Reklama

úterý 12. prosince 2017

Češi a Slováci – Slováci a Češi

Zdeněk Hrabica
12. 12. 2017
Mám rád Slovensko, Slováci jsou mí blízcí. S Vladimírem Mečiarem jsem se kdysi loučil při jeho odjezdu na studium Ústřední školy VLKSM. V srpnových dnech roku 1968 jsme oba zastávali shodné názory, odpovídající našemu věku. Nebyli jsme nijak nadšeni bratrskou a internacionální pomocí vojsk Varšavské smlouvy.Mysleli jsme, že bylo možné konat jinak. Pár dní po 21.srpnu 1968 jsem mluvil z tribuny k bánskobystrické mládeži a k jednotkám Bulharské lidové armády. Položily na náměstí své samopaly na dlažbu a vzdaly hold československé státní hymně. Vlado byl tenkrát asi v Bratislavě. Zachoval se ale oddobně jako já, i jemu to spočítali.


Po roce 1989 mi napsal srdečný dopis, byl jsem jím potěšen. Na tiskové konferenci na lodi na Dunaji pronesl památná slova: „Skončila třetí světová válka, v této válce zvítězilo na celé čáře Německo.“

Poprvé jsem poznal, že i na Slovensku se zformovala v novinářských řadách Holubí letka, která snědla a vypila, co její hrdlo ráčilo.

Byl jsem u toho, když pod lešením na bratislavském Náměstí Slovenského národního povstání běhal po předchozí návštěvě Bonnu, nikoliv Bratislavy, nový prezident a dav hřměl: „Dosť bolo Havla!“ A vyplašený Václav Havel běžel s ochrankou do svého prezidentského auta. A trapem do Prahy.

Na Silvestra 1992 o půlnoci v chátrajícím sále ve Vysokých Studnicích jsme naposledy dohromady - Češi a Slováci, zpívali československou státní hymnu. Starší plakali, mladí nechápali, co se to děje. Dobrý rok předtím jsme si každý jinak uvědomovali, že rozdělení republiky je nevyhnutelné, bouřilo to na obou stranách.

Pak šel život dál, nezastavil se. Nastala nepochopitelná devadesátá léta XX.století. Na minutu se zhaslo. Kradlo se až se prášilo. Národní hospodářství se netransformovalo, ale rozebíralo. Republika byla rozdělena.

Po roce 2000 jsem poznal osobně Václava Klause. Krátce poté, když nastoupil na Pražský hrad a jeho předchůdce Václav Havel mu zanechal pracoviště, ze kterého strůjci vytrhali vypínače v podobě srdíček a zástrčky v jiné podobě; prý z nich Bakala vystrojí v Opavě v budoucnu Muzeum Václava Havla. Pomalu se pro Zdeňka Bakalu v tomto projektu a formátu likvidovala pracovna, vyzdobená dvěma výtvarníky – Bořkem Šípkem a Alešem Lamrem. Stali se světoznámými.

S novým prezidentem se dalo mluvil. Po všech bouřích, vzestupech a prohřešcích byl konzistentní. Když šel nahoru, zdravil ty, co šli dolů Ale bylo vidět, že je tomu rád. Pak jsme se setkali ještě několikrát – a po Velkém třesku – jsem byl pokaždé uspokojen rozmlouváním s ním. Mohu se samozřejmě mýlit.

Nyní se setkali v Praze Vlado Mečiár a Václav Klaus u příležitosti 25. výročí rozdělení Československa a vzniku České republiky a vzniku Slovenské republiky v pražském sále Federálního shromáždění ČSFR a promlouvali k nabitému sálu. Přišlo hodně pohrobků tohoto předchozího velmi složitého aktu. Bylo vidět – na jednom i na druhém řečníkovi – jak těžký úkol na sebe oba při debatách v brněnské vile Tugendhat a pod platanem před lety vzali.

Bylo to i tentokrát pro celou veřejnost velmi zajímavé a poučné. Pochopil jsem, že žádné referendum - na české ani na slovenské straně – by tenkrát už nic nezměnilo.

