Reklama

středa 27. prosince 2017

Ještě před šesti lety bylo Turecko vnímané Arábií jako "poslední naděje" pro dobytí Evropy a možná i celého světa.

Yekta  Uzunoglu
27. 12. 2017
Turci přece dvakrát téměř dobili Vídeň a mají v Evropě miliony svých skrytých islámských bojovníků …. tak mluvili téměř všichni, koho jsem se tehdy ptal v různých arabských zemích, proč mají "naději a důvěru" v Erdoganovo Turecko. Ještě před šesti lety z Libye až po Jemen, z Jemenu přes Arabský poloostrov až po Jordánsko a Sýrii bylo Erdoganovo Turecko nadějí nejen všech Arabů, ale též jejich vládců.


Ještě tento rok, když jsem se někde v Africe za neuvěřitelných okolností setkal s islámskými ideology a ptal jsem se jich v poušti, pod stanem, proč vlastně vkládají tolik nadějí do Turecka, odpověď byla tatáž, mně známá ve standardizované větě: ze všech islámských národů, ti kteří dokázali dobít část Evropy, a málem dobili dvakrát i Vídeň, to byli přece "naši turečtí bratři a teď máji již půlstoletí miliony bojovníků ve všech evropských zemích, to je naše největší pátá kolona"….Bylo to ještě letos někdy v únoru, ještě tolik naděje, za kterou by byli šli na smrt za Turecko lidé z části severní Afriky.....

A dnes?

Dnes ke konci roku 2017 Turecko stojí téměř proti všem v arabském světě a opačně (jedinou výjimku tvoří zatím ještě dvoumilionový Katar a částečně s hladomorem bojující Súdán, ale to jen zatím).

Co se vlastně stalo za těch 6 let, že dnes celý arabský svět nenávidí Turecko?

Začneme s Libyí. Ještě někdy koncem roku 2010 Erdogan navštívil Libyi a převzal z rukou Muammara Kaddáfího nejvyšší vyznamenání a nejen to, podepsal řadu smluv a zvýšil obrat tureckého obchodu s Libyí na neuvěřitelných 17 miliard USD! To bylo rok poté, co Erdogan ve švýcarském Davosu řekl na pódiu Simonovi Peresovi  před světovými televizními kamerami: "jste vrazi nevinných dětí....." a kam do Arábie přisel, všude měl otevřené dveře a dostal kdejaké nejvyšší ocenění přímo z rukou arabských vládců! A pak? O pár měsíců později vrazil Kaddáfímu nůž do zad a pomáhal všem, kdo na Kaddáfího útočil! Libye kdysi byla stejně část Osmanské říše a teď je podle Erdogana nejvyšší čas, aby opět spadla pod Turecko!

 A co pak? Erdogana nenáviděli ještě stále existující zastánci Kaddáfího, ale i jeho protivnici, a to tak bytostně, že Turecko už nemá v Libyi ani diplomatické zastoupení a je navěky je odepsáno i s jeho 17 miliardovými kšefty, co Erdoganovi nestačily, protože on chtěl vlastnit celou Lýbii....

A tak Erdogan pokračoval dál s vrážením nožů do zad. Ještě na začátku roku 2011 mělo Turecko se Sýrií bezcelní a bezvízový styk, přesto obchodní deficit Sýrie s Tureckem činil několik miliard USD, Asad Erdogana vnímal jako hlas celé Arábie proti Židům, aniž tušil, že Turecko má uzavřenou dohodu s některými bohatými arabskými zeměmi a podporuje radikální islamistické fanatiky v Sýrii! Když toto Asad zjistil, tak mu Erdogan nařizoval, že má opustit Sýrií a že on přijde do Damašku jako dobyvatel modlit se svou páteční modlitbu. Asad zůstal a vzkázal Erdoganovi, že doby Osmanské říše jsou dávno pryč, a že mu nemá co diktovat.

A bylo to! Začala válka, která stála milion lidských životů a víc než 7 milionů uprchlíků! Nyní po šesti letech poslouchá Turecko Rusko a s Asadem se snaží uzavřít dohodu! Tím proti němu stojí rodiny milionu padlých, ale také miliony lidí, kteří přišli o své domovy a oprávněně vnímají Erdoganovo Turecko jako zrádcovské! Na začátku je Turecko přivedlo do války a poté, kdy přišli o všechno, je nechalo ve štychu a dohaduje s Asadem! Může mít Asad potom, co se odehrálo, opět někdy kladné city vůči Turecku? Ta nenávist Syřanů vůči Turecku se bude přenášet z generace na generaci! Tak jako mnohokrát, tak i v tomto případě, jak poražení, ale i "vítězové" zažili podraz Erdogana a přišli téměř o všechno! Sýrii už nejenže nedá někdo jen tak dohromady, ale hlavně není síly, která by utišila bolest milionů a milionů lidí a uhasila jejich nenávist vůči Turecku!

A s největším a vojensky nejsilnějším arabským Egyptem? Postup Erdoganova Turecka byl stejný jako v případě Lýbie a Sýrie, model jak přes kopírák. Nejdřív se s prezidentem Egypta Husním Mubárakem Erdogan objal pokaždé, když se někde setkali, ale pod rukou Turecko podporovalo "Islámské bratrstvo", které přivedlo Egypt na pokraj katastrofy, než zasáhli generálové a zabránili aspoň masovému krveprolití.  Přišli ale o turistický ruch, který byl vůbec jediným příjmem Egypta a tím se Egypt dostal  na pokraj hospodářské smrti! Od té doby obě země nemají ani vzájemné diplomatické zastoupení! Turecko je v Egyptě nenáviděno jako žádná jiná země mimo části radikálních extrémistů, kteří se též mezitím probudili, když viděli, jak Turecko "zradilo" ISIS v Sýrií a v Iráku!

