Reklama

pondělí 4. prosince 2017

Rezonance VII: Něco mi to připomíná, jen si ne a ne vzpomenout, co!

Jiří Baťa
4. 12. 2017
SOUČASNÝ KAPITALISTICKÝ SYSTÉM skutečně dokázal ukrýt před lidmi svou skutečnou tvář. Dnes je velmi obtížné a těžké odhalit všechny tyto ekonomické souvislosti. Skutečně to není jednoduché, když se podíváme řekněme na činnost Trojky v Řecku. Trojka nedělá nic jiného než to, že využívá banky a obyčejným lidem tahá peníze z kapes. Lidem namlouvají, že to jsou programy pomoci , které se tam či jinde prosazují. Přibližme si ve stručnosti, jak Trojka = MMF, tedy Mezinárodní měnový fond, funguje:


      Představte si malou obec někde v Evropě. Ta obec potřebuje postavit nový obecní dům, který  bude  rozpočtově stát např. 100 tisíc eur. Starosta této obce  dostane za úkol celou tuto akci zajistit a zorganizovat. Jde tedy do banky, kde řekne: Chceme postavit obecní dům za sto tisíc, máme však na to jen polovinu peněz, dáte nám úvěr  na potřebných 50 tisíc? Banka odpoví, že dá.  Starosta tedy jde za místním  stavebním velkopodnikatelem a řekne mu: Poslouchej, dám ti zakázku, každý z nás si přitom  na 25 tisíc „malá domů“. Pan podnikatel souhlasí. Po této domluvě jde starosta před obecní radu které oznámí, že záměr na stavbu obecního domu bude stát 150 tisíc, místo původních 100 tisíc. Obecní rada to odsouhlasí, protože tam sedí samí  „odborníci“, kteří však o národním nebo podnikovém hospodářství a ekonomice nemají  ani šajnu. Předloženou informaci obecní rada  „sežere“, stejně jako občané obce, kteří to ostatně sežerou vždy, neboť obecnímu zastupitelstvu důvěřují. Potom jdou starosta a podnikatel do banky a řeknou, že ještě potřebují o 50 tisíc víc. K jejich údivu však banka překvapivě řekne NE s tím, že je  sledovali, že oba dva jsou zkorumpovaní až hanba, a proto peníze nedají.  Starosta s podnikatelem neváhají a jdou do jiné banky a ta je také odmítne. A nyní to přijde ti spásné „řešení“!

     Tito dva „vychcánkové“ se obrátí na MMF, neboli tzv. Trojku, který na žádost starosty a podnikatele neřekne ne, ale na naopak, na  žádost kývne a souhlasí. Ale řekne: Dáme vám peníze, máme však také malou podmínku. Pošleme k vám do obce tři lidi-odborníky, oni se u vás porozhlédnou a stanoví na půjčku podmínky. Trojka (MMF) tedy vyšle do obce tři lidi, ti se porozhlédnou po obci, jdou za starostou a podnikatelem a řeknou: Tak za prvé, každou středu tady máte trh (jarmark), kde vaši lidé  prodávají zeleninu, ovoce a drůbež. Jeden ze stávajících stánků a jeho místo bude rezervováno pro jeden americký potravinový řetězec. To je první podmínka. Za další: v obci máte malou Spořitelnu, která půjčuje lidem peníze a vede jejich spořící účty. Vedle této Spořitelny  obec umožní, aby si mohla otevřít svou pobočku také banka  Goldman Sachs. A třetí podmínka, že studna uprostřed návsi bude zprivatizovaná a nebude již veřejná.  To jsou tři naše  skromné podmínky!“
     
Dalším požadavkem lidí z Trojky, resp. MMF  ale bylo, že starosta a podnikatel sepíší jménem obce „Prohlášení o úmyslu či záměru obce“, ve kterém budou tyto tři věci, resp. podmínky,  Trojce  velkoryse „nabídnuty“! Zdůvodní to tím, že nechtějí, aby je veřejnost vnímala negativně.

     A tak zkorumpovaný starosta a zkorumpovaný podnikatel sepíší „Prohlášení o úmyslu či záměru obce“ a Trojce nabídnou místo na pobočku pro Goldman Sachs, místo na tržišti a obecní studnu. Po krátké době si v obci otevře pobočku banka Goldman Sachs, lidem nabídne super bankovní služby a podmínky, načež místní Spořitelna do tří měsíců klekne a celý finanční a bankovní  systém obce přejde do rukou Goldman Sachs. Na trh se dostane velký americký potravinový koncern, který nabízí smažené kuřecí křidélka  za zlomek ceny,   za které  jej produkovali a prodávali místní farmáři a trhovci. To má za následek, že všichni místní farmáři a trhovci kleknou, americký koncern může pomalu zvedat ceny a místní lidé jsou plně závislí na americkém potravinovém koncernu. Kromě toho se občané obce asi po 3-4 týdnech probudí, jdou pro vodu do veřejné obecní studny, ale ta je zavřená. Je na ní tabulka s nápisem: Prodej vody naproti. Musí tedy jít nakupovat do obchodu, kde se jejich voda ze studny prodává v PET lahvích.