I teď to bylo hodně zajímavé setkání a sám jsem mu byl rád. Hodně mne však chybělo vyjmutí Hlavního kormidelníka a Osvíceného Mesiáše, který se tak významně zasloužil o rozdělení jednotného státu. Mečiar otevřeněji, než Klaus, to naznačil, zejména když se vyznal z toho, jakou roli sehrál Václav Havel, když se kradlo, jakoby se nechumelilo. Mnozí z aktérů okamžiku, kdy se podle Tomáše Ježka muselo na minutu zhasnout, seděli v první řadě. Nic neopravňovalo nikoho vyhnout se tomu, proč se tak stalo a nemuselo stát. Majetková přiznání i proto nikdy neprošla. A historie přijme soud, že je už všechno promlčeno a policie na obou stranách rozděleného státu i v budoucnu znovu zopakuje, že věc zločinu se natrvalo odkládá.

Možná přeháním.

38 komentářů :

 1. Pane Hrabico vůbec nepřeháníte. Jenom jste trochu nedocenil úlohu pana Klause při při privatizaci.
  Jeho vyjádření jsem poslouchal jako dispečer stavby . Pan Klaus tehdy řekl památná slova: jediní obchodníci jsou zde veksláci. Ti dokázali uspokojit potřeby obyvaletl nedostatkovým zbožím. Něco podobného řekl i římský císař - peníze z WC nesmrdí. Rozdíl mezi panem Klausem a p. Mečiarem je v tom, že p. Mečiar je přímočařejší a bezpochyby upřimnější. Pana Klause bych nikdy nevolil.
  Václav

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Doplnění k 22:53
   Havel byl pro lidi zde znáný jenom díky zahraničním vysílačům. A stejně jako reklamám a žvanění dnešních podvodníků kteří oblbují staré lidi, tak tenkrát byla většina obyvatel oblbnuta propagandou západu. Šašek Havel byl dosazen do presidenstské fukce západem. To že ktomu byli použiti komunisté to jim nikdo neodpáře. Jednou zradili své idee a zrazují je stále (viz Dolejš). Dnes už tady není ani jedna levicová strana. Všichni to jsou přicmrdávači kapitálu.
   Václav

   Smazat
  2. Havel lidem lhal od začátku. Byl vybrán západem a plnil jejích přání. Nikdy se neměl stát prezidentem. Republiku zaprodal, o Slovensko nestál, tam lidí nebyli tak zblblí. Byl špatný a hloupí prezident.

   Smazat
  3. Historie lenivého, příživnického pronároda se stále dokola opakuje: etapu lžidemokracie vystřídá diktatura lapkovské lůzy, která se následně připojí k zacinkání klíči – až zase všechno nakradené prožere. A každých dvacet let plive na tu lůzu předchozí a nostalgicky vzpomíná na tu lůzu předpředchozí.
   Závistiví a připosraní Čecháčkové budou spokojeni - až zase všichni budou mít stejné lejno - jen zasloužilí soudruzi (falmer) ho budou mít navoněné z Tuzexu či Berjozky.
   Největšími Čechy jsou přivandrovalci Kim Čong Pitomio s bačou Burešem a Duo Klauzeman.
   Nejzkorumpovanější jsou čeští stádovití a státem živení voliči: za guláš a jalový slib čehokoli prodají svůj hlas komukoli. Mají-li být zdaněny církve - pak také zdanit politické partaje a provést jejich odluku od státu - jako u církví.
   „Státy se prostě udržují těmi principy, na kterých vznikly“ (korupčník rakouských dezertérů a tvůrce politického padělku - neživotné ČSR: TGM).

   Smazat
  4. Ať si říká kdo chce co chce, Klaus s Mečiarem, když už se měli sejít, tak konečně na jedný cimře na Borech.

