Reklama

sobota 23. prosince 2017

Evropská unie pohrozila Ukrajině zrušením bezvízového styku. Kyjev igroruje hrozbu EU o zrušení bezvízového režimu


23. 12. 2017      zdroj
Evropská komise zveřejnila zprávu o mechanismu pozastavení režimu vízové liberalizace pro Ukrajinu. Informovala o tom Rossijskaja gazeta. Zpočátku bylo podmínkou pro zrušení bezvízového styku uváděno nevracení se Ukrajinců po povoleném tříměsíčním pobytu v EU domů. Nyní jsou vytyčeny další politické podmínky.


Pro zachování bezvízového režimu musí ukrajinské úřady provádět "protikorupční reformy" a nebránit v práci prokuratuře, Národnímu protikorupčnímu úřadu a Národnímu úřadu pro boj proti korupci.

Kyjev igroruje hrozbu EU o zrušení bezvízového styku

zdroj

V současné době nehrozí zrušení bezvízového režimu mezi Ukrajinou a Evropskou unií. V pátek 22. prosince to sdělil ministr zahraničí Ukrajiny Pavel Klimkin, uvádí TSN.

"Neexistuje žádné přímé ohrožení tohoto režimu. Nikdo bezvízový styk zítra nebo pozítří Ukrajincům neodebere. Ale to, co jsme slíbili (evropským partnerům), je třeba plnit", řekl Klimkin.

Připomněl, že jednou z podmínek pro zavedení bezvízového styku bylo vytvoření "protikorupčních orgánů" v zemi. "Vzpomínám si, jak jsme sestavovali bezvízový plán. A zřízení protikorupčních orgánů bylo součástí tohoto plánu. Když jsme tento plán splnili, znamená to, že to funguje", vysvětlil ministr.

Zároveň uznal, že k dnešnímu dni ještě není dokončeno vytvoření protikorupčního systému na Ukrajině, zejména zůstávají problémy ohledně protikorupčního soudu.

Bezvízový režim mezi EU a Ukrajinou začal fungovat 11. června. Ukrajinci mohou pobývat v Schengenském prostoru 90 dnů během šesti měsíců. Přičemž nemají právo v Evropě pracovat nebo studovat.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

13 komentářů :

 1. Může to být tak, že zrušení bezvízového styku bude Kyjevu vyhovovat. Totiž, aby jim tam vůbec někdo zůstal.
  A jestli se Kyjev začne pokoušet obnovovat státnost, tzn. omezovat moc oligarchů na jimi ovládaných územích, tak to může být na Ukrajině brzy ještě brutálnější, než dosud.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to ironie, dnes totiž drží Ukrajinu pohromadě už jenom pár ukrajinských oligarchů. Někomu se to asi nehodí do krámu, proto londýnský soud právě shaftnul majetek Kolomojského.

   Smazat
 2. nie je to celkom tak, dá sa získať pracovné povolenie - skutočnosť stojí každé ráno na zastávke autobusu - Srbi a Ukraincy - nejsou lidi do votrokáren -

  OdpovědětSmazat
 3. A vztahuje se bezvízový režim i na obyvatele DLR a LLR?
  p

  OdpovědětSmazat
 4. Je ve vyspělých kapitalstických demokraciích(kterou podle EU Ukrajina jistě je) vůbec možné úspěšně provádět protikorupční reformy a opatření? Nekřičí v tomto případě zloděj: chyťte zloděje? Bez korupce by se podle mne kapitalismu těžce dýchalo. Mnohdy korupce působí jako hybná síla kapitalistické společnosti... M.R.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To máš recht. A pamatuješ za komunistů? Bez úplatku jsi nevyřídil nic. Všechno aspoň trochu podstatný se řešilo přes známého, případně známého někoho známého.

   Smazat
  2. V té době jsem žil, takže vím že přeháníte, ale zeptám se jinak.

   Jak je možné, že v té době všichni jsme byli úplní chudáci, nic jsme neměli, skoro žít se nedalo, ale když jsme cokoliv nutně potřebovali, vždycky jsme museli vytáhnout tlusťoučkou šrajtofli na úlatky? To jako fakt?!!

