Reklama

středa 13. prosince 2017

Haagský tribunál znovu očistil Miloševiče

Slobodan Milošević - mučedník
Andy Wilcoxson
13.12.2017 zdroj, překlad messin

Více než jedenáct let po jeho smrti už druhý soudní proces u tribunálu OSN pro válečné zločiny v Haagu dospěl k závěru, že bývalý srbský prezident Slobodan Milošević nebyl zodpovědný za válečné zločiny spáchané v Bosně, kde se odehrála v souvislosti s rozpadem Jugoslávie ta nejhorší zvěrstva.

Ve skryté poznámce pod čarou hluboko ve čtvrtém souboru rozsudku nad bosensko-srbským generálem Ratko Mladićem soudci jednomyslně dospěli k názoru, že „důkazy, které obdržela soudní komora, neukázaly, že by se Slobodan Miloševič, Jovica Staničić, Franko Simatović, Željko Raznatović, nebo Vijislav Šešelj podíleli na realizaci společného zločinného plánu/podniku“ založit homogenní bosensko-srbskou entitu spácháním trestných činů uvedených v obžalobě." (1)

To je důležité přiznání, protože prakticky veškeré západní mediální korporace a prakticky každý politický lídr každé západní země posledních 25 let strávili tím, že nám neustále vykládali, jaké je Slobodan Milošević genocidní monstrum, stejného druhu jako byl Adolf Hitler. Říkali nám, že je to „řezník Balkánu“, ale na podporu těchto obvinění nikdy nebyly žádné důkazy. Byli jsme obelháváni za účelem ospravedlnění ekonomických sankcí a vojenské agrese NATO proti srbskému lidu – stejně jako nás obelhávali kvůli ospravedlnění války v Iráku.

Jedná se o druhý po sobě jdoucí proces u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY), kdy soudní komora dospěla k závěru, že Slobodan Milošević není vinen z nejzávažnějších zločinů, ze kterých byl obviněn.

Minulý rok soud rovněž dospěl k závěru, že „komora není přesvědčena o tom, že by v tomto případě byly předloženy hodnověrné důkazy o tom, že Slobodan Milošević souhlasil se společným plánem/podnikem“ trvale odstranit bosenské Muslimy a bosenské Chorvaty z vyhlášeného bosensko-srbského území. (2)

Tribunál neučinil nic pro zveřejnění těchto zjištění navzdory skutečnosti, že Slobodan Milošević byl ze strany tribunálu obžalován v 66 bodech z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

Milošević zemřel ve vazbě tribunálu před uzavřením svého procesu. Byl nalezen mrtev ve své cele poté, co v oddělení pro zadržování dostal infarkt. Necelé dva týdny předtím tribunál zamítl jeho žádost o předběžné propuštění, kvůli operaci srdce, která by mu zachránila život. (3)

Lékař Leo Bokeria, specialista na cévní onemocnění, který měl dohlížet na Miloševićovu léčbu v Bakulevově vědeckém centru kardiovaskulární chirurgie, řekl: „kdyby byl Miloševič převezen do jakékoliv specializované ruské nemocnice, tím spíše do ústavu jako je ten náš, mohl podstoupit odborné koronární vyšetření, byly by udělány dva stenty a žil by mnoho dlouhých let. Ten člověk zemřel v současné době, kdy byly k dispozici veškeré způsoby léčby a nabídky naší země a reputace našeho lékařství byly ignorovány. Ve výsledku udělali to, co chtěli udělat.“ (4)

Méně než 72 hodin před jeho smrtí doručil Miloševićův právní zástupce dopis ruskému ministerstvu zahraničních věcí, ve kterém vyjádřil strach, že je Miloševič otravován jedem. (5)

Vyšetřování Miloševičovy smrti tribunálem potvrdilo, že byl při jednom z testů v jeho krvi nalezen Rifampicin (nepředepsaný lék, který mohl ohrozit účinek jeho léků na vysoký krevní tlak), ale že o výsledcích testů nebyl celé měsíce informován, „kvůli právně obtížné situaci, ve které se ocitl doktor Falk (vedoucí lékařů v Haagu) kvůli nizozemským právním předpisům, týkajícím se lékařského tajemství.“ (6)

Neexistují žádné nizozemské právní předpisy, které by lékaři zakazovaly oznámit pacientovi výsledky jeho vlastního krevního testu a americké diplomatické depeše zveřejněné Wikileaks ukazují, že tribunál neuplatnil lékařské tajemství, když poskytl podrobné lékařské informace o zdraví Slobodana Miloševiće a zdravotní záznamy zaměstnancům amerického velvyslanectví v Haagu bez jeho souhlasu. (7)

