Reklama

středa 6. prosince 2017

Falešný "postkapitalismus" a omyly Paula Masona

Radim Valenčík
6.12.2017  blog autora
 

Česká pozice přinesla 3.12.2017 obsáhlý rozhovor vedený Janem Kleslou s Paulem Masonem na téma"Kapitalismus skončí". Rozhovor zajímavý, podnětný, ale se stále se opakujícím nepochopením toho nejdůležitějšího, o co jde a lze formulovat ve dvou tezích takto:1. Reálnou náplní bohatství lidského života je využití možností svobodného rozvoje schopností, pro které vytváří technický pokrok dostatečné materiální podmínky, a to zejména v podobě volného času.

2. Největším, nejtíživějším a nejzapeklitějším problémem je vytvoření podmínek pro uplatnění těchto rozvíjejících se schopností tak, aby se toto uplatňování schopností stalo nejvýznamnějším faktorem ekonomického růstu a i tím, co určuje charakter tohoto růstu a umožňuje jeho neomezenost, co umožňuje využívání nevyčerpatelného bohatství světa, ve kterém žijeme.

První se chápe zpravidla velmi zjednoduše, druhé někteří ne a ne pochopit. Platí to i pro P. Masona, který si Marxovy "Grundrisse" špatně přečetl, viz např.:

http://radimvalencik.pise.cz/5107-vize-003-marx-a-mason-co-po-kapitalismu.html

Protože jsem na to, v čem se mýlí, upozorňoval již vícekrát, vyberu z jeho rozhovoru pro Českou pozici jen to nejdůležitější, aby si čtenář udělal představu, jak úzkostlivě se P. Mason vyhýbá klíčové problematice vytvoření podmínek pro uplatňování schopností člověka v návaznosti na problematiku fungování společnosti. Zde jsou vybrané pasáže z odpovědí P. Masona:

"Nejsem si úplně jistý, jak blízko tomu konci /kapitalismu/ dnes jsme, ale měli bychom být připraveni říct, že jsou již vidět jisté příznaky. A budu konkrétní - jde o na rodinných vazbách postavené formy kleptokracie, jaké vidíme v Rusku, v Turecku a jejichž zárodky vidíme i ve Spojených státech nebo Orbánově Maďarsku. Žijeme tedy ve světě, kde by měl být středobodem volný trh, ale postupně se transformuje do diktatury středověkého střihu... Kapitalismus má tak před sebou podle mě nanejvýš nadcházející století. Přesun od něj k dalšímu systému bude trvat zhruba sto let...

Důležité je vidět padající ceny zdrojů, zboží a služeb. Stále se rozšiřují inteligentní stroje. Není proto podstatné, jaká budeme stavět elektrická či samořiditelná auta, ale jestli budou mít vůbec nějakou hodnotu. Jakmile se stroje začnou starat samy o sobě, člověk už nebude potřeba k jejich reprodukci, tak skončí také jejich soukromé vlastnictví.

Například Wikipedie je nejúžasnější a největší zdroj informací na světě, se kterým pracují i české firmy nebo státní úředníci. Co to ale je? Je to veřejný statek placený státem? Není, tak co to je? Charita? Také ne. Co to je? Nemáme na to ekonomickou teorii, která by nám to jasně vysvětlila, ale lidé to jednoznačně využívají a vzniká tak značná hodnota. Moje představa o tom, co by mělo nahradit kapitalismus, je proto přesný opak sovětského modelu. Je jasné, že tradiční odvětví tady ještě nějakou chvíli budou, bude trvat, než je nahradí nová, a proto bychom měli co nejrychleji přejít k základnímu příjmu a dotovat automatizaci všude na světě.

Marx popisoval kapitalismus jako systém firem dobývajících zisky na úkor pracujících. Jenže ony dnes velmi dobře chápou, že si musí stanovit jistou laťku, za kterou se o zisk podělí. Android je kapitalisticko-komunistickým řešením tohoto problému.

V počáteční fázi zdaníte trh /abychom zaplatili nepodmíněný příjem/.

... Rozhodně netvrdím, že základní příjem je nějaké univerzální řešení pro budoucnost, protože dlouhodobě se díky automatizaci a robotizaci sníží ceny všeho, státní i soukromý sektor se zmenší, ale čeká nás přechodné období. Mnoho kapitalistů dnes mluví o postkapitalismu, především pak ze Silicon Valley. Neřeší zdaleka tolik, jak udržet ziskovost svých firem, jako co bude dál. Žijí ve světě, který roste přímo exponenciálně, ale ceny komodit padají. Vezměte si, jak moc stála jednotka světla, jeden lumen, v 19. století a jak je levná dnes. Stále ale platíme celkem dost peněz za elektřinu. Stejný propad ceny se odehrál třeba v analýze DNA za patnáct let, od sto tisíc k jedné tisícovce dolarů. Kde je ale jeho hodnota? Měli bychom ji ale dělat zdarma a nechat peníze jen na skutečně vzácné a nereplikovatelné zdroje...

