Reklama

pátek 1. prosince 2017

„Masa sníme o polovinu víc než za socialismu,“ píše Idnes. Je úplně mimo

Geo
1. 12. 2017  Eurasia24

Snaha za každou cenu přeformátovat myšlení lidí, vymazat jejich paměti, manipulovat s nimi a znevážit úsilí našich předchůdců už dosahuje absurdně komických podob. 

 
„Maso vládne českému talíři. Sníme ho o polovinu víc než za socialismu,“ hlásá titulek článku „nejčtenějšího“ zpravodajského serveru Idnes. Manipulaci v titulku – který většině čtenářů na rozdíl od obsahu neunikne – pak upřesňuje: „Jídelníček Čechů se za 66 let razantně proměnil. Každý dnes sní o třicet kilo víc masa než na začátku socialistické éry.“

Aby bylo jasno, „socialismem“ ve srovnání se zářnou přítomností má Idnes na mysli rok 1950. Data z jiných let socialismu pro srovnání v článku „z nějakého důvodu“ chybí.

„Maso je skutečně základem českého jídelníčku a potvrzují to i statistiky. Od roku 1950 jeho roční spotřeba na hlavu vzrostla z 48,6 kg na loňských 80,3 kilogramů,“ píše autor článku na základě dat Českého statistického úřadu.

Manipulace se slovy, fakty i čtenáři si tentokrát už všimlo i pravicově-liberální publikum Idnesu: „Autor je zřejmě absolvent Vysoké školy demagogie s červeným diplomem. Protože srovnávat současnou spotřebu masa za socialismu a nyní s použitím údaje z r. 1950, kdy bylo pět let po válce a maso volně nebylo, protože bylo jen ‚na lístky', tak to by normálně uvažující člověk nevymyslel ani náhodou,“ poznamenal v diskusi jeden z čtenářů.

A další perla z článku: „Demokracie přinesla boom drůbežího masa, zkonzumujeme ho jedenáctkrát víc.“ Citováno doslovně.

Takže nejenže za socialismu byli všichni stejně chudí, nic nefungovalo, nic nebylo k dostání, každý na každého donášel, furt se popravovalo, nikdo nic nesměl říct, každý byl v depresi, perzekuovaný a bez perspektiv – ještě navíc bylo o polovinu masa méně než dnes a jen díky demokracii zkonzumujeme jedenáctkrát více báječného kuřecího masa než v temné minulosti, kdy i slunce vycházelo jen výjimečně a pouze nad Rozvadovem.

Jak to bylo ve skutečnosti? Takto:


Tohle je tabulka, kterou v roce 2013 publikovalo Ministerstvo zemědělství ČR na základě stejných zdrojových údajů Českého statistického úřadu, jaké byly využity v článku Idnesu.

Za pozornost stojí obzvláště srovnání s rokem 1980 a pak s rokem 1990, kdy ještě dozníval vrchol ekonomických „hrůz socialismu“. Poté, až do roku 2011 celková spotřeba masa v ČR vytrvale každým rokem klesala… A přímo se zřítila v první dekádě kapitalismu mezi roky 1990 a 2000 – z 96,5 na 78,6 kilo na člověka a rok.

I ten blyštivý, vyzdvihovaný údaj za současnost (2016), totiž 80,3 kilogramů, je hluboko pod skutečností nejen roku 1990, ale i roku 1980 (90,3 kg) a při dynamice růstu spotřeby masa za socialismu odpovídá první polovině 70. let minulého století.

Z jedenáctinásobné spotřeby drůbežího masa v „éře demokracie“ je nakonec jen dvojnásobná. Zato hovězího se dnes jí ve srovnání jenom třetina – ne proto, že by bylo coby červené maso „nezdravé“, ale prostě proto, že je tak drahé.

Na pultech hovězí je, ne že ne, ale řada lidí si ho prostě nemůže dovolit a namísto něj si za pár šupek koupí anomálně gigantické stehno z mutanta zvaného v zemi svého původu „kurczak“.

Není zde řeč o tom, zda je konzumace toho kterého masa dobrá, nebo špatná, to je k diskusi nutričních expertů. Řeč je o tom, že článek využil spotřebu masa jako veličinu míry blahobytu „za socialismu“ a dnes.

