Reklama

pondělí 25. prosince 2017

Chcete to označit za fake news? Poslužte si! Slovenský publicista předkládá nekonformní pohled na Majdan a dění na Ukrajině

Ludovít Števko
ROZHOVOR
25.12.2017 ParlamentníListy  


ParlamentníListy.cz hovořily s jedním z autorů publikace Válka ve stínu Majdanu, slovenským publicistou Ľudovítem Števkem. „Ať si každý udělá svůj názor. My v té publikace vždy uvádíme zdroje,“ sdělil nám Števko v rozhovoru. Kniha nesoucí podtitul Pravda o ukrajinském konfliktu totiž přináší na dění na Majdanu a Ukrajině pohled, který je v mnohém v rozporu s oficiální verzí. Rozchází se s ní například i v tom, kdo na Náměstí svobody v Kyjevě během manifestací použil proti demonstrantům střelné zbraně. Uvedl jste, že jste pro knihu využil svědectví lidí. O jaké lidi šlo?

Těch zdrojů byla řada. K některým jsem se dostal na demonstraci proti Porošenkovi, která se konala během jeho návštěvy na Slovensku. Právě tam jsem se seznámil s lidmi, kteří byli přímo z Ukrajiny a měli stejné názory, jako mám já. Oni byli Ukrajinci, ale nesouhlasili s tím, co se v jejich zemi děje. Další věcí bylo, že tito lidé měli své známé v Doněcku a v Luhansku. A tak jsem využil příležitost a kontaktoval je. Rovněž jsem se setkával s utečenci, kteří z Ukrajiny uprchli před Majdanem. Ti mi vyprávěli o tom, jak je život v zemi těžký.

Jak reflektovali změny v hospodářské situaci země od Majdanu?

Jenom pro ilustraci, průměrný důchod na Ukrajině činí 50 euro. Z toho se tam nedá žít. Zdůraznil bych ale, že se jedná o průměr. Na Ukrajině jsou i důchodci, kteří žijí z dvaceti eur měsíčně. To vše jsou neuvěřitelné věci. V samotném Kyjevě byl v té době plat kolem 150 euro za měsíc. Životní úroveň Ukrajinců je hrozná, ale ona od Majdnu hrozně klesla. Mnozí Ukrajinci mi vyprávěli, zlatý Janukovyč, jen ať se vrátí.


Kniha nese sebevědomý podtitul, pravda o ukrajinské krizi. Jenže pravda se v současnosti velmi relativizuje. V médiích se mluví o takzvaných fake news a to právě v souvislosti s Ukrajinou. Ten příběh, který v knize předkládáte, je diametrálně odlišný od verze, se kterou pracuje většina médií….

Podívejte, ať si každý udělá svůj názor sám, když si přečte tu knihu. Na její obhajobu řeknu, že my v ní vždy uvádíme zdroje, odkud čerpáme. Samotné ruské zdroje jsou v knize použity jen minimálně a asi na dvou stranách. Jinak jsou to všechno zprávy převzaté ze západních médií. Já jsem přesvědčený o tom, že pohled, který v knize předkládáme, je maximálně objektivní. Jestli to ale chce někdo označit za fake news či proruské dezinformace tak prosím, ať si poslouží. To je jeho věc. Samozřejmě absolutně objektivní asi nikdy nebude nic, ale snažili jsme se o to. Kdyby to tak nebylo, už dávno by se lidé z médií středního proudu ozvali. Oni ale vydání knihy přešli mlčením, což o něčem svědčí.

Politoložka a spolupracovnice think-tanku Evropské hodnoty Kataryna Kruk nedávno na besedě se studenty na Karlově univerzitě, popsala, jak na Majdanu do davu lidí stříleli policisté. Popisovala to jako danou a všeobecně platnou pravdu. Asi by byla v šoku, kdyby se doslechla, jak ve své knize předkládáte odlišnou verzi….

