Reklama

pondělí 18. prosince 2017

Jaroslav Bašta: Přichází doba mrchožroutů?

Jaroslav Bašta
18. 12. 2017     První zprávy
U nás v Čechách k tomu ještě přistupuje odvěká zkušenost s tím, že se dějiny neodehrávají průběžně, ale mají podobu vln, které po obdobích klidu bouřlivě narážejí do života naší země a jejích obyvatel. Neklamným znamením, že se něco takového může zase přihodit, představuje osmička na konci letopočtu. Jen ve dvacátém století jsme to mohli pozorovat v roce 1918, 1938, 1948, 1968, pouze ten osmdesátý devátý se trochu oproti tradici opozdil. Ve snaze tyto záhady vysvětlit, se publicisté občas uchylují k obratu o kruhovém pohybu kola dějin. Optimisté si domnívají, že se pohybuje po spirále neustále směřující vzhůru k lepším zítřkům, realisté vědí, že občas zamíří směrem dolů. 

Nejčastěji v dobách, kdy se sejde několik krizových momentů, což bývá skoro vždy spojeno s klimatickými změnami, po nichž následovala ekonomická a politická nestabilita, která vyústila ve války, revoluce a migraci.

Bohužel, přesně v těchto obdobích plných změn a nejistoty se jako doprovodný jev probíhajících krizí opakovaně objevují iracionální hnutí. Ta se snaží jednoduše vysvětlit nepochopitelné složitosti světa tím, že pojmenují viníky všeho zla. Ve středověku to bylo snadné, protože všichni věřili v existenci Ďábla, takže stačilo pojmenovat jeho pomocníky. Obvykle za ně považovali osoby nebo sociální skupiny, které se odlišovali od majoritní populace. Ti pak byli označeni za čarodějnice nebo čaroděje, a když je obvinili, tak je také odsoudili. Jejich obhajobě nemohl nikdo uvěřit, vždyť to byli ďáblovi agenti.
Moderní doba sice zavrhla Ďábla, ale nahradila ho množinou nepřátel stejného charakteru. Definovaly je různé příznaky – jednou to byl původ a náboženství (nejpropracovanější to měl antisemitismus), podruhé politické názory. V bipolárním světě v dobách iracionality probíhaly soudní procesy s agenty (imperialismu, komunismu, buržoazního nacionalismu atp.), které ve své východní podobě měly několik zásad: tak jako před staletími v čarodějnických procesech, o vině obžalovaných bylo rozhodnuto předem, takže jejich pokusy se hájit, buď nebyly připuštěny vůbec, nebo v očích soudců i veřejnosti potvrzovaly jejich vinu. Obvinění proto mohla být nesmyslná či vágní a jediné, co se opravdu od obžalovaných očekávalo, bylo přiznání a sebekritika. Dokonce i v případech, že proběhlo formálně korektní vyšetřování, i jeho negativní výsledek potvrzoval vinu obžalovaných, protože představoval důkaz jejich rafinovanosti.

Po „odsouzení“ pak všechny provinilce rituálně vymazali z dobových dokumentů, zejména pak fotografií a filmů. Zavržení neušli ani lidé dávno zemřelí. Moje generace zažila závěr tohoto kolektivního šílenství, pak jeho odhalení a zavržení. Až do letošního roku jsem žil v domnění, že jedna historická lekce oběma stranám bipolárního světa bude stačit již navěky. Omyl.

Aniž jsem si všiml, jak k tomu došlo, náhle jsem se ocitl ve světě, kde o výsledcích voleb i v té nejmocnější zemi světa nerozhodují voliči, ale ruští hackeři a trollové šířící dezinformace tak rafinovaně, že jim to nejde dokázat. Nesvéprávní lidé podvědomě naslouchají našeptávání ďábla, který nesídlí v pekle, ale Kremlu a klidně zvolili jeho chráněnce jménem Donald Trump místo andělské Hillary. Nejen v USA, nýbrž také u nás vyrašily jako houby po dešti dezinformační prokremelské weby, které matou hlavu našim občanům a nutí je pochybovat o Evropské unii, liberální demokracii, našich spojeneckých vazbách a vůbec o euroatlantických hodnotách.

Jak toho ti agenti ruského imperialismu dosahují, nám zatím nikdo neřekl. Zato nám dnes a denně vysvětlují, co nemáme číst a sledovat, co si nemáme myslet. Několik nestátních neziskových organizací si udělalo docela výnosný kšeft z toho, že své jinak smýšlející spoluobčany bez důkazů označuje za lháře a agenty nepřátelské moci. Nikdo se nad tím nepozastavil, takže nepochybně bude ještě hůř.