Kdo ještě úplně nepodlehl systematickému retušování vzpomínek, nemůže si nepamatovat, že maso bylo. Bylo pravidelně ve školních jídelnách, v závodních kantýnách, více masa muselo být v uzeninách, a třebaže se ve městech stávaly nesmrtelné „fronty na maso“, nedostatkem masa, navíc často v „bio kvalitě“, celkově nikdo netrpěl.

A už vůbec ne venkov, jehož obyvatelstvo z velké části buďto pracovalo v zemědělství, (a) nebo prostě doma chovalo prasata a další zvířectvo, kdy na konci výkrmu byla zabíjačka – autenticky tradiční, rodinná a mnohem upřímnější, než jsou dnes komerční „zabíjačkové hody“.

Nic naplat „maso vládne českému talíři. Sníme ho o polovinu víc než za socialismu.“ A basta.

- - -

57 komentářů :

 1. Vždyť už většina ví,že jsou to ubožáci prolhaný,tedy mimo kavárny,který jsou stejný.

  OdpovědětSmazat
 2. Část textu z mé písně:

  Ať žije Demagogie

  Tak už jsi člověče tam kde je ráj
  Tak už jsi tam kde lidi se maj
  Tak už jsi člověče tam kdes chtěl být
  Kde krásně můžeš si žít
  Tak už si člověče vládneš sám
  Tak už nejsi nikým okrádán
  Tak už jsi člověče tam kdes chtěl být
  Kde krásně můžeš si žít

  Ref.:
  Život ve svých rukou máš
  Co ty chceš to uděláš
  Ať žije naše demokracie
  Ať žije demagogie

  Štefan

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Štefan - prima; co se týká článku z idnes, díky moc GEO za Tabulku, usvědčující novináře z nepravdy. To by si měl pan majitel periodika dát do pořádku. Lhát se nemá -:).

   Smazat
 3. Zvláště zajímavý je předposlední autorův odstavec. Za komoušů každý kdo bydlel na venkově makal po práci a o víkendech na poli jak zjednaný. Každý měl VLASTNÍ ovoce, zeleninu a vejce, většina taky králíky a prasata.
  Tak mě napadá proč to teda ti lidé za socíku vlastně dělali když bylo všeho všude dostatek skoro zadarmo a v perfektní kvalitě? Proč se lidi teda tak dřeli?
  A proč na tu dřinu dnes každý z vysoka prdí a vše si raději koupí v marketu? Proč 80% záhumenek na venkově leží ladem o nějakých prasatech ani nemluvě? Záhada prostě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. pro anonym 21:02 nehledej záhadu kde není a vidíš přestože lidi měli vlastní drůbež a prasata tak za socíka si nakoupili více masa než dnes když na vesnici má zvířata málokdo. vlastně nikdo. Bylo obvyklé že většina lidí na vesnici nebo někdo z rodiny pracoval v družstvu a tedy měl nárok na tzv. naturálie to znamená že několikrát do roka přijelo před dům auto a složilo několik pytlů obilí, šrotu, brambor i řepa byla. naturálie to znamená že to bylo opravdu za pakatel 10% tržní ceny. to byla odměna od zaměstnavatele JZD., měli jsme drůbež, králíky, prase a zvládli jsme to jako děcka, každý den po škole nakrmit je byla práce na pár minut. asi tak k tomu Vašemu obrovskýmu problému

   Smazat
  2. dodatek. lidi dřív na to měli čas, pevná pracovní doba, jedno zaměstnaní. dneska bay lidi utáhli bydlení a energie který dřív byly taktéž jako odměna od státu za to že platíte daně a stát nepotřeboval vydělávat na předražený vodě, teplu, elektřině. 3+1 v paneláku včetně energií 560 kčs měsíčně, prodavačka plat 1500 kčs měsíčně A aby to lidi dnes utáhli dělají přezčasy, často zdarma aby nedostali padáka, z práce se místo v 15:00 vrací v 18:00 a za ty peníze co dnes stojí žrádlo pro drůbež nebo prase se to nikomu už nemůže vyplatit. všecko je dnes byznys a vše je předražené

   Smazat
  3. ...odpověď na to, proč už 80% venkovanů nedře po práci na poli a proč si vše raději koupí je jednoduchá, i když trochu drsná. Jak se dřív říkalo "nejsou lidi" , v tomto případě nejsou pracovití lidé, stará garda pomalu odchází do věčných lovišť a dnešní mladá generace je již záměrně přeprogramována jenom na spotřebu a zábavu. Spotřeba masa je někomu asi trnem v oku, tak nám podsouvají nepravdivé informace, lidé kteří si fakta neprověří, tak uvěří. Plátek Idnes je stejně prolhaný jako ČT, to co nám servírují je opakem pravdy, manipulace a lži na denním pořádku. Zapomínají, že pamětníci ještě žijí !!!!