Nemyslím si, že úplně odpadne potřeba práce, i když umělá inteligence nahradí řadu činností, které dnes dělají lidé. Bude to jiné. My dva jsme se představili jako novináři, za sto let se ale lidé nebudou představovat podle toho, čím si vydělávají na živobytí, ale tím, co umí, co je baví. To bude obrovská změna v lidské společnosti.

... rozdíl je v tom, že namísto hromadění zlata a hodnoty přinášejí naopak pád cen, zlevňování, stejně jako dramaticky zlevnily knihy v 16. století. Přinesou nám stejnou proměnu světa. Říkám tomu postkapitalismus, protože to není socialismus, marxismus nebo komunismus, ale něco nového. Něco, co vznikne ze střetu společnosti a monopolů, jako je dnes především Amazon Jeffa Bezose.

Představme si, že bychom vyřešili problém s daněmi a skutečně v Británii na dvacet let zavedli základní příjem. Co byste ještě potřeboval? Motivovat lidi, aby ještě dělali určité činnosti, třeba se starali o staré a nemohoucí, což je ostatně problém už dnes. Můžeme ale najít modely, jako jsou komuny třeba deseti lidí, kteří se o sebe starají navzájem. To je přesně ta chvíle, kdy nastupují na řadu společenské inovace, sociální technologie.

...vznikají nové trhy a odvětví se zbožím a službami, za které se neplatí, a to je počátek přechodu k novému systému. Ale já už se ho nedožiju.

Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/paul-mason-kapitalismus-skonci-d3k-/tema.aspx?c=A171201_103429_pozice-tema_houd#utm_source=email&utm_medium=text&utm_campaign=lidovky.directmail

Doporučuji přečíst a promyslet celé. Především si však uvědomit, že zaručeným příjmem a poklesem cen velké většiny statků se neřeší problém společenské segregace, uzavírání velkých skupin obyvatelstva do neousrodých, izolovaných enkláv, odstavování většiny lidí od možnosti ovlivňovat společenské dění apod. Vidět perspektivu (vizi) společnosti tak, jak to vidí P. Mason, je cesta do pekel či přinejmenším k rozehrání hry TITANIC s fatálními důsledky pro většiny obyvatelstva naší planety.

 - - -

27 komentářů :

 1. Toto dělení na kapitalismus a socialismus mne štve. Svět se mění, mění se i kapitalismus i pohled na socialismus. Mimochodem, skutečný socialismus nikde nebyl a není, u nás to byl byrokratický systém, který neznal dnešní digitalizaci a počítače. Taky svobodný kapitalismus už dávno neexistuje, velké firmy s velkým kapitálem a knowhow, převálcují každého. Vše směřuje k totalitě a svobodnému žvanění.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Plánované hospodářství a digitalizace jdou k sobě více, ne.

   Smazat
  2. Víte, kde je socialismu? Ve Švýcarsku! Ne ten komunisty vynucený, ale skutečný. Přirozený socialismus je nejvyšší forma kolektivismu - vláda všech všem, jinak taky řečeno demokracie. Mám samozřejmě na mysli skutečnou demokracii, ne tu kapitalisty znásilněnou a utýranou!


   Štefan

   Smazat
  3. Štefane 9:12,
   nevím jestli je správné, že opomíjíte tržní a kapitalistické prvky (to není řečnická otázka, opravdu to nevím). Pokud je opomenu taky, hodně za vlasy přitaženo, tak možná přirozený komunismus? Ve smyslu demokracie zdola, od demokracie komunální.

   A dokonce, úplně odjinud, pokud sověty a bolševismus abstrahujeme od tehdejších nešťastných ruských reálií, pak je musíme chápat jenom jako metodu! A jako metoda, je to zase jen demokracie zdola, vč. demokracie komunální, svého druhu.

   Není nad to když něco funguje v praxi, ve Švýcarsku, proč se nepoučit? Snadné by to nebylo, ale pořád lepší, než ta sebelikvidace jako vytrvalých pionýrů slepých uliček.

   Smazat
  4. Vláďo z Brna,
   věc je jasná, jsou jen dvě možnosti: Buď vládnou občané sami sobě, nebo jsou někým ovládáni.
   Štefan

   Smazat
  5. Tohle hrubé zjednodušení je dobré leda jako titulek nebo heslo. Jinak to k ničemu nevede a nepomůže.

