Reklama

neděle 5. listopadu 2017

Yankee go home !


Yekta Uzunoglu
5. 11. 2017
V šedesátých a sedndesátých letech to byl nejhlasitější slogan ve světě, od Vietnamu až po latinskou Ameriku ho mládež z celého světa křičela a pořádně hlasitě. Někdy v roce 1975 světové televizní stanice a média přinesla záběry a fotografie z velvyslanectví USA ve vietnamském Saigonu (dnes Ho Či Minovo Město), jak se v posledním patře amerického velvyslanectví, které snad bylo pevností a "nejlépe chráněným americkým velvyslanectvím" na světě, mezi sebou perou davy, aby mohly nastoupit do posledního vrtulníku odvážejícího z Vietnamu v poslední den nejen Američany, ale i jejich kolaboranty.


Tyto záběry se zapsaly do paměti alespoň u naší generace. Sledovali jsme, jak je Yankee vyhnán zpátky do svého domu a to přesto, že vyháněný byl nejsilnější, nejbohatší, nejmocnější muž světa a vyháněl ho snad nejslabší a jeden z nejchudších národů naší planety.

Za válku v Indočíně a následnému tak ponižujícímu vyhnání z Indočíny snad ani nikdo nenesl v USA odpovědnost, nikdo nebyl žalován alespoň za poškození amerických národních zájmů. USA tehdy před očima světa ztratily téměř vše, čím zabodovaly během II. světové války jako osvoboditelé Evropy z rukou Hitlera.

Pak přišel rok 1980, kdy rok předtím s pomocí Evropy a dle všeho i Ameriky byl Ajatolláh Chomejní pohoštěn v Paříži a z dálky sesadil Iránského šáha, co ho CIA v roce 1953 dosadily na trůn v Iránu. Ajatolláh Chomejní poslal své islámské gardisty na opět v tehdejších dobách nejlépe chráněné velvyslanectví USA a zajal několik set amerických diplomatů. Ti ale neměli takové štěstí a příležitost k útěku jako v roce 1975 v Saigonu, zůstali několik měsíců v nelidských podmínkách v rukou islámských gardistů a pak byli s heslem „Yankee go home“ vyhoštěni. Ani tehdy jsme se nedozvěděli, i když jsem byl na místě v Iránu, kolik bylo vlastně Američanů popraveno a opět v USA za to fatální pochybení či úmysl nebyl nikdo postaven před soud...

Američané vědí, že země, kde s největší nenávistí vůči Americe, je určitě Irán. Američany nenávidí jak největšího ďábla jak zastánci režimu , tak i potomci zastánců sesazeného šáha, pro které jsou zrádci. Ve stejné míře hraje roli i v civilizovaných společnostech nepředstavitelný antisemitismus, nenávist vůči Izraeli. Přesto právě tomuto Iránu USA pomáhají od roku 2002! Podporují Iránskou šíitskou moc a její rozšíření nejen po celém Středním východě….

Jakoby V USA neměli odborníky na islám a na jeho směry, jakoby nevěděli, že radikální šíitismus není o nic lepší, než radikální sunnitismus, jakoby to nezažili na vlastní kůži v roce 1980 v samotném Teheránu. Bezmocný Benjamin Netanyahu může jezdit po světě a křičet až do nebe, že je to otázka času, než Irán začne o mnoho krvavější válku a to nejen v celém regionu, válku mnohem větší, než jsou ty dnešní sunnitské.

Možná je jen otázkou času, kdy znovu bude nutná evakuace Američanů.… kdy nad střechami budov největšího amerického velvyslanectví na světě v Bagdadu, v té pevnosti, kde Američané mají svoje sportovní haly, restaurace, nákupní středisko a všechno stejně jako v Americe, budou jako tenkrát v Saigonu evakuovat každého Američana, jen by si stačil zachránit život před útoky šíitských milicí až po zuby ozbrojených americkými zbraněmi. Rozdíl tady přece jen bude – Vietnamci tehdy nebyli vyzbrojeni sofistikovanými americkými zbraněmi, jako jsou dnes Bagdádské šíitské milice…

14 komentářů :

 1. A jak to je v Kurdistánu? Jak dopadnou kurdští spolubojovníci ISIS, pod velením amerických instruktorů? Už odletěli, nebo ještě mají nějakou práci?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:49 - Komentář čtenáře má být věcný a přínosný. A ty jsi zde napsal 3 otázky vzájemně nesouvisející. Takže, nebuď trapní trotl a jdi do perdele!!!

   Smazat
  2. 18:55 Že si sám ze sebe nevezmete příklad...

   Smazat
  3. Ac možná nesouvisejici ,odpovéď na né by i mne zajímala .Ostatne jsou to tri otazky a proc by mely nutne jedna s druhou i treti souviset ?