   Smazat
  5. 12:21
   kdyby jenom president, on stál za hovno jako člověk.
   Václav

   Smazat
 2. Bylo špatné rozdělení já bych bral obnovit Československo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Československo se rozdělit muselo. Přes tu bídu značka Made in Czechoslovakia měla mnohde velký zvuk. Po revoluci by bylo při dobrém vedení na čem stavět. Při možném zpřístupnění technologií, které nám byly nedostupné jsme se mohli mnohým nadnárodním koncernům postavit, konkurovat. Hutě, Poldovka(dnes krachující) byla vyhlášena 6 nejlepší ocelárnou na světě,zbrojovky, pivo...Možná jsme mohli být taková malá Čína, třeba i bez nadvlády komunistů.Dnes máme sice na každém rohu banány a to dokonce v takové míře, že jsme se stali oba banánovými republikami. A k tomu rozdělení. Češi o rozchod nestáli tak moc jako Slováci. Slováci slavili, Češi říkali, když chtějí jít tak ať jdou! Jaký rozdíl od Španělska. Na slova Svatoplukova ke svým synům zapoměli. Tenkrát mi to bylo líto, dnes už je mi to fuck. M.R.

   Smazat
  2. Z rozdělení republiky mi bylo smutno , zejména na hranicích něž nás znovu spojil Schengen. Dnes to vidím jinak , jdeme každý svou cestou - hlavně at nám někdo nerozdrbe nadstardantní vztahy , které máma , což potvrdili i oba naší prezidenti.

   Smazat
  3. Anonymní 13.prosince 2017 8:34 M.R.

   Uchopili ste to správne, rozdelenie muselo byť, veď išlo o trhy .... Československo malo výborný zvuk ako na Blízkom východe tak i v Afrike.
   Boli to obrovské trhy a tie získali po 89 naši "západní priatelia" i vďaka Mečiarovi a Klausovi.

   Rozdelenie krajiny bolo iste naplánované dávno pred 89. Už od 90 Čarnogurský lietal do Bruselu a kul pikle, tvrdil, že načo by sa krajina delila, nech vstúpi do EÚ jednotne.

   Vtedajší federálminister Moravčík bol priamo od Mečiara úkolovaný, aby zapracovával eur.legislatívu do budúcej slovenskej legislatívy. Naviac sondoval nielen u západných eur.partnerov, ale i u amerického veľvyslanca.

   Exministerka od Mečiara Kardošová sa vyjadrila, že Mečiar bol naviazaný na Nemecko a to priamo CDU/CSU, niet divu, však VW bola prvá veľká investícia na Slovensku.
   Však i klérofašistický tisov štát sa v prachu koril pred Berlínom. Mečiar len nadviazal na onú "slávnu dobu slovenskej prosperity",ako túto dobu kotlebovci a ich pritakávači opisujú.

   Že otec národa, tfuj, manipulátor, demagóg, privatizér cez svoje deti. Vytváral slovenskú kapitálotvornú vrstvu tak, že nechal okrádať zvyšok národa.

   Pozitívum je iba to, že rozchod prebehol v kľude, bez krvi. Bežní občania oboch krajín viac stratili, ako získali.

   Ani na Slovensku ľudia po väčšine nejasali, ale prehlušili ich tí kvázi hejslováci, čo povyťahovali moľami prežraté gardistické uniformy z dier.

   Dnes je to zbytočné už rozoberať.

   Ani Mečiar ani Klaus na bežných občanov nemysleli a krajinu potrebovali len dotiaľ, pokiaľ mohli z nej vyťahovať statky pre vlastné obohatenie.

