Reklama

pátek 29. prosince 2017

Ani v částečně prosudetském Brně všichni neztratili rozum

Jiří Jaroš Nickelli
Jiří Jaroš Nickelli
30.12.2017  ČeskéNárodníListy

Metropole jižní Moravy, proslulá různými antibenešovskými, antiodbojářskými a prosudetskými skandály, není - zdá se - vůbec ztracena. Jsou tu zastoupeni i rozumní lidé a vlastenci.


Zatímco Brno bylo v minulosti mnohokrát profláknuto nejrůznějšími ataky - připomeňme ničení symbolů SSSR na pomníku v Kr.Poli srpobijcem Pelánem, vedoucí až k mezistátnímu skandálu, zboření památníku tří odbojů u lázní Kopečná, bitvu o sochu presidenta Beneše s brněnskými Němci, a nejnověji instalaci supermakety nacistického doupěte Německého domu na Moravském náměstí, ve městě volícím v presidentské volbě ze 70 procent knížete, v městě pohořelických pochodů sudetů - dnes se zdá, že situace se poněkud vyjasňuje.

Svědčí o tom mimochodem i článek v tříměsíčníku Zlatá loď, propagačním listu restaurace téhož jména na náměstí Svobody v centru Brna. Vedle místopisných zajímavostí a článků o významných brněnských sportovcích tu najdeme i závažnou stať o pomníku Osvoboditele města Brna - památníku vítězství sovětských vojsk nad fašismem. Článek ve zkratce pravdivě líčí historii vzniku památníku v poválečné éře, jeho konečnou podobu v soše akademického sochaře Vincence Makovského, zachycující vojáka s automatem v poloze Palbu stav! Socha je symbolicky obrácena k místu zbořeného Německého domu, centru brněnských nacistů. Stať připomíná i biografii autora, národního umělce Makovského a tvůrce podstavce prof.Kuriala. Zde autor neváhá uvést historickou pravdu o desce s textem J.V.Stalina s rozkazem o ukončení bojů. Text je uveden i v historických publikacích o Brně. Autor správně podotýká, že text byl odstraněn v roce 1993 kvůli antikomunistickým náladám ve městě. A podotýká: "Dnes by však s troškou nadhledu stálo za to napsat na pomník třeba jen stručně: Osvoboditelům a obětem válek".

My odbojáři k tomu můžeme dodat jen toto:

V sousedním Rakousku v hlavním městě Vídni ční dodnes obrovský monument osvobození Rakouska Sovětskou armádou i s příslušným rozkazem generalissima Stalina a s "bolševickými symboly"! A žádnému rakouskému demokratu to nevadí. Každoročně tam delegace přinášejí květy a věnce.

To jen u nás jsme vždy papežštější, než papežové, není-liž pravda? Současný brněnský magistrát, promořený prosudetismem, ovšem sotva v tomto směru něco změní. Na druhé straně je důležité, že v samém centru města Brna se našel ohlas, který množství návštěvníků upozorňuje na tento stav.

Zkrátka a dobře, ne všichni v Brně se pomátli prosudetismem, multikultismem, hollanismem (Šílenec, radní Hollan, propagující maketu Německého domu, nechávající se bičovat na Ukrajině) a hermanovským rektoalpinismem. Je tu dobré jádro vlastenců, myslících občanů. Dokazuje to i citovaná stať v široce čteném periodiku.


Jiří Jaroš Nickelli, ČSBS Boskovice

30 komentářů :

 1. Jen doplním, že jsem viděl v Rakousku před jedněmi kasárnami na podstavci sovětský tank s rudou hvězdou, čerstvě natřený. Normálně zelenou barvou...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 23:36 Ono to je hlavně tím, že tady mají plnou hubu demokracie právě ti, kteří v 89 - tém roce s velikou pompou zahodily stranické knížky a rázem se z nich stali svobodomyslní demokraté.

