Reklama

čtvrtek 14. prosince 2017

Co se teď děje v KLDR? Sankce silně působí, jenže ne podle představ jejich iniciátorů

mbi
14.12.2017   Eurasia24
Desítky let trvající blokáda Severní Koreje nepřinesla iniciátorům sankcí nic než fakt, že se KLDR stala jadernou velmocí s mezikontinentálními raketami, což vedení země označilo za završení svého úsilí v této oblasti. Co bude následovat a jak sankce dopadají nejen na ekonomiku země, ale i na myšlení a chování obyvatel KLDR, popisuje profesor Ústavu cizích jazyků Pekingské univerzity Jing Jin-yi.


Když jsem koncem května loňského roku navštívil Severní Koreu, nejpalčivější otázkou pro mne bylo, jak dlouho bude KLDR schopna odolávat sankcím „mezinárodního společenství“. Otázka se však sama ztratila jak pára nad hrncem, když jsem na vlastní oči uviděl pro svět utajené pozitivní změny, dobře viditelné až zevnitř země.

KLDR byla tak naplněna budovatelskou energií, že jsem až začal pochybovat o tom, že na zemi jsou uvaleny naprosto nevídané sankce. Vědci potvrdili, že ekonomika vzkvétá a potvrzení jejich závěrů bylo patrné všude, kam se člověk podíval.

Víc sankcí, víc úsilí


Počátkem minulého měsíce (listopadu – pozn. edit.) jsem se do KLDR vypravil znovu. Zima teprve začínala, ale počasí bylo v Pchjongjangu nezvykle chladné, přímo jakoby ty tvrdé sankce odráželo. A to mi znovu připomnělo moji původní otázku: jak dlouho může Severní Korea vydržet tak bezprecedentně tvrdé sankce? Poté, co země 3. září uskutečnila svůj šestý jaderný pokus, totiž sankce RB OSN vystavily KLDR ještě mnohem těžšímu tlaku.

Během návštěvy jsem měl možnost zúčastnit se setkání pěti tisíc pracujících v oblasti společenských věd, kteří se z celé země sjeli na svůj třetí sjezd, poprvé po pětačtyřiceti letech. Když jsem v jeho průběhu slyšel ohlušující potlesk, ovace a emotivní hesla, pochopil jsem, že čím tvrdší a rozsáhlejší budou sankce a nátlak, tím silněji budou obyvatelé podporovat vedení země, a že veškeré sankce jen prohloubí jejich nepřátelství vůči „mezinárodnímu společenství“.

Ale zjistil jsem také ještě něco nepochopitelnějšího: přestože sjezd trval půldruhého dne, slova jako „jaderný“, „raketové“ nebo „sankce“ se neozvala ani jednou, a to ani ve vystoupení nedávno zvoleného člena politbyra a místopředsedy Korejské strany práce. A slovo sankce se prakticky neozvalo ani během mých rozhovorů o tamní ekonomice se severokorejskými vědci.

Čím to asi může být? Bez ohledu na povýšené přesvědčení okolního světa, že KLDR se už dlouho neudrží a padne, Severokorejci se zvláštním, až stoickým klidem berou současnou situaci tak, jak je.

Severokorejských odborníků jsem se přímo zeptal, jak dlouho může jejich země vydržet nové tvrdé sankce „mezinárodního společenství“. Odpověděli mi, že sankcím odolává KLDR po celou dobu své existence. Během těch desítek let se s nimi naučili vyrovnat.

Jsou naprosto přesvědčeni, že pravda je přesně opačná: Severní Korea vyvíjí jaderné zbraně proto, že USA ohrožuji její bezpečnost – a to i sankcemi.

Současná situace posunula Kim Čong-una do pozice legendárního hrdiny, směle čelícího Spojeným státům – nejmocnější zemi světa, disponující jadernými zbraněmi i raketami. Konečným důsledkem je pak závěr, že čím tvrdší sankce jsou, tím pevněji je korejský lid přesvědčen o správnosti politiky Kim Čong-una a pokládá jeho úspěchy za srovnatelné s úspěchy jeho děda a otce, Kim Ir Sena a Kim Čong-ila.

Kromě toho, že v Pchjongjangu bylo vzhledem k počátku zimy nezvykle chladno, se toho od onoho května mnoho neměnilo.

Během prvních pěti let vlády Kim Čong-una poklesly v důsledku sankcí dodávky surové ropy na polovinu. Tím se zvýšila i cena benzínu, který se v současné době prodává za zhruba 10 juanů (1,51 dolaru) za litr. Jízdné v autobusech a taxících se ale nezvýšilo. Cena rýže je stabilní. Neexistují žádné příznaky toho, že by ekonomika krachovala. I samotní severokorejští vědci to pokládají za záhadu.

Na cestě k energetické a potravinové soběstačnosti


Severokorejci jsou jen lidé – tvrdé sankce proto na ně budou mít v dlouhodobé perspektivě vliv. Co je ale důležité, korejský Sever se již dlouhodobě na sankce připravuje.

V případě úplného přerušení dodávek ropy je KLDR připravena vyrábět naftu z uhlí a těžit ji z vlastních vrtů. V rámci úspor spotřeby topných olejů byla pro uhelné elektrárny vypracována metoda zážehu bez jejich použití.

Značné množství uhlí, které KLDR nemohla vyvést v důsledku sankcí, převedla do vlastního odvětví energetiky a zvyšuje podíl uhelných elektráren na výrobě elektrické energie.

Využívá pokročilé technologie vlastního obranného a lehkého průmyslu a významně zvyšuje podíl výrobků lehkého a spotřebního průmyslu vyrobených doma a nabízených na domácím trhu.

Vedení KLDR je přesvědčeno, že se země důsledně vyrovná s deficitem energie a plně dořeší potravinový problém do roku 2020.