   Smazat
  4. Pozoruji dnešní jihočeskou vesnici, kde mám chalupu. Většina chlapů jezdí za prací do Prahy, to je 8a1/2 hod. práce, + 3a1/2 hodiny cestovaní. Často i delší, protože fůra linek, které jezdily za socíku dnes nefungují.Denně. Kde vzít čas na práci na zahradě či záhumenku? Ženy se sice starají o drůbež a kytky, zeleninu, ale na prasátko už síly chybí. Děti na studiích bydlí mimo vesnici. Prostě jiné sociální podmínky.

   Smazat
  5. Příteli, pokud neznáš život na vesnici, tak nereaguj.V létě se v zemědělství dělá od nevidím do nevidím.Spousta lidí k tomu měla ještě záhumenek, prase, slepice,králíky, ba i kravku. A tohle vyžadovalo spoustu času po práci. Dnes jsou JZD minulostí, a spousta lidí jezdí za prací do města. Krom toho už ani nemůžeš mít hospodářských zvířat kolik bys chtěl, ale jen tolik, kolik smíš.A nechápu, kdes přišel k těm procentům??? Brambory,cibule,kedluben,česnek,mrkev a spousta jiných se pěstuje pořád.Soused se Zetorem nezná víkend,jen jezdí po záhumenkách.

   Smazat
  6. Pán 21:02 je evidentně znalec poměrů. Lidi za socíku chovali prasata prostě 1) proto, že to bylo historicky součástí jejich životů a nijak jim to nevadilo (osobní zkušenost) a 2) prostě proto, že to pro ně bylo jednodušší (ano ano, zajet se škodovkou, žigulem nebo trabošem před Kaufland opravu možné nebylo). Ono to není tak dávno aby si člověk nevzpomenul, že vůbec nebylo ve zvyku pendlovat mezi městem a vsí jako dnes – proto, že lidi měli práci přímo na venkově; na statcích, v lesích, na střediscích, ve školách, prostě na vesnici žili, a ne se tam jezdili vyspat.

   Smazat
  7. sic na vesnici nežiju ale většina prace schopnych kvuli penězum musi jezdit za praci a pracovat dnes znamena od nevidim do nevidim pro kapitalistu stejně jako pro nekapitalistu jinak nejsou finance a tam kde nejsou ani smrt nebere ono na te vesnici zbyli akorat sem tam velkostatkaři kteři při dnešni mechanizaci ani lidi nepotřebuji stači si dat inzerat na sezonu taže nic složiteho jen chtit vědět o co gou

   Smazat
 4. Chápu, že někteří hledači najdou propagandu lautr ve všem, ale podle současných trendů by bylo normální, kdyby spotřeba masa výrazně klesala. A s vládnoucí garniturou to nijak nesouvisí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty jeden Trende. Trend je zdražování a likvidace domácích chovů. Proto klesá spotřeba červeného masa. U ryb je to ještě výraznější, Trende.

   Smazat
  2. 21:45 - No, ten domácí chov ryb bych chtěl vidět, srandisto.
   Sorry, o domácím chovu něco málo vím, ale domácí chov ryb? Ale jdi ty brepto.

   Smazat
  3. 22:09 - Kolego Brapto, naučte se lépe chápat napsaný text: nešlo o domácí chovy ryb ale o spotřebu, jak říkají statistici - "na hlavu". Už víte, jakého jstge se dopustil omylu, Brepto?

   Smazat
  4. Však také klesla prakticky u všech druhů masa náročnějšího než je chemická drůbež, průmyslově vyprodukovaná za 5 týdnů do porážkové hmotnosti. Takové kvalitní hovězí, které než doroste trvá 2 roky, to holt není žádná láce. To už není pro otroky v kolonii, ale i to co se zde vyprodukuje putuje zpravidla ještě v živé, nezpracované podobě do zemí, kde si to ještě můžou dovolit. Od nás zejména do Německa.

   Propagandu dnes bohužel vůbec není nutné hledat, o tu dnes nelze nezakopnout. Ovšem tato je z těch zoufalejších forem, uchylující se ke lhaní. Velký učitel Pepa Goebbels by autora přetáhl rákoskou, řka "můžeš používat všechny prostředky demagogie, ale nesmíš otevřeně lhát, ty blbče!"

