Reklama

sobota 2. prosince 2017

Neziskovka, která za miliony ze státního rozpočtu káže o morálce, v soutěži Sexistické prasátečko několikrát sama porušila zákon


Martin Kunštek
2. 12. 2017
Brněnská nevládní nezisková organizace Nesehnutí pořádá každoročně reklamní anticenu Sexistické prasátečko. V ní vybírá reklamy, které jsou podle názoru odborné poroty i laické veřejnosti nejvíce sexistické. Vyhlášení vítězů letošního ročníku se uskutečnilo v pátek 24. 11. 2017 v brněnském domě umění na Malinovského náměstí. Absolutním vítězem se podle organizátorů ankety stala reklama Free radia, v níž vystupuje v roli sexuálně obtěžované osoby dánská herečka Iben Hjelje, v ČR známá ze série reklam České spořitelny jako bankéřka Lenka. V hlasování laické veřejnosti dostala podle organizátorů 92% hlasů jako nepřijatelná reklama. V hlasování odborné poroty se tento snímek umístil na druhém místě. Speciálně k tomuto dílu se vyjádřila členka odborné poroty Jana Kvasnicová, která působí v Kanceláři veřejné ochránkyně práv (úřad oumbudsmanky) takto: „Naprosto bagatelizuje pracovní schopnosti žen nutné pro dosažení úspěchu. Zobrazení má taktéž charakter sexuálního obtěžování. V reklamě se objevuje v zaměstnání nepřijatelný motiv zneužívání moci.".

Dále by už ve výčtu faktů mohlo pokračovat klidně i v Česku z vtipů dobře známe Rádio Jerevan:

Ve skutečnosti nejde o reklamu, ale o recesi neznámého autora, která se volně šíří po sociálních sítích. Free rádio nikdy toto dílo nepoužívalo v rámci své reklamní kampaně. Nikdy ji nevyrobilo, ani její výrobu nikomu nezadalo a nezaplatilo. Logo Free radia se na snímku objevilo bez vědomí vlastníků a zaměstnanců tohoto rádia. Což v praxi znamená, že jde o porušení autorských práv, které jsou chráněna jak českým autorským zákonem, tak i evropskými a mezinárodními předpisy. V tomto případě však nejde o jediné porušení autorského práva.

Fotografie dvojice souložící na stole, která je v tomto díle použita, je jedním ze záběrů filmu „Kdo je tady šéf?“ slavného dánského režiséra Larse von Triera. Použita byla bez souhlasu tvůrců tohoto filmu. A tvůrci za její použití nedostali zaplaceno. To je nejen podle českého autorského zákona, ale i mezinárodních smluv chránících autorská práva, možné jen v případě karikatury. Což byl případ, kdy neznámý vtipálek snímek pustil do volného bezplatného oběhu jako recesi. V případě použití v Sexistickém prasátečku však již jde o komerční užití díla, jak jej definuje autorské právo. Nesehnutí by tedy měla za užití zaplatit. A to hned na několik stran. Realizace anticeny je totiž projektem, v němž se „otáčí peníze“. A dokonce i peníze ze státního rozpočtu. Akce je totiž realizována v rámci programu Ženská práva jsou lidská práva, která finančně podporuje z rozpočtové kapitoly Úřad vlády Rada vlády pro rovnost mužů a žen. A rovněž EU formou dotací z Evropského sociálního fondu.

Podle výroční zprávy Nesehnutí je tato neziskovka většinově financována z veřejných rozpočtů. Z loňského 9,1 milionového obratu Nesehnutí tvořily příjmy ze státního rozpočtu částku 6,21 milionů korun. Konkrétně - zmíněný Úřad vlády dal loni 494.858,- Kč, dalších 309.070,- Kč přidalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Největším „dárcem“ je u Nesehnutí Ministerstvo zahraničí, které loni přispělo částkou 5.063.664,- Kč. Z rozpočtu Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy neziskovka loni čerpala 350.433,- Kč. Kromě toho však Nesehnutí získalo dotaci 2,1 milionu z fondů EU, 20.000,- Kč z rozpočtu Jihomoravského kraje a 14.000,- Kč z rozpočtu města Brna. Veřejné rozpočty se tedy na financování Nesehnutí loni podílely částkou 8,4 milionů.