Za jak dlouho je KLDR schopna tyto a další metody uvést do života? Pokud vedení země bude muset i nadále čelit sankcím blokujícím příliv nové energie do ekonomiky, pak se ekonomika výrazněji pozvedne jen těžko.

Rozhodný výraz ve tvářích Severokorejců však svědčí o tom, že mají dostatek vnitřní síly potřebné k tomu, aby sankcím i nadále dokázali odolávat.

Zdroj: prometej.info

122 komentářů :

 1. Hlavně, že tomu "mezinárodnímu společenství" je jedno, že si USA diktuje po světě co chce a co dělá tisíce km od své fašistické říše.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. PRVNÍ MEZINÁRODNÍ SPOLEČENSTVÍ, o kterém jsem slyšel, fungovalo od okamžiku, kdy člověk dokázal produkovat NADVÝROBU, tj. víc, než dokázal sám se svojí též pracující matkou jeho (?) dětí spotřebovat k přežití.

   Byli to náčelník se šamanem nebo velekněžkou, jeho rod - kmen... a jejich otrokyně a otroci. Ti všichni samozřejmě žili z výsledků práce... těch na nejnižších stupních společnosti.

   JE TO NESMRTELNÉ, OSVĚDČENÉ, "VĚRCHUŠKAMI" STÁLE PROSAZOVANÉ SCHÉMA.

   Naši hochšašci moc dobře vědí, že podle počtu síly a počtu doopravdy bojeschopných batalionů, zlatých reserv, ekonomické síle, zlatým zásobám a vedoucí úloze čs, bankovního sektoru ve světě, přímém přístupu k mořím, odstrašující síle jaderného arzenálu pravdalásků NAŠÍ VELKOVÝROBY SUPERTANKŮ A SUPERLETADEL ... jsou pouhými šašky na jevišti dějin... a přesto berou zahnojené role dobrovolných prolézačů análů, místo důstojné role obhajoby alespoň části našich zájmů.

   Takovou supervěrchušku NELZE POSLAT DO (_!_), PROTOŽ JIŽ V (_!_) DOBROVOLNĚ JE... bohužel v cizí, za účelem obhajoby cizích zájmů, na náš úkor, u nás. Taková verbež neumírá, takoví primáti cepení.

   Smazat
  2. Zatím je mezinárodní společeství v bratrském objetí- tak co asi má dělat? Parodod v pařátech ami orla!!!!!!!!
   I když už je pomalu chcíplý.

   Smazat
 2. Kde to berete ty vase desinformace ?
  Posledni dobou je to udivujici, jake jednostrane a zavadejici nesmysly jsou zde psany !
  Severni Korea ma totalni diktaturu a nedostatek zakladnich potravin !
  6 statu je zivilo a ted zadny dale nechce, tak Korejci vyhrozuji kde komu ! Samozrekme, ze si to svet nenecha.
  Japonci se na ne chystaji a valka je ocekavana tento rok !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mohl(a) byste sdšlit, jak poznáte, že jde o desinformace? Z jakého zdroje čerpáte informace o totální diktatuře v Severní Koreji? Pokud vás znepokojuje nedostatek základních potravin na druhé straně zeměkoule, jak jej hodnotíte právě v České republice?

   Smazat
  2. Tak Japonci se na ně chystají ? No nepovídej truhlíku. Japonci už od druhé světové, pod dohledem světového četníka, se soustředí jen na obranné zbraně a obrannou doktrínu. A najednou budou útočit na Koreu :-)))

   Smazat
  3. Jando nech těch pindů , vem si sebou pindíka a vrať se do pornoprůmyslu. Tam je to jednoduší když ti stojí seš pochválen. V cenzuře stojíš za ho.no a to tě páníčkové nepochválí.

   Smazat
  4. Pro 12:22
   http://zoom.iprima.cz/dva-na-ceste/severni-korea-muzikal
   Pokud se na to podíváte, možná pochopíte, kdo pracuje pro svou budoucnost a kdo pro svou zkázu. Já žasla, jakým způsobem jsou tam vychovávané děti a kolik je výchově věnováno úsilí. Záviděla jsem jim, protože toto je priorita, ne banány a kecy o demokracii.
   V. Kaňková

   Smazat
  5. Je vidět jasný rozdíl mezi osobním svědectvím v článku a propagandou, kterou vám (12:22) někdo natloukl do hlavy. Od korejské války Severní Korea nikoho nenapadla a podniká (podle jejich vyjádření) jen kroky na svou obranu. To, že se nám nemusí líbit, je jejich záležitost. Pokud USA přestanou cvičit s jihokorejci a Japonci v blízkosti jejich území, bude klid. PK2

   Smazat
  6. 13:21 Zrovna Japonsko kupuje množství raket vzduch - země s doletem do KLDR.

   Smazat
  7. 14:04 Asi jde i o to, jaké výchově je věnováno tolik úsilí.

   Smazat
  8. 14:06 Pokud někde bují zlo a s potenciálem fakt moc škodit, pak je to věcí všech, protože je to ohrožuje.

   Smazat
  9. 13.21 Japonsko je na tom stejně jako Německo. Z bývalé velmoci pouhý poslušný, submisivní vazal USA věrchušky, Deep State. Štěká na povel.

   Japončík na Korejce vyskakuje odnepaměti. I Ruskojaponská válka 1904/5 byla kvůli Koreji - licence za těžbu dřeva a suroviny na řece Jalu...