   Smazat
 2. Jakožto Moravan musím vyzdvihnout historickou úlohu města Brna, jako metropole Markrabství Moravského.
  Idioti se najdou všude, stačí se podívat, jak kdo volil komunisty po r. 1945.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Volit komunisty v roce 1946 nemělo s idiotstvím nic společného !

   Smazat
  2. Krizi socialismu v 1989 zapříčinili ...
   Krizi svobody a demokracie zapříčinili ...

   Vždy jsou to jedni a ti samí lidé. Lidé kteří touží po moci a majetku, ale hlavně jsou neschopní !!!!

   Smazat
  3. 8.31
   Souhlasím, byla to pochopitelná reakce na události té doby, první republika, zrada Západu, okupace, válka, osvobození Sovětským svazem.
   Ale ne všude lidé volili komanče.
   A,jak to v dějinách chodí, převraty vždycky něco stojí, a někdo to musí zaplatit.

   Smazat
  4. "Ale ne všude lidé volili komanče". ?? Možná, nahlédnete-li do historie, zjistíte, že by byli po válce ve vládách ve Francii a Itálii. Ve Francii je decimovali anglosasové, v Itálii na ně poštvali Musoliniho černokošiláče, kteří byli najednou dobří. No a v Řecku je už přímo zmasakrovali. Chtělo by to trochu sebereflexe, než něco řeknu.

   Smazat
  5. Koukněte se na "odborníky" po r.1989
   Co dokázali: Topolánek... Nečas... Sobotka...?

   Smazat
  6. 16.13
   Měl jsem na mysli pouze ČSR. Kontext je jasný - první republika, zrada Západu, okupace, válka, osvobození Sov. Svazem.

   Smazat
 3. Brno je místo významných uměleckých děl. Je to gigantický úd na náměstí Svobody, jezdec na koni s gigantickými nohami a nedaleko socha oslavující výdobytky režimu s exekutorem, který krade pračku. Exekutor nebo lépe zloděj je vyveden velmi primitivně. Umělec s detaily neztrácel čas.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Připomínám sousoší krkavců na Šilingrově náměstí, staršidelné a deprimující a všem návštěvníkům Brna doporučuji procházku Alfa pasáží, kde na skle KAVÁRNY můžete číst / už roky / nápis "Jsme česká svoloč, která ..."atd.
   je to velmi smutné, Brno miluji a je mi bráno těmito hajzly, kteří se neštítí postavit veřejně maketu Německého domu a pořádat návraty vyhnaných Němců z Pohořelic. Z Brna vzešel darebák Fiala a komický Blažek. Holan pořádá dopravní chaos a mí přátelé jeden po druhém ubývají- buď, že volí knížete,"drahoše" nebo prohlašují, jak za socialismu nebylo"ale vůbec nic, vše jen pod pultem" a tak pošetile plivou na naše mládí.

   Smazat
  2. Díky za info, ale myslím, že se tam radši ani nechystám. Z Brna vždycky vybublá něco zmatečného.

   Smazat
  3. 9:21 Ve všem s Vámi souhlasím a co se těch přátel týče, jsem na tom úplně stejně jako Vy a z úplně stejného důvodu. Díky.

   Smazat
 4. 0.29
  A do tím chtěl MORAVAN říci? Morava a Slovensko tedy obyvatelé těchto území byli zvláštní tím, že chodili do kostela a zároveň byli vedoucími KSČ v Praze.
  Václav

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A co tím Václav chtěl říct?
   Kdyby komunisti nevyhráli volby v Čechách, a hlavně v Praze, nebyli by ani žádní vedoucí KSČ v Praze.
   To za prvé.
   A za druhé - obyvatelé Čech nebyli vedoucími KSČ v Praze?

   Smazat
 5. Moje babička vždycky říkala, že Brno je největší německé město na Moravě. Asi genius loci.