   Smazat
  5. Na tý tabulce je jasně vidět, jak rostoucí výrobní síly společnosti při rozumném nerůstu populace zvyšuje životní úroveň! Od roku 1922 nás přibylo minimálně a přitom spotřeba vzrostla 4 násobně! A proto taky negři a barevná svoloč vůbec je prakticky ve stejný prdeli ne-li horší než za časů kolonialismu, páč krom toho že dělaj bordel a nemá je kdo zkrotit se ještě množej jak lumíci! Jednou z největších hrozeb pro bezpečnost a stabilitu ve 21. století bude Afrika, kde pokračuje populační exploze a s tím spojená migrace, války, vyhlazování přírody. Bude nutné radikálně zregulovat přemnoženou africkou populaci. V první fázi odstranění humanistických teroristů, kteří podporují množení dovozem léků a potravin. Pak je možné zavést indický model ( hromadné sterilizační programy za finanční i věcnou odměnu ), nebo rychlejší cestou ( laboratorní vývoj virů způsobujících neplodnost a jejich rozptýlení v Africe). Na závěr částečná rekolonizace Afriky a záchrana zbytků přírody. Páč jinak nám hrozí Planeta vopic, volové ....

   Smazat
 5. Když ona si ta pražská kavárna "cinkla" závaží, jak je učil velký učitel Chrla Opilka I. Ten taky vydával při amnestii zločince za politické vězně. Říkají tomu pravda a láska. Nezlobte se na ně. Byli tak vychováni a je to jejich morální evropská hovnota.

  OdpovědětSmazat
 6. Tak není maso jako maso že takový uhoř 10 deka 40 kč svíčková atd pro lidi s almužnou nedostupný.

  OdpovědětSmazat
 7. Kolik stál úhoř a svíčková před 30 lety. Pomatuji dobře, že tyto lahůdky na pultech sehnat nebylo možné, akdyž tak za úplatu. Měl jsem tehdy cca 2 tisíce kčs a chleba se sádlem byla i večeře. Jestli se sádlo počítá jako maso, tak jsem a nejen já toho masosádla snědl opravdu více jako dnes

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 23:18 Tak já jsem za socialismu žil dělal jsem za 2500 a chudobou jsem netrpěl. V kapitalismu člověk musí počítat každou korunu předražené nájmy energie stočné a jídlo též.

   Smazat
  2. 0:03
   A co jsi tehdy měl co dnes nemáš?

   Smazat
  3. 23:18 Kdybys nebyl blbej, líp se učil a nebyl skrblík, tak by sis mohl dovolit k večeři i biftek, jako já. Mě se dařilo dobře i tenkrát, protože jsem se živil znalostmi a kvalitní prací. Diletantským šizuňkům se začalo dobře dařit až po převratu, před tím jím pšenka nijak nekvetla.

   Smazat
  4. 2:29
   Jo, jasně soudruhu. všichni dobře víme komu se dařilo za komoušů. Různým vekslákům, zelinářům, hospodským, vedoucím masen, melouchářům a těm co měli to štěstí a dostali se na montáže do valutové ciziny. Na druhou stranu, špičkoví lékaři brali cca 5000 Kč. Tak si nech své kecy na koledu.

   Smazat
  5. 23:18 pravda, na úhoře jsem v padesátých letech ani nepomyslel a nevím, jaký podíl z obyvatel si úhoře popřeje dnes. Po roce 1955, pokud jsem toužil po svíčkové, tak jsem si ji dopřál. A jestli jsi byl nucen živit se chlebem a sádlem, bude to nejspíš tím, žes' toho až tak neuměl. Tolik jsem si totiž vydělával v roce 1957, měsíc po ukončení základní vojenské služby. Na večeře jsem co svobodný mohl chodit do závodní jídelny za Kčs 2,40 což mi nebylo dost dobré, takže jsem chodil do restaurací nejméně druhé cenové skupiny, výhradně na "minutky". Biftek byl za Kčs 10,50 a pivo dvanáctka za Kčs 1,90. I tak jsem si mohl dovolit tři "luxusní" sporty - tenis, sjezdové lyžování a bezmotorové létaní díky tomu, že sport, zvlášť "branný" byl bohatě dotován. Bydlení na podnikové svobodárně, se vším pro tři (2/1), jednomu Kčs 46,- včetně denního úklidu, ložního prádla a energii (teplá voda, plyn, elektřina). Je tomu 60 let, takže byla to totalitní bída? Pro současné propagandisty podotýkám, že jsem nebyl ani členem KSČ ani "svazákem", tedy členem ČSM.