   Smazat
  6. Ne - není to hrubé zjednodušení vy žvanile z Brna. Štefan má naprostou pravdu, řečenou několika slovy.Nemusí to ožvaňovat žvaněním a žvatláním. Napsal pravdu. Vy velice rád žvatláte, a na diskuzích se chováte dominantně jak diskuzní agresor- zkrátka - nad váš názor a nad vaše žvásty není. Ostatní jsou bez nároku vám oponovat. Jestli jste takový všude, nedivím se, že jste nejspíš osamělý a útěchu jste si našel v internetovém čtení a žvanění. Pomůže vám to na chvíli - než zjistíte, že je to všechno jen kontraproduktivní aktivita. Ti, co žvatlají formou článků se tím živí, a musí pravidelně něco vytvořit - a ti, kteří k tomu žvatlají na diskuzích se zbavují komplexů,osamělosti a nudy. Společenskou cenu to nemá žádnou a vliv na politiku? Směšné - vůbec žádný!

   Smazat
  7. Anonyme 14:09, naprostou pravdu? Jako že Pí=3,1415.. ? To asi ne. Leda Pí=3. Ale jako titulek nebo heslo OK, sice nepřesné, ale úderné. A dobré heslo se může hodit, proč by ne.

   Z toho ostatního si všimnu jen dvou věcí: 1) nikdy by mě ani nenapadlo podceňovat autory článků; ale diskutéry většinou taky ne, vč. Štefana; beru to jako diskuzi, nic víc, nic míň;
   2) a nebojte se, vliv těchto diskuzí beru s rezervou; a vy tyhle diskuze určitě taky nepodceňujete až tak, jak jste napsal.

   A teď musím spěchat. Do svého osamění a nudy.

   Smazat
  8. 14:09 rád bych věděl, za co se považujete, že vás natolik pohoršuje komunikace, která se tady, v tom lepším případě, odehrává. Hledejte jinde, když tady nejste intelektuálně dost uspokojen.

   Smazat
 2. Co místo kapitalismu? Demokracie!! To je naše jediná šance! Problém je v tom, že se většina lidí domnívá, že právě kapitalismus je i tou demokracií. Je to jako by bylo obecně přijato, že je země současně kulatá i placatá. Je to samozřejmě kolosální omyl s fatálními důsledky! Viz např. islamizace Evropy.

  OdpovědětSmazat
 3. Pane Valenčíku, ty dvě teze jsou hezké, o některých maličkostech by se polemizovat dalo, ale podstatu, o kterou by ve skutečnosti mělo všem jít, skutečně vystihují.
  Tu nejdůležitější podstatu, kterou přitom valná většina ideologických zaslepenců všech proudů přinejmenším zanedbává.

  OdpovědětSmazat
 4. Kapitalismus je systém ve kterém jedna skupina lidí žije na úkor druhé skupiny lidí, kterou vykořisťuje a jelikož kapitalismus a kapitalisti mají neustále málo, toto vykořisťování je vyspělejší a víc obalené ideologii, kterou je demokracie, která ale platí jenom pro ty bohaté. Způsobů jak kapitalisty okrádá svého bližního jsou neskutečně mnoho a v tom kapitalistova tvořivost je nevyčerpatelná. Pokusy kapitalistický řád změnit zkrachoval proto, že pokud mají lidé jistoty, přestanou se snažit. To, že za socialismu měli lidé jistotu práce, bydlení, vzdělání, zdravotnictví vedlo k tomu, že si toho vůbec nevážili a neustále koukali na západ, který žije na úkor svých kolonii v Africe a jinde na světě a dnes také na úkor nás, protože nejsme nic jiného než kolonie západu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdysi se říkalo, že kapitalismus znamená vykořisťování člověka člověkem, kdežto v socialismu je to přesně naopak...
   Někteří diskutující ("švýcarský socialismus") očividně podobnou "logiku" vzali za svou.

   Smazat
 5. Thank you for your sharing! I really like to read it,So good to find somebody with some original thoughts on this subject .
  starfall | brainpop

  OdpovědětSmazat
 6. Lenin řekl: Kapitalismus je parazitující a zahnívající, jeho nejvyšším stadiem je imperialismus. Zřejmě kapitalismus musí skončit ale nevím, čím bude nahrazen v tomto celosvětovém nepořádku. Obávám se, že asi bude ještě hůř.Ti co by chtěli pro lidi změnu k lepšímu jsou slabí, nemají žádnou moc a sílu něco změnit.M.R.