   Neříkám, že se neuplácelo. Obvykle to ale byl nějaký nadstandard, který dnes už bývá v ceně automaticky, ale korupce pořád funguje dál.
   Např. když jste chtěl operaci od pověstného chirurga, tak u některých, ne u všech, jste si musel připlatit bokem. Dnes stejný problém každá nemocnice řeší jinak, některé ale pořád ještě "postaru".

   Smazat
  3. 11:52 Nepamatujete? Neber úplatky, neber úplatky, nebo se z toho zblázníš. Kupoval jste v té době něco v mototechně, jatýrka v masně, žádal jste v té době o telefonní linku,...? Fakt si to nepamatujete? Já teda docela živě.
   A k těm doktorům - víte dneska o nějakém špičkovém chirurgovi, že bere úplatky? Nebo jste je jen tak šmahem očernil bez důkazu?

   Smazat
  4. Tak to zhrňme, proč vlasně ta revoluce byla??? Co se pro obyčejného občana změnilo? A 12.53 špičkový chirurg si o vás dnes neopře kolo a když ho budete chtít aby vás operoval, tak budete čumět. Dnes navíc nemáte jistotu že současný chirurg je opravdu špičkový. Mému známému zapoměla nabubřelá kapacita v břiše tampon. A nechtějte vědět, co to stálo...

   Smazat
  5. Proboha furt se neodvolávejte na to co bylo před třiceti lety. Vono je to stejné jako když se komunisti odvolávali na to co bylo špatný za první republiky. Žiju teď a to mě zajímá! A jetli to tenkrát bylo takhle je mi už dnes u pr...vono to furt někomu slouží jako výmluva za ten bordel co je tady.

   Smazat
  6. Ad 12:23: "víte dneska o nějakém špičkovém chirurgovi, že bere úplatky?"

   Opakuji, co jsem napsal: "Dnes stejný problém každá nemocnice řeší jinak..."
   K tomu doplňuji, pokud v nemocnici je nějaký špičkový chirurg, tak se pravděpodobně jedná o špičkovou nemocnici, a ty efektivní využití svého špičkového chirurga řeší podobně. Ano, ani dnes onen špičkový chirurg rozhodně není pro každého, pokud teda nemáte nějaký speciální problém, který pojišťovna proplatí z nějakých zvláštních důvodů i v případě obyčejného pacienta. A jestli je to tak spravedlivé? To nevím. Popravdě, myslím si že ne úplně, ale že vyřešit to optimálně asi možné nebude. A z principu to ani není amorální, pokud celý kapitalismus nechápeme jako z principu amorální. Je to jenom čistě kapitalistické řešení problému.

   To, co vyčítáte tomu zvláštnímu hybridnímu systému, který tady nějak fungoval tehdy, do roku 1989, to je dnes, v současném systému, jeho přirozenou a "chtěnou" součástí. Jakmile dnešní systém dostane jakoukoliv dílčí korupci pod systémovou kontrolu, přestane se to nazývat korupcí. Toť vše. Celý kapitalistický systém je na tom postavený. Potom už se z toho stává efektivní využívání vzácných zdrojů, pouhá ekonomická zákonitost.

   A ono to opravdu je jakž takž efektivní, určitě efektivnější, než před rokem 89. Není přece možné, aby každé slepé střevo řešil špičkový chirurg.

   Smazat
  7. 14:01 Vystihl jste to přesně. Jen s tím rozdílem, že komunisté nevysílali každý den nějaké pořady o tom, jak nějakému jednotlivci bylo před šedesáti lety ublíženo. Zato bylo hodně pořadů a filmů, kritizujících aktuální nešvary, včetně korupce. Jak potvzuje i ten v 12:23.
   Naprostou pravdu máte s těmi výmluvami. Celé připomínání "zločinnosti" předchozího režimu má jedinný účel, stručně vyjádřený asi takto: "Ano, my se chováme jako vlci. Ale podívejte se na toho, který podle zjištění USTR sežral babičku i s Karkulkou. Tak buďte rádi a neremcejte, když požíráme jen výsledky vaší práce".

   Smazat
 5. V roce rozpadu SSSR měla samostatná Ukrajina větší HDP než Německo! Od té doby se hodně změnilo, posledních pár let pod vedením amerických instruktorů byla na západní hranici Ruska vybudována země téměř srovnatelná s Mexikem. Chtějí asi donutit Putina, aby musel stavět stejnou hraniční zeď, jako Trump na hranicích s Mexikem.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.