Reklama

pondělí 25. prosince 2017

Balkánská past: Zatímco srbský prezident jede do Ruska, USA plánují „dokončit práci“

Vučić u Putina
Nebojša Malić
25.12.2017 messin

Zatímco srbský prezident jedná o energetických a obchodních dohodách v Moskvě, americká zahraniční politika se snaží „dokončit práci“ na Balkáně a už ovládá mediální prostor země.

Srbský prezident Alexandar Vučić se snaží posílit svou vlasteneckou reputaci setkáním s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Oficiálně projednali přístup Srbska na trhy s Euroasijskou hospodářskou unií a s ruskou ropou a zemním plynem. Vučić naznačil, že by si koupil ruské dopravní vrtulníky, ale vyhnul se otázkám ohledně dohody o tancích a ozbrojených vozidlech, či obranných systémech S-300.

Oficiálně Srbsko dodržuje vojenskou neutralitu a odmítá se připojit k obchodním sankcím USA a EU proti Rusku. Na druhé straně Bělehrad v roce 2015 podepsal individuální akční plán partnerství s NATO (IPAP) a zůstává odhodlán vstoupit v určitém okamžiku do EU. Tahle politika přivedla do regionu amerického velvyslance Hoyta B. Yee, aby v říjnu Srbsku vyhrožoval, že není možné „sedět na dvou židlích“.

Hoyt se mezitím stal velvyslancem v Makedonii, jižním srbským sousedem, jehož vláda je ve skutečnosti klientem Washingtonu. Bosna a Hercegovina na západě je de facto protektorátem EU a s plánem členství v NATO, zatímco odpadlická provincie Kosovo – obsazená NATO v roce 1999 a vyhlášená za nezávislou v roce 2008 – hostí největší americkou vojenskou základnu v regionu. Všichni ostatní sousedé jsou již členy aliance, která v roce 1999 vedla válku se Srbskem.

Vučić se v roce 2012 dostal k moci jako klient Západu. Dříve bývalý člen srbské radikální strany, která po barevné revoluci v říjnu 2000 politicky skomírala, se v roce 2008 změnil na „progresivního“ a vyhnal demokraty z vládnoucí koalice sponzorované USA. Za PR poradenstvím, které to umožnilo, byl Bell Pottinger, pracovní tým založený ve Velké Británii, který párkrát vyrobil falešné teroristické video pro Pentagon a nedávno skončil po skandálu souvisejícím s Jižní Afrikou.

Dočasně omráčen volbou Donalda Trumpa, jehož platformu „Amerika na prvním místě“ označil za kacířskou, se americký zahraničně-politický establišment uvedl znovu do pohybu. 28. listopadu zveřejnila Atlantická rada zprávu, v níž obhajuje opětovné americké vměšování do regionu a tvrdí, že „nabízí v blízké budoucnosti nejlepší perspektivu, pro demonstraci skutečných výsledků pokračujícího blízkého vztahu mezi USA a EU.“

„Bělehrad může a měl by být blízkým partnerem a spojencem v regionu, ale tím se může stát jedině, pokud se začne významně distancovat od Ruska. Toto není ústředním bodem pro srbské vedení, ale ani by to nemělo být něco, na čemž by se Spojené státy nebo EU měly kompromitovat,“
napsali autoři zprávy.

Dne 11. prosince uvedla Rada pro zahraniční vztahy poprvé po letech Balkán jako potencionální oblast konfliktu. Bylo to v průzkumu publikovaném think-tankem Center for Preventive Action.

Několik srbských zpravodajských serverů oznámilo, že Washington v Srbsku plánuje zřídit „mediální centrum pro boj s ruskými dezinformacemi“ řízené NATO a financované prostřednictvím Atlantické rady, německého Marshallova fondu, Nadace pro demokracii (NED) a amerického vojenského velení v Evropě (EUCOM).

Od doby, kdy v roce 2000 USA a EU uplatnily vládu nad srbským mediálním prostorem, ať už prostřednictvím místních zástupců, nebo přímo, dosud neexistovala potřeba žádného podobného nástroje. Dokonalým příkladem této mediální dominance je N1, filiálka CNN založená v roce 2014, pokrývající Srbsko a sousední Chorvatsko s Bosnou a Hercegovinou.

N1 je majetkem KKR Global Institute, pobočky významné americké investiční společnosti, které nepředsedá nikdo jiný, než bývalý šéf CIA a americký generál David Petraeus – kterého jsme naposledy viděli tehdy, když dostal přes prsty za to, že poskytl tajné informace své milence a zároveň autorce své biografie.