   Smazat
  6. 23:18 je vidět, že do své rozežranosti nepočítáš děti, které asi nemáš. Ty 2000 kčs jsem měl v 80 letech. Létat si můžeš bezmotorově, jenže já dnes zaměstnávám 15 lidí a na večeři si můžu zajít každý den do restaurace klidně i za 500 kč. Žiješ v zajetí socialistických cen, že tenkrát stálo něco tolik a dnes 10krát více to je pouze hra čísel. Zvláště zapšklej soudruh tvého ražení zapomíná a to mile rád, že tenkrát se kupovalo i na dluh. Pračka, lednice, televize nábytek a auto, to byli atributy tehdejšího luxusu a dnes je to běžné zboží.

   Smazat
  7. 9:10 Ve vaší firmě představujete 1/16. Přesto své poměry vydáváte za obecný stav. Vaši zaměstnanci si také mohou každý den dopřát večeři za 500 kč? Jen předvádíte svou myšlenkovou ubohost. Stejně jako s porovnáváním tehdejšího a nynějšího stavu techniky. Už jen chybí abyste řekl takovou pitomost, že tenkrát se posílaly dopisy a dnes se díky změně režimu posílají e-maily. Jak vysvětlíte, že v Číně je to stejné, i když tam k žádné změně režimu nedošlo?

   Smazat
  8. 13:49
   Že nedošlo ke změně režimu? Čína v roce 1978 po odchodu despotického komoušského šílence Maa nastartovala hospodářské volnotržní reformy, otevřela se západu, jeho investicím, know how, vzdělání atd., západ zase poskyltl ty investice, know how, vzdělání a svůj trh pro čínské levné výrobky.
   Něco, čeho jste vy, čeští zabednění bolševičtí geronti naprosto nebyli schopni.
   Podívejte se jak to vypadá na Kubě, v KLDR. Tak by to vypadalo i u nás kdybyste vy tady pokračovali.

   Smazat
  9. 13:49 jen reaguji na chlubení 8:22, kdyby jste uměl chápat psaný text, tak to pochopíte. Jistě dnes jsem 1/16 na vlastním dvorku ale před 30 lety to bylo 15milionů/1né a to byl obecný stav, který váš ubohý mozek nechápe, protože si pořád melete ty vaše sračky o blahobytu v sociálních jistotách. Vaše fňukající sonáty nad ztrátou socialismu jsou už trapné a tak vám doporučuji,, jděte do prdele,,

   Smazat
  10. to 14:35
   Co na to tvoje říci, jen to že jsi prostý duchem, to žádný režim nezmění, to máš od narození a možná je to i tím že tvoji rodiče za komunistů neměli na normální rum a museli chlastat denaturák.

   Smazat
  11. 15:51
   Tos mi to teda nandal. Úplně se topím v záplavě těch tvých argumentů. není divu, že takoví retardovaní, nesvéprávní idioti jako ty mají dnes holou prdel a musí vzpomínat na ten svinský režim za kterého jste se měli tak dobře. Už tady raději přestaň smrdět a chcípni. Uleví se ti.

   Smazat
  12. 15:51 jen tak mimochodem, tehdy jsem byl mladý kluk bez zájmu exelovat a vaše komaňský žvásty bylo nutné zlo. Šetnost jsem tehdy neznal, protože ve státě blahobytu to nebylo třeba a nikdo mě to menaučil. Vaše spolu účast na rozvoji svých a sociálních potřeb je jen natahovat ruku, jak nějaký cikán. Co jste dokázal za posledních 30 roků? Jen kvičíte jak děvka, které někdo nezaplatil ale jako chlap (žena) se nedokážete postarat ani o sebe, natož o svou rodinu. Ahoj

   Smazat
  13. 2. prosince 2017 9:10 v těch 80 letech jsem měl dvě odrůstající děti, druhé auto, byt 85 m2, garáž a chatu, nic na dluh. Dnes jsem dobře hmotně zabezpečen na venkově, v objektu obklopeném 3000 m2 vlastního pozemku se zahradní úpravou. Oba potomci hmotně zabezpečení s partnerkami ve městech. Nikoho nezaměstnávám, nic jsem nezprivatizoval ani nerestituoval, jen si tak žiju z toho, co mi přinesla předchozí užitečná práce. Opakuju, jestli sis‘ v 80tých letech vydělával Kčs 2000, musel jsi být jako zaměstnanec kopyto. Pak si dovedu představit tvou cestu k zaměstnávání jiných. Soudruhem jsem nebyl a nejsem, to si odpusť. Vezmi v úvahu, že po 30ti letech není zázrakem vyšší technická úroveň vybavení domácností. Tak pitomou propagandu produkovali i komunisti, vždyť - kolikpak domácností mělo prostý radiopřijímač třeba v roce 1935?

