Reklama

pondělí 6. listopadu 2017

Zhroucení tunelu kvůli severokorejskému jadernému testu a strach z úniku radiace. Uchýlí se Trump k šílenství „ohnivé zloby“?

Felicity Arbuthnot
6.11.2017 Zvědavec
Poté, co se zhroutil tunel pod 7 200 metrů vysokou horou Mount Mantap v Severní Koreji, kde Severokorejci testovali nukleární zbraně, bylo vydáno naléhavé varování o úniku radiace.
Nehoda, která se pravděpodobně stala 10. října - ačkoli vyšla najevo až 31. října - je katastrofa, která údajně způsobila smrt 200 osob. Kdyby se to stalo kdekoliv jinde na světě, byla by to jistě tragédie, která by zaplnila hlavní stránky novin, a hlavy států by zasílaly kondolence a nabízely pomoc.

Avšak rodiče, synové a dcery, kteří jsou očividně pracovní silou Korejské lidově demokratické republiky (KLDR), jsou dětmi menšího Boha, a tak telefonní linky a e-maily zůstaly hluché; ani Eiffelova věž ani Braniborská brána nebyly osvětleny barvami národa na památku těch, kteří zahynuli.

Na hlavní stránky novin se dostaly pouze zprávy o nebezpečí radiace, a pokusy o pomoc s vyhodnocením a zredukováním radiace ze strany světových odborných orgánů a institucí; pomocná ruka v rámci této katastrofy však nebyla k mání.

Obr. 1: Nejprve se tunel zhroutil a pohřbil 100 pracovníků; dalších 100 lidí, kteří se pokoušeli o jejich záchranu, skončili sami uvězněni pod nestabilní horou,“ uvedl Business Insider. (Foto: TV Asahi / Screengrab)

Redaktor Alex Lockie z Business Insider uvedl, že podle severokorejských zdrojů se tunel nejprve „zhroutil na 100 pracovníků, a dalších 100 lidí jim šlo na pomoc, přičemž sami zůstali pohřbeni v útrobách nestabilní hory“.

Nejen, že „mezinárodní společenství“ nepomohlo, ale je zde jiná věc: „Pokud by se uniklá radiace dostala do Číny, Peking by to chápal jako útok na svou zemi, uvedla pro Business Insider zástupkyně ředitele Americko-korejského institutu Jenny Townová, šéfka programu 38 North“ (tj. program, který poskytuje analýzy událostí v rámci Severní Koreje, pozn. překl.).

Příhodně se zapomíná na nezodpovědnost USA při provádění jaderných testů v Nevadě, kde bylo možné spatřit hřibovité mraky na sto kilometrů daleko, uvádělo se, že: „Las Vegas bylo svědkem znatelných seizmických účinků“ (Wikipedie: „Nevada Test Site“); s tím je spojen i osud jedinců a komunit (tzv. „down-winders“) v oblasti mezi Kaskádovými a Skalistými horami, kteří trpí na nemoci z ozáření, způsobené radioaktivním spadem.

„Nikdo neprojevoval větší opovržení vůči ostatním národům a blahobytu svého vlastního lidu, než zvrácený režim v Severní Koreji,“ řekl Donald Trump v září na Valném shromáždění OSN.

Zcela tak ignoruje bezohlednou jadernou historii své vlastní země.


Také se zapomíná na atomové testy, které prováděly USA a Velká Británie v Pacifiku (1946-1962), kvůli nimž přeživší vojáci - kteří nebyli upozorněni na nebezpečí - bojovali až do konce života, kdy požadovali kompenzaci kvůli rakovině a deformaci svých dětí. Někteří z nich, dnes ve velmi pokročilém věku, bojují kvůli tomu dodnes.

Obyvatelstvo z ostrova Bikini bylo samozřejmě evakuováno, ale radiace je dosud tak silná, že se rodiny, ani jejich potomci, nemohli vrátit zpět. A takových obyvatel je v Americe více.