  OdpovědětSmazat
 6. Jak je vidět, ne nuda v Brně, pokud je pravda že 70% lidí v Brně volilo knížete, tak to je nebetyčná blbost v Brně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ad 9:55 - tak tolik studentů (rozuměj vylízaných mozků) v Brně zase nemáme, aby to dosáhlo na 70% pro šišlu. To je prostě ničím nepodložený kec.

   Smazat
  2. I tento pán je z Brna! -https://www.facebook.com/ucho24.cz/posts/1345751118847015

   Smazat
 7. Doufám že v komunálních volbách kopnou lidé havloidy do zadku.

  OdpovědětSmazat
 8. Dějinami nepoučení, ničitelé naší kultury a samostatnosti
  se v době kdy zemi je těžce derou jako supi aby ji rozdrásali.
  Přirozený vývoj kdy plevy se dělí od zrna v nově vznikající společnosti*

  OdpovědětSmazat
 9. V Brně je skutečně hnízdo individuí jako vystřižených z období 2. republiky. Zdá se, že se v jednu chvíli všichni shlukli na radnici a v médiích, aby škodili. Nemám na mysli jen podvodníka Lullana, který zavinil četné nehody zasetím naprostého chaosu v organizaci městské dopravy, který jezdí na černo MHD a na černo služebním autem po dálnici za souložnicí. Mezi propagátory sudetáctví vyniká i dr. Mareček, autor celovečerního obdivně smutnícího pořadu v brněnském rozhlase, popisujícího schod po schodu a metr po metru zbouraný Německý dům, coby katedrálu brněnského němectví. Z Brno je i Patočka, poradce Sobotky a ochránce "Aničky" z Kuřími. Brněnský magistrát se vyznamenává i usilovnou kolaborací se SdL.

  OdpovědětSmazat
 10. ....vlastencům a myslícím občanům v Brně zbývá jediné - vypráskat v komunálních volbách Žít Brno, Zelené a podobné týpky. Co do parlamentu z Brna přišlo, valné hodnoty nemá, spíše naopak, Fiala, Valachová, Blažek.... Brňáci příští rok je to na vás.....vymeťte ten radniční Augiášův chlív,dokud je ještě čas.....zatím máte mešitu jen jednu, ale už byla snaha stavět druhou....

  OdpovědětSmazat
 11. Lidé, neblázněte. Tak jako Praha je centrem "pravdoláskařů", je Brno podobné stejným typům, kteří po 89 získali moc ve státě. Obě etnika mluvila "doič" a kolaborovala s Němci a po válce se "záhadně" ztratila v změti KSČ. Upřímně řečeno, na Prahu a Brno je k vymýcení zla v českých zemích použít slova amerických židů A bomby. Jako Moravanovi mi bude Brna líto(i Prahy) , ale jak to říkala madam Korbel, co jsou oběti vůči svobodě(její)?

  OdpovědětSmazat
 12. Nechce se mi věřit, že mí rodáci až tak dalece zblbli. Brno, které se dodnes nevzpamatovalo z 2. světové války a naopak zaostalo za ostatními českými městy o půl století, kde pamětníci vidí stále proluky po teroristických náletech angloamerických leteckých svazů. Brno, kde popraviště gestapa v Kaunicových kolejích by přestalo být mementem, co umí nacismus, popraviště, které se zapsalo hluboce do myslí školáků z nedaleké školy, neb museli poslouchat salvy z pušek katů, před jejichž poslechem je chránili učitelé málo účinným, rychlým zavíráním oken! Brno, ve kterém sudetští Němci se chovali daleko hůř než Němci říští, prosluli jako udavači a vrazi! Snad všechny české rodiny v Brně po válce počítaly své mrtvé oběti běsnění nacistů! A to Brno, snad nes již české, že by fandilo nacismu? Že by opovrhovalo Rudou armádou, která město vyrvala ze spárů SS? Bylo osvobozeno 26.4.1945 a Němci ještě 25.4. popravili desítky lidí! Je mi úzko, nechce se mi věřit, že by občané Brna se stali lidskými vyvrheli! Ani se mi nechce věřit, že by naletěli propagandě brněnských Posseltů, pohrobků K.H.Franka.