Soudní řízení proti Miloševićovi proběhlo špatně. Každému spravedlivému pozorovateli bylo očividně jasné, že není vinen ze zločinů, ze kterých je obviněn. James Bissett, bývalý kanadský velvyslanec v Jugoslávii, uvedl, že proces s Miloševičem „převzal všechny vlastnosti stalinistických soudních procesů“. George Kenny, který řídil jugoslávskou sekci amerického ministerstva zahraničí, taktéž odsoudil proces s Miloševičem jako ze své podstaty nespravedlivý, v celku více než politický proces. (8)

Ohledně styku s veřejností byl proces pro tribunál katastrofou. V půli projednávání případu publikovaly London Times článek pošpiňující Miloševićovu ženu a naříkající nad skutečností, že „jednou z ironií Slobodanova procesu je to, že jeho popularita posílila. Hodiny vysílacího času, díky laskavému svolení soudu, způsobily, že se do něj spousta Srbů znovu zamilovala.“(9)

Zatímco proces zvýšil Miloševićovu popularitu, zničil naopak důvěryhodnost tribunálu u srbské veřejnosti. Srbská veřejnost proces sledovala v televizi, a když srbské Ministerstvo pro lidská práva provedlo tři roky po soudním řízení průzkum veřejného mínění, tak zjistilo, že „tři čtvrtiny srbských občanů věří, že soud v Haagu je spíše politickou, nežli právní institucí. (10)

Známý proti-Miloševićovský novinář a autor Tim Judah byl zděšen, když sledoval, jak se proces vyvíjí. Napsal, že „soudní proces s bývalým jugoslávským prezidentem Slobodanem Miloševićem probíhá strašně špatně a přemění ho v očích veřejnosti z darebáka, obviněného z válečných zločinů, na srbského hrdinu. (11)

Koncem roku 2005 Miloševićovi pomlouvači chtěli, aby bylo vysílání procesu zrušeno, protože nemělo politický účinek, ve který doufali. Politický analytik Daniel Cveticanin napsal: „zdá se, že přenos přináší více prospěch těm, kteří měli být odhaleni, než srbské veřejnosti. Svobodomilné a demokratické záměry přímého přenosu nepřinesly plánovaný efekt. (12)

Miloševićovi podporovatelé byli na druhou stranu důrazní. Chtěli, aby přímý přenos pokračoval, protože věděli, že je nevinný a chtěli, aby to veřejnost sama viděla. (13)

Osvobození Slobodana Miloševiće tím samým tribunálem, které ho před jedenácti lety zabil, je pro obyvatele Srbska chladnou útěchou. Srbský národ přetrpěl roky hospodářských sankcí a bombardovací kampaň NATO proti jejich zemi kvůli nepodloženým obviněním proti jejich prezidentovi.

Přestože tribunál nakonec připustil, že neměl důkazy proti Slobodanu Miloševićovi, jeho pochybné jednání by vás mělo přinutit dvakrát se zamyslet, než akceptujete jakýkoliv jeho další verdikt.

- - -


[1] ICTY, Mladic Judgment, Vol. IV, 22 November 2017, Pg. 2090, Footnote 15357
http://www.icty.org/x/cases/mladic/tjug/en/171122-4of5_1.pdf

[2] ICTY, Karadzic Judgment, 24 March 2016, Para. 3460
http://www.icty.org/x/cases/karadzic/tjug/en/160324_judgement.pdf

[3] ICTY Case No. IT-02-54 Prosecutor v. Slobodan Milosevic, Decision on Assigned Counsel Request for Provisional Release, February 23, 2006

[4] “Milosevic Could Be Saved if He Was Treated in Russia – Bokeria,” Itar-Tass (Russia), March 15, 2006

[5] Text of Slobodan Milosevic’s Letter to the Russian Ministry of Foreign Affairs
http://www.slobodan-milosevic.org/news/sm030806.htm

[6] Judge Kevin Parker (Vice-President of the ICTY), Report to the President of the ICTY: Death of Slobodan Milosevic, May 2006; ¶ 31, 76
http://www.icty.org/x/cases/slobodan_milosevic/custom2/en/parkerreport.pdf

[7] U.S. State Dept. Cable #03THEHAGUE2835_a, “ICTY: An Inside Look Into Milosevic’s Health and Support Network”
https://wikileaks.org/plusd/cables/03THEHAGUE2835_a.html