Zatím ještě není jisté, zda Severní Korea vyvinula jaderné zbraně, které testuje v reakci na hrozbu USA, trvající přes šedesát let. Na rozdíl od USA však byly severokorejské testy provedeny pod rozlehlou horou a „následné testy nezpůsobily žádné úniky radiace v okolních oblastech, uvedli analytici“.
Obr. 2: Jaderný test na zkušebním místě v Nevadě, listopad 1951. Test o síle 21 kilotun TNT (88 TJ) byl proveden během operace Buster. Byl to první cvičný jaderný test na území USA se živými vojáky, provádějícími manévry na zemi. Vojáci na fotografii jsou vzdáleni 9,7 km od výbuchu. (Zdroj: Wikimedia Commons)


Nicméně v době zhroucení tunelu v tomto týdnu bylo vydáno jasné varování:
Pokračující severokorejské jaderné testy by mohly způsobit únik radioaktivních látek, varoval tento týden přední jihokorejský meteorolog. Nam Jae-Cheol, šéf Korejského meteorologického úřadu, řekl, že dutý prostor na úpatí hory, kde se zkoušky provádějí, by mohl vybuchnout, a mohlo by tak dojít k úniku radioaktivního materiálu.

Navíc:
Vědci z Ústavu geologie a geofyziky při Čínské akademii věd také minulý měsíc varovali před možnou katastrofickou implozí v horách...

Ve stejné zprávě se uvádí, že Severní Korea - jistě kvůli Trumpovým apokalyptickým hrozbám vůči národu, který má pouhých 25,4 milionu obyvatel - „údajně prováděla v těchto posledních dnech v rámci zvýšených hrozeb jaderné války hromadná evakuační cvičení a simulace výpadku elektrického proudu“. Dojímavé a ostudné.

Ale pokud existuje - po právu - takový strach z úniku radiace, co když Donald Trump (jak vyhrožoval) splní svoji výhrůžku „ohnivé zuřivé zloby, jako svět dosud neviděl“?

Trump se 22. října rozhodl, že připraví americkou flotilu bombardérů B-52, plně vyzbrojenou jadernými zbraněmi, aby byla v pohotovosti 24 hodin.

„To je jen další krok, abychom se ujistili, že jsme připraveni,“ řekl generál David Goldfein, náčelník štábu letectva, pro web Defense One.

Prvotní cíle, jak jasně uvedl Trump, by byl severokorejský zbrojní průmysl, takže současné obavy z úniku radiace by byly v porovnání s tím bezvýznamné. Jak již bylo řečeno výše, nejen region, ale celá planeta by mohly být spálenou minulostí.

Americký prezident, který je zdánlivě stále méně schopný uchopit realitu, a je zahnaný do kouta, neboť mu hrozí obžaloba z velezrady, by se mohl uchýlit k takovému šílenství, jako je taktika odvrácení pozornosti.

Nastal čas, aby sousední země a spojenci Spojených států využili této severokorejské katastrofy k tomu, aby nabídli své přátelství, pomoc, diplomacii a normální odezvu zemi, která doslova vstala z popela, neboť Spojené státy zničily před více jak šedesáti lety každé město i vesnici.

A čas jednat právě nastal. Příští týden může být příliš pozdě.


Donald Trump má mimochodem v neděli odletět do regionu a do Jižní Koreje. Měl navštívit pohraniční oblast, což je samozřejmě místo, kde se váleční štváči musí vyfotit. Ovšem v den, kdy byl oznámen možný únik radiace, návštěvu zrušil.

Trump má fobii. Ve své knize z roku 1997 „The Art of the Comeback“ (Umění návratu) psal o tom, jak nenávidí potřásání rukou kvůli riziku bakterií:


Jedním z prokletí americké společnosti je prostý úkon potřásaní rukou, a čím úspěšnějším a slavnějším se člověk stane, tím je tento děsný zvyk ještě horší.

Asi jsem blázen ohledně čistých rukou. Cítím se mnohem lépe, když si důkladně umyji ruce, což dělám co možná nejčastěji.

Existují další zprávy, které uvádějí, že raději pije se slámkou, pro případ, že by nádoba, z níž pije, mohla obsahovat bakterie druhých lidí.

Když ho Tereza Mayová navštívila týden poté, co nastoupil do úřadu, vyvstaly spekulace ohledně toho, proč jí tak pevně svíral ruku, když stoupali nahoru po schodišti. Důvodem byl údajně jeho strach z bakterií na zábradlí, kterého se drželi jiní lidé, kteří šli před ním.

Možná si kvůli své „ohnivé zlobě“ právě uvědomil, že žádné množství mycího prostředku nemůže spláchnout radiaci. Je snad jiná příčina, proč tak náhle zrušil návštěvu hranic? Jen se tak nad tím podivuji.


North Korea Nuclear Testing Tunnel Collapse, Fears of Radiation Leaks, Will Trump Resort to “Fire and Fury” Insanity? vyšel 2. listopadu 2017 na Global Research.

