Reklama

čtvrtek 7. prosince 2017

Nová Evropa podle Schulze

Ludvík Smýkal
7. 12. 2017
„Předseda německé sociální demokracie Martin Schulz chce, aby se z Evropské unie v příštích letech stala federace. Její členské země by měly přijmout společnou ústavní smlouvu. Kdo bude proti, má z Unie vystoupit“, je přesvědčen Schulz, který to ve čtvrtek 7. prosince 2017 řekl ve svém vystoupení na sjezdu SPD v Berlíně. Zdroj
„V příštích letech půjde o budoucnost Evropské unie“ míní Schulz, podle něhož už nestačí jen drobné reformy, ale je potřeba najít odvahu k zásadním změnám.Chci, aby existovala evropská ústavní smlouva, která vytvoří federální Evropu,“ nechal se slyšet šéf SPD, podle něhož by „Spojené státy evropské“ měly spatřit světlo světa do roku 2025. Ústavní smlouvu by podle něj měl spolu s občany vypracovat konvent. „A až ji budeme mít, tak musí být předložena ve členských zemích (k hlasování). A kdo pak bude proti, ten půjde z Evropské unie pryč,“ představil Schulz svůj poměrně radikální návrh.
„Evropa je naše životní pojistka,“ podotkl s tím, že národní státy už na řadu úkolů prostě nestačí. Jen spojená a rozhodná Evropa podle něj může čelit klimatickým změnám, daňovým únikům velkých firem nebo terorismu a migraci. Bývalý šéf Evropského parlamentu v projevu, který byl často oceňován potleskem delegátů, také tvrdě kritizoval vlády Polska a Maďarska. „Podívejte se, co se děje v Polsku, kde jsou naše společné hodnoty systematicky podkopávány,“ poznamenal. I Maďarsko se podle něj stále více vzdaluje od evropského společenství.
Předseda německé sociální demokracie Martin Schulz si zřejmě ani neuvědomuje, jak zásadní pro osud současné Evropské unie byl dnešní jeho projev, ve kterém přiznal, že Evropská unie je v současné podobě nereformovatelná a navrhuje její přeměnu na federaci.
Představy o jejím vzniku, které ve svém projevu uvedl, jsou, dle mého názoru, „velmi pozoruhodné“ a nasvědčují, že Martin Schulz, a jiní, s kterými tuto myšlenku sdílí, vůbec nepochopil (i), že vytvoření jakékoliv federace závisí na svobodné vůli národů a ne zvůli několika států nebo jednotlivců, které si předem usurpují právo někoho vyloučit nebo kritizovat.
Myšlenka federace národů a států není nová, s návrhy na sjednocení (federalizaci) Evropy přišla řada evropských státníků už minulých století. Každý z nich odrážel dobu jeho vzniku, myšlení jeho autora, který s větším či menším úspěchem se pokoušel o řešení tohoto problému.
Federalizovaná Evropa, založená na svobodné vůli národů, zaručující práva a rozvoj jednotlivých národů a národnostních menši a garantující bezpečnost a práva všech jejích občanů je i současném neklidném světě smělou a žádoucí myšlenkou, čekající na své naplnění.
Došlo by tak k naplnění vize prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, kterou popsal ve svém díle „Nová Evropa“, kde budoucnost evropského uspořádání vidí ve federaci demokratických států, ale v podstatně jiné podobě než Martin Schulz. http://www.pdfknihy.maxzone.eu/books/TGM/masaryk/tgm-nova_evropa.pdf

Myšlenky T.G.M. „Skutečná federace národů nastane teprve, až národové budou volní a sami se spojí“, „Vzniknou-li federace menších států, budou to federace svobodně založené, založené z opravdové potřeby národů, nikoli z cílů dynastických a imperialistických“, Federace bez volnosti je nemožná; to musí býti důrazně řečeno těm ….. a jiným politikům, kteří teď v nouzi slibují autonomii a federaci.“ jsou i po cca 100 letech aktuální.
Masarykova vize budoucí Evropy by pro nás měla být, i v současnosti, inspirací a závazkem.