V březnu letošního roku byla N1 umístěna na špičku seznamu kanálů kabelového operátora SBB. I když to z hlediska amerických zákazníků může vypadat neškodně, ti evropští jsou zvyklí mít na tomto místě své veřejnoprávní vysílání. Překvapen však nemusel být nikdo, SBB – jeden z největších kabelových operátorů v zemích, které byly kdysi Jugoslávií, je též ve vlastnictví KKR Global. Mezi další části mediálního impéria KKR patří sportovní a filmové kanály Sport klub a Cinemania a hudbu produkující firma Grand.

Začátkem tohoto měsíce N1 učinila podrobný výzkum, když „obvinila“ imigrantskou charitu, která před lety poskytovala pomoc obklíčeným Srbům v Kosovu. Ve Francii narozený Arnaud Gullion uvedl, že stanice strávila rozhovorem o jeho humanitární práci pouhé tři minuty a zbytek času jej napadala coby nacionalistu a „identitariána/identitarian“, vycházejícího ze svých politických studentských názorů.

„Často jsem se musel ve Francii bránit otázkám ohledně pomoci, kterou poskytujeme Srbům v Kosovu. Upřímně jsem nečekal, že to budu muset dělat v Bělehradě,“ řekl po rozhovoru.

Ačkoliv může šest bitevníků MIG-29, které Rusko poslalo v říjnu, pomoci nahradit ztráty z útoku NATO v roce 1999, proti tomuto druhu mediální války v Srbsku samotném nemohou udělat nic.

Zatímco Moskva považuje prezidenta Vučiće za důvěryhodného partnera, ten údajně řekl, že je „spokojen“ s návrhy Atlantické rady a přeje si, aby se staly oficiální politikou USA. Poté, co předtím vedl „vnitřní dialog“ sám se sebou o otázce vzdání se srbské snahy ohledně Kosova – na stránkách západního tisku, nicméně nyní říká, že bude rád, když tuto záležitost předá Rusku ke zprostředkování.

Rozhořčení Srbové by mohli říci, že chce Vučić  narafičit Moskvu k přijetí odpovědnosti v kauze Kosova, aby konečně mohl udělat to, co chce a podlehnout požadavkům Washingtonu. Vzhledem k neustálému politickému a mediálnímu vazalství Srbska vůči Západu je obtížné tvrdit, že nemají pravdu.

Překlad Messin

Zdroj: https://www.rt.com/op-edge/413852-vucic-russia-serbia-nato/

29 komentářů :

 1. MiG 29 není bitevník, ale frontový stíhač. Bitevníky byly akorát ve Vzpouře mozků. Možná by se tak dal nazvat Su 25, ale rozhodně ne MiG 29.

  OdpovědětSmazat
 2. Takovéto hrátky, možná i čertem, nemůžou už asi nic ovlivnit. Jak se říká, tonoucí se i stébla chytá a to mu asi zrovna tak pomůže, takže Ušáci míří na smetiště dějin a to je nezvratné. Aottj.

  OdpovědětSmazat
 3. Byl jsem velmi rozčarován/nasrán/, nad tím jak se naše republika postavila k napadení Jugoslávie. Dnes jsem rozčarován, že v čele Srbska je osoba, která se snaží lézt do trusníku vrahům svých občanů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to stejné, jako u nás. Také se naším přítelem stal ten, kdo nás zradil a ten kdo rozpoutal válku.Ten, kdo nás osvobodil je naším nepřítelem. Jak si to je podopbné a jak je to na hlavu postavené. Okupace v r.68 nebyla válkou, ale SSSR si tím držel NATO co nejdál od své hranice a jak je dnes vidět, tak zcela odůvodněně.

   Smazat
  2. 11:25

   Odůvodněně (ve smyslu: byly tu subjektivní důvody = představa ohrožení) - ALE nerozumně (!):
   tím, že dal (SSSR) přednost násilnému řešení pomohl zvětšit množinu odpůrců socialismu. Sovětské vedení tím dalo jasně najevo, že samo idejím socialismu nevěří. (Byť invaze do ČSSR měla i uvnitř politbyra řadu odpůrců; ti ale byli poraženi.)

   Smazat
  3. 11:35
   Kdyby tu zůstali Sověti od konce války, jako zůstali Američani u sousedů, tak by to asi bylo přirozenější. Ale když odešli a zase přišli v době, kdy cítili ohrožení - chtělo se nám změny, jako pak v 89., tak jsme to nerozdýchali.Ale oni si jen přišli své teritorium bránit. Nevím, jak by Brežněv dokázal řešit NATO, kdyby ho měl za humny. Putin to zatím zvládá dobře, naštěstí.

   Smazat
  4. Omluva Tampa je směšná měl by zrušit základnu v Kosovu a to by byla omluva jak má být. Kecy a skutky je podstatný rozdíl.