29 komentářů :

 1. Copak ti primitivové ze Sev. Koreje by dokázali udělat tunel? A k čemu by jim byl, když žijí jen kolem svého nakašírovaného náměstí a stále dokola po něm pochodují. Jak to, že tato země, u nás líčená jako prvobytně pospolná společnost, by mohla dokázat vyrobit atomovou bombu, rakety, letadla, před kterými se třesou v USA? To musí přece být bluf! A nebo že by někdo nám lhal, jako dnes se u nás lže třeba o éře "socíku"? Cui bonum? Kdo tedy chce a potřebuje války? Země, které se hlásí k socialismu nebo země, které se hlásí ke kapitalismu. Kdo na válkách vydělává, lidé nebo kapitál? Komu slouží dnes inteligence na Západě? Občanům, nebo kapitálu. Války, to jsou hlavní hnací síly k růstu kapitálového růstu, mír je pro kapitál zabiják. Tak do zbraně, žoldnéři, dobijte vše, co otravuje ovzduší země řečmi o MÍRU!

  OdpovědětSmazat
 2. Na takováto "dobrodružství" nakonec dojede celé lidstvo...

  OdpovědětSmazat
 3. Jadernou bombu vyrobit umějí, vypěstovat obilí nebo rýži nikoliv. Bohužel.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Oni toho lidé v KLDR dovedou podstatně více než (nejen tu jadernou bombu) si jsme ochotni přiznat a než nám řeknou sdělovací prostředky. Kdyby byli tak úplně neschopní, při těch sankcích co na ně svět sype, tak by už dnes neexistovali, protože by vymřeli nejen hladem, ale i na různé nemoci.

   Smazat
  2. 13:59 Oni tam na hladomor a nejrůznější nemoci, bohužel, umírají ještě dneska.

   Smazat
  3. 14:17 tys tam byl, nebo to máš z inteernetu?

   Smazat
  4. Jsem zvedav, kdyby na CZ uvalili sankce jako na S.K., zda bychom vubec prezili. Vzdyt mame tak daleko k tomu, abychom se sami uzivili. A jich je 2.5x tolik.
   Kdyz jsem se vratil po 23 letech zpet do CZ, koupil jsem si radio-CD prehravac. Byl vyroben v Sev.Korei. Cesi nedovedou ani tohle vyrobit, zato kritizovat S.Koreu, ktera jako jediny stat oponuje zverstvu USA, to dovedou!Pro zajimavost, byl jsem pred 2 mesici v Montenegru,bavil sse s mladymi, dle nich cela C.H. fandi S.K. Proc? USA C.H. okupovaly. A tomu se prave S.K. brani, a dobre dela. Jedina obrana proti dobyvateli je se mu postavit na odpor. USA chteji dobyt cely svet. A nikdo se jim na odpor nestavi! Jen S.K., klobouk dolu.

   Smazat
  5. 19:09: Souhlas s Vámi. Jinak mě přijde diskuse s lidma, kteří opakovaně melou, že teď máme ten nejlepší režim na světě a USA jsou ti borci nejlepší bez přihližení k těm milionům mrtvým, které jen ten výplod kapitalismu nejskvělejší - USA - má na svědomí - stačí vyjmenovat jen 3 miliony Korejců, 3 miliony Vietnamců /při ztrátě 55 tisic svých vojáků/, 1,5 milionu Iračanů /a neříkejme, že to byli Arabové, při ztrátě 5 tisic vlastních amerických vojáků/ jako zbytečná. Tohle přitom píše někdo, kdo si v žádném případě nemyslí, že režim takový jak jsme tu měli za totality, bylo to pravé medové. Ale někdo kdo pořad mele o tom, že teď je dobře, protože za totality nemohl postavit barák, protože nic nebylo - cement, trubky atd, to znamená zajimá ho pouze jeho vlastní uražená, ponížená minulost a nezajimají ho ty lidské vyjmenované ztráty, za žádnou diskusi nestojí. Takoví mě bohužel připadají i někteří zdejší komentatoři. Srovnavají nesrovnatelné. Jinak časté mytí rukou, nutkavé mytí rukou je obraz obsedantní neurozy, kterou pokud mně paměť neplete, mají lidé, kteří se touto symbolickou cestou snaží zbavit škraloupů svého psyché.
   A ten snímek z roku 1951 - asi ti nejschopnější lidé na světě - začali trenovat armagedon hned po sestrojení atomové pumy. Zřejmě proto nyní si stále pohrávají s myšlenkou tento armagedon spustit.
   Nechápu jak si někdo může myslet, že Rusové jsou horší než Američané.