Valí se na nás další pohroma, která se jmenuje „Me too“. Ta nás vrátila do nejhoršího právního marazmu padesátých let, ne-li rovnou do 16. století do dob honu na čarodějnice. Každý, kdo je obviněn ze sexuálního násilí (byť se měl dopustit před desítkami let), je automaticky vinen. Bývalý sovětský prokurátor Vyšinskij se vlastně dočkal rehabilitace. Jeho zásadu, že k odsouzení stačí obvinění a přiznání, hnutí Me too dovedlo k úplné dokonalosti. Obhajoba se nepřipouští, ani přiznání není nutné, takže odsouzeni mohou být i lidé již zemřelí, jako Elie Wiesel. Provinilci se vymazávají z filmů, zbavují se vyznamenání a čestných titulů. Jsem docela zvědav, odeberou-li některým násilníkům i Nobelovu cenu za literaturu. Nepřekvapilo by mě to.

To, že zatím nejsou přeplněná vězení a nehoří hranice s obviněnými, že kromě sebevražd ta kampaň ještě nezabíjí, mě neuklidňuje. Popření jedné z nejstarších zásad práva, že slyšeny by měly být obě strany sporu a vina prokázána, otvírá cestu k tomu nejhoršímu iracionálnímu běsnění. Stejně jako v Evropě v šestnáctém století nebo v období stalinských procesů, ideologické šílenství má svoji vnitřní logiku, která ve svých důsledcích vede ke zlatým časům pro mrchožrouty.

18 komentářů :

 1. Ano k moci se dostaly pedofilové teplouši a šílenci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Stále si myslím,že se mě to zdá,ale opak je pravdou.

   Smazat
  2. Doba mrchožroutů ????? Spíše hovnožroutů...
   J.C.

   Smazat
 2. Není se čemu divit. Na jedné straně se společnost zabývá korupcí, avšak na druhé straně jaksi klientelismus je zamlčován. Na Radiožurnálu jsem masírován před slavným dnem úmrtí dramatika přístupy jeho nedávných kolegů, bývalého náměstka kultury a jeho fotografa. Fajn džob, co by člověk nadával. Pak se nedivte, že jiný je schopen přestoupit i tu obecně dohodnutou linii. Já jim to nevyčítám, pokud člověk dělá problémy svému chlebodárci je nahraditelný. Bohužel, je to systémem a uzavřeným prostředím české společnosti. Pak když přijde něco nového, obvykle to slyšitelně pukne.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 4:42 uzavřeným českým prostředím? Odkud a kudy takové ME TOO, například, přichází?

   Smazat
 3. Dějiny jasně hovoří,
  pokaždé když bylo vlasti a nebo našemu státu nejhůře,
  katolická církev prosperovala.
  Dnes tomu není jinak, daří se zlodějům a církvi*

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To proto, že Katolická církev je Čechům nepřátelská protože Češi nejsou, NAROZDÍL OD PARAZITICKÝCH, RABUJÍCÍCH KNĚŽÍ A PRELÁTŮ. spřeženci Ďáblovými.Proto se se Katolická církev spřáhne proti Čechům s každým zlem, s každou verbeží, podpoří proti nám každou škodnou... TAKŽE PAN JIRÁSEK PRÁVEM MOHL ROMÁN Z DOBY PROTIKATOLICTVÍ NAZVAT "PROTI VŠEM".

   Smazat
 4. V každém režimu je problém jak co nejvíce eliminovat parazitizmus který je snad člověku vrozený. Pokud se stane rozhodující silou zvrhne se v degeneraci společnosti. Je na to pamatováno i v desateru.

  OdpovědětSmazat
 5. Ta kampaň me too muže vyustit v ještě zajímavé mutace.
  Slečna příjde na pohovor s tím že tomu vedoucímu nabýdne své vnady a dostane zajímavé místo.No ,ale ten šéf jí vyhodí.
  Načeš slečna zažaluje dotyčného,že přestože si přála být obtěžována,tak ten drzoun se k ničemu neměl a ponížil její ženskost.
  B.H.

  OdpovědětSmazat
 6. To ještě nikoho z těch vystrašených chlapů nenapadlo, ať to ty vychcaný krávy dokážou?

