Reklama

pátek 1. prosince 2017

Je Portoriko etnicky čištěno v zájmu superbohatých?

Stanislav Blaha 
1.12.2017 E-republika

Pomoc podle některých aktivistů nejde proto, že jedno procento chce vyčistit ostrovy od jejich původního obyvatelstva, srazit ceny nemovitostí a pak vytvořit miliardářskou oblast hotelů, kasín a bordelů ve stylu Kuby před revolucí.


Dva měsíce po hurikánu Maria je Portoriko, přidružený stát Spojených států, příšerné zdevastováno. Stejně jako blízké Panenské ostrovy. Mnohé americké weby se začaly nahlas ptát, proč je pomoc americké vlády tak nedostatečná.

Podívejme se na argumenty článku Is Puerto Rico Being ‘Ethnically Cleansed’ for the Superrich? Harvey Wasserman je letitý aktivista, který hovoří, píše a velmi aktivně se angažuje v otázkách energie, životního prostředí, férových voleb, sociální spravedlnosti, občanských iniciativ a přírodního léčení, osobně i globálně. Více o něm najdete ZDE. Odpověď autora na humanitární krizi je jasná. Pomoc nejde proto, že americké nejbohatší jedno procento chce vyčistit ostrovy od jejich původního obyvatelstva, srazit ceny nemovitostí a pak vytvořit miliardářskou oblast hotelů, kasín a bordelů ve stylu Kuby před revolucí. Takže odpověď nedostatečné pomoci je jasná - etnické čištění v zájmu superbohatých.

Pořád platí základní argumenty z našeho předešlého článku srovnávající vládní a sousedskou pomoc na Kubě a na Portoriku. Mimochodem, Kuba a Venezuela pomohly Portoriku milióny dolarů. Madurova vláda například odpustila Portoriku vládní dluh ve výši 100 miliónů dolarů.

Přesto zde desetitisíce lidí stále umírají, protože nemají čistou vodu a jsou stále bez jídla, oblečení, zdravotní péče a přístřeší. Průzkum CNN v pohřebních ústavech doložil, že v důsledku bouře zahynulo nejméně 499 lidí. Oficiální vládní údaje evidují pouze 65 obětí a Trump při návštěvě ostrova zmínil jen 16 obětí. Je to stejná komedie jako statistiky humanitárního bombardování Západu v Sýrii. Střechy opravené nejsou, lidé nemohou bydlet ve svých domech a FEMA není schopna dodat ani pitnou vodu. Balené vody je jen malé množství a nedostane ke všem. Mnozí obyvatelé ostrova pijí zamořenou vodu ze znečištěných potoků a dokonce z míst v blízkosti skládek odpadu, což vede k šíření nemocí a dokonce i k úmrtím.

FEMA “vtipně” reagovala na žádosti o pomoc od lidí bez telefonních služeb a elektřiny letákem s telefonním číslem, na které mají volat, a webovou stránkou, na níž mají vyplnit žádost. Mnoho lidí zemřelo jen kvůli tomu, že podfinancované nemocnice neměly záložní zdroje proudu. Nešlo operovat, provádět dialýzy a další základní záchranné služby. Inzulín a některé další léky se zkazily kvůli výpadku chlazení. K tomu přepočtěme zničené podniky, vysokou nezaměstnanost, zničené hotely. Asi 168 tisíc ze 3,5 milionů obyvatel, kteří tam žili před hurikánem, již dorazilo na Floridu a tisíce dalších odcházejí. Rozdíl je ve srovnání s Kubou ohromný. Navíc těsně před hurikánem Maria zpustošil Portoriko hurikán Irma a zanechal bez proudu asi 80 tisíc lidí. V době, kdy udeřila Maria, byli tito lidé stále bez proudu.