   Smazat
  10. Anonym 12:22> Bez ceske klavesnice a se slovnikem ze sedesatych let. Dobre dobre. Ted uz se par let pise dezinformace a prezident a ne president. Takze pisatel je bud kolem sedesatky nebo ve vlivovove instituci malo investuji a nenakoupili nova pravidla pravopisu. Ale co se tyka vlastniho obsahu prispevku. To je uzasna snuska propagandistickych plku. Maji nedostatek zakladnich potravin? No mozna ano. Ale neni to treba nahodou tim, ze jsou pod sankcnim rezimem? Co napriklad takova Albanie? Evropska zeme. poslusna, bez sankci a 70% potrvin dovazi, Co takove Chorvatsko, clen EU, poslusny, bez sankci a 50% potravin dovazi. Korejci, ze vyhrozuji kde komu? No pokud nas sdelovaci prostredky neklamou, tak vyhrozuji pouze Jizni Korei a USA a to z dobreho duvodu. japonci, ze se na ne chystaji. To se podivejme, nebude to nahoudou revize povalecneho usporadani, ktere jaksi Japonsku neumoznuje vlastnit armadu, coz se jaksi armada nazyva obranne sily? Defence forces? A jestli Severni Koreu Japonsko napadne bude to velmi silny duvod pro Cinu, aby se Japoncum pokusila slapnout na krk, protoze u nich maji Japonci jeste vroubek. No ale pokud si nekdo v USA mysli, ze je to dobry napad....

   Smazat
  11. Bez jediného argumentu s názorem od klávesnice si respekt nezískáte.

   Smazat
  12. 14.08 Jenom pro upřesnění: RAKETA VZDUCH -ZEMĚ doletí kamkoliv v tomto světě, máte-li letadlo schopné odpálit ji ve vzdálenosti jejího doletu od cíle...

   Smazat
  13. 14:53 No, tak na to bychom jistě nepřišli. Asi je kritériem bezpečná, respektive strategicky potřebná vzdálenost pro odpálení.

   Smazat
  14. 12:22, už jste slyšel, proč má KLDR jaderné zbraně? No přece proto, abby je nějaký demokratický svině nenapadli.

   Smazat
  15. 16:44 Nebo proto, aby mohla KLDR vydírat celý svět. Potřebuje především jídlo, zase tam hrozí hladomor a KLDR prostě upřednostňuje armádu, protože potřebuje ubránit svou komunistickou monarchii před vlastním lidem. Armáda KLDR čítá asi jeden milion a dvě stě tisíc vojáků a dalších až šest milionů vycvičených a okamžitě použitelných rezerv. KLDR má 25 milionů obyvatel.

   Smazat
  16. 12:22
   Jste tak blbý nebo to jenom předstíráte?
   Václav

   Smazat
  17. 17:33
   A to ti řekli určitě všichni severokorejský lidi vid ty uASSacky uniklo??!!

   Smazat
  18. 17:40 Všichni ne, to by se nedalo stihnout. Měl byste víc myslet.

   Smazat
  19. 18:15-a Vy ne? Izrael má také A bomby a vyhrožuje celému světu? Jistěže ne, má je na obranu. Ani Korejci nejsou pitomci. Rozpoutat válku s celým světem se snaží "hegemoni" a to je slabina Vašeho trollení a snahy globalistů v USA.

   Smazat
  20. 18:40 Izrael trpí hladomorem? Izrael je diktátorskou komunistickou monarchií?

   Smazat
  21. Bohužel okolo Severní Koreje jsme svědky propagandistické války. Nezapomeňme že i v Jižní Koreji byla dlouho vojenská diktatura, tvrdá a bezohledná.

   Malá poznámka k Japonsku: před nedávnem došlo k ústavní změně a japonská armáda opět může intervenovat mimo hranice Japonska! Takže se ani nedivím Severokorejcům, že si pořídili na Japonce (potažmo i na Amíky) odstrašující zbraň.

   A protože USA neustále Severokorejcům vyhrožují (naposledy politický génius Trump), tak SS nesou spoluvinu za rostoucí napětí v regionu.

   Fantasmagorie o "hladomoru" a pod. nedostatku jsou hloupost. Severní Korea je těsně spojena s čínskou ekonomikou a přes čínský resp. světový trh si může pořídit, co chce.

   Uvědomte si, že v tom regionu Amíci nevědí, kam dřív skočit - zábory ostrovů Číňany, Severní Korea nukleární vyzbrojování, Filipíny přestaly poslouchat ... Trump už leze do řiti i Vietnamcům, jen aby získal spojence.

   Zatím je to sranda pozorovat, jak supervelmoc skomírá. Ještě větší prča je sledovat, číst a poslouchat naše domácí idioty, kteří se snaží nacpat do řiti umírající kobyle. Fakt LOL.

   Smazat
  22. 19:07
   Hele ty bezmyšlenkovitej experts na severokorejský lidi,starej se o bordel ve svý milovaný uASSacky latrine a nemluvě za miliony lidí,který by tě vykopali zpátky dávnověku i s těma uASSackejm lzidokecama!!!!!

   Smazat
  23. 19:13 Hele, nemluv za mne, mluvíš nesmysly.

   Smazat
  24. 17:33+18:15 Zajímavé. Vojáků je v KLDR podle vás asi 7,5 miliónu z 25 miliónů obyvatel. Takové množství je zhruba veškeré mužské obyvatelstvo. A tato armáda má bránit "komunistickou monarchii" před vlastním lidem? Mají tedy bojovat sami proti sobě? Měl byste víc myslet, jak radíte druhým. A nebo ani ne víc, stačilo by alespoň trochu. Místo papouškování propagandy, určené pro nemyslící debily.

   Smazat
  25. 19:22 Jakmile voják nesplní rozkaz, je zastřelen, a jeho rodina i s prarodiči zlikvidována, asi. Určitě je v tom značná výhoda, hlupáku.