Jedním z těch, pro které by si podle zákona neziskovka měla připravit peníze, jsou i Česká spořitelna a autoři její několik let staré reklamní kampaně. Slogan „Cesta k úspěchu nemusí být složitá, pokud jí rozumíte“, který byl použit v kampani i v parodii na tuto kampaň je totiž autorským dílem chráněným zákonem. Jako takový jej podle zákona může bezplatně použít k parodii recesista, který z toho nemá žádný příjem. Nikoli však organizace, která na realizaci soutěže čerpá peníze mimo jiné ze státního rozpočtu. Paradoxní přitom je, že organizace, která druhé subjekty pranýřuje jako nemorální – i když při své činnosti žádný zákon neporušily – svojí vlastní činností sama hned několikrát porušila zákon. V příštím roce se jí může stát, že na právní služby bude potřebovat více než loni vyčleněných 6.050,- Kč.

Zdaleka největší výdaje na řešení autorskoprávních sporů by ji mohly čekat v případě nutnosti se řádně vyrovnat s tvůrci filmu „Kdo je tady šéf?“ z něhož byl použit záběr sloužící jako obrazové sdělení. Je minimálně zvláštní, že ani odborná porota, v jejíž řadách zasedá zaměstnankyně úřadu Ombudsmanky Šabatové, který má dohlížet na dodržování práva, si nedala tu práci, aby prověřila autenticitu „soutěžících reklam“ a s causou spojené právní otázky.

Vrcholem paradoxu je kontext soutěže a von Trierova filmu. Snímek „Kdo je tady ředitel?“ je komedií o tom, jak parta lidí vytvoří fiktivní IT firmu, kterou se pokouší za balík peněz prodat burzovním investorům. A protože nikdo z autorů geniálního nápadu nechce nést právní odpovědnost, tak firma hledá nového člověk, který by hrál roli „šéfa“. Na funkci najmou úplného „ňoumu“. K tomu, aby byl povolnější a řádně plnil své úkoly je motivován mimo jiné sexem s jednou z kolegyň. V erotické scéně v níž vystupuje Iben Hjelje - Čechům dobře známá z reklamní kampaně České spořitelny – podřízená svede svého „šéfa“. Zavede jej do kanceláře, kde se napřed zcela bez nátlaku obnaží do podprsenky, pak vyjevenému „šéfovi“ chvíli provádí orální sex, aby si na závěr stáhla kalhotky a punčocháče, nastavila si správnou výšku stolu, na který se položí a vyzve šéfa k akci, kterou ten samozřejmě bez nátlaku provede.

Rovněž tak je udivující, že členové odborné poroty, kteří se sami považují za arbitry kulturnosti, nemají sami dost kulturního rozhledu, aby znali jeden ze slavných filmů celosvětově známého dánského režiséra.

Celá situace by mohla být pro zasmání. Dala by se odbýt tím, že my Češi jsme prostě vtipálci. Ostatně i v soutěži o největšího Čecha jsme zvolili s drtivou převahou vítězem fiktivní osobnost Járy Cimrmana, který byl ale ze soutěže vyřazen. Tak proč bychom za vítěze reklamní antigeny nemohli mít „nereklamu“ s pořádně vtipným kontextem. Humor nás však může přejít, když si uvědomíme, že za tuto a řadu dalších „legrací“ provozovaných nevládními neziskovými organizacemi stál loni utratil více než 25 miliard korun. Tuto sumu rozdanou neziskovkám přiznal předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) v odpovědi na interpelaci poslance Karla Fiedlera (Úsvit). Pro srovnání - na celý Hasičský záchranný sbor ČR dává letos státní rozpočet 7,8 miliardy korun. Tedy zhruba třetinu peněz, která dá neziskovkám.

50 komentářů :

 1. Takze az vam nekdo z bliskych uhori muzete jit rovnou zazalovat stat ze nedostatecne finacuje hasice a zachrane zbory.

  OdpovědětSmazat
 2. Já bych všechny parazity z neziskovek zrušil.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Udělat audity a zrušit neziskovkám státní dotace. Ony už chcípnou samy.