A nyní neoliberální perličky. Zcela zkorumpovaná veřejná portorická společnost uzavřela kontrakt na

opravu vedení vysokého napětí v hodnotě 300 mil. USD s montanskou firmou Whitefish, která byla založena před dvěma lety a měla dva zaměstnance. Whitefish je rodiště Ryana Zinkeho, Trumpova tajemníka, jehož syn pro tuto firmu dříve pracoval. Při najímání pracovníků byli ignorováni místní dělníci. Dělníci Whitefish opravující sítě byli přivezeni s ohromnými náklady a do jejich vysoce nadsazených mezd byly zakalkulovány vysoké provize. Naštvaní Portorikánci po nich začali házet kameny a láhve. Smlouva s Whitefish musela být nakonec zrušena a šéf veřejné společnosti v Portoriku, který ji podepsal, byl přinucen k odstoupení.

V době, kdy hurikány Irma a Harvey zničily rozsáhlé oblasti Floridy a Texasu, proudila tam federální pomoc a zdroje s rozumnou účinností. Jako součást dohody o nouzové službě do obou oblastí najely tisíce kamionů a nastoupili opraváři, aby obnovili dodávky vody a energie. Mnozí obyvatelé Texasu a Floridy sice stále strádají, ale přesto byla reakce agentury FEMA oproti reakci na “přidružených” ostrovech velmi rozdílná.

A nyní k etnickému čištění pro superbohaté. Okamžitě poté, co Irma zpustošila Karibskou oblast, Trump začal točit kolovrátek o dluzích, která má Portoriko vůči Wall Streetu. Jeho kritici tvrdí, že to byla záminka pro neposkytnutí pomoci.Trump také zaútočil na starostku San Juanu za to, že je prý nevděčná a nekompetentní. A když tento miliardářský prezidet konečně navštívil Portoriko, uspořádal veřejný mítink, na němž zoufalým přeživším naházel balíky papírových ručníků. Potom odletěl domů ještě před plánovaným odletem.

V jednom kalifornském rozhlasovém pořadu vystoupil letitý aktivista Joel Segal, bývalý poradce zdejšího kongresmana, s tvrzením, že toto zanedbávání je úmyslné. Na Portoriku prý existuje etnické čištění, nedostatek jídla, vody, léků a zdravotní péče. Lidé umírají i v nemocnicích. Jsou černí a hnědí a hovoří jinou řečí. Nejsou bílí, takže proč se starat o jejich blaho?

Seagal srovnává dvě věci. Republikány navrhovaný plán daňových škrtů by mohl bohatým dát 1,5 bil. USD. Titíž Republikáni však nechtějí utratit 90 mld. USD na obnovu Karibiku. Vylidnění podle něj nese riziko, že ostrovy budou zbaveny svých původních obyvatel a přeměněny v další miliardářský ráj plný hotelů Trumpovského typu, kasín a bordelů.

- - -

Psali jsme:Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

19 komentářů :

 1. Nic novyho pod sluncem. Tohle se planuje taky v Europe.Jen zpusob bude znasilnovani,upizlavani hlav,zahnojovani a vytesnovani.
  Jak na to reaguje mistni populace je videt na vysledcich voleb. jen populace jeste neprocitla definitivne. Za nic na svete bych nechtel bydlet v Belgii.:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo přesně tak v zájmu kapitalismu vyměníme obyvatelstvo Evropy a ještě to budeme vydávat za humanitu. Článek jen popisuje další svinstvo vlády usa.

   Vymazat
  2. Dostavame se v Europe do stadia,kdy zacina platit:kdo te nezabije ten te znasilni.
   Cely to filantropicky pozlatko zmrdu z Bruselu se da charakterizovat rcenim,-neni pica vsechno co se blysti! Zatim to vypada tak,ze 80% populace v EU nedosahne na konfort kterej si oni urcili jako standard a nam ostatnim nezbyva nez se drzet dalsiho upravenyho rceni ze lepsi vtak v hrsti nez pica na strese!
   Nechtel bych byt v jejich kuzi kdyz se bude lamat chleba. Vypada to tak,ze moc casu neuplyne a oni budou proklinat den kdyz sem prisli z jakesi jine galaxie anebo den kdyz je matky porodili.
   Mam svedeni,ze kdyby jim nekdo udelal piercing vidlema tak z nich potece servoolej.
   A taky si myslim,ze se jim cas odpocitava a oni si to uz zacli uvedomovat. Pozde!..

