Reklama

čtvrtek 21. prosince 2017

Business Insider: Proč F-22 ustoupil před Su-35C na obloze nad Sýrií

Stíhačka F22 Raptor
- kou -
21. 12. 2017 PrvníZprávy
Nedávné setkání Su-35S a F-22 na obloze nad Sýrií ukázalo, že americké letadlo je mnohem slabší, než ruské, napsal Business Insider.
 


Hlavním cílem nejmodernějších stíhačů amerického letectva je bojovat ve vzduchu, kdy jsou letadla ve značné vzdálenosti od sebe. Zároveň je jeho hlavní výhodou slabá viditelnost na radaru protivníka. To dovolí F-22 vnutit nepřátelům boj na vzdálenost - za výhodných podmínek pro americké letadlo, uvedl článek.

Nicméně, když došlo k incidentu na obloze nad Sýrií, tak by v hypotetické letecké bitvě F-22 neměl žádné výhody, protože ho pilot Su-35S perfektně viděl. Kromě toho ruský stíhací stroj v manévrování překonává amerického konkurenta, poznamenal autor článku.

Během zadržení amerického F-22, který kvůli stealth technologii má všechny zbraně umístěné uvnitř trupu, a nemůže je demonstrovat svému oponentovi, na rozdíl od Su-35S, zdůraznila publikace. Ruský stíhač nese řadu raket, které jsou umístěny pod křídlem, a pilot může snadno ukázat zadržovanému letadlu, že je ozbrojen, jen zakýváním křídly.

Stíhačka Su 35 S


Přičemž úkolem zadržení mohou provést další, méně moderní bitevniky letectva, zatímco letadlo F-22 může využít ve skrytu své výhody, uvedl Business Insider s odvoláním na stanovisko dotazovaných expertů. „Mým cílem by bylo nezapojit se do manévrovacího boj,“ citovala publikace slova podplukovníka americké námořní pěchoty Davida Burkeho, který létá na F-22 a F-35.

Minulý týden ruské ministerstvo obrany uvedlo, že na obloze nad Sýrií se F-22 střetl s dvojicí ruských Su-25, vypalovat světlice a manévroval způsobem napodobující vzdušný boj. Nicméně, poté, co se k němu přiblížil bitevnik Su-35S, americké letadlo rychle ustoupilo do iráckého vzdušného prostoru.


(kou, prvnizpravy.cz, businessinsider.com, foto: arch.)

Související článek:
Nad Sýrií začaly USA a Rusko hru „Kdo první vezme do zaječích"! 

38 komentářů :

 1. A pak se autor probudil a zjistil, ze ma ruku v nocniku. Su-35 je sice dobra stihacka, nicmene vyvijena z Su-27 Flanker, ten absolvoval prvni let 1977. To se s F-22 opravdu neda srovnavat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. F-22 odletěly , neboť se k nim SU-35 přiblížil zezadu. Jinak opravdu letouny SU-35 i SU -27 vykazují mimořádnou manévrovatelnost i na leteckých předváděcích akcích a v souboji na vizuální dohled by měl F-22 potíže . I F-22 byl navržen před hezkou řadou let. Na závěr faktická poznámka - námořní pěchota ( US Marine Corps) na letounu F-22 nelétá vůbec , na letounech F-22 létá pouze letectvo (USAF).

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. Taky jsem se pobavil to schopnosti "demonstrovat zbraně" a potichu zapomenout, že Suchoj má problémy s motory, které se dosud nepodařilo vyřešit. Není to špatná stíhačka, ale nejen že ji predstihnou americké francouzské a britské stroje, ale dnes také některé indické a čínské.

   Smazat
  4. 14,21
   Jasně,hlavně že F-16 nejsou lítající rakve....

   Smazat
  5. 14,21
   Myslím, že potíže s motory jsou u Su 35 již minulostí. Vcelku si všímám informací kolem letecké techniky a zmínky o potížích s motory ustaly.
   Jinak, Rusové na sučkách používají motory s měnitelností vektoru tahu. Je to motor o poznání složitější, než klasické motory. Tak že, podle logiky, čím složitější zařízení, tím vyšší pravděpodobnost závady, na vyšší míru poruchovosti mají svým způsobem i nárok.
   Myslím si také, že dnes, kdy většina střetnutí probíhá mimo vizuální kontakt, spíš záleží na kvalitě střel, které letouny nesou, než na letounech samotných. A informací o nových ruských střelách vzduch-vzduch je věru málo. Ale časy, kdy Rusové v této kategorii silně zaostávali jsou zdá se minulostí.

