Reklama

pátek 1. prosince 2017

Nová strategie Washingtonu na Balkánu. Zatím neoficiální.Základna Bondsteel na Kosovu
1.12.2017  Sputnik

Americká nekomerční organizace Atlantická rada poskytla zprávu, která je věnována nové strategii Washingtonu na Balkánu. Hlavními body jsou – stálá americká vojenská přítomnost v jihovýchodní Evropě, „historické usmíření“ se Srbskem a „obnovení reputace USA jako skutečného prostředníka“.


A nehledě na to, že ve Washingtonu prohlásili, že tento plán není oficiální strategií Spojených států, experti prohlašují: Atlantická rada má jistou váhu, což znamená, že existuje pravděpodobnost, že část doporučení bude skutečně přejata.

Ředitel bělehradského „Centra strategických alternativ" Aleksandar Mitić v besedě se Sputnikem zmínil, že Atlantická rada je lobbistická organizace, která zatahuje země do NATO, proto je jasné, proč jsou její snahy směřovány na Srbsko, kde je většina občanů proti vstupu do aliance.

„Strategie neobsahuje principiálně nic nového. Úkol: dosáhnout dohody o dobrém sousedství mezi Srbskem a Kosovem, které by mělo právní sílu, podle vzoru dvou částí Německa, čímž budou vytvořeny podmínky pro příjem Kosova do OSN. Následně samo přiznání Kosova ze strany Bělehradu už nebude potřeba. Kromě toho by to vše vytvořilo podmínky pro snížení vlivu Ruska a Číny jako dvou klíčových spojenců Srbska v Radě bezpečnosti OSN."

„Usmíření stran, to je ve své podstatě dvoustranný proces, ne ovšem v tomto případě," říká vědecký pracovník Institutu slovanských studií Ruské akademie věd Georgij Engelgardt. Podle jeho slov by bylo naivní si myslet, že USA jsou připraveny, například, platit kompenzace za škody způsobené během agrese NATO proti Jugoslávii.

„Historické usmíření v tomto případě znamená usmíření Bělehradu s tím faktem, že Kosovo je nezávislé, že je potřeba vstoupit do NATO a odmítnout zvláštní vztahy s Ruskem," zmiňuje expert.

Aleksandar Mitić popisuje přijatelný model „historického usmíření" následovně:

„Zaprvé, Amerika musí přestat dělit území Srbska cestou poskytování podpory Albáncům v Kosovu.

Zadruhé, zříci se pokusů zlikvidovat Republiku Srbskou (přestat podporovat unitární Bosnu a Hercegovinu, přestože se formálně tato podpora nikde nedeklaruje — red.).

Zatřetí — přestat šířit po celém světě informace, že za válku v devadesátých letech nesou vinu pouze Srbové a všichni ostatní jsou jen jejich nevinné oběti.

Začtvrté, přestat s pokusy zatáhnout zemi do NATO proti vůli občanů.

A nakonec zapáté, smířit se s aktivní rolí Číny a Ruska na Balkáně."

Důležitý moment, který zazněl během prezentace: viceprezident Atlantické rady Damon Wilson připomenul přeformování základny Bondsteel, která se má ze sídla mise KFOR (sil NATO v Kosovu) stát objektem zajišťujícím stálou americkou přítomnost v jihovýchodní Evropě.

Georgij Engelgardt zmiňuje: „Atlantická rada navrhuje jednat podle modelu, který Spojené státy již použily v pobaltských zemích a v Polsku."

„Snížení americké přítomnosti v balkánském regionu odstartovalo dávno, když začala operace v Afghánistánu. Bondsteel nyní nefunguje naplno, jelikož USA mají jiné priority a provádějí ohromné množství operací po celém světě. Bondsteel se musí znovu stát základem americké vojenské přítomnosti v regionu. Přitom si nemyslím, že Státy jsou připraveny stavět nové základny na Balkánu, například námořní základnu v Černé hoře. Nyní je to příliš drahé, dokonce i pro USA," říká.

Engelgardt si myslí, že Atlantická rada, jako lobbistická struktura, když hovoří o prostřednictví USA v řešení balkánských sporů, nabízí hlavně své služby ve věci přinucení Srbska ke všem ústupkům ohledně Kosova v rámci dialogu o normalizaci vztahů s Prištinou (mimochodem se proslýchá, že k těmto rozhovorům se připojí bývalá ministryně zahraničních věcí Condoleezza Riceová jako speciální zástupkyně pro Balkán — red. Sputniku)

„Celkově se USA chtějí vrátit na Balkán, ale na cizí účet, hlavně na účet Bruselu. Oni budou ovlivňovat procesy, dostanou přístup, například, k balkánskému trhu nositelů energie a odměnou se pro balkánské země stane vstoupení do EU, které na USA, zcela jistě, nijak nezávisí. To, co nabízí Atlantická rada, je velmi dobrý obchodní model," uzavírá expert.