   Smazat
  2. 10:46 Není trochu zvláštní, že u nás je asi 16 legálních imigrantů a na pomoc pro ně existuje asi 40 neziskovek? To se nám určitě vyplatí!!

   Smazat
  3. Tak vida, "bez vědomí vlastníků a zaměstnanců ...", oni se klidně přiznaj, jakej maj ve "firmě" bordel. A ta profesionální prostitutka se nezdá být nějak zneužívaná, spíš je na ni vidět očekávání, jestli to bude řádnej macek.

   Smazat
 3. Opět úžasný úspěch vlády a především uvedených ministerstev ( MZV i MP), kterým velel Zaorálek a Marxová. Říkám zas tu chybí Jaroslav Hašek jako sůl, vyhazovat peníze na tyto cenzory a ještě být na sebe pyšný, tak to může akorát Zaorálek a ČSSD. Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
 4. Neziskovky zrusit

  OdpovědětSmazat
 5. tak preto sa poskladal socializmus - nemal neziskovky - ale aspoň nekazia štatistiky nezamestnanosti -

  OdpovědětSmazat
 6. No jo no, ty "neziskovky" jsou pro jejich členy "ostře ziskové" - pro stát a občany by mělo jejich pojmenování znít"ztrátovky", nebo "My z Vás plátci daní děláme voly, a Vy si nás za to královsky platíte, debilové"

  OdpovědětSmazat
 7. Zrušit neziskovky to by Vám neboštík Václav Havel dal. Z čeho by se platili jeho kamarádi? Na neziskovkách stojí havlistický demogratický stá. Opovažte se je zrušit hned budete mít zednáře s bouchačkou za zády.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. VIZE paní Havlové má náklady na svůj chod vyšší, než kolik vydá na dobročinnost...

   Smazat
 8. Nedovedu se představit reklamu na krásná auta bez krásných žen. Viděl jsem vybrané sexy reklamy pro soutěž o tu nejhorší a můžu říci, že u spousty z nich jsem se pobavil, byli vtipné a nepřipadaly mi nepatřičné a ženy na nich rozhodně neurážely. No až budou všechny ty ženské v hidžábu, bude klid. A ty nestydy co se k tomu i tak propůjčí ukamenujem.Tím nechci říci, že všechny ty reklamy byly O.K.

  OdpovědětSmazat
 9. Považovat vtip za skutečnou reklamu? To můžou opravdu jen prázdné tykve. Ale Nesehnutí zřejmě něco najít museli aby obhájili svou existenci. Jsou jako Chovancovo CTHH, jehož "výsledky vyhledávání propagandy" (https://twitter.com/CTHH_MV) jsou stejně ubohé až trapné.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vážený, vtipné až groteskní reklamy všeho druhu u Čechů nejvíce zabírají. Vzpomeňte na Bobika a nebo Já nemusím, já ho vidím (jde snad už 20let). Zdraví prázdná Tykev.

   Smazat
  2. 16:05 O tom žádná. Jenže jste si nevšiml(a), že "oceněný" vtip nikde nebyl zveřejněn jako oficiální reklama. V tom je ten háček. Oficiálně ho zveřejnili a za reklamu vydávali až Nesehnutí. Přečtěte si článek ještě jednou, vážená Tykvi.

   Smazat
  3. Neměl jsem uvedenou reklamu na mysli. Psal jsem o reklamě všeobecně, oficiální. Trochu si zřejmě nerozumíme. Ten Tykev.

   Smazat
 10. Co tak aspoň založit soutěž "Nezisková sviňka" ??

  Martine, je taková doba a šlo by to bez nákladů.

  V R

  OdpovědětSmazat
 11. Doufám, že ziskovky za daně poplatníků Babiš zruší.