[8] “Milosevic trial delayed as witnesses refuse to testify,” The Irish Times, September 18, 2004

[9] “Listening to Lady Macbeth,” Sunday Times (London), January 5, 2003

[10] “Public Opinion Firmly Against Hague,” B92 News (Belgrade), August 2, 2004

[11] Tim Judah, “Serbia Backs Milosevic in Trial by TV – Alarm as Former President Gains the Upper Hand in War Crimes Tribunal,” The Observer (London), March 3, 2002

[12] “Debate Opens in Serbia Over Live Coverage of Milosevic War Crimes Trial,” Associated Press Worldstream, September 22, 2005

[13] “Serbian NGO Opposes Decision to Drop Live Broadcast of Milosevic Trial,” BBC Monitoring International Reports, October 8, 2003; Source: FoNet news agency, Belgrade, in Serbian 1300 gmt 8 Oct 03; See Also: “Serbia: Milosevic Sympathisers Protest Inadequate Coverage of Trial,” BBC Worldwide Monitoring, June 10, 2002; Source: RTS TV, Belgrade, in Serbo-Croat 1730 gmt 10 Jun 02


Překlad Messin
Zdroj: http://www.slobodan-milosevic.org/news/smorg_aw113017.htm

36 komentářů :

 1. Haagský tribunál je banda dobře placených zločinců. Bombardování Bělehradu bylo zločinem, stejně jako Nagasaki a Hirošima. A to nikdo nesoudí , nikdo nežaluje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdy vystoupíme ze zločinecké organizace NATO, která zbaběle přepadává nezávislé státy jak to jen vládu USA napadne ???

   Smazat
  2. Jedno genocidní monstrum jsme měli my. Byl to Venca Flaška Veškrna, který znal humanitární bombardování civilního obyvatelstva. Opravdu charakter a lidumil...

   Smazat
  3. Je evidentní, že Miloševič zemřel podáním úmyslně špatného léku, tedy zavražděn. Pokud si vzpomínáte, podobně zemřel Jan Pavel I, také v noci a také po podání jedu. Prostě, Banksterům se nehodili!

   Smazat
  4. 15,57 - máte obrovskou pravdu!

   Smazat
  5. Takže "mezinárodní?" "soudní?" tribunál vlastně zavraždil Miloševiče. Kdo bude soudit tento "soudní" tribunál za jeho zločiny? Zaznělo někdy od některého vládního politika odsouzení agrese NATO v Jugoslávii? Toto je servilita "našeho" kolonizovaného státu novodobým otrokářům.

   Smazat
 2. Přidal bych napalmový letecký útok na Tokio a posléze ještě i Drážďany. Stejně tak "práškování" ve Vietnamu Orangem, či ochuzená uranová munice v Jugoslávii.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10:23
   Nezlobte se, ale srovnávat útok na Tokio, nebo Drážďany, Hamburk, Berlín, a podobně je naprosto idiotské. Tyto oblasti byly válečné zony a to válečné zony těch kteří vyprovokovali válku.
   Ano nesmyslné bombardování na konci války a to těch států které byly obsazeny nepřáteli koalice to byl válečný zločin. Připomenu: Praha, Plzeň, Ústí/Labem, a podobné. Stejný zločin byla Korea, Vietnam, Kambodža, Irán, Řecko(těsně po válce), Panama a jiné na které si momentálně nevzpomenu. Bohužel někteří novodobý tvůrci historie podládají za zločiny i to, že někdo zastřelil nebo zajal německého interventa cca 5OOkm od hranic Německa. (asi nejednal dle dnešního Hagského práva)

   Smazat
 3. Pozdní spravedlnost není žádná spravedlnost. Pro nás Čechy, Moravany a Slezany by mělo platit nezapomenout na zločiny NATO, které se odehrály v Srbsku. Zvláště pak nezapomenout na to, že jeden z inicátorů války proti Srbsku byl idol pražské kavárny, pseudohumanista Václav Havel, který takto pošpinil a zneuctil srbsko - české přátelství. Čest památce Slobodana Miloševiče a všech srbských obětí tohoto zločinu NATO.
  Morave

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A na Slovensku to bol Dzurinda a spol....

   Smazat
  2. Čest památce všech, kteří bránili skutečnou demokracii v Jugoslávii. Vždy když jsem tam přijel byl jsem neskutečně překvapen chováním a přístupem k nám Čechoslovákům. Od Němců brali peníze a nás si vážili.No bohužel oni doplatili na humanitární přístup západu. Ten hrdou Jugoslávii která se nepodala Němcům ani Sovětům exemlárně zlikvidoval. No můžeme být rádi,že v době našeho "obrození" jsme nebyly ještě bez ochrany Varšavské smlouvy, pravděpodobně by nás také humanitárně bombardovali.