   Smazat
  14. 1:15 Blbost, kecy! Je to dáno slovanskou leností a neschopností! Za První republiky u nás tvořilo německy hovořící obyvatelstvo 1/4 z celkového počtu, ale tvořili téměř 2/3 HDP!! A to jsme nepatřili k žádným premiantům jak nám dlouhodobě lžou!! Cituju: "Mýtem je, že ČSR patřila mezi deset nejvyspělejších států světa. Nepatřila, v národním důchodu na hlavu byla na 17. místě, před ní byly všechny západoevropské vyjma Itálie a skandinávské státy kromě Finska, dokonce i poražené Německo a Rakousko ... V roce 1932 bylo v ČSR na tisíc obyvatel 25,1 posluchačů rozhlasu, v Rakousku 69,9, v Německu 61,6, v Maďarsku 37,2." - http://nassmer.blogspot.cz/2014/03/jak-na-tom-byla-prvni-republika-ve.html
   Čili je logický, že když vyženeš tu 1/4 obyvatel, která se podílí na tvorbě 60% HDP, tak nemůžeš nespadnout mezi státy jako je Polsko, Pobaltí nebo Maďarsko! To dá rozum! Jen idioti v tom furt hledaj nějaký výmluvy a omluvy vlastního etnicky daného a tudíž neměnného idiotismu!

   Smazat
 8. Přeci byste nechtěli kvůli jednomu nepovedenému článku server Idnes zařadit na seznam dezinformačních vebů. Určitě v tom nebyl zlý úmysl.

  OdpovědětSmazat
 9. Než jsem otevřel diskusi tak jsem tušil, že bude plná senilních vzpomínek místních komoušských gerontů jak se měli za totality dobře a měli superkvalitní jídlo zadarmo. No, nemýlil jsem se.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A Ty jsi prostě a jednoduše debil, který hovno pamatuje, protože tehdy ani netahal kačera.

   Smazat
  2. 1:47
   Debil jsi leda ty, komoušský pohrobku. Trapný, zoufalý debil který se ani po 30 letech není schopný srovnat s tím že lidi svrhli ten váš odporný totalitní režim. A dnes paběrkujete se 7% hlasů, blbečku. Nikdo už o ty vaše bludy nestojí.

   Smazat
  3. Myslím že to bylo trochu jinak, přiznejte se. Jen co jste zahlédl titulek, udělalo se vám rudo před očima a aniž byste se zajímal o obsah článku a zdroj informací, pocítil jste nutkavou potřebu, ba občanskou povinnost, vytapetovat diskusi útoky na pamětníky a svými představami o tom, jak zle tenkrát bylo. Chápu, režimní propaganda si vás zpracovává celý váš krátký život a rodiče vám genovýbavou neposkytli moc dobrý základ k samostatnému myšlení a kladení si otázek. Ve vší té rozmanitosti však i váš typ osobnosti jistě najde uplatnění pro pozitivní rozvoj civilizace. Ale schopnosti analyzování vývoje společnosti, od studia historie až po prognózu směřování, vaším parketem asi nebude. Smiřte se s tím, nesnažte se o to co je nad vaše síly a raději se pokuste nalézt co vám jde, v čem třeba vynikáte a využít to k posunu vpřed. Jistě pak sám oceníte kvalitativní změnu v životě, když nad vámi ostatní přestanou ohrnovat nos.

   Smazat
  4. 8:34
   Hele, komunisto, o kvalitativní změnu v životě a posun v před by měli usilovat především ukňučenci, zoufalci, věční nadávači jako jste vy. Po 30 letech už by bylo načase.
   Jaký jste mimoň svědčí o tom, že netušíte že lidi ohrnují nos právě nad vámi, vy samozvaný mysliteli, prognostiku a analytiku s holým zadkem.