   Vymazat
 2. Další konspirační kokotina.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milý prosťáčku, rozdíl mezi konspirační teorií a realitou dnes činí pouhé dvě neděle.

   Vymazat
 3. Jasně,tuhle jim tam ten zrzavej tupé nechal rozházet mezi lidi balíky papírových utěrek,,,,to je moc za miliardy z Fort Knoxu!!!.-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na dřepění na zadnici a na čekání co mi kdo zadarmo dá a co za mě, pro mě, někdo zadarmo a na své náklady udělá je barevným papírová utěrka dostačující pomocí. Ovšem dát na ni obrázkový návod jak prací obnovit svoji zemi, jak obdělat půdu, atd. by jistě bylo ještě vhodnější.

   Barevní by si návody na práci pro sebe sama prohlédli,.... a asi by si s nimi vytřeli (_!_) jako obvykle.

   Jedině práce učinila opici člověkem, a dobrovolně, jako samozřejmost, pracují Asiaté a běloši. Proto se stali lidmi. Ostatní, jim přibližně podobní, se za lidi samoprohlásili, nebo byli za lidi prohlášeni papežem.

   Vymazat
 4. Je to součást Putlerovy klimatické války proti Západu! -
  https://www.youtube.com/watch?v=-iRgTMD94Nk

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nezlobte se, ale váš odkaz je z jiného soudku, než článek. Motat změny klimatu a Putina je mimo i pro chovance mentálních ústavů.

   Vymazat
  2. 11:32 Jo podle něho za vše může RF a Putin jen vymaštěný kecy zkrachovanců ze západu.

   Vymazat
 5. 10,20
  Je to součást KLIMAKTERICKÝ VÁLKY TVOJÍ POTRACENÝ CIKORKY Z RUMUNSKA!!!:-)))

  OdpovědětVymazat
 6. 12:02 - VYSTIHL jste to presne ! Slava Vam pane !
  10. zari 2017 u nas byla IRMA ! 14 dni jsme pracovali vsichni 2 tydny non stop, a to i 85 lete babicky se snazily pomahat, jak nejlepe mohly a male deti take !

  Elektriku jsme meli zpet do tydne.

  To co udelala IRMA a MARIA a reakce lidi na prirodni pohromu , by meli POVINNE studovat vasi predstaveni na radnici vasich mest - POVINNE !

  Take vasi doktori, protoze malo lidi v Evrope vi o INFEKCI v postizenych oblastech , ktera sem na jihozapadni Floridu byla donesena IRMOU. My dodnes nevime odkud.

  Organizujte se proti prirodnim katastrofam ! Budete potrebovat jeden druheho !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Po oprave garaze on nam znovu nakaze