   Smazat
  6. Jarin 13,52
   Má to svojí logiku, ale nemyslím si, že by ten rozdíl byl až tak propastný. Zejména, když došlo na vizuální kontakt. V boji na tak krátkou vzdálenost by asi ruské sučko bodovalo.
   Jak jsem poznamenal výš, pak by záleželo na střelách a schopnostech protivníka střely vymanévrovat, nebo odrušit.
   Spíš, než strach, byl důvodem ústupu Američana befel. I když jsou vztahy mezi Ruskem a USA napnuté, do otevřené války se , chvála bohu, zatím nikomu nechce.

   Smazat
  7. Tak já nevím, kdo zůstal na nebi a kdo odletěl?

   Smazat
  8. To 14:01 F22 poprvé vzlétl v roce 1990 (bylo celkem vyrobenou pouhých 195 letadel - vč. cvičných a testovacích), SU 35 vzlétl poprvé v roce 1988 - takže "věkově jsou na tom zhruba stejně, ovšem zatímco Raptorů je k dispozici jen omezený počet a nebyly za uplynulých 27 let nijak modernizovány, Rusové mají SU-35S (první vzlet 2008) - prošel výraznou modernizaci (mimo jiné v kontextu článku důležité - silnější motory a větší schopnost snášet přetížení = silnější drak)... takže (v článku není detail) je možné, že stařičký Raptor narazil na o 18 let modernější letoun... Navíc Raptor byl navržen jako protivník Su 27, což si přiznejme je proti Su 35S přeci jen 30 let stará koncepce...

   Smazat
  9. Kombinace nejnovějšího REB Chybiny a příletu do oblasti nízko nad terénem pomohlo k tomu, že se Su35 dostal k F22 na méně než 70 km a pak už v souboji F22 žádné přednosti nemá, nejde o boj na maximální vzdílenost. Na tuto vzdálenost Su35 zaměřuje protivníka a navádí na něj rakety s pomocí systému dálkové optické lokalizace (má i MiG29), kdy technologie "stealth" už nehraje roli. Tak Američan radši stáhl ocas.
   CROIX

   Smazat
  10. Brepto, sůčko by ten předraženej křáp na tuhle vzdálenost sundalo jak nic.

   Smazat
 2. Su35 není bitevník Su35 je nejlepší stíhačka momentálně ve vzduchu. Žadná jiná mašina se 35ket nemúže rovnat!!
  Mrkněte na Sergei Bogdan flying su35. Just shoot that piece of shit f22 down and go home to krasivaja Nataša.
  Go Russia Go!

  OdpovědětSmazat
 3. Jarine, jsi mimo. Běž hrát hry.....takové, kde vyhrávají Američané, jako ve Vietnamu :-O

  OdpovědětSmazat
 4. Nebudu komentovat které letadlo je více letadlo,ale když se situace vyvine na čáru tak ušáci berou do zaječích. A potom kvičijou jak podsvínčata před porážkou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bodejť, Ušáci vyvíjeli F-22 proti SU-27, vyletělo jím to 1997, načež SU-35S je 4++ s prvky 5.generace a vzlétlo 2007, tedy o 10 let je mladší.

   Smazat
  2. Raptor, 5 tá generace, musím se zasmát. Nedivím se, že měl nahnáno před su-35, ta ho prechčí úpně ve všem. Kdy konečně pochopí amíci, že jsou za ruskem o několik generací, maji z nich strach, kdyby si byli jisti, tak už by napadli Rusko.

   Smazat
  3. 16:06 - Amíci jsou sráči, kteří si troufají jen na slabší, mnohém slabší protivníky! Vždyť i Sev. Vietnamci dali okupantským Amíkům rákoskou přes prdel!

   Smazat
 5. která us mašina to má problém s klamnýmy cíly? F22 nebo 35? Jen sem četl že když vyhodí jeden tak pc v éru vyhodnotí situaci jako průser a pak vyhodí další a další. No ve finále je bez a může se vrátit domů. A k souboji f - su. F spoléhá na dálkově odpalované rakety. překlad Lítající SUV a kaťuší. Takže to není stíhač. Není stíhač není boj.

  OdpovědětSmazat
 6. A ještě mě napadlo: USA potřebují prodat technologie a stroje. Nepůjdou do souboje ani omylem.Co kdyby prohráli? Je po kšeftě. Jak fajně vyj...li s polákama. Pšónci chtěj tridenty nebo co a amíci vysmahli cenu že se polskej sejm orosil. To byla sranda. No jo. cena. Amíci fšechno jen přes portmonku. je to drahý ,je to dobrý.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Blbost, čím dražší ten aparát je, tím se tomu dělá větší reklama a tím je to taky větší šunt.