     Tak asi takto funguje Trojka, ve světě známá jako  Mezinárodní měnový fond.  Jeho počínání nelze nazvat jinak,  než neoliberální bankovní fašismus MMF!

    Jakkoli se tento příběh zdá být přitažený za vlasy, tak se údajně) skutečně stal v jedné africké vesnici. Afrika byla také kdysi možno říct, soběstačná v zelenině, ovoci a drůbeži, ale dnes jsou na sto procent závislí na dovozu potravin, drůbeže a ryb. Pokud budou mít v naší politice  a vládě dál slovo zkorumpovaní a nepoctiví lidé, nebude dlouho trvat, a budeme na tom stejně! Máme k tomu dobře nakročeno!

Podle videa https://www.youtube.com/watch?v=2JJtMhXlZxM&feature=youtu.be volně upravil a přeložil Jiří  Baťa , 3.12. 2017 

16 komentářů :

 1. Jsme na tom téměř stejně.Naše země byla potravinově soběstačná, ale od r.89 vládnou vlastizrádci, zaprodaní prospěcháři.Začalo to rušením cukrovarů,Bylo tu najednou BSE, tak se musela vymlátit veškerá stáda a dovážíme.Přišla prasečí chřipka,vymláceno,dovážíme,přišla ptačí chřipka,vymlátíme,dovážím s obsahem ATB,na polích řepka či solární vopičárny atd.Zákazy a omezování přichází rychle a často.Jak říkal Jan Werich"dnes zakážu solit a zítra jim budu holit hlavy.Demikracie a svoboda mi dnes připadá jako zaklínadlo či utopie.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Omlouvám se za překlapy.

   Smazat
  2. 22:40 Jo souhlas naše země byla soběstačná bez dluhů a v plusových položkách.

   Smazat
  3. 22:42 - Ty jsi snad děláš prču? Omlouváš se za překlapy nebo překlepy?! A jdi spát a hezky si odpočiň, zdvořiláku. Omlouvat se znovu za "překlapy" už nemusíš. Ty jsi jak to nové ruské rychlopalné lodní dělo: 150 střel/1 sec.

   Smazat
  4. 2:10 on na rozdil od tebe pise rozume, gramonacku

   Smazat
  5. NAPSAT TO A PRO NÁS V ČSSR TO PUBLIKOVAT V ROCE 1989, NEBO TŘEBA ROK POTÉ... ale teď? Když na to přišla i domovnice Weitingrová? Je to jako nekrolog. Neublíží ani nepomůže, protože mrtvole už je vše šum a fuk.

   Smazat
 2. Kapitalismus je výsledek Demokracie, stejně jako Komunismus. Podstatné je, že je tu Demokracie. Ostatní je otázka voleb. A na ty se podívejme. Kdo volil KSČM, aby mu navrátili ztracený komunismus anebo socialismus? A když už jste je volili, co říkáte na to, že se po volbách paktují s kapitalisty z hnutí ANO? ... Nota bene, číst ve stejný den dva články od téhož autora, který v jednom vynáší do nebe kapitalistu Babiše a ve druhém laje nad prokletím kapitalismu, a navíc na webových stránkách spravovaných bývalým ředitelem blázince plného schizofreniků. A kdože to jediný hodlá podpořit menšinovou vládu ultra kapitalisty Babiše? KSČM! Pánové... děte se bodnout a hned na to vycpat. Tohle je hodně špatné divadlo, a pane Baťo, až příště budete lát kapitalismu, vzpomeňte vašeho hlasovacího lístku, i kdyby nakrásně patřil KSČM.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kapitalismus a demokracie? To je jako oheň a voda. Kapitalismus vždy byl, je a bude diktaturou kapitálu a těch, kdo kapitál vlastní. Komunismus by měl být diktaturou lidí, živících se prací. nikoliv kapitálem. Který tedy systém má blíže k většině? A volby, za kapitalismu i komunismu jsou jen šou pro hloupé lidi, volby v kapitalismu s demokracií mají společného naprosto totéž, jako kapitalismus bez voleb.

   Smazat
  2. "A když už jste je volili(KSČM), co říkáte na to, že se po volbách paktují s kapitalisty z hnutí ANO?"
   To je zjevně ze stejného soudku blbosti, jako když se halekalo, že komunisté podpořili onehdá v prezidentské volbě Václava Klause. Přitom je to tak jednoduché, že snad i váš zakrnělý mozeček by to mohl při troše snahy rozšifrovat. Prostě komunisté jsou postaveni před rozhodnutí v situaci, která je daná, kterou nemohli ovlivnit a která jim není příznivá. Rozhodují se tedy mezi několika zly a zcela logicky se snaží vybrat to nejmenší. To je věda, že? Mohli podpořit fanatického antikomunistu Sokola, který neustále blábolil o "nutnosti zakázat KSČM", nebo mohou protentokrát podpořit neoliberální pošuky z ODS, TOP09 apod., kteří svým vlivem na chod země, pokud se dostanou k moci, působí jako morové rány. Ovšem to by museli být "chytří" jako vy, vy "kapitalistická demokracie".