  OdpovědětSmazat
 12. Odpoved na nektere prispevky casto adresovane me primo, pod jinymi clanky, neni mozne pro totalni blokadu, toho co chci rici i na thema me blizke, protoze jsem dlouho zil v JAR ! Protoze vim jak dopadl Johannesburg, kvuli agentum ZLA, prevlecenych za humanisticke neziskovky.
  Vyzente je, nebo vas znici !
  Jsou to proti belozske RASISTICKE organizace, ktere si z vas udelaly dojnou kravu a paraziticky vegetuji na tele vaseho naroda !
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tvůj národ už to není? Já buran z vesnice žijící 50 let ve městě se stále hlásím ke svému venkovu odkud pocházím a nedělám ze svých bývalých spoluobčanů idioty. Prosím tě polib už si Johanesburgem a Floridou rpdel a nepoměřuj nesrovnatelné. Ty Emeričane bez jakékoliv vlasti.Jsem na 1000% přesvědčen, že ta Amerika tě mezi sebe nevzala a tady děláš ze sebe hrdinu.

   Smazat
 13. Jsem totalne blokovan - vami 'DEMOKRATE" , kteri jsou silne manipulativni a krmi narod pouze predzvykanou propagandou jim potrebnou.
  Vasi cenzori jsou takoveho razeni, ze NACISTE a KOMUNISTE, by se od nich mohli ucit !

  V pripade, ze se mi neco podari propasovat do Ceska , tak jedine proto, ze cenzor sedi na WC.
  To jsem napsal ja nick honolulu, ktery se nesmi uz ani podepsat.
  Vase neziskovky jsou diverzanti, pracujici proti zajmum statu. Podporuji a uprednostnuji ty, kteri maji jiny zivotni styl, (bez prace, ktery, vy platite vasemi danemi a pracovni houzevnatosti, ukaznenou stabilitou dochazky do prace).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No vidíš - tak proč se na to nevykašleš? Proč mocí mermo pořád a pořád musíš lézt na české diskuze? Jsi nemocnej magor. Každej jinej člověk by se prostě urazil, a na web, kde je mazán, by nelezl. Ty jsi taková veš - nevyhubitelná. Nic na tebe neplatí. Ty se nedokážeš v té Americe zabavit něčím jiným? To jsi mrzák, že musíš dřeoět u počítače celý dny? Nebo máš v Americe zakázáno diskutovat na internetu? Něco za tím prostě musí být, že urputně a za každou cenu musíš denně vlézt na českej web a žvatlat, i když jsi otravnej, a všichni ti to dávají najevo. S konečnou platností s tím přestaň a budeš mít klid - nikdo tě vymazávat nebude.

   Smazat
  2. On je na tý Floridě izolován, tam není společenství do kterého by zapadl.Místní ho mezi sebe nevemou a Kubánci na něj sreou. Někde si svou frustraci a opuštěnost hojit musí.Nikam někde nepatřit, bez domova,přátel se kterými by pokecal musí být hrozné. Tady na NR si alespoň honí sám před sebou svoje ego a vybíjí svou energii. Mě je ho docela líto.

   Smazat
  3. Vida, rozezleného občana nemající rád emigranty nahradili uhlazení lidé(mluvou) z "kavárny"? To čumím nicku, rosteš!

   Smazat
 14. Směšné je, že dělají z žen nesvéprávné slepice, které netuší co se děje a musí je někdo za ručičku převést na slušnou stranu ulice. To ty ženské, které se nechají fotit polonahé u auta někdo nutí a vydírá? Nebo trpí hlady a musejí si vydělat na máslo focením dle nějakých nesehnutých nesprávných fotek? Už se nějaká takto focená žena ohradila a protestovala proti zveřejnění těchto fotek? Není čas zviditelnit Česko a založit zde odnož METOO, kdy budou zveřejňovat své hrůzné zážitky nebohé ženy, zneužité reklamními tvůrci?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Odnož Me too se jmenuje Ženská loby. Její reprezentatku jste mohl viděl v ptředposledním díle "Máte slovo". Režisér Adamec i JUDr Blažek z ní málem lezli po zdi.
   Ivana

   Smazat
 15. Doufám, že neziskovky řádně odvádějí daně z příjmů!
  Jsem pro prohlášení že neziskovka je jenom krycí název pro mafii toho nejhoršího rázu. Fuj!