  OdpovědětSmazat
 7. Dneska mluvit o něčem,co bude je utopie,...nutno mluvit o tom co je,vybudovali tady ti naši novátoři,či rovnou zločinci,zcela nový systém,který nemá s ničím přirovnání,když ho máme pojmenovat,tak se jedině může jmenovat kravinismus,protože za tak krátkou dobu,abychom se ocitli téměř ve středověku,to může dokázat jen mičurin,který se jmenuje genose debil.....

  OdpovědětSmazat
 8. Kapitalismus v žádné podobě není dobrý systém pro obyčejné lidi.

  OdpovědětSmazat
 9. pro anonymní z 8.06: demokracie je forma politického uspořádání, kapitalismus či socialismus označují formu ekonomického systému. Sice spolu souvisejí, avšak nelze nahrazovat např. kapitalismus demokracií. Na druhé straně není ani pravdou, že kapitalismus = demokracie, což je dnes stále ještě používanou lží.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. pro 11:02
   Ekonomika a politika jsou dvěma stranami jedné mince.

   Štefan

   Smazat
  2. Ono to asi tak jednoduché nebude. Lid si volí naprosto demokraticky a svobodně svými vládci kapitalistické vykořisťovatele. Obyčejný člověk má možnost kandidovat, ale kde by na to, aby se zviditelnil, vzal peníze? Já v tom kapitalismus=demokracie až tak moc velkou lež nevidím. Můj názor. M.R.

   Smazat
  3. Když je vaše myšlení ovládáno majiteli médií a samozvanci, kteří občanům ukradli ta veřejnoprávní, jak potom se chcete rozhodovat a vybírat volbou? Dnes u nás není demokracie, ale mediokracie, vládnou majitelé médií! A ta hloupost, že kapitalismus=demokracie, to snad po letité zkušenosti s českou politickou scénu nemůže nikdo brát vážně.

   Smazat
 10. a otázku či sa zlučuje demokracia a výrobný proces bola odpoveď v celku jasná - demokracia končí pri bráne podniku - Štastný, hokejista

  OdpovědětSmazat
 11. řekla bych, že kapitalismus je zlem od svého vzniku a bude do svého konce, je nelidský a lidská práva a demokracie tak, jak je on vyznává, jsou jen šidítkem pro masy.
  Na druhé straně nelze přehlédnout, že právě v kapitalismu se objevují zárodky nekapitalistické občanské společnosti, tak, jak to klasikové ML předvídali

  na druhé straně - kapři si rybník sami nevypustí, budeme jim ho muset vypustit my nebo naše děti

  OdpovědětSmazat
 12. V současnosti je kapitalismus neohrozitelný, díky touze lidí po zbohatnutí. Aby to fungovalo, je do všech, všemi kanály ta okouzlující idea zbohatnutí vtloukána. Pokud toužím zbohatnout a parazitovat na ostatních, potom to toleruji i ostatním. To vytváří tu stabilitu kapitalistického systému a v tom je ta jistota megaparazitů, že se lidé nezvednou a systém nezlikvidují. Tímto mají všechny v moci.
  Nový systém bude zřejmě postaven na ještě koncentrovanější moci, ještě užšího okruhu jedinců, avšak bude to ještě více zastřeno. K posilování moci budou používány jiné, efektivnější prostředky, než peníze. Automatizace dovolí žít lidem bez práce, budou dostávat existenční dávky a budou vedeni k tomu, aby se ubavili k smrti. Prostřednictvím neomezené zábavy, s nimi bude neomezeně manipulováno. Řídící práce, bude výsadou držitelů moci.
  Už se to začíná rýsovat. Dostat nás z toho, pokud vůbec někdo chce, může jedině Rusko s tou Pjakinovou vizí, rozvoje osobnosti každého jedince a uplatnění dle schopností. P.K.

  OdpovědětSmazat
 13. Myslím si, že jde o zbytečné spekulace v době, kdy kapitalismus se věnčí imperiálními válkami, které, ač jejich cílem není nic jiného než si nakrást z majetku slabších, označuje s neskutečnou drzostí a prolhaností za humanitární. Nebylo v historii Světa většího svinstva a zločinu, než je imperialismus.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:24 - ...A to americký imperialismus, který se pod pláštíkem demokracie, svobody a pomoci násilím a válkou zmocňuje strategických zdrojů na území cizích států

   Smazat
 14. Babiš premiérem, dneska mají "ve Vídni" smutek:) Hned migranti, zvýšení důchodů, ale na rozdíl oď oranžového průjmu to udělá.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.