Reklama

úterý 14. listopadu 2017

Znamení supervelmoci: Rusko buduje impozantní flotilu nadzvukových strategických bombardérů

Geo
14.11.2017 Eurasia24
 
Rusko v příštích letech upevní svoji pozici supervelmoci: dostane více než šedesát moderních nadzvukových strategických bombardérů Tu-160M2. První zkušební stroj má vzlétnout už v únoru následujícího roku.


Ruské dálkové letectvo nyní disponuje jen šestnácti strategickými nosiči raket Tupolev Tu-160, přezdívanými „bílá labuť“. Je to méně než polovina počtu, jakým disponoval Sovětský svaz, který tyto unikátní bombardéry zavedl do výzbroje v posledním desetiletí své existence.

Král všech bombardérů


Čtyřmotorový nadzvukový Tu-160 nemá ve světě rovného: je mnohem větší a rychlejší než strategické chlouby amerického letectva – podzvukový stealth bombardér B-2 Spirit a nadzvukový B-1B Lancer.

Americký „duch“ byl sice od počátku vyvíjen s prvořadým cílem minimalizace radarové odrazné plochy, ale i ruský stroj je navržen – byť v menší míře – s ohledem na tyto požadavky. Spojené státy navíc z finančních důvodů zařadily do výzbroje pouze 21 bombardérů B-2 (z nichž jeden byl zničen při havárii).

Sovětský stroj nabízí mimořádnou, dosud nepokořenou kombinaci vysokých hodnot u klíčových charakteristik: rychlosti, doletu, nosnosti a dostupu. Díky měnitelné geometrii křídla je navíc velmi flexibilní, byť „optimalizace“ provozu technicky značně komplikovaného letadla byla velmi náročná.

Bojovou hodnotu „bílých labutí“ Američané už na sklonku studené války přesně zanalyzovali – právě proto na počátku 90. let minulého století vehementně prosazovali a dokonce z vlastních zdrojů platili likvidaci těchto letadel na území bývalého Sovětského svazu.

Bílá labuť zachráněna


Proces destrukce tohoto unikátního komponentu ruského strategického letectva se ale Západu nepodařilo dokončit a zejména po nástupu Vladimira Putina začal program Tu-160 znovu ožívat. V polovině tohoto desetiletí bylo rozhodnuto o obnově výroby „bílých labutí“ v modernizovaném standardu Tu-160M2 a také o modernizaci „přeživších“ strojů do této úrovně.

Hlubokou modernizací má projít všech šestnáct stávajících letadel a následovat bude výroba minimálně padesáti nových. Celkem Rusko získá úctyhodnou flotilu nejméně 66 těchto bezkonkurenčních letadel, která budou sloužit přinejmenším po dobu dalších čtyřiceti let.

První zkušební letoun v rámci modernizačního programu je už podle dostupných informací prakticky dokončen a z kazaňského továrního letiště má vzlétnout v únoru příštího roku. Bude se jednat o stroj sériového čísla 0804.

Po započetí modernizace existujících letadel naběhne sériová výroba nových – podle současných předpokladů se tak má stát v roce 2023.

Nové vybavení, nové zbraně


A čím se budou letouny Tu-160M2 odlišovat od původních „bílých labutí“? Prakticky veškerým vybavením, počínaje výkonnějšími, úspornějšími a spolehlivějšími pohonnými jednotkami NK-32 druhé série, přes nový navigačně-střelecký komplex, moderní prostředky radioelektronického boje a komunikace, nový kokpit až po nové zbraně.

Ty mají v první fázi tvořit strategické řízené střely s plochou dráhou letu řady Ch-55/555, dále moderní a v Sýrii odzkoušené zbraně stejné kategorie Ch-101/102, v budoucnu nová střela známá prozatím jako Ch-SD a především vyvíjená hypersonická strategická řízená střela s plochou dráhou letu.

„Bílá labuť“ unese ve vnitřních pumovnicích až 45 tun výzbroje – mimo jiné až dvanáct strategických střel s plochou dráhou letu na dvou šestinásobných rotačních závěsnících (B-2 unese necelou polovinu uvedené hmotnosti, B-1B a B-52 okolo 30 tun).

