Reklama

sobota 9. prosince 2017

Proč ČSSD zradila své ideály?

Zdeněk Hrabica
9. 12. 2017
Složitě je komentovat každou a jakoukoliv zradu.Mnohokrát se vracím k odkazu svého otce. Zůstal obyčejným dělníkem až do smrti. Jako někdejší pacholek na statku a v kovárně v Hauskirchenu v Dolním Rakousku, byl od devatenácti let v době, kdy byl náčelníkem Federace dělnických proletářských jednot na Moravském Slovácku příležitostným sluhou politika Josefa Hybeše. Ten měl ve svém brněnském bytě – skříň, postel, kulatý stůl se dvěma tonetkami, dřevěný věšák a umyvadlo. Nic víc a nic méně.


Když se levice sociální demokracie odštěpila a posléze založila Komunistickou stranu Československa – radil senátor Josef mladému Kubínovi: „Pamatuj jedno, socani zrazovali, zrazují a budou zrazovat!“

Při každé návštěvě Brna neopomenu navštívit na ústředním hřbitově hroby v „kolečku slavných“, jemuž vévodí překrásný pomník na hrobě senátora a poslance Josefa Hybeše.

Nikdo se k Josefu Hybešovi dávno už nevrací.

Život mi dopřál v mládí poznat sociálně demokratické odrodilce Zdeňka Fierlingera, Evžena Erbana. Byli nablízku Svazu československo-sovětského přátelství. Ani s jedním nebylo příliš záhodno zapřádat rozhovory o začlenění a jejich roli při sloučení jejich strany s KSČ. A už vůbec ani slovem o Bohumilu Laušmanovi a Václavu Majerovi.

Pouze Evžen Erban potvrzoval občas myšlenku Josefa Hybeše o zradách sociální demokracie po vzniku Československé republiky.

Sám si myslím, že Josef Hybeš měl velkou a dávnou pravdu. Znal ještě i principiální tvůrce, zakladatele sociální demokracie z období jejich bojů za sociální a národní osvobození, především českého a moravského, i rakouského dělnictva.

Po roce 1989 byla sociální demokracie obnovena. Slavila i úspěchy a porážky. Nyní v posledních volbách však krutě prohrála. Zradila znovu čisté ideály svého hnutí. Bohužel ČSSD nemohla provádět ani nyní levicovou politiku, když si její čelní představitelé na všech úrovních neosvojili levicové myšlení. Měl ho vůbec někdo? Navíc každému je jasné, že ČSSD se spolu s ODS podílela na rozkradení národního bohatství.

To, co předváděla levicová politická strana pod vedením slabého politika Bohuslava Sobotky, bylo do nebe volající, o tom si štěbetali vrabci na střechách celé země.

K porážce ji dopomohli nyní i znovu odštěpenci, mnozí z bývalé KSČ. Svou významnou roli přitom sehrálo někdejší Rudé právo – přejmenované prý na základě imperativu Bohumíra Šmerala dosavadním šéfredaktorem Zdeňkem Porybným na Právo, je nasnadě.

Svou významnou roli sehrála však i často nikoliv vždy principiální politika KSČM ve vztahu k ČSSD. Někdy se mi zdálo, že spolu hrají mariáš.

Antikomunistický trend Havlova panování zahnal tisíce voličů – zejména i bývalých „ukomunistů“ do náruče ČSSD. Bohumínské usnesení ČSSD o ignoranci bývalých členů KSČ a o příkazu zákazu spolupráce s KSČM, tomu stejně významně nadeběhlo. Žádný silný mandát pak nemohl pomoci na cestě do politického zapomnění Bohuslavu Sobotkovi, stejně jako poradenská role dobře zajištěného – politického loutkoherce - Vladimíra Špidly, čekající teprve na zhodnocení.

Voliči letos zúčtovali ČSSD její „kamarádšoft“ s KDÚ – ČSL – zvláště s Bělobrádkem a zejména s Hermanem. Má dáti dal – církevní restituce. Causy kolem Bakalova OKD a Sobotkova zápletka.

A máme tu jako na dlaní novou zradu ČSSD, jejichž důsledky jsou na dlouhou dobu nenapravitelné.