   Smazat
  4. Co se týče toho zednářskýho patvaru vzniklého právě také v ložích USA (ale hlavně Francie, kde jeho páteř - tzv. československý národ vymyslel žabožrout Aristied Briand, vysokostupňák Velkého Orinetu, spoluložník Žida Kirbüse, známého též jako Kerenský - hrobníka to Ruska)! Československo bylo uměle vytvořeným státem na Pařížské mírové konferenci po první světové válce. Obyvatelstvo se skládalo z několika vzájemně nekompatibilních a rozhašterených národností, včetně Čechů, Němců, Maďarů, Slováků, Rusínů a Židů. Díky tomu bylo od začátku nestabilní. Hlavní město Praha bylo domovem pro 118 000 Židů, z nichž byla většina komunistů nebo jejich sympatizantů. Pražští Židé byli dobře organizováni a otevřeně sympatizovali s bolševickým Ruskem. Komunistická strana Československa (v čele s Klementem Gottwaldem, Rudolfem Slánským, Josefem Guttmannem a jinými, většinou Židy) byla členem komunistické internacionály (Kominterny) a byla připravena spustit v Československu komunistickou revoluci při první příležitosti. Po německé anexi Sudet v září 1938 se Československo rozpadlo podle etnických hranic a velké části území s množstvím obyvatelstva se připojilo k okolním zemím. Zbytek bývalého Československa - Čechy a Morava - s hlavním městem Prahou, se stal zcela bezbranným a náchylným k převzetí moci komunisty. I proto, aby zabránil takové pohromě, Hitler udělal z Čech a Moravy německý protektorát. A tak ČSR - tato jepičí pidiříše upletená zednářem TGM z dezertérského lejna po zásluze zanikla dříve než s ní on sám či jeho nástupce dokázali zapráskat! - https://www.youtube.com/watch?v=B-oTS2XulNU

   Takže ho neosvobodily USA, anýbrž pan Hitler ... a taky je pravda že do 5. května 45 tu byl klid, než antievropští živlové vybudili to tzv. Pražské květnové povstání, ono absurdní divadlo, které si vyžádalo několik tisíc zmařených lidských životů. Zbabělá pražská chátra, která celou dobu využívala veškeré výhody Protektorátu a ještě navíc všemožně šmelila a okrádala vlastní spoluobčany, v sobě najednou objevila „statečnost“ a začala přepadat německé vojáky v ulicích, rabovat byty německých civilistů, rozbíjet výlohy, pálit knihy a vlajky, zamazávat německé nápisy, stavět nesmyslné takzvané barikády a páchat nejhorší zvěrstva na ženách, dětech i starcích ... tito „hrdinové“ dokonce pronikli i do rozhlasu, povraždili tam stráže, a když byly povolány posily, začal český hlasatel zoufale vykřikovat do mikrofonu, aby každý přišel na pomoc, neboť „esesáci vraždí české lidi“. Ano, byli to právě oni, kdo vyzýval slušné české lidi, aby napadali německé vojáky a civilisty! Přitom bylo více než jasné, že německá armáda si chce již zajistit pouze volný průchod na Západ, aby nepadla do rukou krvelačných mongoloidních hord zvaných Rudá armáda. Bohužel v konečném důsledku to takový velký rozdíl nebyl, protože několik let po válce vyšlo najevo, že v amerických zajateckých táborech našlo smrt přes milion německých vojáků.

   Smazat
  5. 18.24 K tomuto lze dodat poze jediné: Síííííg Heil!

   Smazat
  6. 18:48 Na stráž! Jsi Čech snad, ne?

   Smazat
  7. 16:18 Nerev bratček, nerob nam tuna ostudu! Ved sa nám teraz vedie lepši ako jemu, ako všem týmto závistným a zbabelým čeHúnom! Ked naši dedovia bojovali za Európu,tak ti jejich chujskí dedkovia dýchali kakao aby nemuseli budovat spoločnú budúcnost v ramci kulturných národov lebo rovno sypali piesok do heinkelovských motorov - zbabelci zákerný! Preto my sa im možeme iba smiat dnes a zazpievať si tu našú! - https://www.youtube.com/watch?v=FbKdjzqWIA0

   Smazat
 3. Bratislavčan (Blavák)12. prosince 2017 23:45

  K časti článku o návšteve Havla v Bratislave na nám. SNP uvádzam tento príbeh:
  V ten podvečer boli dve zhromaždenia v Bratislave: 1) Za federáciu pred Národným divadlom pri Dunaji. 2) Za osamostatnenie Slovenska na nám. SNP.
  Bol som v tej dobe na nám. SNP. Havel prišiel na nám. SNP, kde prevládali "Hej Slováci". Bolo to kontraproduktívne. A viedol tam provokatívné reči, ktore nesvedčili o jeho politickom a kultúrnom rozhľade a o znalosti miestnych podmienok. Napr., že v BA-Petržalke sme postavili "malé kralikárne"! Není divu, že na to obdržal zopár rajčin do ksichtu. Hneď neštátnicky utiekol pod ochranou svojej ochránky! Pripadalo mi to, že ten Havel akoby úmyseľne a bezdovodne hecoval prítomných na zhromaždení.
  PS: V tej dobe moje 4-členná rodina žila v Petržalke v novom 4-izbovom priestornom byte s komorou a lodžiou. S bývaním, obč. vybavenosťou a dopravnou dostupnosťou sme boli veľmi spokojní.
  To je všetko!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mě také připadalo to vystoupení Havla na náměstí SNP jako provokace podporující argumenty rozdělení.

