Reklama

čtvrtek 28. prosince 2017

Blízkovýchodní triumvirát Ruska, Íránu a Turecka vyhazuje Spojené státy ze sedla

28.12.2017 VSa Zprávy
Přečetli jsme: Úzká spolupráce Ruska, Íránu a Turecka izolovala Spojené státy v syrském konfliktu a pracuje mnohem efektivněji než spojenci USA a Západu v blízkovýchodním regionu. I přes to, že se tito tři hráči zdaleka na všem neshodnou, má Washington důvod k obavám.

Turecko a Rusko posilují svoje vztahy a podobně se Turecko během posledních měsíců přibližuje Íránu. Společné rozhovory v Astaně mají pomoci ukončit konflikt Sýrii. Všechny tři země na nich participují, ale také upevňují svoje pozice pro plán nového poválečného uspořádání Blízkého východu. Tento trend má obrovské důsledky pro Spojené státy, Západ a spojence USA v regionu, píše pro National Interestčlánek novináře a výzkumníka Setha J. Frantzmana.

Návštěva Vladimira Putina v Turecku se sešla s Erdoganovou přípravou summitu Organizace islámské spolupráce, který se chystal odmítnout Trumpovo rozhodnutí přesunout americkou ambasádu do Jeruzaléma a uznat ho za hlavní města Izraele. Ve stejnou dobu Rusko a Turecko dokončují dohodu o prodeji ruského protiraketového systému S-400.
Moskva bere ohledy na Ankaru, Kurdové a Jeruzalém spojili Teherán a Ankaru

Turecku se ale podařilo to, aby ruská strana odložila plánovaný mírový kongres v Soči. Turkům dělalo vrásky, že Rusové sem pozvali také kurdskou stranu PYD, která na východě Sýrie kontroluje milice YPG, které Ankara vidí jako teroristickou organizaci. Moskva měla během konfliktu s YPG dobré vztahy, což se ale může změnit, protože Rusko bere ohledy na Ankaru. USA byly naopak spojeny se Syrskými demokratickými silami, kde je YPG silným členem, doplňuje Fratzman.

Astanské rozhovory měly za úkol zredukovat konflikt v Sýrii. Írán a Rusko přitom podporovaly režim Bašára Asada. Tyto rozhovory byly úspěšné v tom, že vytvořily de-eskalační zóny v Iblidu a také v jižní Sýrii. Při posledním jednání Ruháního, Putina a Erdogana v Soči všechny tři země souhlasily s tím, že se budou snažit o ustanovení míru jako prvotního cíle a udržet suverenitu, jednotu a územní celistvost Sýrie.

Rusko následně omezilo svoje vojenské jednotky v Sýrii, což byl krok, který podpořil také turecký prezident Erdogan v rozhovoru pro deník Hurriyet. Zatím to vypadá, že Ankara dostává to, co potřebuje – odchod ruských vojsk ze Sýrie a také blokování PYD na mírovém jednání v Soči.

Ještě v únoru 2017 si Teherán pozval tureckého ambasadora k vysvětlení ohledně komentářů tureckého ministra zahraničí o roli Íránu v Sýrii. Nicméně referendum o kurdské nezávislosti v severním Iráku přivedlo obě země k sobě. Na říjnovém jednání Erdogana v Teheránu se Ruhání i turecký prezident vzájemně usmívali a Teherán i Ankara jednohlasně kritizovaly Trumpovo rozhodnutí o Jeruzalému. V obou případech se tyto země shodují.

Jak přiznal ministr zahraničí Ruska Sergej Lavrov, všechny tři země se ve všem neshoduji, ale shodnou se na určitých společných cílech. Na začátku prosince sdělil pak poradce tureckého prezidenta, že kolem poválečného uspořádání Sýrie už bobtná nový mocenský konflikt. A z těchto důvodů a kvůli roli USA je nutná spolupráce Turecka s Ruskem a Íránem.
Špatné zprávy pro USA

Turecko-íránsko-ruské entente není pro Spojené státy dobrá zpráva, míní dále Frantzman. USA jsou vyloučeny z jednání v Astaně i v Soči a častá setkání lídrů těchto zemí (Putina a Erdogan se setkali v roce 2017 celkem osmkrát) ukazují na to, jak moc jsou Spojené státy mimo hru.

Ministr zahraničí USA Rex Tillerson sice nedávno říkal, že Rusko a Írán nemohou Turecku nabídnout tytéž hospodářské benefity jako je jeho členství v západním společenství zemí. Zdá se, že to není tak důležité a je příliš pozdě.

Dále, Frantzman doplňuje, je tu velký kontrast mezi úrovní spolupráce amerických spojenců v regionu Blízkého východu a efektivitou jednání mezi Ruskem, Tureckem a Íránem. Důsledkem je, že se Asadův režim cítí silnější v kramflecích, o čemž svědčí výroky Asada, která označil kurdské spojence USA za „zrádce“.

Také jiné země v regionu vzhlíží k tomuto triumvirátu. Irácký premiér Hajder Abádí má blízko k Teheránu, Turecko poslalo do Kataru jednotky k jeho posílení v době blokády ze strany Saúdské Arábie. Jordánský král Abduláh hledal podporu v Turecku ohledně jeruzalémské otázky. Rusko a Írán deklarovaly porážku Islámského státu, zatímco Spojené státy sdělily, že na východě Sýrie je ještě hodně práce.

Jenže s tím, jak vojenské operace v Sýrii pomalu utichávají, může být pro Spojené státy v roce 2018 stále těžší Írán, Rusko a Turecko ignorovat, shrnuje Frantzman.

