3. Vlastovka zdravi jak se vede ty jeden kance? Stokrdle " fuck masina " jak rikas porad jede ale nejak to zacalo vrzat v excentru ktery vyrabi onen pohyb nahoru a dolu. nevim zda mam uzit hustsi olej ci snad lozisko ? Porad vzdyt vis nejlepe jak to operovat ,vim zes mne to preprodal se slevou jakozto pouzite zbozi ale kdyz jsi to Honolulu tak rad projizdel vis jiste o mechanice vice nezli ja neboha zena a rad poradis mi jakozto dobremu kupci a pritelkybi . Ale odpovez rychle jsem porad horny a tak chapu ze kdyz to jede 24/7 tak se neco poroucha Zdravi Vlastovka z Vidne

   Smazat
 5. Kladivo na HOVNOluláka4. listopadu 2017 22:30

  Hele HOVNOluláku:
  TRHNI SI NOHOU, ty vlezlý amický záprdek a opruzovač!
  JDI DO PRDELE, TY VYMASTENEJ RECYKLOVANY TROTL, A NEOPRUZUJ ZDE!!!
  HELE HOVNOLULU - TY RECYKLOVANY TROTL, JDI DO PRDELE! A NEOPRUZUJ ZDE!
  Hele HOVNOlulu, ty jsi jen obyčejný emerický ksindl a pošup! V té své retardované lebeni máš místo mozku nasrané jen samé smradlavé HOVNO a HOVNOcuc ze senkrovny! Jsi mongoloidní slepá větev lidstva! Dej si už pohov a přestaň už konečně se svým IQ houpacího koně opruzovat zde čtenáře těmi svýma HOVNOcucy, SRÁČKOprdy, TUPOžvásty, ŽABOkřeky a ŽBRNDOkecy!
  Tak zatím, HOVNOlulu, potkáme se na krchově pro chudé.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:30 To jste mu to nandal. Konečně tu má ten "Světa znalý" par´ťáka na stejné inteligenční úrovni. Opravdu, oba jste blbci k nerozeznání.

   Smazat
  2. 23,32 - palec nahoru! stručné a výstižné!

   Smazat
 6. Co čekat od města, které volí Kalouska, že?

  OdpovědětSmazat
 7. Ja po navsteve Prahy jakozto rodily prazak jsem byl rad kdyz jsem pristal v Minneapolis na mezipristani.Kdyz jsem odjizdel z prochcaneho mesta prazskeho kde jsem si drzel rukou kapsu zadni na kalhotech kde jsem mel penezenku jsem se zarekl ze mne tam jiz nikdo neuvidi .Zelene postavy s bedary na ksichtu sama kurva cikani spina na zachodech ktere ranuji cikani to bylo neco . V Sarce ,kterou komunisti udrzovali jako vyletni misto pro prazaky nebylo mozne pro hovna kam stoupnout , klandry ukradene, lampy vyrabovane pro draty , tresne prerostle a defacto znicene .U zbohatliku u kterych jsem se o tom zminil mne pohrdave vysvetlili ze vse vidim nejak blbe a ze je ale v blizkkosti nadace Havla na coz jsou pysni .Na dotaz kde nakupuji stari lide z Dolni Liboce mne sdelila ona ze si zajedou preci nahoru do Lidlu a nebo v garazi u ukrajinek.Na namitku ze nema kazdy auto mne rekla ze tam take jezdi autobus (vschny potravinove kramky totiz zmizely .I kdyz Amerika od Reagana stoji za hovno tak se to s Evropou neda srovnavat a diky bohu ze jsem odtamtud odesel (podotykam ze nejsem sasek z 1968 ,to jsou ti kteri utekli aniz vedeli proc a dnes jsou radi ze doprezivaji ,moc jich take nezbohatlo Nazdar

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.