  Že by kolaboranti z dob války? Ale ti většinou uprchli do americké zóny po válce daleko dříve než Němci rodilí! Ale možné je vše, vlastně jde stále o stejný bezcharakter lidí a mnohdy stačilo jen převléci sako s odznakem - takoví přežívají všechny režimy a vždycky se jim na úkor druhých dobře žije. Ale že kdysi dělnické Brno je nedovede konečně z města vypráskat? Čí vinou, páni politikáři? Lidí, kteří vás volí? Tak přece jsou mí rodáci blbci. Je mi líto.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Brno je moravské město.

   Smazat
  2. Pro Vyndala: Brno není Morava, a tvrdili to mnozí před skoro 40-ti lety v době mých temnějších studií...
   Brno se náckovsky projevuje delší dobu, a je - stejně jako celá Morava, exkluzivním dodavatelem deprivantů, gaunerů, demagogů, sociopatů, lhářů a degenerátů druhů všelikých do tolik nenáviděného Práglu...
   Přímo ve Štatlu sice mají plné huby své morální a lidské kvality a nadřazenosti nad těma "pražskýma kurvama", ale jak to jde, tak se do Práglu hrnou, a pokud mohu obě města porovnávat, tak větší hajzly - charakterové - jsem zažil v Brně - kdežto po studiích v práci v Práglu přímo s pražáky OK.
   Pokud vezmu nynější demografickou skladbu Otázku, tak ten je tak minimálně z 20 % dnes moravský, dalších minimálně 15 až 20% slovenská krev, zapocitej cigoše, inostránce, a skutečných Pražáků s generačními vazbami mnoho není...
   Periferie do Práglu exportují opravdu "kvalitu", kterou poté vnímáme co by pražský produkt...
   Tedy jak jižní, tak severní morava jsou zdrojem mnohého nejen u sebe ...
   Viz např. "umělci" - političtí hajzli jsou jasní.
   Pro úplnost, i Prágl má své "borce", viz Havel a celá ta disidentská verbež - tam je "kvalita" opravdu nezpochybnitelná.

   Smazat
  3. "Teroristické nálety angloamerických leteckých svazů" - tak to se vám povedlo. Používáte navlas stejnou rétoriku, jako nacistický tisk z roku 1944, když o těch náletech psal. Gratuluji. A k žádným popravám desítek lidí 25. dubna 1945 v Brně nedošlo.

   Smazat
 13. Nemyslím si, že by Brno mělo nějakou výraznější kavárnu, zdejším intošům schází média (tisk), kde by mohli být za chytré. To je jeden z mála kladů centralizace do Prahy.
  Co se týče obav z nějakého germanofilství či příchylnosti k někdejší sudeťákům, to považuji za přehnané. Neříkám, že mnozí mladí nemají tendenci chodit ode zdi ke zdi, takže momentálně notně kritizují zločiny na Němcích v r. 45, ale z toho bych nedělal problém, z toho mraku pršet nebude. A zobrazit historii takovou jaká skutečně byla není ani zločin (i když naši politici to tak chápou), ani kolaborantské ani protivlastenecké. Takže bych to uzavřel tím, že největším naším momentálním nepřítelem jsou vlastenci, zde tedy brněnští.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vyhnání Gerty Schnirch v HaDivadle, celkové patolízalství např. Moravského muzea k Němcům, replika Německého domu, návraty Němců z Pohořelic - ne, to vám nepřipadá alarmující? To jste taková klidná povaha, která vlastence považuje za největší nepřátele...Máte v hlavě guláš, ale jen předstíraný. Ve skutečnosti jste pěkný sráč.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.