   Smazat
  3. Neházej veškerou odpovědnost na Havla. Souhlas s přelety bombardérů přes naše území podepsal Zeman. Dneska ho hodně lidí málem svatořečí, a přitom je to stejná sorta jako Havel a Klaus.

   Smazat
 4. A teď si můžete přečíst zajít na zpravodajské hnojiště seznamu.cz, jak ty zločinci z USA se chlubí, jak zničí KLDR za 45 minut. A ještě stanovisko odborníka ČR, jak KLDR nemá žádné adekvátní zbraně a všechny testy manipuluje. To je úroveň kolaborantských medií.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:25 Jo přesně tak jestli napadnou KLDR tak se budou divit.

   Smazat
  2. Jen přesně trefit Yellowstone a sbohem Ameriko!

   Smazat
  3. Vůbec nevíš o čem mluvíš. To je to poslední
   Něco jiného je bojovat do posledního muže. A něco jenéhoje ZNIČIT NAŠI ZEMI. A to dle pronos by asi nastalo. Já vím možná by někdo přežil. Třeba Kmen Islámistů co já vím. Zdegenerovat více by nemohli no a za nějakých x tisíc let by možná vládly zemi nebo by to byli Šváby ti prý jsou na radiaci přispůsobeni?

   Smazat
  4. Ale vím o čem hovořím ! I Američane vědí taky ,co by bylo ! Rusi a Číňane jen tak přihlížet nebudou ,když je to v sousedství hraníc ! Už víc jak sto let mají Amici válečnické choutky a kolonizují jiné státy .

   Smazat
 5. A kdo obviní americké prezidenty za válečné zločiny v Lýbii, Iráku, Sýrii, Jugoslávii, Afganistánu i převrat na Ukrajině a věčné štvaní proti Rusku? To soud v Haagu a v OSN nevidí?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vždyť ten soud v Haagu a OSN jsou jen služebníčkové zločineckých USA! Třeba tu protilidovou špínu vykydat do septiku jako hnůj!

   Smazat
 6. soud v Haagu je čistě protislovanský.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Haggský tribunál zrušit a soudce soudit !

   Smazat
 7. At Milosevicovi, Haag,Brusel a juesej oblizou jeho holyud!Svine!

  OdpovědětSmazat
 8. Jesliže Slobodanu Miloševičovi přidávali jeho vrazi v haagském vězení mezi léky, také ten medikament zvyšující krevní tlak a tím ho zabili, tak něco podobného udělali Mílovi Ransdorfovi po jeho bezdůvodném zadržení ve švýcarské cele a se stejným zločinným výsledkem.

  OdpovědětSmazat
 9. Začalo to už"""demokratickým""""soudem v Norimberku!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale tam se soudili váleční zločinci. Pravda, už i tam se uplatňoval dvoji metr (viz nízký trest ministru průmyslu).

   Smazat
 10. Velmi dobře a pravdivě o tomto informuje Pjakin v posledních Otázkách:
  "Proč? Protože nastal čas odepsat tento mezinárodní tribunál a předvést, že nevykonává spravedlnost! Proto ti lidé, kteří připravili rozsudek generálu Praljakovi, kteří ho psychologicky připravili na to, že je třeba předvést tuto veřejnou sebevraždu, mu také dali ten jed. A všichni ti soudci jsou loutky, které na nitkách poskakují a loutkářům přitom úsměvy naskakují. Jsou to úplné nuly. Samotný mechanismus je diskreditován. A proč je teď potřebná jeho diskreditace?
  Přece není tajemstvím, že celý tento mezinárodní tribunál byl vymyšlen jen kvůli jediné věci, aby se tam bez ohledu na právo surově vypořádali se Srby jako přípravu na budoucí přeformátování celé Evropy. Jenže to přeformátování celé Evropy se odkládá, neboť se nezhroutilo Rusko.
  Rusko se stává centrem koncentrace řízení a také garantem bezkrizového vývoje událostí jak na Blízkém východě, tak v jihovýchodní Asii bez ohledu na to, že i Čína se stává centrem koncentrace řízení, stejně jako v Evropě, všude je Rusko tím klíčovým článkem a Rusko je pro spravedlnost.
  Jen si to vezměte, když namítají, koho tam soudili. Ze znakových figur, nejvýznamnějších tváří tam odsoudili jen Srby. Všichni ostatní byli jen nevýznamnou sebrankou. Vlastně tam předváděli, že ze strany Srbů šlo o politiku státní genocidy a na druhé straně došlo jen k jednotlivým excesům. To měla být… jak bych to řekl, objektivita toho soudu.
  A aby se teď daly navázat normální vztahy, aby se stabilizovala Evropa a nenechali ji vejít do ruského světa, aby uhladili vztahy s Ruskem, ale přitom stabilizovali Evropu a nenechali ji vejít do ruského světa, je zapotřebí zdiskreditovat tento mezinárodní soud a říci:

  „Jen se podívejte, kdo tam pracoval, co je to vůbec za lidi?“ A potom se ukáže, že jednoho podmázli dolary, druhého podmázli dolary. Oni vlastně ty rozsudky sázeli jeden za druhým za úplatky.
  A tak ať se na nás jižní Evropa nezlobí, a zůstane pěkně s námi v jednotné Evropě, s Ruskem byste se moc přátelit neměli. Jugoslávie měla se SSSR vždy partnerské vztahy, ale jinak byla samostatná. Aby se tedy teď podobně upevnili vztahy s Evropou, je zapotřebí předvést, že ten tribunál je zdiskreditován a vy Srbové jste tedy vlastně nevinní. Za to mohou ti podvodníci v tom tribunálu.
  Nyní to byla akce na diskreditaci toho tribunálu. A že to ten člověk odnesl svým životem? To je pro ty řídící kádry podle západní koncepce řízení prkotina.  Více zde: http://leva-net.webnode.cz/products/otazka-odpoved-v-v-pjakina-ze-dne-4-12-2017/

  OdpovědětSmazat
 11. Vážení přátelé, soudy jsou v Hagu stejné jako u nás. Dle mého názoru vůbec ignorují to co je zákon a preferují svůj výklad zákona. Příkladem je možnost senátorů dát hlas ne jednomu ale více uchazečům o presidentský pos.
  Normálně uvažující člověk by hlas jednoho senátora který vhodí hlas do dvou nebo tři ... následujících uren dle volebního pořádku vyřadil. Nenormální ale matematický by uznal tento paskvil v ústavím právu a řekl by. Ano, ale bude ten hlas posuzován dle toho kolik hlasů obdržel pan senátor od svých voličů. A v tomto pomněru ten hlas bude rozdělen. Prostě jen BLBEC nebo ten kdo CHTĚL zpochybnit ústavu mohl tento pastkvil pustit do oběhu. Já bych věšel ty kteří nám vnucují absolutně idiotské články ústavy, kterými se máme řídit.
  Václav

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:28
   Jasně, Václave, ty bys věšel. Jsi holt aktivní a "pomněrně" pořádkumilovný občan.

   Smazat
  2. A tito rádoby právníci kteří vystudovlali za naše peníze dnes vnášejí do našho práva absurdity ochrany zločinců před ochranou poškozených občanů.
   Prostě právo toho kdo zaplatí více. Právníci se stali postrachem slušných lidí.

   Smazat
  3. 22:37
   Musím Ti poděkovat, že jsi do úvozovek dal pomněrně. Ano jsem pořádkumilovný občan.
   Václav

   Smazat
  4. 23:15
   - Píše se "poměrně" (proto ty úvozovky).
   - Pořádkumilovný občan nikoho nevěší.
   ... ale ty stejně jen žvaníš, takže je to fuk ...

   Smazat
  5. -bavit se hovadem tvého formátu je ztráta času, jsi jenom provokatér.
   Václav

   Smazat
  6. 7:38
   Omyl, Václave, nejsem provokatér, ale vyprovokovaný: hlupákem, který jen mlátí pantem. A to je opravdu ztráta času.

   Smazat
 12. Co jinyho s tím haagskym pokrivenym ksindlem?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. President Trump se omluvil Jugoslavii za bombardovani. Trump nema rad Nato a tvrdi , ze Nato je zastarala organisace ,ktera se musi zmenit. Utok na Jugoslavii spolu s NATEm byli odpovedni: levicove prgresivni Clintonovi a komunista!! Obama.
   Dnes je mozno se divat na konflikt v Jugoslavii ze bylo zpusobeno spatnou funkci NATA vcetne soudu v Haagu. Cesi jsou cleni NATA a tak nesou primou odpovednost!!!!! za opici soud v Haagu.

   Tak panove budte poctivy!! a vezte , ze Haag pada predevsim na vase HLAVY(malych ceskych kolaborantu).

   Brouk von Pytlik

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.