   Smazat
  26. Amici jen ukazuji svaly ! Proč nevystoupili proti Rusům a Číňanům ? proč ne proti Britům, Francouzů ,Indům ,Pákistáncům a Izraelcům ? Vědí že by to byl konec světa !!!

   Smazat
  27. 19:19
   A za koho.pindas ty,uASSackej lzidoksindle??!!!!
   Z vlastní tupý palice ty zvratky nemáš!

   Smazat
  28. 14:53
   a bomba umístěná Us kteří jsou za peníze schopni vraždit i vlastní rodinu (a ktomu vycovávají i naše děti) tak ta nepetřebuje žádný nosič jenom podvaraťáka který si neuvědomuje že sedí na větvi kterou uřezává.

   Smazat
  29. 19:40 Pointa je v tom, že já bych takový nesmysl nikdy neřekl.

   Smazat
  30. 19:59
   Neeeee,ty říkáš daleko větší,super PornoJando!!!!:-)

   Smazat
  31. Všechno je to žlutá pakáž! A jak řikávala babička: proč Američané házeli ty bomby na jediný slušný Asiaty? Proč to nesvrhli na tyhle Číňany a Kórejce a jiný psiskožravce! A ne dvě, ale aspoň tisíc! To že dneska se místo s kládou na krku u zdi Zakázanýho města tihle kulijci procházej v kravatách na mezinárodních konferencích je jen naše blbost! -https://www.youtube.com/watch?v=5Nh-qvN_Vmo

   Smazat
 3. 12,22
  Mazej zpátky do latríny ty pechfógle vymaštěnej!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nenadávejte mu, on čumí od rána do večera na ČT a pak mele takové blbiny.
   Najdu se ještě lidi, co nemají v hlavě mozek, ale prázdno, a věří všemu, co jim ofiko mainsteam naservíruje, hltají to a ještě to pak vytrubují do světa jako svůj názor.
   Takový živočich se nedá nazývat člověkem, protože člověk má mít vlastní rozum a byl jím nadán, aby přemýšlel, ne aby si nechal nabulíkovat kdejakou blbost. Je jich bohužel ještě stále hodně, i když už se lidi probouzí.

   Smazat
  2. Nemyslím, že KLDR kohokoliv ohrožuje. Je to země, kde USA provedly genocidu obyvatel, a proto Korejci udělají všechno proto, aby světové zlo v jejich zemi opět nevraždilo jejich děti. Jaderné zbraně jsou bohužel to jediné, co je může ochránit, a zřejmě to vědí i v USA a válku riskovat nebudou. Mimochodem si nemyslím, že je v KLDR taková chudoba, jak se nám snaží ČT a spol. namluvit. Podle dostupných fotografií a videí to spíš vypadá, že máme co dohánět. Je s podivem, že malá izolovaná země je schopna zaplatit všechny výdaje státu (školství, zdravotnictví, bezpečnost atd.), vybudovat kvalitní infrastrukturu a ještě financovat jaderný program, udržovat obrovskou armádu a vyrábět balistické mezikontinentální rakety, přičemž jim nikdo nepůjči ani cent. U mě to spíš vyvolává obdiv. Umíte si představit, jak by dopadlo například Česko v podmínkách, které má KLDR? Totální chaos a hladomor.

   Smazat
  3. Kdyby nadhodnota vytvořená našimi pracujícími šla celá do státního rozpočtu, a nikoli do soukromých rukou, tak bychom také neměli bilionové dluhy.

   Smazat
 4. Tak to je lid KLDR nezlomí a jaderné zbraně je ochrání.

  OdpovědětSmazat
 5. k článku - radšej raz vidieť ako stokrát počuť -

  OdpovědětSmazat
 6. Ač jsem v KLDR nikdy nebyl, vždy mi přijde disvné, jak diametrálně odlišné jsou zprávy o kritických problémech KLDR na jedné a o úspěšném přechodu na domácí ekonomiku na druhé straně. Na to, že KLDR je objektivně globálním elitářským projektem, lze pozorovat schopnost Kima, který se seznámil se západním socioekonomickým systémem za dob svého působění v Londýně, svoji zemi řídit k především kvalitativnímu rozvoji, což záleží hlavně na lidech a jejich úsilí budovat svou vlast třeba jen obrazně "za byt a stravu". Když se elity uskromní a s nimi i lid, pak dokáže to, co penězi řízené socioekonomické systémy nikdy nemohou dokázat.

  OdpovědětSmazat
 7. 14:19 raz vidieť len keď oni povolia.Chudák pan profesor,když neví ani co se u nich doma děj.Činskému vedeni,na rozdil od Ruského,konečně "došlo"že patří do mezinárodniho společenství.Proto najednou taky sankce,proto se staví u hranic KLDR tábory pro uprchlíky atd.že?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A není to náhodou šaškárna pro "světové společenství"? - Čína přece potřebuje Severní Koreu jako svoje velmocenské předpolí.

   Smazat
 8. Pátý Vesmírný zákon nám jasně přikazuje: "Existuješ, odpovědnosti se nezbavíš." = vylučuje lhostejnost vůči čemukoliv. A z dobrého důvodu. Totiž, pokud zlo "ohrožuje zatím jen samo sebe", neznamená to, že až zesílí naším "nezájmem" o něj, nebude ohrožovat i jiné a třeba přímo nás. Je tedy nezbytné zlo "kontrolovat" a nechat mu možnost chápat. Zlo je nepochopením, případně prostou neznalostí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zalez UFOne. Plácáš blbosti.

   Smazat
  2. 19:12 Na to Vy máte ještě moc času, ty Vesmírné zákony platí pro vesmírné bytosti a už i pro nějaké lidi.

