Reklama

pondělí 11. prosince 2017

Pro skutečné umění

Patrick Ungermann
11. 12. 2017
Možná se to stalo i vám: Stojíte v parku před hromadou svařeného a jinak přitentočkovaného železa. Kov zůstal v rezavém (přírodním) stavu. Anebo otálíte v muzeu před pěti ledabyle pohozenými pneumatikami. O obojím vám řeknou, že je to umění. Ne uličnické, ale pouliční. Protože myslím, že lidé stoupají, upadají a zase nějak stoupají ve všech oborech lidské činnosti, dovolím si napsat o umění.


Pokud povím, že všechno už je nějaké umění, skoro to vypadá, jako bych dal na srozuměnou, že nic není umění. Prostě jsem v obou případech neřekl, že umění má nějaký rozměr. Že je to činnost jiná než ta, která žádné umění není. Můj tatínek byl fotograf a výtvarník. Profesionál, protože se oběma obory skutečně živil. Bylo to v době, kdy umění mělo poměrně jasné vymezení a poměrně pevné místo v lidském životě. Jak ale hodnotit, co je umělecký výsledek tvořivého ducha dnes? Tekuté písky dnes přeci patří ke každodenní skutečnosti. A také k jisté libůstce. Jenže, postavte si na nich dům…

Čeština nás naštěstí nenechá v tekutých píscích dopadnout na dno. Základ slova umění je um – něco umět. Ani každá tvorba není umění. Tvoření je soustředěná činnost. Často tvoříme ve vytržení a směřujeme k nějakému cíli, k výtvoru. Ale umění musíme umět. K jeho zvládnutí vedou schody nadání a schody píle, usilovného cviku. Když jeden pařížský „malíř“ metá z odstupu dvou metrů štětci namočenými v barvě vstříc bílému plátnu a pokládá to za umění, mýlí se. Ponechat věci náhodě, to není ani tvorba. Může jít o vtip nebo i o cestu ven z nudy, ale ne o cílevědomou soustředěnou činnost.

Vzpomeňte na Picassa. Tvořil většinu života. Ovládl různé umělecké směry, jejich techniky včetně výrazových prostředků, a v pokročilejším věku tvořil svérázně picassovsky. Byl to pan umělec, poněvadž velmi uměl. Nejdřív uměl a až potom si mohl dělat, co chtěl. Malíři se dřív běžně učili kopírováním mistrovských pláten, aby ovládli množství směrů v umění, spoustu technik. Umělečtí kováři postupují stejně. Dobrý spisovatel bývá dobrý čtenář. Dobrý hudební skladatel je i dobrý interpret hudebních opusů.

Tatínek maluje zduřelou pošmournou krajinu Yellowstoneského národního parku tři čtvrtě roku. Je vidět každé stéblo a předměty vrhají stíny. Některé jsou tmavší, jiné ne, a ani odstín mlhy není jednolitý. Ten obraz mluví, je velmi výmluvný. Dívám se do něj a navštívil jsem Yellowstone. Dovedu stejně citlivě reagovat na abstraktní dílo? Ano i ne. Ano, když mi přijde být výmluvné. Když cítím jeho koncepci, že nějakou má, že se dopracovalo ke sdělení, že nežije jenom samo pro sebe. Když dílo vydalo svědectví o tom, že to umělec umí s materiály, s prostorem, se sebevyjádřením i s komunikací s lidmi. Když se ukazuje, že tvořil, pracoval, dřel, že k nám byl intelektuálně poctivý!

Jestli je za výtrusem na pneumatice nebo za sešlápnutou plechovkou od limonády na podstavci z polystyrenu přišpendlené sebeslavnější jméno, a před artefaktem sebezprohýbanější název, pak po tom „zvláštním“, za dva a půl milionu vydraženém, ničem v propadlišti času neštěkne pes, a tak je to spravedlivé.