Geo, Eurasia24.cz

Foto: Mil.ru

9 komentářů :

 1. Dobře dělá Rusko oni jsi v usa myslí že budou válčit v Evropě a jim se nic nestane. Tak je Rusové vyvedou z omylu.

  OdpovědětSmazat
 2. Kim i Putin dobře vědí, co na USA platí.

  OdpovědětSmazat
 3. Autorovi děkuji za článek ,Rusku pak držím palečky ,bravo Rassije.

  OdpovědětSmazat
 4. I vy blbečkové,kdy vám doje,že diky těm US si užíváme v Evropě tolik let míru a od r.1990 i svobodu?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19.01 už to nepij ani ředěné!

   Smazat
  2. Mír jsme si od roku 1945 užívali ne díky USA, ale díky tomu, že se USA bály. Ve chvíli, kdy si ty tvoje USA budou jisty beztrestností, spustí další světovou. Blbci a zločinci jsou na to velcí dost.

   Smazat
  3. Zločinecké USA!14. listopadu 2017 20:42

   USA jsou největší říše zla, zločinecký váleční štváči, mezinárodní teroristy, kurvitka a lháři v dějinách lidstva. Vyzbrojená vláda USA činí násilí a je nejzločinnější institucí, která kdy vládla na Zemi. Potlačuje svobodu a demokracii, kde se jen dá. USA stvořily terorismus požírající svět. USA nepřinášejí světu nic kromě zkázy. Američané nemají tušení, co válka je. Občanská válka let 1861-1865 byla na jejich pevnině poslední. Válka je však to, co USA dopřávají jiným. Jsou jedinou zemí, která použila jaderné zbraně proti lidským bytostem, a poté zničily bezpočet vlád, z nichž mnoho byly demokraciemi, a zničily celé společnosti – milion mrtvých v Iráku je jen zlomkem v porovnání s masakrem v Indočíně, který prezident Reagan nazval „vznešenou věcí“ a prezident Obama jej zhodnotil jako tragédii „vyjímečných“. A nemluvil o Vietnamcích.
   Evropa se nechala vtáhnout do amerického protiruského tažení a nyní sklízí shnilé ovoce. „Humanitární intervence“ a „barevné revoluce“, sankce EU, vojenské provokace NATO, transatlantický „Drang nach Osten“, a nyní neví, jak z toho. Evropa se pod praporem EU stala nástupním územím Spojených států, které se podle potřeby – ekonomicky a v krajním případě i vojensky – má obětovat na oltář americké hegemonie.
   • www.olser.cz/9947/200-let
   • www.napalete.sk/sokujuce-fakty-o-usa-naozaj-su-pre-nas-vzorom
   • www.panobcan.sk/agresia-usa-zlociny-a-vyvrazdovanie-narodov-zoznam-z-ktoreho-vam-moze-byt-aj-spatne

   Smazat
  4. 19:01 čemu říkáš svoboda (blbečku), proč mluvíš o míru, když šlo a jde o rovnováhu strachu? Kdopak nakonec trvale a opakovaně provokuje, podporuje i zahajuje válečné konflikty kdekoli na světě, kdo rozmisťuje svoje vojenské prostředky kdekoli na pevnině, na moři i ve vesmíru (blbečku)? Kdo prohlašuje, že musí být schopen „neposlušným“ kdykoli „zkroutit ruce“?

   Smazat
 5. Rusko, aniž si to mnoho našich lidí uvědomuje, nás i dnes svým způsobem chrání. Nebýt Ruska, Západ by nás, a také ostatní Slovany, vyžíral mnohem víc, než je tomu dnes. Kdyby u západních politiků neexistovaly obavy, že opět začneme hledat naději ve velkém Rusku, která přehluší tu jejich odpornou západní propagandu. Ten dřívější bipolární svět měl svůj význam - paradoxně pro lidi na obou stranách. Tigris

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.