37 komentářů :

 1. Tak si myslím, že v té federaci nakonec zůstane jen Schulz a Merklová. Zbytek se s radostí rozprchne.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. O evropském národu šlo perspektivně mluvit, než tu myšlenku torpedovali z Deep worldu zanegrováním. Jediný přijatelný Evropan je originální Evropan, tj. BĚLOCH možná s některými asijskými geny z PRACOVITÝCH NÁRODŮ. Takže až budou evropské velkonárody zase samy sebo a jenom sebou, ať příjdou. Nemám nic proti modrookým blondýnkám jako maminka, nebo ohnivým Maďarkám... Ale afričané patří do Afriky, kde se mohou dál válet, dělat děti, neživit je... a chcípat hlady podle přírodních zákonů.

   Lidé vědí, ŽE JEDINĚ VLASTNÍ PRÁCE JE UŽIVÍ a vědí i kolik svých dětí dokáží uživit a vychovat. Protože primáti jim nikdy nic nedali, ani nedají. Jenom koukají, kde nám co sebrat. ...

   Smazat
 2. Čistě obecně a čistě logicky, kdyby Bůh nechtěl individuální samostatnost a tím i vývojovou různorodost a odlišnost, asi by zůstal jen sám a netvořil například jednotlivé lidi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:39
   Bohužel v Tobě u něj došlo k pomílení nevím z jakého důvodu ale asi to bylo následkem požití drog.

   Smazat
  2. 22:49 Mýlit se, nemýlit se, zmýlit se, omyl. Zopakuj si vybraná slova.

   Smazat
  3. 22:49
   Mně se argument 22:39 líbí. Velice.
   :)

   Smazat
  4. 22.39
   Vývojová různorodost a odlišnost je důkazem evoluce člověka.
   Dnešní člověk při dnešním stavu poznání nemůže věřit tomu, čemu věřili lidé před 3 tisíci lety.
   Když někdo nevěří v bohy na Olympu, dle starých Řeků, jak může věřit v boha dle židů, křesťanů, atd.?

   Smazat
 3. Vynikající nápad a rada pana Schulze.
  Jsem proti - CHCI VYSTOUPIT!!!!!!!!!
  Anebo ať nás vyhodí sami. Super. Čím dřív, tím líp.

  OdpovědětSmazat
 4. Schulzi, o ty tvé perverzní myšlenky nemáme zájem. Tak to už konečně pochop, máš li čím.

  OdpovědětSmazat
 5. S takovým svinstvem nemůže normální Čech souhlasit. Ať nás vyhodí rád jim zatleskám.

  OdpovědětSmazat
 6. Mám pocit, že z Německa už kdysi zaznívaly hlasy o nové Evropě... Pan Schulz by udělal dobře, kdyby se začal věnovat historii a přečetl si, jak ty snahy o novou Evropu kdysi skončily.

  OdpovědětSmazat
 7. No, to je přesně myšlení socanů. Uplatit část dobře situované společnosti, ta se kvůli dobrému bydlu, klidně přifaří k Německu. Nevadí, že za pár let jiná část obyvatelstva nebude souhlasit.
  Nékde jsem tu četl jako vtip, že základem Evropské federace bude Německo, Benelux, Francie a Ukrajina. Spojovníkem bude nepochybně Rakousko se Slovenskem, bojovník za práva slováků, Fico bude tedy nejdůležitější státník mezi Atlantikem a Uralem.

  OdpovědětSmazat
 8. To není myšlenka socialistů,ale sionistů,vytvořit jeden celek z Evropy,pod vládou sionistů v Bruselu.Jen nevím,proč si tolik muslimů pozvali do Evropy,zřejmě vytlačit slovani z Evropy,když víme,že muslimové jsou nevlastní bratři sionistů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ach jo, zase ty pohádky o zlých sionistech...

   Smazat
  2. 10.40 Na ja. Jsou to nezištní andílkové, kteří by se rozdali ve prospěch lidí celého světa ... a rozdávají ze svého své, ne z cizího cizí... a jestli ještě neumeli, tak tam andílkují dodnes. Dobrou noc děti.