   Smazat
 9. Co to jsou za kydy a zvasty. Ze vse za komousu blahem se zalije, to jsem tady slyšel za Husaka a Bilaka stale. Pravda je taková, ze v KLDR komunisté vraždi vlastní lidi a ti nemají co zrát. Slovy W. Churchilla....komunismus je vzpourou menecennych. Ale jestli se v něm autor nasel, tak šup s nim mezi soudruhy do KLDR.
  Palmer

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Právě jsme svědky odhalování Havlových a Klausových lží o tom, jak skvěle se budeme mít. To byly kydy a žvásty. O pravdě nemáte ani ponětí.

   Smazat
  2. Mluvíš zasvědceně,jako by jsi tam byl,..říká se v p.deli byl a ovno tam viděl....ebilek...

   Smazat
  3. 15,20 - chytrý až za roh, celý Jakub Janda.
   neopakujte kydy oficiálního meinstreamu a něco si zjistěte, než se začnete ztrapňovat na netu

   Smazat
  4. Pane Palmer, jste nádhernou ukázkou slaboduchého havlistického trouby s vymytým mozkem, bez vlastního názoru, který jen hltá propagandistické bludy mainstreamových médií. nedávno jsem dočetl překlad zajímavé publikace, vydané na západě v šedesátých letech, kde jsem se dozvěděl, že se u nás lidé dřou do úmoru 16 hodin denně a masově umírají na ulicích hlady a vysílením. Taková byla propaganda před padesáti lety a taková je vůči KLDR i dnes. Propagandisté prostě spoléhají na hloupé lidi.

   Smazat
  5. Ti méněcenní komunisté v Číně se vzepřeli a stali se ekonomickou světovou velmocí č.1. Dejme jim pět let a budou i vojenskou světovou velmocí č.1. Do komunistické Číny létají s prosíkem delegace z celého světa a klaní se komunistům.

   Smazat
  6. 15:20 - Hele Palmere, ty jsi ještě po zásluze nechcípl?! Pokud nevíš v KLDR je dynastický systém a ne komunistický. A také nevíš, kdo byl autorem Železné opony: No přeci W. Churchill, ty blb jeden. Zde je link:
   • www.novarepublika.cz/2017/04/mirovy-triumf-cerni-psi-winstona.html#more
   A teď zalez do klece a šoupej nohama!

   Smazat
  7. Zajímavý je že pak Churchill kvičel ve Fultónu vo železný voponě! A přitom na jejím spuštění měl lví podíl! Kdyby uzavřel mír, kterej pan Hitler Britům nabízel, všecko by dopadlo jinak! I Indii by jim nakonec ponechal a věřím že by dal vale japonským skrčencům a zrušil s nima ten pakt! Naše Rasa dnes mohla být pánem světa a ne jeho vodumírající větví! Páč s ní zajde i civilizace jako taková, vy troubové! Přijde Planeta vopic ...

   Smazat
 10. 15:20
  Hele Hovnolulanovo dvojce,nejdřív nám řekni,kolik lidských životů má za svojí pidiexistenci uASSackej ksindl a pak se sbalil a táhni do kanálu!!!!

  OdpovědětSmazat
 11. Amerika už není ani USA,už se dávno jmenuje SANKCA,...pro svět zcela bezvýznamná,pořád si na něco hraje,co není pravda,už ani letadly přes ten totální bordel nechce nikdo létat,zvláště do Mexika a mexické Californie,.....máte vidět jak se tam chovají ke svým vlastním občanům,kteří tam chtějí jet,neplatí pro ně vůbec nic,chovají se jako zvěř,to už nejsou ani zloději či banditi...to by měli vidět naše héééérečky a sluníčkáři,...a divíte se?,...vždyď to jsou anexovaná území od Mexika,to je hlavní účel toho slavného plotu,který nebude,vol.vé,protože ho budou bourat samotní američané,kteří žijí na obou stranách,....nepředstavitelný bordel,genosi pražáci,to je něco pro vás,dokonce tam zažijete rasismus naruby..ebilové.....nevěříte,běžte si to vyzkoušet !!!!,..v Mexiku zjistíte,že jste v ráji na zemi.....

  OdpovědětSmazat
 12. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale otázka by znela, kto za to m ô ž e ?

   Smazat
  2. 15:57- Honolulu, slovník Vám nevyčítám, jen "zaprděnost" americkou, kterou jste nahradil tu českou po útěku z ČSR. Nahradit jednu ideologii druhou umí i naši "ukomunisti", kteří Vás vyhnali z vlasti. Porovnat(zobecnit) prožité systémy pro a proti umí jen nemnozí. Já, ani Vy to nejsme, jen se mi zdá, že "taháte za kratší konec". Svádět zlo v USA na globalisty, které jste dlouho volil, je úsměvné. U nás teď vládnou "ukomunisté", u vás "uglobalisté"?

   Smazat
 13. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 14. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 15. Americka armada ma v Californii rezestavene obranne rakety proti Kimovi !
  Kim vyhrozuje statu Hawaii, Japonsku a jizni Koreii.

  Dozaduje se jidla pro milliony lidi a nas oblibeny president Trump, je byznysmen a neda nikomu
  nic zdarma !
  COZ JE DOBRE ! Jak jsou tam vychovavany deti, je nam uplne jedno.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Opět tímto textem Honolulu dokazuješ svoji duševní zaostalost, ba hloupost. Ten tvůj Trumpík - Přehazovačka je duševně na tvé úrovni. Bůh ochraňuj Ameriku!

   Smazat
 16. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 17. Jizni Korea je ekonomicka velmoc , ktera sundala z prvenstvi Japonsko ! A za severnimi hranicemi je
  hladomor !
  To je pouze otazka casu, kdy tam bude valka.
  A my s tim nic nenadelame ! Ani u vas a ani u nas.
  Kam vlese komous s budovanim socialismu, tak tam je vse sede, smrdute, depresivni a nasakle nenavistnou propagandou , kazdych 14 dni jinym smerem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Praví podporovatelé a milovník uASSackej okupantů a vrahů!!!!!

