Reklama

úterý 26. prosince 2017

Kdo neskáče není Čech – kdo neskáče není Slovák?


Zdeněk Hrabica
26. 12. 2017
Tisíce českých a slovenských občanů Československa vystudovalo na sovětských vysokých školách. Studovaly ve městech – z nichž některé se po rozpadu SSSR, později přejmenovaly nebo převzaly původní historické názvy. Studenti studovali ve Volgogradě, Leningradě, ve Lvově, v Irkutsku, v Moskvě. Dodnes se někteří sdružují v asociaci bývalých zahraničních studentů na sovětských vysokých školách, která má celosvětový rozměr. Před několika lety mi dr. Hynek Kmoníček s radostí sděloval, že jsme znovu vrátili deset českých studentů ke studiu na jedné z nejproslulejších diplomatických akademii, na Moskevský státní institut mezinárodních vztahů.


Pryč od Ruska! Tak zněl imperativ polistopadových českých politiků a čeští studenti byli jedni z prvních, kdo se museli vrátit do vlasti. Někteří to dodneška zatloukají, nebo svá studia přehlušují kurzy pro rychlokvašky v USA. V předních řádách jdou zejména vysocí armádní důstojníci.


Ale mohu konstatovat, že většina se ke kvalitním rokům studia v SSSR hrdě hlásí, zejména ze speciálních oborů. Avšak studovali jsme v Leningradě i baletní a cirkusové umění, v Žukovově akademii pilotní a kosmonautické obory, astronomii v Pulkovu, medicínu ve Volgogradě, lesnictví a žurnalistiku v Leningradě, ve Lvově a v Iruktsku (kde působil a bydlel i slavný spisovatel Jaroslav Hašek). Studovali jsme i afro-asijské jazyky v Moskvě.

Všichni se shodujeme, že jsme z dlouhodobého i krátkodobého studia měli velký užitek i radost. Byli jsme mladí a velká země otevřela každému svou náruč. Rádi se potkáváme. A protože jsme znalí ruského jazyka, milujeme ruskou kulturu a ruské umění, literaturu, operu, dramata, nezapomínáme. Nejsme agenty Ruska ani nejsme agenty Putina.

Právě v uplynulých závěrečných dnech roku, někteří z nás prolomili mlčení o nabytém studiu v SSSR – ale stali se INN, nyní již vypovídají, že nestudovali v SSSR a v Leningradě třeba žurnalistiku –ale že studovali v Rusku, vypovídají, že nestudovali v Leningradě – ale v Petrohradě. Mrzí mne, že mají stejnou profesi, jakou mám i já. Poznal jsem skoro celý Sovětský svaz od Leningradu po Vladivostok, ale nikdy nemohu popřít, že to bylo v SSSR. Miloval jsem hrdinné město Leningrad, ale nemohu sdělovat, že to bylo v Petrohradě.

Rusové se v přejmenovací vánici vrátili k názvu Petrohrad, ale oblast ponechali jako Leningradskou oblast, vrátili se k názvu uralského Jekatěrinburgu, ale oblast se stále jmenuje Sverdlovská oblast. Principiální zůstali pouze u bývalého Stalingradu – který přejmenovali na Volgograd a také oblast se jmenuje Volgogradská oblast.

A tak si někdy říkám o těch, kteří zapomněli, co konali včera, zda vůbec a vlastně patří k českému nebo slovenskému národu, nebo zda nejsou ze své podstaty - jakýmsi specifickým pronárodem?

39 komentářů :

 1. Velmi dobře napsáno. V bývalém Československu je prekabátených opravdu hafo. Nakonec to vypadá, že u bolševika nebyl skoro nikdo. Naopak všichni proti němu aktivně bojovali aspoň dvacet let. Smutný obrázek povahy člověka....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Třičtvrtiny obyvatel bojovalo a čtvrtina trpěla komunistickou zvůlí.

   Vymazat
  2. Jako akt protikomunistického odporu mnohým stačilo, když v té době kradl rohlíky(Němcová) vstoupil do SSM aby ho mohl zevnitř rozvracet(Bursík) nebo nebo svůj odpor k režimu řešit svou láskou k chlastu (Holubová). Já demonstrativně nechodil do kina na ruské filmy, i když byli některé dobré. Jo my odbojáři, nás je...