   Smazat
  5. Pokud vás 1:15 nezaráží, že součást informačního mainstreamu se tak trapně neorientuje, nebo drze lže, když porovnává spotřebu masa v roce 1950 a dnes, aby dokázala bídu komunistického režimu, musím Vás označit za omezence. Tušíte proč?
   Bylo pět let od konce Druhé světové války. Jak vypadala území, kterým se převalila válečná fronta, jak asi hospodářství, nejen zavedené na válečnou výrobu, ale i bombardované, kolik obyvatel utrpělo válečné ztráty, měl byste si umět představit jinak, než podle počítačových her nebo hollyvoodských filmů.
   Krom Švýcarska, Švédska, Španělska a Portugalska byl všude na potraviny, textil a obuv přídělový systém. V té době byly „příděly“ potravin v ČSR jedny z nejvyšších a ceny nejnižší v Evropě. V tomtéž roce (1950) byl otevřen částečně volný trh potravin s vyššími cenami a roku 1953 byl přídělový systém zrušen. Tedy dřív než např. v Britanii, Německu a Rakousku.
   Protože jsem nucen počítat s vaší omezeností, tak přídělový systém fungoval následovně: Řádně evidovaný občan, ti s pracovní povinností řádně zaměstnaní, si ke „kmenovému listu“ docházeli na příslušný úřad pro „potravinové lístky“ v objemu na 1 kalendářní měsíc. Pokud nakupovali, tak v množstvích, která odpovídala členění ústřižků, když každá potravina měla, krom ceny uvedenou i hodnotu v hodnotě potravinových lístků s členěním, např. na maso, tuky, mouku mléko, cukr ...
   Abych předešel nebezpečí vaší i idnesácké omezenosti upozorňuji, že přídělový systém, jako součást válečného hospodářství zavedla v Protektorátu Böhmen und Mähren, tak jako na celém území Velkoněmecká říše a že „příděly“ byly v průběhu války pravidelně snižovány. Obrat nastal prakticky až v roce 1947.
   Nakonec, něco takového existovalo za a nějaký čas po První světové válce. A bylo v Čechách i na Slovensku mnohem a mnohem hůř. Doufám, že mi za tento historický exkurz alespoň poděkujete.

   Smazat
  6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  7. Komoušská cenzura opět v akci. Nikdy se nezměníte, vy hajzlové.

   Smazat
  8. Žlučovitost zde účinkujícího "antikomunistického" juvenila, který nedokáže přenést přes srdce pravdu, je jen demonstrací, na jaké omezence ještě funguje současná propaganda. S oporou v takovémto materiálu to určitě daleko dotáhnou :-)

   Smazat
  9. Na ja, doplňte ještě, PROSÍM, kolik masa jste vy, či vaši předci, či příbuzní, dostávali v roce 1944 na lístky, jaké lístky (pro Němce nebo pro Čechy, pro pracující nebo pro úředníky... ZA ZARUČENĚ RYZE KAPITALISTICKÉHO PROTEKTORÁTU, CHRÁNĚNÉHO STOPROCENTNĚ ANTIKOMUNISTICKOU TŘETÍ ŘÍŠÍ.

   Maso a mnohé další, bylo v roce 1944 i v roce 1950 na lístky... Tak kdo byl štědřejší? Hitler, nebo Gottwald? Podle mých antikomunistických předků byl proti Hitlerovi Gottwald ZLATEJ.

   Smazat
  10. 12:27 kolik toho masa bylo na příděl a na osobu nevím, ale vím, že byly „přídavkové“ lístky pro těžce pracující, držte se – pro těhotné a kojící ženy i pro „Říšsky důležitá“ povolání např. zbrojní průmysl, bezpečnost ... Příděly v „Říši ...“ byly značně vyšší, než v Protektorátu.
   Jak vidím z diskuze, chybí zdůraznit, že přídělový systém v zásobování byl zaveden proto, že válečné hospodářství a později i jeho faktický stav nepokrývalo potřebu nejprve zázemí a postupně ani bojujících jednotek.
   Po ukončení války bylo evropské hospodářství natolik devastováno, že musel být přídělový systém zachován. Západní Evropa měla významnou výhodu dodávek zprvu z válečných přebytků USA a dál, ze zcela nepoškozeného, naopak na plné kapacity rozběhnutého hospodářství USA.
   Východní blok se ocítal v krajně kritické situaci, takže relativně příznivý stav v ČSR byl výsledkem rychlého zotavení, menších válečných škod i dodávek obilí ze SSSR, značně na úkor tamnějších poměrů. To samozřejmě mělo svoje politickomocenské důvody.