   Smazat
 2. Pane Yekto!, co do popisu role US hunů na Blízkém - Středním východě jste neobyčejně sveřepým!, a píšete o ní jako ten kafemlejnek.
  Nikoliv Írán, ale ti Američané jsou tím problémem, stejně jako byli i v Jihovýchodní Asii. Neměli a nemají tam co pohledávat!, natožpak tam pod vykřičenými floskulemi o šíření svých "hodnot" ten blízko - a středovýchodní region destabilizovat, aby jej mohli nerušeně pludrovat!
  A že je budou evakuovat? Už včera na to bylo pozdě!

  OdpovědětSmazat
 3. Pamatuji. Byl to slavný den.

  OdpovědětSmazat
 4. Smím se zeptat pane Yekto, co jste "měl na práci" v té době, v Iránu, když jste tam byl, jak tvrdíte?

  OdpovědětSmazat
 5. Až padne dolar tak jim nic jiného nezbude a potáhnou domu.

  OdpovědětSmazat
 6. Dvakrát ve 20.století tahaly USA kaštany z ohně za Evropany, neschopné kontrolovat německý a jiný fašismus. Páni Opluštil a Povolný mají zřejmou dítu ve vzdělání, když to nevědí a plivou na ty, kteří pomohli, aby oni dva mohli psát své hlouposti v češtině a ne v němčině.
  Co se týče pana Uzunoglu, byl dle https://cs.wikipedia.org/wiki/Yekta_Uzuno%C4%9Flu v době irácko-iránské konfliktu lékařem v organizaci Lékaři bez hranic.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Díky svému obrovskému bohatství a vlivu Rothschildové figurují v množství antisemitských a konspiračních teorií.

   Americký spisovatel Ezra Pound je při svých rádiových vstupech z Itálie za druhé světové války obvinil z toho, že prostřednictvím bankovních domů zapříčinili obě světové války, aby po nich následně profitovali z půjček centrálním bankám zdevastovaných zemí.
   Mocenský vzestup nacistů by se však nikdy neuskutečnil bez nejrůznějších finančních injekcí. Nešlo přitom zdaleka jen o německé sponzory – NSDAP získávala prostředky například i ze Švýcarska, Velké Británie či Spojených států. Proč ale průmyslníci a bankéři Hitlera podporovali a co tím sledovali?
   Už Rakousko-Uhersko nemělo budoucnost. Přežívalo z českých daní, upozorňuje historik Prokš. Centrální mocnosti, Německo a Rakousko-Uhersko, v případě vítězství v 1.světové válce prosazovaly uskutečnění projektu německé "Mitteleuropy" s naprostým ovládnutím kontinentální Evropy císařským Německem. Základem tohoto uskupení měl být těsný svazek Německa a Rakousko-Uherska. K němu se měly v podřízeném postavení připojit Belgie, Holandsko, Švýcarsko, Francie, Itálie, Španělsko, Dánsko, Norsko, Švédsko, celý Balkán, Turecko a země Středního východu.

   Zmíněné řešení mělo nastolit nadvládu Německa nad Evropou, zajistit jeho spojovací trasy do Malé Asie a umožnit vytvoření německé koloniální říše, jež se společně s německou "Mitteleuropou" stane protiváhou Velké Británie, Ruska, Japonska, Číny a Spojených států.Bankovní trh v habsburské říši zpočátku v první polovině 19. století ovládaly vídeňské velkobanky, v jejich čele stálo Rothschildovo bankovní konsorcium.

   Amerika na těchto válkách pouze získala, zbohatla na smrti druhých, stejně jako Švýcarsko.

   Smazat
  2. netáraj - USA vždy prišli do Európy až bolo potrebné ratovať ich majetkové záležitosti, inak povedané - nakradnúť

   Smazat
  3. Karle z Vídně 1:04, z Vašeho linku si lze vybrat cokoliv pro-proti, jen umět střípky po spojit. Činnost pana Yekty v ČR a jeho politické krytí jmény Ruml, Štětina, Kníže aj. korunuje udělení německého občanství Yektovi v Ruzyni! To mi "opravdu dává záruku mého psaní v češtině"!

   Smazat
 7. A to se mi libí pane Uzunoglu, Izraelci vyjádřili autonomii Kurdistánu podporu, tak je Netanjahu chudák a Palestinci, kteří bojují za svrchovanost stejně jako Kurdi, jdou teď stranou. No hlavně, že máte ve svém světonázoru jasno. Ono ještě totiž zbývá rozesr.. Irán, aby si tam Kurdi mohli začít nárokovat autonomii, protože jinak se tenhle výlev nedá vysvětlit.

  OdpovědětSmazat
 8. „Dva američtí generálové stojí před mapou Evropy, kde jsou vyznačeny hranice Ruska a evropských států a jeden říká: Podívej se, kde bylo Rusko v roce 2000, jak bylo daleko od NATO. A vidíš, kde je dnes? To je agresivní přístup.“

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.