   Smazat
 4. Nevim ,kdo je Nebojsa Malic?? a jestli je to jeho jmeno.??? Lidi by meli cist projevy presidentu , ale nikdo je nemuze najit na internetu????. Proc by clovek mel verit co pise Nebojsa??? President Trump se omluvil Jugoslavii za Clintonovi akce v Jugoslavii. Je proti stehovani cernych do Evropy.
  Nepodporuje souzeni v Haagu.Souzeni v Haagu podporuje NATO jejiz casti jsou hrdi Maly Cesti Kolaboranti. Krome toho Trump nema rad NATO akce proti Rusku. Jak clovek muze verit Nebojsovi ?? o protoze pise pod jmenem Nebojsa?? kdyz jeho prave jmeno je Tekila Willy ?? Bylo by dobre cist projevy presidentu a nenechat si zavest myslenkove na chybnou cestu novinari pisici za EUROS.
  Ale muzete nekde najit projevy presidentu??? Trumpa, Putina a jinych... Pochybuji.

  Brouk von Pytlik

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je toho moc,co nema rad president chroma kachna a co se mu nelibi.Zel,nic z toho nemuze zmenit,je nesvujpravny.129 statu sveta mu reklo vyliz nam prdel ameriko !My tvi krvave $ nepotrbujem!

   Smazat
  2. No vida! Nakonec se i zaostalé azbucké Srbsko stane součástí západní civilizace ...

   Smazat
  3. Nebojsa Malic left his home in Bosnia after the Dayton Accords and currently resides in the United States. During the Bosnian War he had exposure to diplomatic and media affairs in Sarajevo. As a historian who specializes in international relations and the Balkans, Malic has written numerous essays on the Kosovo War, Bosnia, and Serbian politics

   Smazat
 5. Hovnolulu na druhou a jeho lži o Trupete a jakýsi omluvě za humanitární bombardování Jugoslávie....alespoň mlč ty jelito!!!!!

  OdpovědětSmazat
 6. Je nepochopiteny,ze Srbove koketuji s myslenkou nejake spoluprace s NATO a USA !Kde se podela jejich hrdost a kde jejich vyhrada o znicene zemi!To budou nadbihat NATO,ze je ochrani?Pred kym?Zel,pravdu maji juesej,kdyz rikaj,ze nelze sedet na dvou stolickach.Rusko jim tehda nemohlo pomoct,sami byli v riti!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co se divíte Srbům a co je pro Vás nepochopitelný ? Podívejte se co se děje u nás v Česku . Po všech těch válečných hrůzách kdy se nás Germáni snažili vyvraždit , tak jim dnes lezeme do zadku a naši politici se jim jezdí omlouvat .Tak už je to pochopitelný ?

   Smazat
  2. Jediná šance, jak se dostat do EU mezi civilizované země, je vstup do NATO a plnění našich zadání. A to dostatečně dlouhou dobu. Turecko čeká už jak dlouho a stále je v předsíni. Srbsko se bude muset mooc snažit, aby nás přesvědčilo o své loyalitě. V každém případě zpřetrhat naprosto všechny svazky s Ruskem a vydat válečné zločince. Pak uvolnit své území pro NATO báze a tím bude Balkán navzdy zcela podchycen severoatlantskou bezpečnostní komunitou. Takže. Až Mr.Vucic povolí výstavbu Bondsteel II. potom se může začít o nějakém vyjednávání o přístupu k EU. Jak bylo správně řečeno. Rusko bylo, je a bude nepřítel c.1. Dokud ho neporazíme a nedekolonizujeme. Zvláštní, že zde nikomu nevadí, že Rusko jako jediné je koloniální zemí s koloniální správou.

   Smazat
  3. "Zvláštní, že zde nikomu nevadí, že Rusko jako jediné je koloniální zemí s koloniální správou."

   A proč by to mělo vadit? Je na tom něco špatného? Můžete to vysvětlit?

   Smazat
  4. Každá koloniální velmoc svým koloniím, které mimochodem zvelebila, dala svobodu. To bezchybně fungovalo do té doby, než tam začalo SSSR a jeho satelity, tedy i zdejší Babišstán dodavat zbraně a vytvářet konfliktní sváry - barevné revoluce. Rusko ke v podstatě hodně maličké, pokud vůbec existuje, neboť jeho země patří někomu úplně jinému, a to národům tam žijícím. Stejně tak Sibiř dle rottterdamské dohody patří do správy Španělska, Francie, Portugalska, Anglie, Holandska a přeneseně taktéž USA. Nemá ani nárok na používání názvu "Russia", které evokuje pojem "Rus", s níž nemá nic společného.