  OdpovědětSmazat
 7. Zajímavý článek pana Bašty,ale musím konstatovat, že je to smutné čtení.Část populace se úplně pomátla, ono se není čemu divit, školství pomalu upadá, nikdo nechce pracovat, všichni chtějí řídit a rozhodovat. Na obrazovkách nás přesvědčují "renomovaní" ekonomové a politologové, kterým ještě nezačaly růst vousy, ženy si myslí, že budou šťastnější bez chlapů a nad tím vším si mnou ruce spekulanti, překupníci a zloději z různých společenských vrstev.Přesto všechno jsem přesvědčen, že minimálně polovina našich obyvatel je zcela normální, polovina kterou unavuje to věčné hádání, vymezování a šíření nenávisti v kterém vynikají především politici a jejich slouhové čekající na spadlé drobky od jejich stolu hojnosti. Když se ohlédnu zpět do dějin vidím, že tak bylo i kdysi, takže nic nového. Přesto je zapotřebí panu Baštovi poděkovat za jeho zamyšlení a připomínku pro současnost i budoucnost.

  OdpovědětSmazat
 8. Mě jen udivuje,že ty dámy a slečny postavily na těchto známostech kariéru a dostaly se mezi TOP a nyní po 20 - 30 létech mají trauma a třesou se odporem... Proč okamžitě neodešly z místnosti? Proč s tím nepřišly druhý den? Za rok? Proč po desetiletích?
  Proč se předhánějí, která má jaké šaty, účes, milence?
  Vše má sexuální podtext... A pak žalují, že jim někdo řekne, že jsou krásné nebo, že jim otevřel dveře...
  K politickému tématu se snad ani nemá cenu vyjadřovat...
  Západ okupoval víc jak polovinu zemí ve svých koloniích, dodnes s těmi zeměmi manipuluje a o tom, že zasahuje skoro všude si snad nemusíme nic nalhávat.
  Jen mě zaráží, že po sto letech vymývání mozků Američanů, jich polovina dá hlas ruskému agentovi....

  OdpovědětSmazat
 9. Zdá se, mi že někomu není moc jasné, proč vlastně kampaň MeToo. Je to jen pokračování 1. bodu - agenda feminismu. Tím bylo významně pokročeno k rozvratu rodiny. 2. bod - MeToo slouží k potlačení přirozených aktivit a další degradaci, přičemž cíl je eliminace bíleho muže (a ženy). A nány svazačky se radují..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10.57-máte naprostou pravdu.Není to náhodná kampaň,ale jeden ze způsobů prvoplánově režírovaného postupu,jak dosáhnout rozvratu tradiční rodiny.Dalšími způsoby jsou třeba hnutí homosexuálů a leseb a jejich stále se zvyšující tlak a požadavky na majoritní společnost.Těch způsobů je celá řada a nenápadně se začínají "vkrádat" do i zcela běžných činností společnosti.Takto nastavovaná "Overtonova okna" mají společnost postupně zbavit jejího základního ukotvení v rodině.A to je nejlepší způsob pro manipulaci.

   Smazat
 10. "Me too" se nezrodilo jako nová zábava. Tak jako u nás v padesátých letech byly hony politické, byly stejné v USA pod značkou "neamerická činnost". "Me too" je součástí vývoje současného kapitalistického světa, jeho metod vládnutí prostřednictvím terorismu a rozvracení všeho, co občanskou společnost sjednocuje. Patří sem i snaha o ovládnutí rozhodujících postů vládnutí biologicky sexuálně chybně orientovanými, kteří svůj komplex se snaží glorifikovat a povýšit na jakousi novou analogii nacismu. A s tím i souvisí zbourání rodin, jako základu lidské společnosti. Homosexuálové (obě pohlaví) za svoji vadu nemohou a není důvod se s tím ani skrývat. Ale také není důvod se s vadou povyšovat na nějakou vyšší "rasu" kazatelů - mravokárců a inkvizitorů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Někdo se narodí bez končetiny, či bez končetin (ona příbuzenská plemenitba má své zákonitosti) jiný jako boozerant či transvestita. Někdo se narodí i mrtvý. Příroda je nesmlouvavá a na lidech i na zvířatech se občas "podepíše".

   ALE ABY MYSLIVECKÝ SVAZ ORGANIZOVAL V POLESÍ PRO SPÁRKATOU defilírku na motto JÁ JSEM VIDLÁK, KDO JE VÍC... zatím myslivci vidláky eliminují.

   Smazat
 11. :))))
  Asi nikdo ještě neviděl na Pochodech tatínka s holým zadkem a maminku s prsama ven...
  Normální pár nemá potřebu exibovat a chodit po ulicích polonazí... Spíš mají potřebu postarat se o domov a děti...

  OdpovědětSmazat
 12. „Valí se na nás další pohroma, která se jmenuje „Me too“.“
  Pane Bašto, Vy jste byl v mládí asi pěkný divoch. Ale nejspíš můžete být klidný.
  Podle mého názoru, může být cílem této kampaně, další rozvrat Ameriky. A showbyznys je jedním z jejich pilířů. Automobilový průmysl již dříve dostal svoji ránu do vazu. P.K.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.