   Smazat
  2. Válka nebude. Amíci se bojí Čína a Ruska a tím celá jejich válečná kampaň vadne. Lituji pražskou kavárnu, jak se tím vyrovná, chudinka.

   Smazat
  3. 16:20
   Vaše bláboly jsou na úrovni žáka 1 B. Jsem pro aby si každá země vyřešila svoje problemy sama a až se tak stane tak můžeme vítězné straně pomoci- tedy pokud o to bude stát!!!!!
   a s Vašimi imperiálními názory jdete tam kam patříte.
   Václav

   Smazat
  4. 20:58 Takováto sebeobviňující dogmata svědčí o ničem více než o upadající a své již tak dost omezené území nebránící rase a ne o rase dobyvatelů, průkopníků a objevitelů kterou jsme bývali! Tak jako zásadní událostí na území Ruska bylo bezesporu Jermakovo dobytí Sibiřského chanátu 1582, srovnatelné v důsledku směle s dobytím Mexika a Peru! Pro dějiny naší rasy v novověku pak je daleko nejvýznamnější událostí porážka Zulů u Krvavé řeky 1836 jako počátek bílé kolonizace jižní Afriky, poté potlačení povstání Sípáhíů v Indii 1857 s následným upevnění bílého panství nad subkontinentem. A konečně za vrchol expanze naší rasy je nesporně potlačení boxerského povstání v Číně a pokoření této do roku 1847 hospodářsky nejsilnější země světa (počítáno v HDP na hlavu, politicky šla do hajzlu ale již po smrti Čchien-lunga na konci 18. stol.). Ovšem naše vzájmená řevnivost po rozdrcení boxerského povstání vedla k začátku pádu, počínaje porážkou Ruské říše japonskými skrčenci v roce 1905 a konče tím, že Číňané se poučili a jednají nyní svorně v náš neprospěch. A tak se nelze divit že Jižní Afriky ztrácíme. Podobně jako jsme ztratili např. Alžírsko!

   Smazat
 18. Sankce semknou občany státu proti těm, kdo je nad nimi a státem vyhlásili. Příkladem je nejen Kuba, KLDR, Rusko. Ale i jednotliví politici. U nás "sankce" proti Zemanovi a Babišovi už odrovnaly mnohé politické kabrňáky, kteří se jako KIng-Kong bušili v hruď, jak s nimi zatočí. Sankce jsou projevem slabosti jednou států - jako jsou USA a spol, či politiků, jako jsou různí Sobotkové, Fialové, Kalouskové, Bělobradatí i hrabata, knížata, ertepličky.

  OdpovědětSmazat
 19. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16.34
   USA jsou vic levicovejsi nez nejlevicovejsi vlada v ZE. Pokud to popiras....nebyl jsi nikdy v USA nebo jsi tam byl a tento fakt umyslne nerikas! Zamysli se nad tim.

   Smazat
  2. 16:34
   Ty ignorate hurvínek je český patron, ale ty jsi idiot US . Prosím už neurážej naše hrdiny , které ani omezená nacistická okupace neporazila. Jsi jenom odpad kterého jsme se rádi zbavili.
   Václav

   Smazat
  3. 17:44 Kdybyste trochu víc uvažoval, Václave. Hurvínek vznikl asi z Kurvínek a Špejbl ze Špejle blbá. Těžko by si je Češi zvolili za patrony, tak špatně na tom nebyli nikdy.

   Smazat
  4. Respektive Hure je německy děvka - .urva, pokud vím.

   Smazat
 20. Vzhledem k tomu,jak vypadas jsi mezi ty zulukafri západním skvěle vid ty
  Azzo Bassou!!!!!:-DDD

  OdpovědětSmazat
 21. Hned na úvod prohlašuji že budu volit pana Ing. Zemna. To že naprosto nesluhlasím s jeho obhajobou EU a NATO na tom nic nezmění. Protože ostatní kandidáti jsou jenom ignoranti,kteří vůbec neposloucha lidi (tedy většinu která není závislá na nějakých pochybných fondech). Ano mýlit se je lidské, ale nevidět následky totoho omylu je tragické. Tato republika byla nejprve oblbnuta (tedy většina obyvatel) poté rozkradena a nyní se EU snaží o jení naprostou likvidaci. To je bod kde s panem Ing. Zemanem nesouthasím, pan president pořád kydá hnůj na Řecko. Je to asi proto, že je obdivovatel a to naprosto (promiňte) hloupý britstého p Churchila. Řecko bylo do tohoto stavu přivedeno mezinárodní kapitálem vedeným VB,US, a bohužel i Stalinem který se snažil dodržet úmluvy z Jalty. Tento herdý helénský stát nebyl využit ani tak pro strategické suroviny, ale pro strategickou polohu. To samé se dnes děje u nás. Ani pan Zeman není tak hloupý aby si to neuvědomoval.
  Volbám zdar a věřme,že piráti nebudou nabourávat systém.
  Václav

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ještě musím doplnit, aby to bylo k publikovanému článku. S pane Zemanem nesouhlsím ani v jeho hloupých útocích a KLDR. Myslím a jsem celkem stejným pamětníkem tohoto konfliktu, že pan presiden se pomalu ale jistě blíží k humamitárnímu Bombarďáku Havlovi. I když intelek těchto dvou je naprosto neporovnatelný. Většího blba než Havla neznám tedy pokud neberu v úvahu Strážmistra z Putimy.
   Václav

   Smazat
  2. Vy se máte, že máte koho volit. Jaký je to pocit, svěřte se, já už nevolil desítky let, jsem Čeň, jsme Čeni (Czeni), my nevolíme, neposkytujeme náš mandát.