   Smazat
  3. Míchat kapitalismus a demokracii je stejné jako jabka a hrušky. Demokracie je mechanismus určování typu společnosti. Kapitalismus je jedním z možných výsledků. Demokracie se může rozhodnout jít doprava a pak tvoří kapitalistický systém anebo doleva a pak tvoří komunismus. Demokracie je samostatná kategorie a je kapitalismu i komunismu nadřazená. Demokracii nezajímá jestli si lidi zvolili kapitalismus nebo komunismus, zajímá ji jen, jestli měl každý zachováno právo svobodné individuální volby. To je demokracie. Ekonomické systémy z ní vzešlé se mohou různit, ale nemá cenu je kritizovat, protože jsou výsledkem demokracie.

   Smazat
 3. Jiří B a ť a5. prosince 2017 0:10

  Škoda, že 22.56 neuvažujete více rozumně, komplexně a objektivně. Žádného Babiše nevynáším do nebe a pokud nadávám na kapitalismus, tak k tomu mám své důvody, které vy asi těžko pochopíte. Konstatovat, že články publikuji na webstránkách bývalého ředitele blázince, je pravdu pod úroveň. Na druhé straně to dost vypovídá o vaší osobě. Je zjevné, že KSČM nemusíte, tak jen pro klid vaší duše, KSČM jsem nevolil a koho jsem volil, je moje věc, ale asi byste byl dost překvapený. Tak se mějte!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Priznate se koho jste volil?
   Ja se treba klidne priznam ze ja volil Trumpa
   Co je to za zrizeni kdy se musi tajit koho clovek voli?

   Smazat
  2. 4,30
   A má bejt oposume?!

   Smazat
  3. Zdravím Vás, pane Baťo,
   když mi bylo osmnáct, volil jsem ODS, když mi bylo 22 volil jsem ČSSD, potom znovu ODS, potom SPO, potom jsem byl tak rozzuřený, že jsem neviděl jinou možnost než volit KSČM. Naposledy jsem volil STAN pro krásné oči paní Drábové. Nemám předsudky a volím podle toho, kterým směrem si myslím, že je třeba loď natočit, i když je to kormidlování parníku špejlí od nanuka.

   Smazat
 4. 22:56
  Dal oslavuj neoliberalismus, ten nemoralni system

  OdpovědětSmazat
 5. Mám především věcnou připomínku v tom smyslu, že "Troika" = MMF + ECB + Bruselské vedení EU. A pokud nevystoupíme z tohoto zlodějského systému, budeme se s obdobnými problémy popsanými v článku potýkat též. Jinak v praxi to vypadá trochu jinak, než v článku. Banky chtějí od potenciálních dlužníků (žadatelů o úvěr) spoluúčast řádově ve výši cca 30 %. Obce (ale ani drobní podnikatelé) ji nemají. Proto jsou nuceni obrátit se s žádostí o dotaci na naše přísl. ministerstvo či na EU. Žádost je z hlediska vyplňovaných formulářů natolik složitá, že jsou nuceni obrátit se na specializovanou agenturu, kterou musí zaplatit. Pak třeba i vyslání nějakých lidí ke kontrole situace. "Odklonit část peněz" pro majitele firmy provádějící výstavbu a řekněme obecní zastupitelstvo či starostu (dle popsaného příkladu) lze prakticky jedině v nadfakturovaných cenách za prováděné dílo. Správnost těchto cen má ale kontrolovat příslušná regionální agentura. Na tu jsou často napojeny některé politické strany (viz nedávné případy u nás). A ty si chtějí též "líznout". Takže je to ještě daleko složitější než v článku. Celý projekt tak ustupuje do pozadí, hlavním předmětem zájmu se tak stává možnost "utrhnout si pro sebe" něco z dotace či z úvěru, byť popsanou oklikou. Nese to s sebou hned 2 okruhy problémů, a to: 1/ v rámci dotací jsme upláceni z našich vlastních peněz, které předtím v daleko větší míře (než později můžeme čerpat) do Bruselu pošleme a 2/takto navýšený úvěr vč. úroků pak zaplatí naši občané, u komunálních projektů ti, kteří příslušného starostu (a zastupitele) volili. To jim ovšem nebrání v tom, aby ho příště nezvolili opět. I pro EU budou horovat, "když nám dává ty peníze". Chápete tu logiku?

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.