Reklama

pátek 8. prosince 2017

Poláci překvapeni, nevědí, s kým se paktují: Náměstek ministra obrany Polska nazval cenu za americké Patrioty nepřijatelnou8. 12. 2017        zdroj
Varšava je připravena vynaložit na systémy protiraketové obrany ne více než 7,5 miliardy dolarů, řekl Bartosz Kownacki. Cena, za kterou Spojené státy daly souhlas k prodeji systémů protivzdušné a protiraketové obrany Patriot (s konfigurací PAC-3+), je nepřijatelná pro Varšavu, která bude usilovat o její přehodnocení směrem dolů. V rozhovoru pro týdeník Defence News to uvedl náměstek ministra národní obrany Polska Bartosz Kownacki.

V listopadu Správa Ministerstva obrany USA pro spolupráci v oblasti obrany a bezpečnosti DSCA (Defense Security and Cooperation Agency) oznámila, že administrativa USA rozhodla o prodeji baterií Patriot Polsku v celkové výši 10,5 miliardy dolarů (37 miliard zlotých). Varšava ale, jak uvedl týdeník, je připravena utratit za tyto systémy ne více než 30 miliard zlotých (asi 7,5 miliardy dolarů). Washingtonem předložený účet, jak uvedl v rozhovoru Kownacki, je pro Polsko nepříjemným překvapením.

"Tato cena je pro nás překvapením, řekl 5. prosince v rozhovoru s Defense News ve Washingtonu. Tato cena je pro nás skutečně nepřijatelná i s ohledem na značné finanční prostředky, vyčleněné námi na technickou modernizaci Ozbrojených sil Polska. Prostě si nemůžeme dovolit utratit tolik peněz za získání dvou bateriií (v konfiguraci PAC-3+) a rakety".

Tato dohoda, jak dříve oznámila DSCA, předpokládá, že Polsko také získá čtyři radary AN/MPQ-65, čtyři stanice pro řízení palby, 16 odpalovacích zařízení a 208 řízených střel k systému Patriot PAC-3+.

Vyjednávání o ceně za uvedený "balíček" je podle týdeníku jedním z cílů návštěvy náměstka ministra obrany Polska v hlavním městě USA tento týden. "Prostě nemůžeme akceptovat tyto finanční podmínky, prohlásil Kownacki v rozhovoru, zveřejněném na internetových stránkách Defense News. Budeme trvat na snížení (ceny)... Jsme si vědomi toho, že jedna schůzka nebude stačit k jejímu snížení".

Náměstek ministra národní obrany Polska také poznamenal, že překvapením jsou pro Varšavu i některé další prvky transakce, zejména cenové podmínky, které předložila jedna z amerických společností, zapojená do praktické realizace dohody. Kownacki je také charakterizoval jako "nepřijatelné". Ale nižší ceny, jak poznamenal, se Varšava bude snažit získat i od společností, které nabízejí rozumné podmínky.

"Je samozřejmé, že nemůžeme předem vědět, jak se nám podaří snížit cenu, ale americká vláda a (do transakce zapojené) společnosti byly upozorněny, že je třeba nám cenu snížit, řekl Kownacki. Jsem přesvědčen, že dosáhneme svého cíle, a v současné době se zabýváme dopracováním projektu, takže jsme v závěrečné fázi vyjednávání".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

16 komentářů :

 1. Ale tak, chłopcy z Polski,
  cena życia nie może być określona ilościowo.
  Te rakiety są tanie :)) *

  OdpovědětSmazat
 2. Pšonci jsou tupani, tak ať platí za starý šrot, který ruské rakety sudají, jak jen vyletí. Patriot je zastaralý systém dobrý jen na strašení opicv Africe !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hned po vpádu Německé fašistické armády,
   Polsko židovské proměnilo se v Polsko silně katolické.
   Pšonci jsou v moci církevní politiky*

   Smazat
  2. 14:25 Poláci jsou duchovně moc zaostalí. Každý, kdo je v dnešní době schopen věřit slepě, je vývojově zaostalý.