   Vymazat
  3. I ti co trpěli komunistickou zvůlí měli kde bydlet, za jejich názory jim nebylo odpíráno bezplatné zdravotnictví, jejich rodiny byli zajištěny, pro jejich děti se nekonaly sbírky aby měly ve školeco jíst, ani potravinové sbírky, nevařili se pro ně veřejně. Já bych s tím slovem utrpení moc nehýřil. Byl jsem v Africe a setkal jsem se s opravdovým utrpením. Každý, kdo tu tak strašně za komunistů trpěl by tam měl jet. P.S. Málo se píše o tom, jak např. při znárodnění rodinných farem v Zimbabwe trpěli bílí osadníci. Povraždění muži a děti, znásilněné ženy. Pak nesmiřitelný boj černých mezi sebou o lup z těchto farem. A to nemluvím co přinášejí v Africe utrpení náboženské nesváry. Jo, to je utrpení. No pravda i my měli masakr na Národní třídě...

   Vymazat
  4. Zvláště ambiciózní jedinci by nejradši prohlásili, že studovali v Cíně.

   Vymazat
 2. To je pravda Kapitalistům se Lenin a Stalin nehodí a u nás ty překabátění jsou nejhorší.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 22:43 To je jasné už několik staletí, že "Poturčenec horší Turka".

   Vymazat
 3. A nověji kultura, oblíbená Полина Гагарина / Ольга Задонская - Кукушка
  https://www.youtube.com/watch?v=LlIkyhttqOI&list=RDGMEMQ1dJ7wXfLlqCjwV0xfSNbAVMLlIkyhttqOI

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Polja je dobrá! - http://www.feetspace-forum.ru/showthread.php?t=3448&page=10

   Vymazat
  2. To raději pop-music Polina Gagarina:
   https://yandex.ru/video/search?text=%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B0%20%D0%B3%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%B0&path=wizard&noreask=1&reqid=1514279323020179-1842647726971210559609891-vla1-1540-V
   nebo:
   https://yandex.ru/video/search?filmId=3455820110948788567&text=%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B0%20%D0%B3%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%B0&noreask=1&path=wizard&reqid=1514279323020179-1842647726971210559609891-vla1-1540-V

   Vymazat
  3. No jsou klipy! Tamto jsou fotky, tedy Zcela jiný formát. Tak proč ten termín "raději"?

   Vymazat
 4. Ja jsem CENZOR Pepek Schweinestich a zakazuji diskuzi na toto thema ! Nikdo nemusi vedet, ze jsem poulicni STETKA prodejna od Prasne brany.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 23:58 - Hele HOVNOluláku, vždyť čtenáři vědí, že jsi profláklej "emeričan"! A bude s Tebou naloženo, jako s dezertérem! Nezapomeň, že Ti nepomůže ani Trump - obyčejný "emerický" bublifuk s přehazovačkou!

   Vymazat
 5. Říkávalo se za časů pablbů, že kdo neskáče není Ukrajinec a tak že zlikvidujou všechny Rusy. Kdo neskáče bude zastřelen (jak jinak než humanitárně).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vše je o voličích. My jsme měli štěstí za duo Bakala-Sobotka. To i debil volící ČSSD pochopil, proč se změnil majitel jeho bytu a zdvihnulo nájemné a on nemá na pivo. Nepomohlo dokonce ani 40.000č měsíčně a důstojné stáří od pana Zadolárka.

   Vymazat
 6. A v čem to jako spočívá, ta diplomacie? Je to o tom, jak ustoupit a komu? My někteří jsme vedeni a vyučováni vývojově vyspělejšími vesmírnými civilizacemi a tak dobře vím, že jde především o informace, které jsou ale pravdivé, o tom, jak jsme schopni správně zhodnotit jednotlivé státy a především jejich mezinárodní jednání, respektive tedy mezinárodní situaci a ... a o to, jak jsme schopni správně myslet, rozumějte, jak jsme vyspělí duchovně a uvědomujeme si vesmír, tedy Boha, Universum v jeho funkci - spravedlnosti a i úmyslu. K tomu ale žádná ideologie není nic platná, ať už třeba té či oné mezinárodní strany. Je to o něčem jiném, než co vyučujete vy lidé a proto nám je to vlastně k ničemu, to vaše studium třeba v Moskvě. Vy uznáváte jen politiku a vlastní cíle, my ale to Universum, kterého jsme součástí a i vy všichni. Vy lidé nadřazujete vaše vlastní zájmy a my zase upřednostňujeme to všeobecné. Asi se neshodneme. Je to o vyspělosti ducha, tedy o vývojové úrovni.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. --- My se například nikdy nemůžeme smířit s tím, že nejen Rusko krade neutrální území v Arktidě a třeba Čína zrovna ostrovy v Jihočínském moři, na které nemá a nikdy neměla jakékoliv právo,... připomínám, že ho odvozuje pouze z toho, že na nějaké staré čínské mapě byly tyto ostrovy zakresleny. Tomu by se zasmálo i malé dítě a považovalo by to za nesmysl a nebo za vtip. A Čína ale ne, ta to bere fakt jakože jí ty ostrovy tedy patří a patřily ode vždy. No, nepřipadáte si jako lháři a nebo zloději, pokud jí to akceptujete? No, a výsledkem je to, že pokud jim to mezinárodně projde, ztratíte na tato území jako lidstvo, kterému všemu tato neutrální území patří, jakékoliv právo a obsadí je regulérně vesmírné civilizace, protože Rusku a Číně nemohou patřit, jde o krádež, a lidstvo se jich vlastně vzdalo, pokud se tomu nebrání. Je mi líto, to je ta diplomacie, a ani diplomacie USA, ani diplomacie Ruska a ani diplomacie Číny to nevyučuje. Tak k čemu vám ta jejich diplomacie tedy je.