   Smazat
  3. My Čeni jsme totiž velmi hloupý kmen, který nechá s sebou orat ostatními, kteří volí různé voly.

   Smazat
  4. 18:35 Netrefil. My Čeni jsme vlastní národ, který nechce mít s Čechy už nic společného,... natož nechat je o nás rozhodovat.

   Smazat
  5. Přesto se tak děje, Čendo.

   Smazat
  6. 19:35 Ale ne, nejsme do budoucna vázáni.

   Smazat
  7. 18:38-Čeny myslíte "sluníčkáře z Prahy a okolí?

   Smazat
  8. 20:05 Fakt ne. Čeni jsou cca dvoumilionový nový národ, pocházející obecně ze všech států světa, respektive z jakýchkoliv. Odlišují se vyšší vývojovou úrovní a proto byli "zachyceni" vývojově vyspělejšími vesmírnými civilizacemi a jsou jimi vedeni a především oddělováni od lidstva, s cílem vlastní nezávislé lidské civilizační existence.

   Smazat
  9. 20:12
   Ano už zo chápu po 89 byla zrušena podprora Bohnic a tak jste se dostali mezi normální a mené normální lidi. Gratuluji Vám, jste proti muslimům to nejmenší nebezpečí.

   Smazat
  10. 20:52 Chápete, slavíme.

   Smazat
  11. --- jenže blbě, takže pokračujte.

   Smazat
 22. Hele, je mezi vámi někdo tak chytrej, že mi to vysvětlí?

  Myslím si, že solidarita nespočívá v tom, že se solidárně také nakazím smrtelnou nemocí, ale naopak v pomoci od ní.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. jo jo nový super JANDA NEVYSVÉTLITELNÉ.Čím větší ptákovina, tím větší odměna. Jednou si s těmi papírky US dolaru budete moci tak jedině vytřít ..... Nebo tepetovat WC.

   Smazat
 23. Kurva,co je tady odborniku na Koreu ! Do soboty je v Korei Ruska vojenska delegace,ktera to vyresi a vysvetli Kimovi,co mu hrozi.Prosim vas hodte sit na Honolulu a Chocholouskovi s nim !Je to total pako!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. dr. Chocholoušek14. prosince 2017 21:06

   Už jsem dal příkaz svému asistentovi, aby připravil klece, klady, pouta a žeravé řetěze pro dementy z pražské kavárny, havloidi, sluničkáře a ostatní verbež! Čeká je u mně léčivý pobyt spojený se šoupáním noh a lepením sáčků.

   Smazat
 24. Zde vsem oznamuji, ze vas CENZOR - Obershutze Pepek Schweinestich, smazal muj slusny, bystry, analyticky prispek !
  Za trest , ze ho tolerujete a neukrizujete va Staraku, vam NEreknu o predpovedi na rok 2018 pro vasi budoucnost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prosím, prosím, řekněte, netrestejte nás za něj.

   Smazat
  2. 20:02
   Mlc ty MRDE....MENTÁLNĚ RETARDOVANY DEBILE!!!!

   Smazat
 25. 19:57 - ty mentalni chciplino ! Pamatuj ty IDIOTE, ze nemam nikdy nic z moji hlavy , ale a prekladu nasich nejlepsich informacnich instituci.
  A uvedom si ty NEDOMRDKU, ze anglictina je pro me stejna jako cestina a rozumim vsemu perfektne.
  (A kdyz je to ve spanelstine, tak moje "udrzbarka" je prof. jazyku (dvou) jazyku na universite.)

  OdpovědětSmazat
 26. 20:08...Nebyla by tam nejaka myslenka ? Osamocene nadavky jsou stejne, jako prdeni velbloudu na Sahare !

  Stale jen dokazujete, ze jste zili v socialismu a nesete NASLEDKY..

  Hurvinci, mate to vyposerovano ! Nikdo s vami
  nepocita a nebere vazne ! Vsichni se na vas divaji z vrchu a me NADAVAJI, ze vam pisi. Vas cenzor vas drzi ve tme a mate podchmurnou budoucnost !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prdění velbloudů na Sahaře se nikdo nesměje.

   Smazat
  2. Skapni Azzo Bassou!!!!!:-))))

   Smazat
 27. 20.09 Honolulu.to je ta tragedie,ze prepovidas nazory a postoje ameriky !!Ti lide,jakoby zili na jine planete !Pomuze vam,prenest valku na uzemi juesej,aby jste konecne vedeli,co je to valka a min.milion civilnich obeti,aby jste vedeli,jak se citili v Iraku,Syrii...a vsichni,kde jste nastolovali tu vasi demokracii.Smrt kongresu usa !

  OdpovědětSmazat
 28. Muz c.1 ve svete,Vladimir Vladimirovic Putin,podle us magazinu Forbes,slibil,ze jestli usa rozpoutaji valku v EU,postara se o jeji preneseni na uzemi usa .A pak bude horko !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A o co se pak postarají USA?

   Smazat
  2. Pro Putina platí mlčeti zlato mluviti piliny.

   Smazat
  3. Oba blábolíte. Na vás dva škoda času.

   Smazat
  4. 21:30 na to jsi měl teda myslet dřív

   Smazat
 29. 20:24... Proc se zastavas Arabu a citis s nimi, kdyz tebe jako Krestana a belocha nenavidi ?

  Ty muzes byt tolerantni a fanaticky integracni jak chces, kdyz ti duzi nejsou, tak je ti to k nicemu !

  Vsak uz ty barbary brzy poznate ! Ja je znam z Afriky, kde jsem zacinal posrpnoviou emigraci. Budete mit na ne stejny nazor, jako nas oblibeny president !