16 komentářů :

 1. Jedině v jednotě a společnými kroky je možno USA donutit respektovat mezinárodné právo.

  OdpovědětSmazat
 2. Je dobře, že Amíci se vypletli z problémů Sýrie, které si zase upletlo na sebe Rusko. Tam nikdy totiž nepřestane rivalita a soupeření značně většinových sunnitů s nepočetnými šíity. Sunnité mají oporu v Turecku a menšinoví šíité v Iránu. Šíity podporuje prezident Asad a k udržení se u moci nutně potřebuje podporu Ruska. Takže Kreml teď leze do bahna muslimského, nenávistného soupeření mezi sebou. A toto bude stát hodně peněž z poloprázdné kasy Kremlu.

  OdpovědětSmazat
 3. Frantzman asi netuší, že USA jsou v dluhové pasti a že jejich ekonomika nemá co nabídnout Sýrii (není-li to výprodej syrských aktiv pod cenou včetně ropných ložisek), ale ani celému světu. Eurasijská platforma spolupráce jako spolupráce založená na společných zájmech a na jednání o těch rozdílných je optimální. Íránské vedení je přesvědčováno, že RF nabízí lepší perspektivu než GP, který chtěl z Íránu učinit islámského hegemona, aniž pro to má Írán vytvořené předpoklady. Spolupráce zmíněných tří zemích je dočasná u Turecka, které se bude muset rozhodnout - zda spolupracovat nebo mít Kurdy za teroristy. Kurodové se na oplátku budou muse rozhodnout, kdo je slibotechna a kdo skutečný partner, ne-li přítel, protože Turky jako nepřátele mají hlouběji než si kdo dokáže uvědomit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "Jejich ekonomika nemá co nabídnout Sýrii (není-li to výprodej syrských aktiv pod cenou včetně ropných ložisek), ale ani celému světu.
   ==================================
   No jasně. Apple, Google, Microsoft, Intel, Boeing, IBM, General Electric, Amazon, Facebook, Nike, Oracle, Cisco, Ford a stovky dalších podobných je NIC. Jsi fakt odborník.

   Smazat
  2. 15,56 - vyjmenoval jsi blbosti, konzum, pozlátko, za něž si Sýrie nic nekoupí. Tam potřebují jiné věci, než si do země natahat koncerny, které je vzápětí budou vysávat a okrádat.
   Mysli hlavou, ne zadkem, konzumní tvore.

   Smazat
  3. Ale USA bi nabídli iránu demokraciji a to je alfa a omega západních hodnot,to ríka světlonoš světa znalí já nick Honolulu.

   Smazat
  4. 19,59 - vy nejste nick Honolulu!

   Smazat
  5. Moudrý Brouk Pytlík29. prosince 2017 20:37

   20:22 - potvrzuji, že to není nick Honolulu, protože nepíše s interpunkci z těchto důvodů: Žije v USA a nemá českou klávesnici a také mnoho zapomněl z české gramatiky.

   Smazat
 4. Máš rád Turka, toho pohanskýho psa? Až bude zas sestřelený nějaký to Sůčko, anebo Migina rukou turka bude po ptákách

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslíš, že je potřeba sestřelovat nějaký letadlo, když stačí nějaký to prohlášení do éteru a splní to ten stejný účel? :)

   https://cz.sputniknews.com/svet/201712276506372-erdogan-asad-terorista/

   https://cz.sputniknews.com/svet/201712286513207-turecko-asad/

   Smazat
 5. Je tady jeden problém . Historie nás učí , že všechny triumviráty v minulosti nedopadly dobře . I když bych si moc přál aby tomu tak nyní nebylo . Ten nejbližší , který jsme zažili se týkal ČSSD - Chovanec , Zaorálek a Sobotka .Ale to bylo o něčem úplně jiném , takže uvidíme .

  OdpovědětSmazat
 6. Západní společenství nemůže Sýrii nabídnout nic, nedá se mu totiž věřit, nikdy v historii, kam paměť sahá, jim nešlo o to, někomu pomoci - vždy jen o to ovládnout, zotročit, zkolonizovat, napakovat se.
  Kdo má v hlavě trošku mozku, nepůjde s nimi už nikdy do holportu. Je to stejné, jako strkat krk do oprátky.
  Rusko si buduje pověst spolehlivého partnera a spojence, a to Západ neumí a nedělá - pokud chce změnit své jednání a svou pověst, bude se muset hodně snažit a získat důvěru bude trvat léta, pokud vůbec.
  A ad USA - těm by mělo být šumák, co se děje v Sýrii, neb mají sami doma problémů až nad hlavu. Měly by si je začít řešit a přestat se sejřit do zemí na druhém konci světa, nikdo o ně nestojí a začít u sebe doma je asi to nejmoudřejší, co by mohli amíci udělat.

  OdpovědětSmazat
 7. Erdogan a Putin zradili Europsku úniji a proto je zapotřebí vihlásit za diktátori kterí ohrožují západní hodnoti a demokraciji,videl sem to na Čt24 a to je pravda.

  OdpovědětSmazat
 8. Skvělý ať se Rusko spojí ze všemi zeměmi ohrožované usa.

  OdpovědětSmazat
 9. a, konecne se kruh uzavira...

  Staty ŘÁDu, postupne z vychodu na zapad:
  CH ina - ateisticky rad
  R ussia - krestansky rad
  I ran - islamsky rad
  S yria - sekularni rad
  T urkey - ? (nahradil na teto pozici padlou Tripolitanii)

  stoji proti dabelskemu liberalnimu CHAOSu
  Dc washingtonu,
  EV ropske unie
  IL izraele, ktery jako Šelma Zion to vse ovlada...
  (lingvisticka poznamka: "Zion" znamena "Šelma", ano presne ta ze Zjeveni, poustni selma od slova "zii" ציי H6728 "wild beast, desert-dweller, crier, yelper"...)

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.