Podle názoru našich zdrojů neznamená ustanovení stálé vojenské přítomnosti stavbu nových základen (například v Černé hoře), může to ale znamenat umístění dodatečných sil na základně Bondsteel (Kosovo). Poplach vyvolává i přání zprostředkovávat řešení balkánských otázek (hlavně na pozadí toho, že se proslýchá, že do jednání mezi Bělehradem a Prištinou se může zapojit Condoleezza Riceová). A co se týče usmíření, tak podle slov Engelgardta to pravděpodobně znamená, že Srbsko se má smířit s nezávislostí Kosova.

- - - 

Související články:

12 komentářů :

 1. To je fakt strašný už aby usa skrachovaly a byly nuceni stáhnout svoje žoldáky domu.

  OdpovědětSmazat
 2. Pacifista a mírotvůrce1. prosince 2017 22:30

  Ta Americká Atlantická rada je fakt blbá! Odkud bere např. své tvrzení že USA měly reputaci jako prostředník. To si myslí, že lidé jsou blbí jako USAcké tága? Jaká reputace USA? Ta, přinesená v neohlášené válce na křídlech USA a NATO letadel v podobě humanitárního bombardování suverénního Srbska?! Těch bomb, které si tak pochvaloval opilec Havel! Vždyť kolik len bylo nevinných srbských obětí - občanů, dětí, žen, starých lidí... Fuj, člověku je z těch USA vrahů a zločinců jen na blití!!!

  OdpovědětSmazat
 3. Této situaci se říká imperiální zahlcení. V podstatě jde o snahu být jednou prdelí na dvaceti židlích. Když se počet amerických základen blíží 200, jsou náklady tak vysoké, že je zanedbán vývoj vojenské techniky a i ekonomicky slabší konkurent můře být lepší. Úpadek US ekonomiky se začíná projevovat- nejen zanedbaná infrastruktura, ale i neschopnost realizovat technicky náročné akce jako stavba jaderných elektráren nebo rozpad dřívějšího centra automobilového průmyslu.

  OdpovědětSmazat
 4. No hlavně si Srbové musí uvědomit, že NATO je demokradicky bombardovala. Jejich velitele a státníky poslala do Hagu a vrahy vyznamenala. Hlavně že se u nás neustále omílá, okupace z r. 1968. Prosím spočíteje si každý oběti v těchto okupací. Mimo to mi jsme v té době byli členem Varšavské smlouvy. Tedy byli jsme pod kuratelou .
  Jugoslávie na rozdíl od nás byla suveréní stát.

  OdpovědětSmazat
 5. proto také budeme platit výpalné do USA - zvýšením vojenských výdajů, ale nikoliv na zvýšení počtu vojáků, ale na nákup amerických zbraní

  OdpovědětSmazat
 6. Ak Srbsko niekedy bude suhlasit s nezavislostou Kosova,ci nebodaj so vstupum do Nato,predaju sami seba.I ked,povedzme si na rovinu,cela ta juhoslovanska seslost boli a su kurvy!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dobrovolně souhlasit nebude, nemějte starost!
   Myslím, že Srbové jsou mnohem větší formát než Češi a mnohem mnohem víc než Slováci (co lezou Bruselu a EU do zadku takovým způsobem, až se z toho chce zvracet - chceme být v tvrdém jádru! - hnus, styďte se, bratia!!!)

   Smazat
  2. 7:21
   Poslední větě nějak nerozumím. Jugoslávie a Rumunsko jako jediné z komunistických států k nám v r. 1968 nevtrhli. A to tom že jsou kurvy velmi pochybuji. Ano jsou tam (nebo byli) protistátní teroristické skupiny ,které zásluhou humanitátního bombardování a zásahu vojsk NATO rozbili stát a to právě tak, jak se o to provedli v Libii, Afganistánu, Iránu a neustále se pokoušejí v Syrii.

   Smazat
  3. M?áte pravdu 7:21, kdo by se usmiřoval s někým, kdo mu zavraždil prezidenta.

   Smazat
 7. Kdokoliv v Srbsku kdo má mozek v palici nemůže chtít vstoupit ani do EU, ani do NATO.NA stranu druhou- a rád bych znal názor pana Dolečka- ty národy- se hluboce nenáviděly mezi sebou v samotné Jugoslávii(ze zdroje, kterému bych měl věřit). A pokud se tu píše o roli Číny na balkáně- jakou roli máte na mysli? Má tam nějaké zájmy?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10:07
   A proč by Čína nemohla mít zájmy na Balkánu.
   Má obchodní zájmy v Africe a jinde. Ale zatím nikam nevyváží svoji demokracii jako např. USA a EU.

   Smazat
 8. Ty národy se nenáviděly asi jako my se Slováky - díky šíření nacionalistické propagandy cestou katolické víry. Nadřazování tedy mělo prameny ve Vatikánu, který z toho profitoval. My máme zkušenosti s Hlinkovci, v Jugoslávii s Ustašovci. A jak se ukazuje, čím "skálopevnější" je jakákoliv víra, tím méně je demokracie pro občany. Ale být zcela bez víry, znamená také být bez demokracie. Nejhorší jsou ovšem ti, kdo víru vekslují, protože nemají vlastně víru žádnou (viz většina českých politiků "tradičních partají") a nelze s nimi vést žádnou debatu o rozumnosti světa.
  A Srby mám rád a nepřál bych jim nikdy protektorát ani Bruselu, ani Pentagonu

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.