22 komentářů :

 1. Pane Ungermanne, máte můj souhlas. Ale dnes je normální to že umění je to čemu nikdo nerozmí a ten kdo to přizná, je prostě umnělecký ignorat. Asi s tím nic nenaděláme, protože blbost je dnes předpodladem vyššího vzdělání. Jenom tak je možné pochopit, že kulturní lidé se podbízejí kulturním analfabetům. Že se stává běžným že lidé kteří jsou úchylové se dostávají do čela vládních garnitur.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Uchylny degenarati netusi co je umeni. A propagandu delaji tak spatne ,ze se zesmesnujou..

   Smazat
  2. největši uměni bylo nechat zmizet miliardy při takzvanem sametovem zhasnuti - vis nejsme jako oni - zatimco vovčani se dohadovali nad ohlodanou kosti co je slovo demokracie nameje potuchy že se jim za zady zloději a tunelaři chechtaji až se za břicha popadaji

   Smazat
  3. Čtu se zadostiučiněním, že, ačkoli nejsem nějakým zvláštním a pravidelným sledovatelem
   umělecké tvorby, vidím od přispěvatelů do diskuze podobný názor na nic neříkající, přes hulvátskou až přisprostlou tvorbu, viz. Černý, Ztohoven a dalších. Duševní exkrementy, ať obrazy, sochy nebo cokoli jiného nemůže být uměním.

   Smazat
  4. Současné umění funguje na principu pohádky Císařovy nové šaty. Kdo nechápe, jak velké umělecké dílo je ta podivná změť rezavých drátů, betonový kvádr či třeba exkrement v láhvi, je nevzdělanec a ignorant. A tak všichni tiše žasnou nad novátorským uměleckým počinem, ačkoliv se většinou jedná spíš o nebetyčnou drzost. Někdy mám pocit, že se jen recesisté mezi sebou sázejí, co všechno jim ještě veřejnost "zbaští".

   Smazat
  5. 15:04
   Asi vím, jak to myslíte. Ale krádež nemá s uměním vůbec nic polečného. Tedy pokud někdo nevykrade galerii

   Smazat
 2. V dnešní zvrácené době co tvoří neumětel černý to je prý umění.

  Nebo tahle zvrácenost:

  https://www.denik.cz/plzensky-kraj/socha-kralika-u-severky-panoptikum-20151110-4xke.html

  OdpovědětSmazat
 3. Vážený pane Anonymní 23:34 Dávám za pravdu autorovi článku i vám. V článku je mnoho věcí ,které ještě chybí dodat. I váš komentář neobsáhne vše co bychom o umění mohli pronést. Ani já vám asi nedokážu v tak krátkém psaní dodat to podstatné. S uměním to v naší zemi není až tak úplně špatně. Jde o to že ,křiklouni a neumětelové si přivlastňuji právo říkat co je a není umění. Baští jim to snobové. Kulturní lidé si umí najít cestu k umění.Je jen málo lidí ,kteří si dají tu práci a také odvahu psát o umění, to co si opravdu myslí.K tomu aby jste poznal hodnoty v umění, nemusíte být vždy v oboru vysokoškolsky vzdělaný. Mám dojem ,že se lidé nechtějí zahazovat a přetahovat se s křiklouny ,kteří nás označují za kulturní analfabety. dáváme tak prostor těm, kteří vedou naše umění do záhuby.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dokonale řečeno, dokonale. Není co dodat. Přeju prima den.

   Smazat
  2. 23:58 Vážený pane skvěle jste mi odpověděl.

   Smazat
 4. Český skvost umělecký,ve světě nemající obdoby,
  největší poklad duchovní,
  SLOVANSKÁ EPOPEJ
  ze zlovůle fašistických a církevních nepřátel našeho národa,
  vstříc pravděpodobnému poškození a nebo dokonce zkáze,
  lítá kdesi po světě !
  Škoda že autorovi nebylo dáno povšimnout si této skutečnosti, namísto plýtvání slovy o polystyrenu.*

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 4:26
   Ano je to ta část pravdy, kterou autor článku vynechal. Uvědomte si že takových pravd je přehršel a kdyby autor vyjmenovával všechny tak máme zabezpečené nepřetržité čtení jednoho článku nejméně do vánoc.
   Václav

   Smazat
  2. EPOPEJ
   je aktuálně ohrožená a nemáme větší poklad.
   Jan*

   Smazat
  3. Epopej musíme mít "v sobě"! Potom ani Muchova a její fyzické zničení nebude mít mít vliv na náš národ.