   Smazat
  3. ...jinými slovy ,, hovádko boží,,
   No a představte si že mají ve sněmovně ČR kapličku. :)))*

   Smazat
  4. Já vím, chodí tam Bůh a modlí se za ně.

   Smazat
  5. Každý trhovec ví, že když se něco nakupuje, musí se nejdříve dohodnout cena. Pokud to neudělá, může dojít k trapnému dohadování, když jedna strana vidí obchod diametrálně jinak jako druhá. Politici by se měli naučit alespoň těm triviálním věcem, pokud zastupují stát. Bohužel to někdy vypadá, že do politiky se pouští ti nejhloupější a pak to dopadá jako v Polsku.

   Smazat
 3. Brzy se to tento Bartosz Kownacki dozví!
  Však oni už mu při jeho návštěvě v USA rychle objasní, že svoboda je vzácný ba drahý úkaz. Velmi drahý!
  Zejména, pokud má být osvědčena v boji proti Rusku ...
  Nakonec, k čemu jinému než k boji v zastoupení pro US mocenské zájmy či jako poslušný zdroj peněz k odkupům US obstarožních milit. cajků by si ty USA své vazaly vlastně držely??

  OdpovědětSmazat
 4. Nejlepší obranou je zdatná diplomacie. A pokud by došlo na rakety, budou jim patrioty stejně k hovnu. Polovinu jich (možná) sestřelí a zbytek je stejně vygumuje z mapy světa.
  Pokud chtějí Poláci udělat radost svým americkým soudruhům, tak ať pošlou 7,5 miliardy rovnou a patrioty ať si nechají. Kdysi se tomu, tuším, říkalo výpalné. Dnes deklarovaná 2% HDP, rozházená přiměřeným poměrem americkým zbrojovkám.

  OdpovědětSmazat
 5. Byli také Poláci překvapení, když se jejich vláda paktovala s Hitlerem, když se dostal k moci? Byli i překvapeni, když se po Mnichovu podíleli na okupaci českého pohraničí?
  Jinak i Poláci by měli být dobráci a nechat tučnět militarismus, vždyť jsou nejen první na ráně, ale také první, co očekávají, že se pěkně napasou okupací Běloruska, Ukrajiny a Ruska jako herrenvolk. Na to mají krásné vzpomínky z doby, kdy fašista Pilsudski na čele chrabrých soukmenovců v r. 1919 spustil svoji válku proti vznikajícímu SSSR, společně s demokraty - s intervenčními žoldáky z Anglie, USA a Francie. A těch mrtvých, vyhlazených vesnic, jen samá radost pro Poláky, vždyť to byli mužíci, což pro "Pan welkomožny" byli méně než psi.

  OdpovědětSmazat
 6. Že jsou pitomý jsem věděl, ale tolik to jsem netušil.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Poliaci sa vždy hrali na frajerov. Avšak jediné, čo vedeli bolo kradnúť a pašovať kone cez hranice. Vždy dúfali, že budú vodcovským superštátom v Európe. Ale pokaždé si narazili držku, z čoho sa ale nikdy nepoučili!

   Smazat
  2. An.22:28
   Nemáte úplně pravdu- v r.1683 se nemalou měrou zasloužili o porážku Osmanů u Vídně, viz:
   https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_V%C3%ADdn%C4%9B

   Smazat
 7. Když jste hloupí, tak plaťte. Chytří prodávají a hloupí kupují, zvláště něco co nepotřebují. Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
 8. No nekupte to:

  https://cz.sputniknews.com/svet/201712056378947-media-informovat-neschopnost-komplex-patriot-sestreleni-raketa-hutiove/

  OdpovědětSmazat
 9. Poláci smlouvají cenu směrem dolů, u nás by papaláši na MO dohodli naopak cenu vyšší s následnou malou vratkou domů (samozřejmě jen do kapes pro zainteresované) za zrealizovaný kšeft. LA :-)

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.