A vztahy Turecka s nejbohatší arabskou zemí, se Saúdskou Arábii a jejími satelity jako třeba Spojenými arabskými emiráty? Ještě před dvěma roky, když zemřel Saúdský král (bratr dnešního krále), vyhlásilo Turecko státní smutek a vlajky šly dolů na půl žerdi. Erdogan s dnešním králem ještě před rokem při schůzi Organizace islámské spolupráce v Istanbulu vyhrožovali USA, že je ekonomicky položí!Tehdy se ještě vládci Saúdské Arábie, Emirátů, Jemenu, Kuvajtu, Jordánska a Libanonu s Erdoganovým Tureckem celá ta léta objímali jako sunitští bratři v džihádu proti šíitům a navzájem "podporovali" v tom, že Turecko pod rukama tajně prorazilo embargo vůči šíitskému Iránu a společně vydělávali miliardy…. Právě o těchto miliardách nyní před americkým soudem zpívá Turecko - Iránský miliardář, ke kterému se celá turecká vláda léta chovala jako k adoptivnímu synáčkovi, dokonce mu dali do postele i svou nejpopulárnější popovou hvězdu!

A dnes, ani ne rok poté?

Saudská Arábie konečně pochopila, koho to měli za bratra při tažení proti Iránu, Evropě a USA!

Obě země stojí proti sobě tak, že ministr zahraničních věcí Emirátů jako reproduktor Saúdské Arábie v minulých dnech označil Erdogana za potomka lupičů a čórkařů!

S Katarem stojí Turecko na stejné frontě v boji proti Saúdské Arábii a jejím satelitům jako jsou Emiráty, Bahrajn, Kuvajt, Jordánsko, část Jemenu a část Libanonu.

Erdogan v těch dnech v zoufalství odletěl do Súdánu, aby získal aspoň Súdán, jakoby nevěděl, že Súdán bez souhlasu Egypta a Saúdské Arábie nemůže ani pípnout! Ale zkouší to a tím ještě víc provokuje jak Egypt, tak ale i Saúdskou Arábii a její satelity.

Je třeba pogratulovat a poděkovat těm, kteří zničili tureckou hru o Turecko – islámistické vizi dobití Evropy aspoň na této frontě.

Mimo Katar stojí dnes celý arabský svět proti Turecku a je jen otázka času, než i Kataru vrazí nůž do zad, aby se probudil.

Ale to vůbec ani zdaleka neznamená, že Erdogan opustí svoji obsesivní vizi, kterou převzal od svých předků - dobýt Evropu!

10 komentářů :

 1. Editujte si ten nadpis! Nikoliv dobili , ale dobyli.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 22:35 - Souhlas! V tom článku je mnohém více gramatických a typografických chyb. Např. nesmí být předložka na konci řádku (říká se tomu "panchart).

   Vymazat
  2. Pánové, s oběma souhlasím z hlediska českého jazyka, ale řekl bych, že jde víc o obsah a sloh, než o detaily pravopisu. A ruku na srdce, kdo z nás by uměl napsat takový článek v kurdštině?

   Vymazat
 2. Dole jsem to opravil, nahoře jsem to přehlédl. Autor není Čech, asi předpokládá, že to souvisí s bitím. Pro cizince je to hodně těžké... Těžku si řekne "dobude". I tak je úžesné, jak se vedle dalších sedmi jazyků naučil česky. Přehlédl jsem se.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nač ty omluvy... trochu myslícím to lehce dojde. Ale oceňuji profesionalitu se kterou se snaží NR, aby to sedělo i jazykově. Editorům NR i čtenářům přeji lepší rok 2018 a víru v to, že opravdu bude lepší. Všichni politici usilují o vaše štěstí. Nenechte si ho vzít!

   Vymazat
  2. Je to i v textu!

   Vymazat
 3. Spíš bych řekl,že Turecko,Erdogan byly zneužity-využity v cizí prospěch,co se snažil Erdogan využít ve svůj prospěch,slávu.Teď bych řekl,tancuje v porcelánu,jenom rozbíjí co dobré věci.

  OdpovědětVymazat
 4. Takže se ukazuje, že Pjakin uvažuje přesně. Často říká něco ve smyslu nechte Erdogana on už Turecko zničí sám. Což je pro nás výhodné, protože Erdogan měl být takový blízkovýchodní Hitler (proto mu to zrady procházeli - byli řízeny z USA), proto má také Turecko silnou armádu, která měla být použita na rozval Ruska. Pro Turecký lid je výhodná spolupráce s Ruskem, které bude bránit masovému krveprolití a rozpoutání chaosu a pro Erdogana samotného je spolupráce s Ruskem jedinou šancí na přežití. Pjakin dále říká, že Rusové moc dobře vědí, že Erdogan je nenávidí a při příležitosti zradí a počítají s tím.

  OdpovědětVymazat
 5. Ke vztahům Turecka, Ruska a Íránu:
  http://casopisargument.cz/2017/12/28/blizkovychodni-triumvirat-ruska-iranu-a-turecka-vyhazuje-spojene-staty-ze-sedla/

  OdpovědětVymazat
 6. Pane Uzunoglu výborný článek pro nás, kteří tak do problémů arabského světa nevidíme. Těším se na další podobné informace od Vás a přeji ať se Vám daří a jste zdráv. PRADĚDA.

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.