   Smazat
 5. kdo rozezna hranici uměni a neuměni ve skutečnosti je to byznys těch kteři dokažou někomu vnutit svoje veledilo a ti co nemaji original se opiči po těch co ho maji aby šli zdobou i takovy velikani jako davinci michalangelo si nechali pořadně zaplatit za takzvanou cirkevni propagandu a měli na svuj byznys vlastně manafakturu kdy za ně museli pracovat jini ale i to je tzv uměni ale pokrok jde milovymi kroky stale rychleji kdy včera už znamena v minulem stoleti a tak se dostava dopředu každy čmaral a destrukter což by nebyl tak hrozne kdyby se jejich veledilka nekupovala pro stat protože jiny kupec by se přetěžko našel přikladem nam muže byt malika ukazka byvaleho radoby dramatika vaclava havla kdy jeho dilo je obdivovano a adorovano jen těmi co byli jeho kamaradi ale protože ti se dostali ke korytum tak jsou havlova veledila ordinovana do všech škol i nestatnich v množstvim většim než by kdo předpokladal což je vlastně ten byznis i radoby uměni proti kteremu pan havel tolik bojoval

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 7:32
   Mohl jste to zkrátit. Ani ten blbec Havel nepočítal s tím, že jeho bláboly budou považovány za umění. Vždyť by je nebyl publikoval ani Dikopraz v dobách své největší slávy.
   Václav

   Smazat
 6. Není umění vytvořit, ale je UMĚNÍ TO OKECAT!

  OdpovědětSmazat
 7. Já tedy nesouhlasím s tou skulpturou, protože diskriminuje žena: jak to, že proti močicímu muži nedřepí močicí žena? Proto, že by byla v tom dřepu proti muži ponížena? Tak to mohl umělec vyrovnat soklem, na který by ženu podřepl. Že by ji bylo vidět moc pod sukně? Do Prčic a pak že dělat umění není náročné. Nechte se konečně poučit těmi, kterým vedle autobusů poskakuje mozek, až z toho lidem naskakuje husí kůže, zda z toho nebude havarka.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A co menšiny? Proč je diskriminují? Jak to, že jeden není černoch a druhý Cikán? Běloch je jistě v práci a čůrá na záchodě... nemá čas přečůrávat menšiny... z čeho by všichni žili?

   Smazat
 8. No ano, západní svět se nám rozpadá v přímém přenosu. Oslavování takových neumělců to jen dokazuje.

  OdpovědětSmazat
 9. Pablo Picasso svého času řekl: "Ve dvanácti letech jsem uměl malovat jako renesanční mistři. Po zbytek života se snažím naučit malovat jako dítě."

  OdpovědětSmazat
 10. NEHORÁZNĚ O UMĚNÍ.
  Za umělecké dílo považuji výtvor, který je starší než dvě set let a víc. Čili to, co už prověřil čas. Takže pro mne ani ten Picasso…nic moc. Pochybuji, že on sám by se chtěl vyspat s ženami, které namaloval. Názor jednoho mého staršího spolupracovníka, který už je čtyřicet let mrtvý, byl ještě kategoričtější. Tvrdil že umělci, jako třeba ten Picasso, se fakticky běžným lidem vysmívají. A ze snobů doslova tyjí, protože pro ně je ta nepochopitelná „mazanice“ Picasso a pro samotného Picassa to bylo kupříkladu padesát tisíc dolarů Tehdy docela slušná sumička. Mám za pár dnů osmdesát let a za celý život pro mne opravdové malířství končilo impresionisty, hudba Dvořákem či Verdim a podobnými, divadlo Moliérem či Shakespearem. A nikdy jsem nepociťoval, že mi něco umělecky významného uniklo. Neříkám, že jsem nechodil třeba na Wericha či neposlechl si Bersteina. Ovšem necítil jsem důvod si to zopakovat.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.