   Smazat
  11. 10:40 víš kdo učil demagogii a cenzůře Pépu Geblse? Hádej

   Smazat
  12. Málokdo to dneska ví, ale ty příděly byly v Německu jen krátce díky politikům jako byl Stalin! Paradoxně. Páč američtí židáci jakým byli Baruch či Morgentau měli zájem poškodit jak Německo, tak i uvrhnout do koloniální závislosti země východní a střední Evropy, nás nevyjímaje! V jejich plánu odsunu Němců byla obsažena dvojí škoda pro nás: 1. zemědělské na několik států rozdělené Německo by nestíhalo uživit početné přistěhovalce z východu a dostalo by se na pokraj hladomoru. 2. země zbavené schopné populace by upadly do zaostalosti (což se stalo) a navíc by se usnadnilo vítězství komunistů v těchto zemích (což ovšem se stalo taktéž). Jenže plán přeci jen hochům stoprocentně nevyšel! A to navzdory tomu že zavraždili Pattona a jiné velké muže bránící zájmy naší rasy! Totiž postavil se jim sám FDR, což nečekali a po něm i Churchill a proti realizaci té první části byl právě i sám Stalin! Proto byl tento zločinný plán realizován jen v té druhé části - tedy odsunem Němců z území ovládnutém Moskvou, protože s tím počítaly loutkové Kremlem dosazené vlády těchto zemí, jimž se hodila možnost odstranit tento poslední problém k nastolení rudé totality.

   Smazat
 10. 2:17
  A co ta tvoje TROP09 ty volotrku,???

  OdpovědětSmazat


 11. Anonymní 2. prosince 2017 1:15 ty jsis po r.89 ještě hrál v uhláku na horníka a hovnu jsi říkal papů,tak tu neprezentuj tvoje debilní rádoby moudra

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Soudruhu geronte, běž se vybrečet do polštáře že tvoje milovaná totalita je dávno pryč, dnes o ni nikdo zbla nestojí a nikdy se už nevrátí.
   A ne aby tě někdy napadlo psát své názory třeba o době nacismu, o vyhnání sudeťáků a pod. V té době jsi totiž tahal kačera takže podle své debilní logiky můžeš jenom držet hubu a šoupat nohama, rudý bolševický blbečku.

   Smazat
  2. On si v uhláku nehrál na horníka, ale na uhlobarona...

   Smazat
 12. 9:30
  Ty hadrakovej volotrku,tebe měl fotr hodil do kamen,protože tak mongoloidni zmrd krizenej z havloflaskou měl zdechnout v jeho trenýrkách!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Měl, měl, jenže nezdech. Zdechneš ty rudá vonuce neschopná života bez nafetování prdy svýho kreténskýho liliputního fýrera z Kremlu:)
   Vy mrdky rudé, co po vás zbude? Jen země zničené a národy chudé ...

   Smazat
 13. 1:15 čekám odezvu na vysvětlení okolností zásobování potravinami (a ostatním včetně tabáku) v ČSR ve Vámi posuzovaném roce 1950. Podotýkám, že nejsem komunista, že jsem hmotně nadprůměrně zabezpečen a návrat předchozího režimu by mi nijak neprospěl. Idiotská propaganda, občanská neznalost s hloupostí a vulgaritou, to je to, čím jsem pohoršen.

  OdpovědětSmazat
 14. Já ho například sním o sto procent míň, neb jsem se stala vegetariánem.
  Že ale Češi žerou jako na mlejn, to je na nich celkem dost vidět, počínaje mladou generací... No máme prostě své vzory!
  Ale ať si Čt žvaní, něčím ty trapný pauzy mezi Babišem k Zemanovi a zpátky musí vystlat.

  OdpovědětSmazat
 15. třeba v takovy akademii věd je dneska oběd za pouhych dvacet kourun podobně ale s menšim vynaloženim financi je to ve všech statnich institucich včetně posranecke a sernatorske sněmovny při jejich platech je s podivem že si neodhlasovali potravinove dafky zcela zdarma včetně tulamore zvedl by se tim počet kilogramu na osobu a s tim spojene vitěztvi ve světovych tabulkach stejně tak by se zvedl počet statem placenych expertu kteři by se tim nezavisle na protestech obyvatelstva nezavisle zabyvali a zaroven by klesla beztak mala nezaměstnanost

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.