  OdpovědětSmazat
 30. Zjisti si s kým tě ty ultrakretene srovnávám a pak ti někdo s mozkem třeba vysvětlí,proč ti tak říkám...Azzo Bassou!!!!:-D

  OdpovědětSmazat
 31. Kdo je....byl Azzo Bassou.
  Si to zjisti ......:-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdo to zjistí první, ať to sem hodí. Děkuji.

   Smazat
  2. Link na Azzo Bassou (trvalo mi to 10 sek):
   https://search.seznam.cz/?q=Azzo+Bassou&oq=Azzo+Bassou&sourceid=szn-HP&sgId=hX1UnJIf9Z986BJp4xIk6NwoknZizGqNznq7YGwbkw%3D%3D&thru=&su=&aq=

   Smazat
  3. Link ti trval 10 vteřin ale nic jsi sem nenapsal. Nic, co by se dalo přečíst. Jseš neschopnej.

   Smazat
  4. Pisi z USA, at zije Severni Korea. Miluji zeme, ktere se dovedou ubranit nejvetsimu zlu teto doby a teto planety. Vemte si CZ, ta uz neni ani schopna se sama uzivit, co vse musi dovazet, SK je pod sankcemi a uzivi se, neumira tam ani tolik lidi jako v CZ umrza a tady se zabije mnohem vic lidi ve mestech a pri zasazich policie. Tam je zivot mnohem bezpecnejsi nez v USA a take v CZ.
   Navic, Cesi zaprodali i cestinu, to SK urcite nedela. Atd. Je to hrdy narod, na rozdil od otroku v CZ.

   Smazat
  5. 3,16
   Ty neandrtálský podřadný untermensch,NEJVĚTŠÍ ZLO TÝHLE PLANETY JSOU TI TVOJI POSRANÝ AMERICKÝ OKUPANTI V ČELE S NESVÉPRÁVNÝM LŽIDOVSKÝM ŠÁBESDEKLEM TRUMPEM!

   Smazat
  6. 11:14 Nežikej nežikej ty smrdutá vonuce stažená z hnáty nějakýho putleroffskýho a vraha bezbranných žen a dětí :D:D:D Sám potáhneš, šmejde - pod zem, odkud tobě podobný putlerský lejna vyvěraj na povrch a zasmraďují krásný svobodný vzduch Západu, kterým jsme a zůstanem! A vy, rudí odpadi a smradi? Vrátítese do kremelský zengrúny ... Chycht!

   Smazat
 32. 20:47 - Jak si muzes myslet ty poloopice , ze ja se budu zabyvat tvojimi pitominami a brat na ne zretel a dokonce je googlovat ?
  Kdyz nedokazes napsat nic, co by inspirovalo k premysleni, tak se SPLACHNI, ty detinsky nudna mentalni podvyzivo !

  OdpovědětSmazat
 33. Ty zdegeneroval uASSacky filcko z pravěku,než si to našel,tak ti za prdeli vyrostl neslušné a zadavatel,Azzo Bassou....to je tvoje pravý jméno Hovnolulane,!!!!!

  OdpovědětSmazat
 34. Nevím, v S. Koreji jsem nebyl a pokud vím, informací o životě běžných pracujících se toho ven moc nedostává.
  Ale teď k sankcím.
  Média tam má pod kontrolou stát. Paradoxně mu tak západ velmi usnadňuje život. Veškeré nedostatky, ať už skutečně sankcemi zaviněné, nebo ne, na sankce můžou bez problémů svalit.
  Být Korejcem, asi bych Američany také nemiloval, kdybych se denně musel potýkat s nějakými nedostatky a bylo mi donekonečna opakováno, kdo za to může.
  Jediné, čeho západ sankcemi dosáhne, a jak se zdá už i dosáhl, je velmi vzácné sjednocení národa, bez vyjímky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na takové věci nemají amíci mozek. No, amíci ani tak ne, ale ty zrůdy co jim vládnou, díky všeobecnému zhloupnutí tohoto "národa".

   Smazat
 35. Sankce jsou ukázkou debility, neschopnosti, uražené ješitnosti a zoufalství. Kolik let měla Kuba sankce? 55 let a nepoložila se. Naopak. Jo je chudší, ale nepoložila se a USA dnes nepotřebují vůbec. Kolik let jsou sankce proti Iránu? A nepoložil se. Naopak je dnes samostanější a rozvinutější než kdy dříve. Má i vlastní kosmický program a jadernou energetiku. Kolik let jsou sankce na Severní Korej a ejhle zmetkové jsou ještě silnější a ještě odhodlanější. Kolik let jsou sankce na Venezuelu a pravda mají to těžké, ale o US pomoci nechtí ani slyšet. Kolik let měl Větnam embargo na všechno a jakpak najednou US lezou po kolenou a s prosíkem a vedou vábivé kecy. A co Nikaragua, Panama, Bolívie, Indonésie, Filipíny? Nakonec i Rusko a Čína je jasnou ukázkou, že se na nějaké sankce mohou vysrat. On dnes každý ochotně dodá to co má. Nedodáš ty dodá jiný a když nedodá protože nemá, tak si to vyrobím a budu prodávat já všem. Takže v propojeném ekonomickém industriálním světě je zavádění sankcí naprostá blbost. Svět se od 1. sv. války hodně změnil a jaksi už je pryč doba kdy embargo na dovoz ropy do Japonska přinutilo Japonsko válčit nebo Rakousko-Uhersko trpělo nedostatkem kaučuku.

  OdpovědětSmazat
 36. Jděte se tam odstěhovat soudruzi, když je tam takový ráj na zemi, a tady takový marazmus. Nebo se vám nechce žít s příděly jídla 300 g na den, bez masa ?

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.