   Smazat
 9. Schulzi - ty ožralý amorální prase bez špetky soudnosti..Jdi si i se svým projektem vytřít prdel.A pak se chyť za ruku s tou odpornou šeredou Merekel a společně se probuďte z Vašeho mokrého snu....Je to ještě větší opilec,než jsme doufali...

  OdpovědětSmazat
 10. Referendum o vystoupení z EU, NATO a nepřijímat Euro ani imigranty. Jsem již přesvědčený, že referendum je zbytečné, rovnout odejít. Ta strana která to bude prosazovat ve volbách, volby vyhraje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Letošní volby, které byly před cca šesti týdny, ukázaly pravý opak.

   Smazat
 11. KDYŽ JOUROVÉ PŘILEPŠÍ NA 2 MILIONY MĚSÍČNĚ,ONA TO V BRUSELI ZA NÁS RÁDA PODEPÍŠE.

  OdpovědětSmazat
 12. Ale ona myšlenka evropské federace či konfederace není vůbec špatná! Ale má to jeden veliký hák! Musí to být demokratické soustátí ROVNOPRÁVNÝCH a skutečně demokratických států a nikoliv takové, kde dva nejsilnější určují dle svých potřeb a zájmů téměř vše bez ohledu na ty ostatní. Tyto jednotlivé státy se musí vzájemně doplňovat a podporovat, nikoliv spolu soutěžit! Opak je totiž cesta do sraček, ve kterých se nacházíme právě teď!
  Jenže se obávám, že Schulz si představuje, že to bude jako doposud. Německo s Francií se na něčem dohodnou a bez pardónu to nadiktují všem ostatním! A pokud se jim to nebude líbit, ať si klidně odejdou, stejně budou převálcováni hospodářsky!
  Jirka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jirko vždy silnější se bude bude snažit poroučet slabšímu už z podstaty. Jde o to aby každý stát byl suveréní na svém území a jen v tom co je prospěšné pro všechny bylo společné a schváleno referendem.

   Smazat
 13. To věřím, že by si rádi pohrobci Třetí říše římské národa německého přifederalizovali vše to, o čem snil jejich velký Vůdce a také u nás 92 % sudetoněmeckých nacistů.
  Já bych si zase přál znárodnění veškerého průmyslu v držení německých firem a akcionářů, jako odškodnění za 2. světovou válku a za současnou naši ekonomickou okupaci cizím kapitálem. A přál bych si, aby byli v base všichni, co zdefraudovali náš stát ve prospěch cizí moci a zotročili náš národ pro cizí zájmy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, opětovné znárodnění průmyslu a bank je skvělá myšlenka, leč nenajde pochopení, protože lidé jsou vychováváni v tom, že se mají skvěle.

   Smazat
  2. Hmmm, tak zase znárodňovat by se tu někomu zachtělo. No, pěkný, pěkný.

   Smazat
 14. Toho Schulze nám posílá samo nebe!
  Konečně světlo na konci tunelu k CzExitu, který bude Schulzem nazván padák. A pro mnohé státy i velmi úlevný padák.
  Protože sdílet budoucí problémy, na které Unii založil mj. i tento povedený ..., a ocitnout se v roli obětovaného humusu pro pokračující německý blahobyt a dominanci, tak to může u nás jen sluníčkář. Nebo debil.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Buďte v klidu, jeden šílenej německej socan unii nezbourá.

   Smazat
 15. Jeden se snažil ovládnout Evropu pomocí zbraní a druhý pomocí zákonů. Jak geniální Watsone! A přitom tak jednoduché.
  S.H.