   Smazat
  2. 7:26 - I dle mého soudu Havel provokoval proto, aby se Slováci naštvali a poslali čs. federaci i s opilcem Havlem do kytiček. Zřejmě šlo o to, že ho Slováci nechtěli za prezidenta (chtěli Dubčeka) a Havel chtěl být i nadále prezidentem, i když ČR.

   Smazat
 4. Havel mluvil o nezaměstnaných, že nás s tím budou komunisti strašit, aby jsme jim nevěřili. Kdyby mluvil o bezdomovcích a exekutorech, tak to by nikdo nevěděl, o čem mluví. Přeci člověk nemůže bydlet na ulici.....může a už z něj není ani člověk ale zvíře, které se bojí vystřízlivět.

  OdpovědětSmazat
 5. 23.34,Ceskoslovensko je nenavratne prec.Za dobu,co sme samostatny sme dokazali,ze prezijeme aj sami.Aneviem si predstavit,ze by sucastou nasho slovenska boli Kalousek,Kalvoda,Vondra,Diensbier,Kroupa,Zantovsky a havlokavarna....my mame svoje podobne darecky a musime s tym zit..pozrite na Meciarov klon-Fica,ci pomateneho proamerickeho prezidenta Kisku.Spominajme a zabudnime!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prezijeme aj sami? Tak mě to tak nepřipadá při pohledu na vývoj v EU.

   Smazat
  2. Pan kolega doposial sme prezili sami a nie zle!A buducnost je otazna za stavu eu.Preto sa obidvaja premieri hrozia stavu,ze by sa im eu nepostarala o nezamestnanich a mali by ich na krku oni.

   Smazat
  3. Ano, to je pravda "prežijem aj sami" Proto tady v ČR pracuje teď víc Slováků než kdykoliv předtím. Plzeň - průmyslová zóna Borská pole /Panasonic, Daikin, Yazaki atd.) - samej Slovák, Assa Abloy Bručná -samej Slovák, Assa Abloy Stříbro - samej Slovák, Steel Stříbro - samej Slovák - jsou tady i s manželkami, starými rodiči a s dětmi. Celé slovenské rodiny. To tady nebylo nikdy. A tradiční Slovensko, to malebné Slovensko, jak je skvěle zachyceno v televizním seriálu "Slovácko sa nesúdi" je úplně pryč. Všechny ty dědiny -darmo mluvit! A skvělí slovenští páni herci kdysi -Kröner,Kvietik,Muller, Strnisková, Valentová, a řada dalších. Darmo mluvit. Dnešní Slováci ( hlavně ti zbohatlíci a jejich potomstvo) si taky hrajou na imitace Američanů. Dalo by se to shrnout asi takhle - obyčejní Slováci s výjimkou hodně starých lidí, všichni žijí a pracují v ČR no a na Slovači zůstala snad jen zbohatlická protekční havěť. Těm se tam asi opravdu daří dobře.

   Smazat
  4. Pláčete na nesprávném hrobě. Modus vivendi.