   Vymazat
  2. --- Vy si asi myslíte, že ať uděláte jakékoliv zlo a třeba i to největší, tak pokud jste zrovna silní, nic se vám nestane a ani, vlastně, "nic se nestane". Myslíte si, že vám to projde. Ale není to tak. Jde o fakta, která nejsou ve svém významu, respektive dopadu, na vás závislá, nepodléhají vaší vůli natož vaší moci. Například Ježíš Nazaretský byl vámi lidmi usmrcen, ačkoliv byl nevinný. Asi se dovtípíte, že jeho umučení vámi bylo významnější co do důsledku než třeba umučení někoho jiného, protože byl bytostí vyšší vývojové úrovně a pozitivní, tedy zlo jeho usmrcením asi muselo být, logicky, větší.

   Nechci nyní rozebírat důsledky jeho odchodu z tohoto pozemského světa ani význam toho zločinu jeho umučení, dvoutisíciletá diaspora Židů a soustavné pogromy na ně jako trest za to, jsou dost výmluvné. Chci se pozastavit nyní nad tím, že byla aktuálně zničena vaše civilizace a to zlem ještě větším ale stejně provedeným. Už před lety jsem to sděloval a bylo to skoro před dvaceti lety, dokonce a vidíte, migrace do EU, islám útočí, stojí proti vám už vlastně celý ostatní svět. Turecko se snaží opustit NATO a ""USA především"",... víte, co myslím, Trump si to vymyslel. A sdělil jsem i, kdo za to může, kdo ten větší zločin než tehdejší umučení Krista učinil, sdělil jsem vám všem už tehdy, že klan MIRO, který je nejmocnější mafií Česka. Myslel si a myslí si, že je mocný a že se mu nic nestane ať už spáchá jakýkoliv zločin. Ale o to, jak už jsem výše sdělil, až tak moc nejde. Důsledek se projeví jinak a později, jako v případě těch Židů,... protože velké změny potřebují velkou přípravu a tedy více času.

   Vymazat
  3. --- Promiňte mi, mám právnické vzdělání a tedy nejsem laik. Já osobně skutečně "nechápu" vaše jednání ve věci národa Katalánců a natož ve věci národa Kurdů, který si právo na vlastní existenci doslova vybojoval svou krví prolitou za dobro. Tečka. Nedokáži se smířit s tím, že jim jejich právo na sebeurčení odpíráte. Fakt ne, odporuje to i všemu, co jsem se roky učil na Univerzitě. Jak máme my, vesmírné civilizace, které na Zemi už více než dvacet let zastupuji, jak máme s vámi jednat a na základě jakého práva. Čemu vy říkáte platné právo? Udělali jste tím osudovou chybu. Vy jste naprosto zklamali a doslova celou galaxii,... abych nepřeháněl. A tomu také, vy, říkáte diplomacie? Ne, není to diplomacie, je to skutečný zločin. To není diplomacie, to je zločin. To, vy vyučujete? No, tak sorry, to ta vesmírná škola, kterou jsme vyučováni my někteří, tak, ta je tedy opravdu lepší. Nesrovnatelně.

   Vymazat
  4. --- Takže, už na závěr teď, aby bylo jasno: Tím, že jste odepřeli Chartou OSN a platným mezinárodním právem obecně, zaručené, národu Katalánců a národu Kurdů, jejich právo na sebeurčení a na sebeobranu, tím jste se podle vesmírných civilizací ho vy sami vzdali a nerespektují vás už tedy co do suverénních státních subjektů. Budou jednat jakoby území, které obýváte, nebylo obydleno. Já vám to nezávidím,... ale řekněte si upřímně: Je to naše chyba, my jsme provedli zločin a vzdali se tím naší vlastní suverénní státní existence. Pokud neplatí dohody, neplatí nic.