  OdpovědětSmazat
 16. No Schulz má naprostou pravdu, protože logika vývoje EU je neúprosná. Nacházíme se obrazně řečeno na křižovatce. Jedna cesta je v super integraci do jednoho státu s řekněme automními oblastmi a zánikem států. Druhá cesta je rozpad. Nic mezi tím, protože EU v této podobě nemůže dlouhodobě existovat. v podobné situaci se kdysi nacházela RVHP. Tam taky byl vypracován projekt integrace hlavně středoevropského prostoru s postupným přechodem na jednu měnu, kde centrála by byla v Moskvě. Tak jako dnes se mluví o evropském ministru financí, obrany apod., tak tak tenkrát to bylo podobné. Takže pro mě nic nového. Jinak to ani být nemůže. Je otázka jakou cestou se vydá ČR, případně další země. Nadávky Schulzovi nejsou na místě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jaké, že se připravovaly platby v jedné měně!!? Obchod v rámci býv. RVHP se přece po dlouhá léta před sametovou skutečně realizoval v tzv. konvertibilním rublu ...
   Přiznávám, že o vámi zmiňovaném projektu hosp. integrace středoevropského prostoru nic nevím. Napište o tom, prosím, víc, popř. uveďte zdroj(e) :-)

   Smazat
  2. 13:36 - velmi si vymýšlíte až lžete. Dejte jediný link na zdroje pod svoje tvrzení (např. centrála měny v Mosvkvě - RVHP). Nedokážete to. Jen tu bajkaříte!

   Smazat
  3. No já bych spíš porovnával naše postavení v rámci RVHP jako nejprůmyslovější země východního bloku s dnešním postavením chudé vyrabované kolonie...

   Smazat
  4. Pro 14:54 A hlavně v rámci RVHP bylo obchodováno asi 10% naší produkce oproti 70% naší produkce dnes v rámci EU. To znamená, že na EU jsme podstatně víc hospodářsky závislí, než kdysi na RVHP!! Naše podřízenost SSSR byla hlavně politická, kdy našim bolševikům byly z Moskvy dodávány veškeré "noty". Ale v současnosti je to podobné s naším vztahem k Bruselu! Takže jsme na tom vlastně daleko hůř.
   Jirka

   Smazat
  5. Já že bajkařím ? Ale vůbec ne. Jen se snažím hodně číst. Na toto téma doporučuji ne příliš silnou, ale údaji naditou knihu Spravedlivý svět je možný od Hany Kráčmarové. Tam se o tom píše plus další odkazy na další zdroje. Intergace byla rozfázována asi na dvcet let a měla být ukončena někdy na začátku 90.let. Převoditelný rubl byla jen přechodná fáze. Už tenkrát se projevil ten samý problém jako v dnešní EU, a to že každý stát si začal jet po vlastní linii, která nebyla v souladu s linií Moskvy a existenční linií RVHP. Ano na EU jsme hospodářsky závislí, protože obchod s Východem je politicky blokován. Kdyby nebyl, tak EU už dávno není. Mimochodem ted asi po páté dočítám knihu od Rybase Stalin, krev a sláva. Taky je tam kapitolka věnovaná Titovi a Jugoslávii. Ta samá situace jako u RVHP a dnešní EU. Pepík Titů nedbal pokynů Moskvy ohledně zahraniční politiky a jel po vlastní ose a tím mraky věcí podělal. A Západ toho samozřejmě využil a ještě pěkně podkouřil. Mimochodem to V4 jak se ted o tom mluví, tak podobné uskupení chtěl dát dohromady Stalin. A na té nejednotě chcípne i EU. A je to dobře, protože se nechci dožít nájezdů tmavokožců.

   Smazat
  6. 22:34 - vaše vidění světa je přihlouplé. Neuvedl jste zdroje, mimo nějakou paní Kráčmarovou. O Titovi nevíte nic. Zkrátka "bajkaříte".

   Smazat
 17. No já jsem zvědav, co vymyslí náš podnikatelský genius Babiš se svým komandem: Šlachtová(vleždoprelka NATO a EU), Stropnický (loutkoherec), Joura-kňoura (předvoj v EU) Už jenom tato trapná sebranka je vizitkou Babišovi rádoby vlády

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ještě pro doplnění: kdyby si podnikatel Babiš vzal tuto skvadru do svých podniků a nechal je rozhodovat, byl by nejrychleji krachujícím miliardářem.

   Smazat
 18. Věčný germánský sen o třetí říši.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.