   Vymazat
 7. Celý svět - všechna media a všechno - je jeden velikej neskutečně pokryteckej hnus. Senkrůvna plná fekálií,
  a sračky už tečou ven všema směry, proto taky úplně všechno, o čem dnes media informují, je jen o sračkách, o hnusu, o zabíjení, o teroru - stejná kvalita informací, jako jsou odporné americké filmy, kterými je zasraná všechna kultura, a celá společnost. Pokud je na tisíc občanů deset praštěných zabijáckých magorů, a páchají nějaký hnus, a media informují jen o těch magorech a o hnusu, tak ti, kdo to čtou, postupně začnou žít v přesvědčení, že žijeme jen mezi magory. Řada lidí už se bojí jít i ven - dřepí doma, protože jen doma se cítí být v bezpečí. Takovéhle informace pořád! Od nepaměti - od středověku a možná od starověku jsou všechny elity nebo takzvané elity, ať to byla šlechta za dob monarchie, nebo buržoazie, bankéři, a všechna vládní, politická a zbohatlická havěť, všechno to byli odporní gauneři, a lidi, ačkoliv vždycky byli v drtivé početní převaze, si od nich nechali líbit všechna příkoří, popravy, ponižování, bezpráví, mučení - všechno! Proč? Protože se vždycky báli, že polovyschlé korýtko by mohlo být úplně vyschlé? Proč před šlechtou padali na zadek, proč vrchnosti líbali ruce, apod. PROČ? Všichni jsou stejní "lidi" jeden jako druhej,a k tomu, aby jeden nevěděl co roupama sežrat, a kupoval si v dražbách milionové mazanice na zeď, a druhej neměl ani na chleba, ačkoliv pracuje a snaží se - k tomu není žádný důvod. A nikdy nebyl. Proč tedy ti početně převažující lidi nevzali do rukou klacky, kameny, a všechno co lze použít, a nerozflákali těm "nadlidem" držky? Vyrabovat jim jejich přemaštěná hnízda, a všechno sebrat - vyhnat tu zbohatlickou verbež někam do pralesů - proč to nikdy nikdo neudělal? Jaký smysl mají články o zasraných pracháčích a ubohých hloupých a zbabělých lidech?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Udělejte si psychologický rozbor sama sebe a budete mít otázky zodpovězeny. U nás je to podobné. P.K.

   Vymazat
  2. Anonymní1. prosince 2017 19:41
   Pokračování.
   Můžeme na to vsadit, že to neotřesitelné 1%, má tyto rozbory již dlouhou dobu, v šuplíku také. Takže ví jak stádo hnát, aby se nesplašilo.
   A stádo běží kamkoliv, aniž by jednotlivé kusy napadlo, že je vlastně někam hnáno. Když to náhodou některý kus napadne, tak ho ostatní okřiknou, ať nekonspiruje a nekazí jim náladu. P.K.

   Vymazat
  3. Předpokládám, autore z 2. prosince 2017 3:25, že jste si povšimnul "Velké říjnové socialistické revoluce" 1917, že tyto události a jejich důsledky studujete, přínosy k poznání objektivně vyhodnotíte, a na základě toho se stanete aktivistou na té správné straně. Co Vy na to?

   Vymazat
 8. Možná někteří vlivní investoři, takto myslí a tedy nejspíš i pracují. Souhlasím, že se to může jevit jako sviňárna, ale nazývá se to liberální kapitalismus.
  Ale co se týká 1‰, tak bych si nebyl tak jist, zda je to táhne do oblasti, kde jsou časté, životu nebezpečné hurikány a záplavy. Pro tyto výjimečné představitele rodu homo sapiens, se nejspíš vybíjí a vylidňuje celá Afrika. P.K.

  OdpovědětVymazat
 9. Puerto Rico je ostrov plny opicich predku a uragany se tam pravidelne objevuji a pustosi . Nemyslim ze nekdo ma zajem na takovem miste neco budovat at si to uziji domorodci jsou na to zvykli . To je jako Haiti si "vydobilo " od Francouzu svobodu a mrknete co za tech 200 let ti neegri tam dokazali . Stejne jako Rhodesie a S Afrika kde to neegri vzali over .Serou v budkach -cekarnach a nebo i bez budek ,jen tak na bobku . Neegr se narodil neegr a zkape jako neegr a blbecek z Anglie zrzavec so bere mulatku a sam behal v Las Vegas s hakenkrajcem na ruce kdyz byl ozraly.Pekna familie a vsichni blbecci se muzou posrat kdyz je vidi ,skoda ze opet posunuki zverejneni documentu po 70! letech o dalsich nejmene 25 let . Asi by vyplavala pravda o tom ze Hitler byl pro vedouci sily tam ,vzor a nebyt zednare a zida Churchila a jeho kamose Harrise ,hromadni vrazi ,zadna valka na 90 % nebyla a holokaustici by nemohli plakat na svych hrobech .Proc Amerika a Anglie odmitala zadost Nemecka o pomoc pri odsunu zidu z Nemecka a sdelila pres sve zastupce v Risi ze o ne nestoji . Ale to je na knihu Nazdar a krasne Vanoce

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.