  OdpovědětSmazat
 16. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jdi už do prdele ty magore blbej! Copak se tě už nikdy nezbavíme? Co jsme komu udělali, že na naše diskuze denně leze magor jako jsi ty?

   Smazat
 17. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:55
   Kdyby jenom to; on ale taky přechází na červenou a šťourá se přitom v nose!

   Smazat
 18. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 19. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 20. Mocní si stejně dělají co chtějí, toto je jen blábol a neskutečné dehonestování normálních lidí.
  Mocným nikdy nikdo pokud to není otázka potiliky nic nedokáže. A podkud se hodí některým mocným tak dokáží tímto zposobem dehonestovat své odpůrce a poštvat proti nim veřejnost. Jak bylo řečeno v kalsice filmů Tenkran na západě: když tě někdo plácne po zadku dělej jako jako by nic. Dnes jsou některé ženské ochotny podat trestní oznámení na to, že se někdo o koho nestojí podívá na jejich obnažená prsa. (tak ať jdou do kláštera). Jsou schopny vyprovokovat vedoucího a potom jej vydírat. (tak ať jdou do pr..e). To je prostě demokracie. No až přijdou ti pravý. tak teprve ty nány pochopí zač je toho loket. Žilkové a její familii přeji jen to co si zalslouží.
  Václav

  OdpovědětSmazat
 21. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:13
   Nemusí nic hltat, může klidně táhnout do prdele. Beztak je to jenom krysa, která vždycky odevšad zdrhla!

   Smazat
 22. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 23. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 24. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 25. Znám takové hovnolulu žijí u nás v tomto státu.Tak to je bohužel.

  OdpovědětSmazat
 26. 20:22 - JA VIM, oni se stale domahaji mojich prispevku !
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
 27. Honolulu,pis kolik stihas! A kdyz to nejde zde hod link kam budes psat.
  To co tu pises ma hlavu i patu,protoze mam i jinej zdroj ktery tvoje prispevky potvzuje. Tak se klido vyser na nakyho buzeranta Jandaka protoze tomu uz svicka dohoriva.
  Pis a dej vedet kde to najdeme.

  OdpovědětSmazat
 28. 21:06 napsal jsem preklad z besedy americkych ekonomu ohledne Ceska, pod autorem Batem o Drahosovi !
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
 29. Nese-hnutí. Hnutí které nese zlatá vejce.

  OdpovědětSmazat
 30. Sice nesehnutí, ale zhrbení a padlí na hlavu? Ba ne, seknutí korupcí!

  OdpovědětSmazat
 31. Házet všechny "neziskovky" do jednoho pytle je na úrovni zpravodajství ČT, popř.ČR. Tak úletový pohled "zvenku" jsem dlouho nečetl. Obávám se, že zde pomalu startujete trajektorii neseriózního pomlouvačného webu, který nemá na investigativní žurnalistiku. Člověk v tísni a Nesehnutí to je srovnání nesrovnatelného a závist hodně podprůměrných platů je trapná stejně jako psaní o autorských právech při citacích.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mohl byste to prosím trochu konkretizovat - Člověk v tísni, Nesehnutí - co je nesrovnatelné ?? Díky

   VR

   Smazat
  2. Asi to myslil tak, že Člobrda v plísni dostává od státu i ze zahraničí podstatně víc peněz, než Nesehnutí. Ale manipulující čuňata to jsou stejná. Stačí vzpomenout akcí ve škole, kdy po jejich "školení o demokracii" maturující zblbla by volila TOP (nejdříve Trvale Ospalého Předsedu, posléze Trvale Opilého Předsedu. Dovedete si představit, jak školili. Chceš-li zničit nepřítele, vychovej jeho mládež!!!

   Smazat
 32. Různé napůl fiktivní spolky jsou daleko větší pijavice rozpočtu( např.budoucí sociální bydlení na 5let) než tisíckrát auditované neziskovky. Nesehnutí má často pochybné aktivity (viz v minulosti protiruské akce), ale kritizovat nevhodné reklamy jen odvádí pozornost jinam. Člověk v tísni je ostuda všech neziskovek. Noty jsou zřejmě přímo z US velvyslanectví. Zjednodušování ale ničemu a nikomu neprospěje.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.