   Děkuji za pozornost.

   Vymazat
  5. 3:44 Tak si Ferda neměl brát Izabelu! A nestalo by se to! Ale kdo by pak nakopal prdel zbytku těch vobřezánků na samotinkým jihu, co? No možná by Ízča zvládla i bez aragonskejch rytířů, kdo ví ...

   Vymazat
  6. A tu kozopasný kmeny z Mezopotámie že jako maj na něco právo, jo? Leda kulový! Kdyby nebyli pod permanentním dohledem civilizace, tak si podřežou krky sami mezi sebou! První věc co by nastala po přijetí jejich "nezávislosti" by byla občanská válka mezi milicema, jezídama, komoušema a kým vším čertem tam! Dej pokoj s těma mimo(zemšťan)skejma kydama ...

   Vymazat
  7. 3:06 Když si tam Čína ty ostrovy postaví, co by si je potom neukradla ?

   Vymazat
  8. Chtěl bych poděkovat vesmírným civilizacím za to, že zahrnuly do svých rozsahlých kosmických programů budoucnosti také výuku češtiny. Je to od vás velmi milé, opravdu. Budeme si to pamatovat. Co se týče pozemské diplomacie, tak to je disciplína, kterou určitě stojí za to prostudovat nebo se alespoň pokusit pochopit. Z hlediska vyšších zákonů vesmíru by se mohlo zdát, že jde pouze o jakési aplikované žvanění, ale není tomu úplně tak. V podstatě jde o prostředek, jak vysvětlit bruselským (i jiným degenerovaným civilizacím), aby nikomu nelezli do spacu a nezakládali tam neautorizované cizokrajné osady s humanoidním osazenstvem. Oni jsou vašnosti krapet debilní a obvykle předstírají, že neumí česky, což se o vás při vaší skvostné vesmírné inteligenci říci nedá. Buď pochválen vesmířan, který vás naučil tak dobře česky, a v rámci dobrých sousedských vztahů budeme předpokládat, že přitom nebyl narušen náš space.

   Vymazat
  9. A co je nám -Čecháčkům - kurva do toho, co dělá Rusko? Pokud na nás někdo přímo nedotírá, a nekrade nám žrádlo ze spotřebního koše, proč pořád jenom čumíme po cizím volantu? Pak sami jedeme křivě, svoje vlastní vozidlo ovládat neumíme, táhneme ho do sraček, jen když kritizujeme jiné státníky a jiné země. Kdy už se naučí Čech starat se o sebe, a zametat hlavně před svým vlastním prahem? Všechno bychom vyzdobili tak či onak -ale event. psí hovno na rohožce před dveřmi, budeme překračovat, nebo se budeme starat, kdo je určen k odklízení psích hoven protože "já za to nejsem placen" - ale kdo nás platí za strkání čumáku do cizích talířů? To už je česká národní zvyklost - starat se jen a jen o druhé, otravovat, pomlouvat, poukazovat, škodit.

   Vymazat
  10. 13:26 To není lidský space, tato galaxie, ve které se Země nachází, je naprosto většinově nehumanoidní. Není vesmírem lidským ani náhodou, to byste mohli tvrdit, že primitivní amazonské kmeny, které vy lidé moudře v džungli necháváte bez povšimnutí jejich vlastnímu vývoji, nejsou součástí Brazílie, na jejíž území se nacházejí trvale. Vy lidé planety Země jste jen malinkou tečkou ve vesmíru a nebo v té galaxii, pouze. Vaše lidská namyšlenost je ale obrovská a zrovna ještě nepřekonatelná. Země je součástí prostoru, kterému některé vesmírné civilizace vládnou a proti kterým vy lidé nemáte ani nejmenší válečnou šanci, protože jsou i několik set tisíc let vývojově před vámi.

   Proto vám sděluji alespoň ty nejzákladnější informace o nich a o právu, ne jehož základě ony existují. Budete je nuceni plně respektovat, v opačném případě jimi budete k tomu donuceni a nebo zničeni. Je to prosté, lze to pochopit okamžitě. Škoda, že víc nemyslíte.

   Čeština je vesmírným jazykem, který vládne. Není nejrozšířenějším v galaxii, ale nejsilnějším. Proč si hloupě myslíte, že vesmír nebo galaxie by musela mluvit anglicky? Protože vaše hloupost jen kvete?