   Smazat
  2. F22 a F35 jsou suverénně nejlepší letadla svého druhu na světě. To netvrdím ja, ale všechny odborné portály. Vy zde samozřejmě můžete říkat, co chcete, nic se na tomto faktu nezmění. Američané svoje nejnovější stroje neprodávají. Rusko by rádo prodalo Su57 (PAK FA) a to ho ještě nemají ani po prvních prototypových zkouškách. Su35 je letadlo 4.generace (s výhradou) a spoustou problémů, F22 je plnohodnotná 5.generace. Su35 bude dole, aniž by pilot zjistil, kdo ho sundal. Musíte brát i v úvahu vyspělost zbraňových systémů. Jediný problém zde byl s updatovanim, ale to se již vyřešilo.

   Smazat
  3. F22,to mohl skusit sundat SU-35!A update by bylo k nicemu.

   Smazat
  4. 18:04
   No skutečně by to mohl zkusit. Ale než by otevřel kryty raket už by cestoval do nebíčka nebo do peklíčka.

   Smazat
  5. 17:27 ale jdi ty cinto! Američani prodávaj ten šmejd f35 každýmu kdo byl podplace Lockheed Martinem, jako náš blbej bejvalej prime minister Johny Howard kterej nás upsal k nákupu těchto šmejdú ještě než se první f35 zvedla ze země. Ja pracuju na letišti Wiliamtown kde máme boeing f18 jsou to schopné mašiny, a i piloti říkaj že f35 nemá šanci proti f18 je to zkrátka šmejd jako byl Lockheed 104 Starfighter kterému se přezdívalo flying coffin, čili létající rakev, zeptejte se nemčourú kteří ztratili desítky pilotú v f104. Lockheed podplatil spousty politiků aby udal šmej f104 a nyní podplatil spoustu politických hajzlú k nákupu jednomotorového šmejdu f35. Hnusnej ošklivej šmejd, f18 je krásná mašina ale Su 35 nemá rivala. Byl jsem na stáži v Malaisii na základně Butterworth Penang kde jsme měli několik Mirage stíhaček, byly to fajn mašiny ale jen třetí generace a pak malajci nakoupili Su30MKM a nám spadla huba na zem. Také koupili Mig 29 interceptory, krásné mašinky, i f18 hornet, a piloti si nemohli vynachválit sučka a migy. Sukhoi potřebuje jen 2 hodiny servisu na hodinu letu ale f18 potřebuje 8 hodin, čili máme zde na základně Wiliamtown nákejch 65 f 18 ale jen polovina je bojeschopná jelikož nahradní díly nejsou okamžitě k mání, musí se objednat u Boeingu kde je vyrobí a nekdy mašina sedi v hangáru púl roku než je díl dodán za strašnou cenu, mluvíme o milionech dolarú.

   Smazat
 7. Reptor? Co to je?
  Kdyztak Raptor

  OdpovědětSmazat
 8. Rapori vymreli v tretihorach ty pindale!!!!

  OdpovědětSmazat
 9. To nas učili ve škole.

  OdpovědětSmazat
 10. Každýho emérickýho vojenskýho kokota sestřelit a nepárat se s tím. No snad ta doba přijde.

  OdpovědětSmazat
 11. No, myslím, že to bylo úplně jinak, než jaké je zdůvodnění pana autora. Americký stroj to prostě vzdal z politicko-strategických důvodů. Svoji práci odvedl a dál už to prostě smrdělo větším průšvihem, než by oni sami chtěli. Proto se vzdálil. Nestálo to prostě za to. Rozhodně v tom nebyl silový důvod vyplívající z nějaké převahy zbraní. Leda, že by Rusové měli nějaký ten radioelektronický zázrak, který by na kratší vzdálenost dokázal vyřadit elektroniku F-22. To je možná varianta. V takovém případě by Rusové dokázali sundat moderní stroj aniž by někde zůstaly nějaké fyzické důkazy. To nelze vyloučit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jistě pane odborníku, ale píše se "vyplývající", jinak se jedná o obyčejné plivání.

   Smazat
 12. Rusové předvedly efektivitu letectva ve válce v Sýrii.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jj., přišli vo hodně letadel ...

   Smazat
  2. Ale ale, blbe. Přišli o jeden frontový bombardér Su 24 kterej byl napadenej tureckou F16. Su24 není stíhačka a proti f16 nemá šanci. Su24 má na práci podporu pozemních sil a na bombardování pozemních cílů, není určen ke vzdušným soubojů. Na to jsou Su35 proti kterým by f16 neměla šanci! Turek se omluvil ale stálo to život ruského pilota. Jseš blbej jak bedna kitu, vole!

   Smazat
  3. 20:29 A co (pr)Aϟϟad? Jeho padající ajra se snad vyráběj v Tanzánii?:D:D:D

   Smazat
 13. 9:00
  Assadovy "ajra" jsou z 60. let, to ještě nežil ani tvůj fotr, blbečku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:00 náš ϟϟPutler se, jako obvykle, blýsknul kombinační schopností. Kolik těch "ajr", za kolik operačních hodin, jakých a proč Assadovi spadlo, neví. Plácat ale musí, slouha.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.