   Smazat
 4. V čechostanu zase umí vyrábět blbce. Bohudík.

  OdpovědětSmazat
 5. 13,07
  No havloidní dementi by mohli dlouho a dlouho vyprávět.....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím, bude ještě hůř. Co Katalánsko? Tam je svoboda "po havlovsku"!!!

   Smazat
  2. Katalánsko je součást Španělska, tak doufejme, že si tam Španělé udělají pořádek.

   Smazat
 6. Rozdíl je v tom že JUSEJ vyrábí atomové zbraně na ochranu míru a ostatní aby zničily JUSEJ. Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.

  OdpovědětSmazat
 7. 13,45
  Na ochranu čeho,že to ty uASSácká okupanti mají ty zbraně????

  OdpovědětSmazat
 8. Nakonec se zjistí , že o tom tunelu to není ani pravda !!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je těžký, když sami nic nepřiznají.

   Smazat
 9. Kdyby ten severokorejskej skřítek měl aspoň kousek rozumu, bylo na světě zas o něco líp.

  OdpovědětSmazat
 10. 14,44
  KDYBY NEBYLO EMERICKEJCH OKUPANTŮ,TAK BY SI ODDYCHNUL CELEJ SVĚT!!!!!

  OdpovědětSmazat
 11. Kdyby to byla pravda, tak mainstrím řve do světa a ukazuje satelitní snímky, byla by to voda na mlejn všem "demokratům" a ozvalo by se určitě i Rusko a Čína, které to ohrožuje jako blízké země. Buď je to tedy lež, jako už mockrát z dílny US CIA, nebo to zdaleka není tak nebezpečné a je to jen přifouklá bublina. Z 2 mrtvých se udělá 200 atd.

  OdpovědětSmazat
 12. Chcete-li radioaktivitou nekontaminovanou ocel, musíte se potápět k lodním vrakům. Asi proto jsou jaderné testy zakázané, a vesměs to všichni dodržují.

  OdpovědětSmazat
 13. Kde je prosím ta 7200 m vysoká severokorejská hora ?
  To se S.K. přestěhovala do Himalájí?

  OdpovědětSmazat
 14. Taky mě to zarazilo a nejdříve jsem si pomyslel,že to bude nějaká parodie. No není a tak jsem si vygůglil nejvyšší horu v KLDR. Takže je to dosud aktivní sopka Pektusan s výškou 2744 metrů. No a pak věřte těm 200 mrtvejch..

  OdpovědětSmazat
 15. Sminiszrem Tropnickim a generalem Plevlem tu válku nad Kim Kon Umem vihrajeme ať žije náš vúdce Donald ze svím poradcem Hovnonuvkáčem světa znalíl hovnolú.Brouk Prtlik.

  OdpovědětSmazat
 16. Za co mě blokli na novinkách.

  Dobrý den,

  dnes jsme vám na jeden den zablokovali přístup do názorového fóra na službách Novinky.cz a Sport.cz kvůli příspěvku:

  "Podívejte se co dokázalo USSA. Níkdy a nikdo nezapomene.https://www.youtube.com/watch?time_continue=2383&v=jQMBlGLHeLo

  OdpovědětSmazat
 17. To jsi zase západní válečný štváči vycucaly z prstu.

  OdpovědětSmazat
 18. ve škole jsem moc nedávala pozor, ale něco tam říkali jak severokorejci testovali tu bombu někde v Hirošimě v Americe nebo co....
  ale vážně - jakej je rozdíl mezi severním a jižním korejcem co do přirozených schopností - jestli teda severní uměj dělat bomby a jižní rýři nebo jak to je???

  OdpovědětSmazat
 19. Jen pro informaci, hora Mount Mantap v KLDR není vysoká 7200 m, jak je uvedeno v článku, ale má "pouhých" 2205 m ...
  https://translate.google.cz/translate?hl=cs&sl=en&u=https://en.wikipedia.org/wiki/Mantapsan&prev=search

  OdpovědětSmazat
 20. Tento článek je silně protiamerický. Korea nemá komu co vyhrožovat. Malý stát a vyhrožuje USA, směsné. USA by je zamáčkli jak otravný hmyz. Kim Čong nemá rozum a hraje si na boha.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:01 Což jim ovšem nevysvětlíš...

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.