   Na Zemi máte několik hlavních náboženství, přičemž tím nejstarším co do světovlády, je hinduismus,... potažmo buddhismus,... a právě jich bůh Višnu, považovaný vesměs za Brahmu, tedy za Boha nejvyššího, se svou jedenáctou inkarnací na Zem inkarnoval, inkarnoval před koncem dvacátého století. A zase: Jak to, že ne Ježíš Nazaretský, "sakra", jak to, že nějaký hinduistický Bůh? No, odpověď je prostá: Protože ani Bible vůbec nesděluje, že má zase přijít ten Ježíš, ani už nesmí, protože ztratil svá pozemská práva tím, že vzdal a odešel ze Země, takže protože proč ne Višnu. Země je jen jedna a náboženství mnoho, přičemž je potřeba lidstvo Země sjednotit. Co vy víte, jaké má Višnu postavení ve vesmírné hierarchii. Přináší novou, společnou víru, která je nezbytně potřeba.

   Žádný váš lidský space NEEXISTUJE! ... a to ať už v jakémkoliv slova významu.

   Vymazat
  11. 13:04 Čína nemá nijaké právo na ta území, ani postavit si tam nějaké umělé ostrovy.

   Vymazat
  12. Ať si zkusí sem někdo takovej jen páchnout a pojede že se zastaví až v "černý díře"! :D:D:D

   Vymazat
 7. Clancy Vygume zmlkni!!!!

  OdpovědětVymazat
 8. S láskou vzpomínám, jak jsem studoval obuvnickou školu v Gottwaldově...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Perlička trochu mimo téma, ale i tady platí, co se v mládí naučíš, k stáru rád najdeš: někde v porevolučním samizdatu četl, že se Baťovy závodní stráže (které za Bati dělaly prohlídky v domácnostech jeho zaměstnanců přímo v jejich zlínských bytech a domech) staly kvalitním kádrovým základem poválečné státní bezpečnosti za Gottwalda :-)

   Vymazat
  2. Tyto závodní stráže(jen) hlídali aby v bytech nebyl alkohol a lidé si na zahrádkách nepěstovali zeleninu, která se musela povinně nakupovat v baťovských prodejnách.Oddůvodněno to bylo tím, že dělníci(spolupracovníci) musejí odpočívat... Taky jen tak mimo.

   Vymazat
 9. Ty klíče od komoušských vymožeností a symbol jak to bude byl v ten SLAVNÝ den mrtvý student Šmíd. O klíče mnozí přišly a Šmíd vstal z mrtvých. Jo zázraky na počkání a nesmysly do třech dní to je ta nová doba.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mrtvý student Šmíd vstal z mrtvých a srazu byl z něho živý estébák Žifčák!!!

   Vymazat
  2. Stojí za to si připomenout, jak to tenkrát bylo doopravdy. Co lidé po listopadu chtěli a jak jim bylo nenápadně podstrčeno něco jiného. A dnes všichni věří, že bojovali za "to jiné". Je to hns velebnosti.
   http://www.freeglobe.cz/Articles/1697-ludvik-zifcak-mrtvy-student-smid-vzpomina-na-listopad-slo-nam-o-vymenu-spicek-uvnitr-ksc.aspx

   Vymazat
  3. 13:46 Páč je to ten Čeňkův Višna-Krišna! Mimozemšťan.

   Vymazat
 10. Aby to bylo dokonalé tak se tam chodí většina zvrhlých parazitů klanět. To jsou ty paradoxy.

  OdpovědětVymazat
 11. K řečenému lze přidat přehršel neúcty k padlým rudoarmnějcům. Tak trnem v oku je i umělecky velice krásný pomník, věnovaný památce padlých v 2. světové válce v Pardubicích. Prý zaclání šlechtě ve výhledu ze zámku! A na to přišli radní po 60 letech, co pomník stojí! Nebo že by jim to nakukal pan "Šapiró", který si tak či onak u nás vládl přes své politické sluhy. A pak kdo že se vměšuje do české politiky, kdo že nás vydírá a současně odírá?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Někdo napsal, že na Rusy si netroufnou, ale proti památníkům osvobození, to teda bojujou statečně. Trochu mi to připomíná jak nějakého polského disidenta podobní hrdinové vyzývali po převratu k tažení proti komunistům. Jeho odpověď by se dala tesat "Nebyl jsem s vámi zbabělý před převratem, proto teď nemusím být hrdina s vámi.

   Vymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.