   Smazat
  5. Základem pokrytecké parazitické politiky je nemravné a nemyslící husitsko-bolševické chlastoslovanské stádo voličských býložravců a jalových žlučovitých diskutérů, kolem něhož krouží vlčí smečky partají a šakalí smečky politologů. Volení anonymním a nikomu neodpovědným voličským stádem, chvíli poměrně, chvíli většinově, vedoucí hovado stáda dokonce manifestačně přímo. Neadresné referendum nezodpovědných a nikým nevolených jurodivých anonymů je podvod a zločin. Pokud by referendum bylo adresné (jakož i celý volební systém), pak by případná ztráta brexitem způsobená britské státní pokladně byla naúčtována právě vítězným voličům, a to každému alikvotně. Pokud by to neuhradil, tak už by si nezavolil. A ti zbývající by si zatraceně dávali pozor, než někomu zase naletí.
   V mafiánském postkomunistickém Česku není a ani nemůže být ani jediná autentická, tradiční a civilizovaná politická strana - jen Potěmkinova vesnice Klauzemanovy prognosťácké, kremlofilské vylhané "standardní" demokracie, složené ze sulcovitých nesoudržných tlup levorukých žvanilů, parazitů a zlatokopů s těmi nejpřízemnějšími motivy, "stran" a straniček vzniklých na troskách KSČ a její pobočky Národní Fronty, z jejich bývalých členů nebo jejich potomků, případně založených kágébáckými prognosťáckými agenty nebo šimpanzovitými estébáckými tržními oligarchy, podbízejícími se voličské proletářské lůze pronásledováním třídně nepřátelských živnostníků a konkurenčních oligarchů na bázi státně-monopolistického kapitalizmu s následnou instalací oligarchického komunizmu.

   Smazat
  6. Pronemecky kolaborant 10:59 se nam tu opet vykakal.

   Smazat
 6. Touha národa je splněna, jen jaksi státy nejsou až tak suverénní. Logické by bylo ukázat EU, jak se dá žít pospolu. Ovšem, co to je být pospolu. Když vznikne jakákoliv vláda, tak musí mít moc. Vidíme sami, že ani vítěz voleb nemůže vládnout všem. Touha po moci jde napříč vším obyvatelstvem, hlavně kdejaký somrák by rád vládl cizím majetkem. Tedy spravedlnost musí zajistit ti, kterým až tak na nějaké koruně nezáleží. Před válkou nejváženejší ve vsi bývali největší statkáři, často byli i starosty v obci. Není to sice návod, ale je to poučení.
  Já si představuji svobodný stát jako svobodu občanů. Tedy, když mě na Slovensku neoškubou a v případě nouze budu mít stejná práva jako slováci. Pak stát bude jen vlaječka na Obecním úřadě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tyto příspěvky mi připadají jako učebnicové pro doktory v Bohnicích. Předpokládám, že ho tvoří osmedesátiletí starci na LDN, protože na chodníku před tímto zdravotním zařízení by s příspěvkem zároveň vypadly zuby.

   Smazat
 7. Tato úvaha je hodně mimo mísu. Samostatné obce a doufám, že též myslíte že by mněli soudní a policejní samostatnost a přitom by nad úřadem vlála "vlaječka"
  No asi jste se někde bouchnul.

  OdpovědětSmazat
 8. Ješte že se Slováci vzdali Mečára a vstoupili do EU a nato,dostali rozum volbov Dzurindu a nejlepšího prezidenta dr.Kisku,vihráli to a jsou jednou nohov v Americe.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:59
   A ty jsi volajako pometený.
   Václav