   Smazat
  5. Tak ať NEPRODLENĚ TEN UNTERMENSCH uASSackej vrátí ZEMI,KTEROU CELOU UKRADLI INDIANUM TY SRACKO MAJOVA!!!!!

   Smazat
  6. Ten tvůj fýrer má dnes svátek! Už jsi mu popřál, lejnere putleryči? - http://iks2010.info/?p=128679

   Smazat
  7. Až slovanský Drevljani vrátěj všecky území co jim dali uškujnici tak jim zbydou jen hvozdy okolo dávno nepoužívanýho bělomořsko-baltskýho kanálu :)))

   Smazat
  8. 16:28
   GRAMOFON PLNEJ SRACEK,to skvělá reklama uASSacky lzidopropagandy!!!!!!:-))))

   Smazat
  9. 16:32 Nemusíš smrdět velkejma, z otrávený koupelový pěny made in Ruϟϟlandia vytvořenej šelomí prde - tím svou debilitu nijak neuvětšíš ... ta už je dávno na maximu:)))

   Smazat
 7. 14:37 Pouze Němci se ve svých koloniích, které mělo Německo (i když jen málo) před první světovou válkou chovalo takto! Všude jejich příspěvek byl pozitivní. Můžete to zřetelně vidět ve srovnání se stejnými britskými, francouzskými a belgickými kolonizátory, kteří prostě plivali na své kolonie a utlačovali v nich lidi. V Namibii např. postavili Němci železnice, města a vesnice a vytvořily moderní zemědělství. A dnes namibijská vláda velice oceňuje přínos německé menšiny, která tam zůstala od koloniálních časů. Tam Němci dnes a úspěšní zemědělci, úředníci a podnikatelé. Němci jsou dobrými organizátory. A zatímco je jim vytýkána "genocida Herrerů", kterých při Londýnem vyprovokovaném povstání bylo zabito maximálně 30 tisíc, tak belgický král Leopold II. nechal vyzabíjet polovinu Konga! Tedy 10 milionů domorodců ... a o tom se mlčí! Proč asi?

  OdpovědětSmazat
 8. Necháme se překvapit, kam lavírování srbské vlády dojde. Srbsko, které si uhájilo jako jediná země na evropské pevnině svoji zem proti Hitlerovi a nacismu, padne na kolena před vyděračskou politikou USA a jeho posluhů v EU a NATO? Že by tak hluboce klesla a zahodila či vyprodala svoji výjimečnou historii? Neutralita - jak by i slušela nám, státu s mírotvornou historií - má ji někdejší člen Velkoněmecké říše - Rakousko, má ji i se známou velkou válečnickou a násilnickou tradicí - Švédsko, tak= Švýcarsko, Finsko, Irsko. Proč ne my? Proč o nás musí jiné národy mluvit jako o okupantech, válečných zločincích...
  No a Aljaška je Ruská, ať vrátí Rusko USA bochník chleba, za který Aljašku údajně prodala.
  Rusko jako koloniální stát? Kdyby bylo řečeno, že země EU jsou komplexní kolonií USA, že jižní a střední Amerika jsou kolonií USA....tak to bude realita. Jenže kolonisté Ameriky nesou vinu na 170 milionech mrtvých Indiánů a na 15 milionech mrtvých černých otroků. Kapitalismus má na svědomí cca asi 1,3 miliardy mrtvých! A to bude asi ještě podhodnoceno.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jó bochník! Dneska by to Chujlík nedal dokupy ani kdyby se posral! Už shání kdejakej groš kde se dá a slibuje hory doly, páč nakouk do erární kešeni a museli ho křísit:)))) - https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/458846-putin-premlouva-oligarchy-aby-prevedli-majetek-do-ruska-strasi-je-americkymi-sankcemi.html

   Smazat
  2. Joooo,novinky jsou to pravý pro našeho GRAMOFONA!!!!!
   Ten uASSackej papír už nemá ani cenu podelanyho toaletního papíru a ve Fort Knoxu bylo zlato leda v půlce minulyho století....!!!!!!
   Inu,pravda Made in uASS!!!:-)))))

   Smazat
  3. 8:59 Nojó, proto jim tak hrozí a současně slibuje, že se jich nedotkne! On si počká až ho po návratu vyměnej za "zlatý dvojhlavý rubliky":))))

   Smazat
  4. 9:48
   Kdo si počká,Trumpeta???!!!
   Mezi uASSackejma kriplama začíná občanská válka a zrovna na zpevnění jejich toaletního papíru tam budou čekat???!!!!
   Ty jsi neskutecnej omyl přírody!!!!!:-)))))

   Smazat
 9. 18:15, jenže vy hovoříte o době dávno minulé, já hovořím o současnosti.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.