No dobrá, je to verze odlišná, ale proč tedy poté, pokud budeme věřit tomu, co říká ukrajinská vláda ohledně střelby na Majdanu, přinesla zahraniční média informaci zcela opačnou. A oni zmiňovali to, že ti lidé, kteří na Majdanu stříleli z odstřelovacích pušek, byli cvičení. A oni se nacházeli zcela mimo prostor Majdanu, byli na těch přilehlých budovách. Jsem přesvědčen o tom, že to byli speciálně cvičení odstřelovači pro tuto příležitost, kteří ten konflikt měli eskalovat. O to tu přece šlo. Ukrajinská vláda zkrátka nemůže přiznat, že stříleli lidé, kteří byli cvičeni v Polsku a v pobaltských republikách a že je cvičili američtí instruktoři. Podívejme se na to takhle. Janukovyč  v té době už prchal ze země. To nebyli jeho lidé, kdo tam střílel. Berkut střílet nezačal. Viděli jsme dobře, jak po příslušnících Berkutu házeli demonstranti zápalné lahve. Dokonce tam několik policistů uhořelo. Viděli jsme, že do těch policejních kordónů najížděli demonstranti buldozerem.

Ti lidé na Majdanu požadovali určité změny. Směřovali tam svoji energii. My ale nyní vidíme, že ta korupce tam vlastně zůstává podle toho, co se dozvídáme z médií

Nejen, že tam ta korupce zůstává, ona se znásobila.

NÁSILÍ NA MAJDANU:


7 komentářů :

 1. Čas vysušit tuhle bažinu - také v Evropě
  http://www.czechfreepress.cz/evropa/cas-vysusit-tuhle-bazinu-take-v-evrope.html

  Dluhové hodiny eurozóny
  http://www.czechfreepress.cz/evropa/dluhove-hodiny-eurozony.html

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:51 Četl jsem celý zadlužený západ pude do kopru a my bohužel s ním.

   Smazat
 2. Je to šílený svět, všichni (if IQ > 60) od začátku víme, jak to bylo a stejně si zrádné elity dovolí lhát za bílého dne až se jim od huby práší. Oni Komunisti o západu nemuseli lhát, ale lhali o svým úspěších a skrývali své chyby, což bylo tím, že jako vždy národ obsadili parazitické elity, takže jim ani nic jiného než předstírání nezbylo. Dnes není už pravda nikde, předtím jsme alespoň věděli jak morálně degradovaní jsou na západě. No jenže rozkradením socialistického bloku se mnoho lidí dostalo k vlastnímu podniku a na celku bohužel záleží málokomu. A tak se ženeme do záhuby a pouze Rusko nás zatím uchránilo před celosvětovou katastrofou. Bohužel mnoho lidí to takhle objektivně není schopno vidět.

  OdpovědětSmazat
 3. NR,jdete jiz do prdele i s ukrajinou...o nicem jinem se netocite!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ukrajina, to je občanská válka, hyperkorupce, zahraniční vměšování, zrádná oligarchie a probuzený nacizmus. To vše kousek o našich hranic. Desetitisíce "nakažených" Ukrajinců navíc u nás hledá práci. Takže děkuji NR, že nás informuje o tom, co mainstream zatajuje či překrucuje. Díky.

   Smazat
 4. tu čo sú Ukrainci prešli sitom - sem sa len tak niekto nedostane, musí poplatiť i doma odviesť dane tomu správnemu s pečiatkou - hovorím s nimi na zastávke autobusu keď idú do práce - najviac vám povedia ich oči -ustrašené hoviadka - a boli by ste ticho,

  OdpovědětSmazat
 5. To co se tam děje je zapříčiněno jejich mentalitou kterou nejvíce ovlivnila Polská šlechta. Ti co byly trochu schopní odešly nebo pracují v zahraničí. Banderovce má na svědomí rivalita mezi Rak.Uh. a Polskem.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.