   Smazat
 9. Tak jen k tomu jásání nad zničením Československa. Já jsem v letech před a těsně po hadráku na Slovensku žil. Nikdy jsme neměli žádné problémy se slovenskými kolegy a nějaké dělení nikoho ani nenapadlo. Byli jsme Čechoslováci a na zem jsme bili hrdí. Bojovali za ní s položením života celé generace předků. Teprve když přišel Havel se svou, dnes už se to dá říci naplno, bandou vlastizrádců, lhářů a zlodějů vyvstal tento problém. Vytažením Černogurského, Kňažka a aktivováním Slovenské matice. Sami kolegové Slováci říkali, že čo to ten Havel robí, veď sů to Tisovci a ľudáci. Už tenkrát říkali, že to nebude dobré. Měli pravdu! Rozdělení nechtěli občané, ale bratislavská a pražska vlastizrádná kavárna aby měli koryta a nakradli si. Ani Havlovi, Klausovi, Kalvodovi a Mečiárovi nikdo nedal mandát k rozdělení republiky. Bez referenda bylo neústavní a protizákonné. Referendum se nedělalo, protože by neprošlo ani na Slovensku. Maximálně v Bratislavě a i o tom velmi pochybuji. Dnes naprosto chápu, proč musel zemřít Dubček za velice podivné dopravní nehody. Havel by se nikdy nestal prezidentem a nepodařilo by se ze zahraničí řízené rozdělení a následné vykradení republik. To, že se pak dělení okecalo jako nutné a jedině možné zaplacenými novináři a tzv. politickou elitou nesnižuje fakt, že to byl akt podlé vlastizrady. Ano jsou a byla specifika v Čechách i na Slovensku, ale národy byli uměle rozeštvány, stejně jako v bývalé Jugoslávii.Stejně jako to dnes vidíme i jinde ve světě. Dnes ve Španělsku jasně vidíme jak je to s tím právem na sebeurčení. Platí jen když se to hodí cizím mocenským zájmům. A netvrďtěe mi, že jsme si něčím polepšili. Proč tedy tolik Slováků odešlo do Čech a proč tolik Čechů dělá v cizině a proč jsou obě polovice republiky prodlužené a politicky nevýznamné protektoráty Bruselu a Berlína? A pro ty co mne nazvou bolševíkem. Komunista jsem nikdy nebyl a za cinkání klíči bych si dnes dal facku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ...dneska je normou
   že mladý Slovák s Čechem se domlouvají anglicky...
   jinými slovy povedlo se*

   Smazat
  2. Ano 12.09 - a ze stejných důvodů musel zemřít Milan Rastislav Štefánik - aby mohl být prezidentem nové republiky Čech Masaryk, a nikoliv Slovák Štefánik.Ambice měli oba stejné. Politika jsou špinavé intriky, mafiánské způsoby a svinstvo odjakživa a ve všech zeměpisných polohách.

   Smazat
 10. 12:09 Bohužel máte naprostou pravdu.

  OdpovědětSmazat
 11. Havlovi na ČSFR nezáleželo. Měl již jiné instrukce jinak by se nechoval jako idiot. "Slavný"projev o zrušení zbrojního průmyslu když musel vědět, že většina výroby je na Slovensku. Potom první návštěva Německa a ponížená omluva. To svědčilo že nemá žádnou státnickou vizi o rozvoji země a je jenom loutka která pomohla rozbít republiku. Byl ješitný a politice nerozumněl.

  OdpovědětSmazat
 12. Také mám vzpomínky. Ta první je z 14. 3.1939, kdy jsme s rodiči a jedním kufrem prchali ze Slovenska. Ve vlaku na Bohumín byla hulákající a zhulená Hlinkova garda, která nám akorát nadávala, ačkoliv jsme se Slovenskem neměli dávno nic společného, jen jsme tam byli na pozvání na návštěvě. A druhý zážitek byl o více jak 50 roků později a opět jsem tam byl na návštěvě na pozvání slovenské odborné organizace. A opět jsem si musel vyslechnout hulákání tentokrát již pohrobka Hlinkovi gardy. Vzpomněl jsem svých rodičů, kteří v dvacátých letech minulého století "tyto chlapce" se snažili naučit aspoň číst, psát a sčítat, zřejmě tehdy marně.
  Marně? Nikoliv. Slovenští evangelící byli znalí Kralické bible daleko lépe, než čeští protestanté, dovedli tou nádhernou bibličtinou mluvit, ba skládat básně. Jeden národ a dvě kultury?

  OdpovědětSmazat
 13. Niektorí Slováci sú ešte stále tupí. Omlúvam sa, je mi to ľúto. To "omlúvam" má byť spisovne slovensky ospravedlňujem.Moja mama aj ja vám, čechom, zostaneme vďační. Lebo moja mama sa vďaka jednej českej rodine v Bratslave naučila pomocou českých rozprávok po slovensky. Dovtedy sa doma hovorilo maďarsky, nemecky, slovensky a dokonca rusky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Opravujem sa: ...vám, Čechom....v Bratislave..

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.