Čas zúčtování teprve nastane. Nepomůže ani Evropská unie. Poskytne li aktérovi koryto, už jednou jej nastavila Špidlovi, pak není třeba o ničem pochybovat.

Ani Tejc, ani Zimola aktérům porážky nic nenapověděl, konečně ani poslední úvaha Marksové nepadla na úrodnou půdu.

Zrada však pokaždé znamená krutý trest!

Kalich hořkosti si zaprodanci budou muset vypít do dna.

50 komentářů :

 1. Poprosil bych p. Hrabicu o odpověď stran fenoménu 51%.
  Pokud klesala voličská přízeň u socdem stran, tak také klesala souběžně i u kom. stran.
  Myslím si, že budoucnost je v synergii radikální a reformní levice.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdysi dávno měli socani dvakrát tolik hlasů ve srovnání s komunisty. Nyní už mají po zásluze méně než komunisté.

   Smazat
  2. Zadna parlamentni levice, u nas *NENI*. To je ten problem. Ona sice neni ani pravice (ODS, byli jen oportunisti, kteri se vezli na "privatizacni vlne" a naslednych novozbohatlicich).
   Jura

   Smazat
 2. ČSSD zrazovala, zrazuje a bude zrazovat! Proto si levicoví socdemáci za 1. ČSR vytvořili KSČ. Po převratu XI/1989 se u vládního valu zejména střídali ODS a ČSSD. Obě tunelovaly, kradly, kolaborovaly,... až se z nich kouřilo! Toto všechno vč. OKD třeba řádně prošetřit a viníky řádně trestně stíhat. Také např. Sobotkovi zabránit, aby se za svoji servilitu a vlastizrádcovství nedostal k lízu v zprofanovaném Bruselu! Ne Brusel, ale tepláky a makat v kamenolomu!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Do kamenolomu může asi stejně, jako vojín Jasánek ("Jak ste se sem dostal?"). PK2

   Smazat
  2. Je mi jedno, že na to nemá fyzičku - však on by ji časem získal, anebo by zdechl. Této atrapy na chlapa žádná škoda, ovšem vidět ho poprvé v životě něco dělat - to by bylo za všechny peníze!

   Smazat
  3. Panu Proletárovi a jeho přitakávačům bych chtěl sdělit, že s takovou mírou primitivismu a ubohosti, které zde předvedli, se nepochybně zařadili mezi tu nejostudnější část společnosti, pro kterou je označení lůza více než přiměřené...

   Smazat
  4. Pane Šebku, obrovskou míru ubohosti předvedla právě ČSSD. Řadový občan na to reaguje tak, jak dovede. Protože víc než nadávat nemůže. Nevolit, to jsme už vyzkoušeli...

   Smazat
  5. Ad J. Šebek.
   A potom, co jsi ohněm a mečem zaútočil na neznabohy,
   dali ti pak v tom klášteře aspoň hlt Biera?

   Smazat
 3. Pane Hrabica,
  rad bych vam napsal neco o Hybesovi, ale nevim pujde-li to - nez budu smazan !

  Kdyz nekdo potreboval boty, tak Hybes mu je dal ! Svoje ! A jeho pani po nocich prisivala knofliky , aby meli na chleba ! On ji vykoristoval - tou jeho filantropickou cinnosti. To byl strasnej chlap ! Fanatik. Samozrejme, ze jeho pani od neho na stara kolena utekla.
  Pradlacka a Marxova (Hvezdova) ulice v Brne, byl jeho rajon a rozni hospoda, kde mel schuze, tam stale
  stoji !
  Ja to tam jel vse "ocuchat", protoze americka NEW AGE dostala dopis z Francouske ul. v Brne , ze tam strasi a Hybes se tam "zjevuje".
  To proletarske Brno, je tak zajimave jako byla proletarska Viden, po zalozeni Soc. Dem. 1881.
  (Oni take zmlatili mladeho
  Hitlera ve Vidni 1909 !)

  -------------------------------------------------------Osud Bohumila Lausmana a jeho smrt popsal STEFAN PAGAC v knize 'Svedek z cely cis. 13'. (Knihu mam.)
  Stefana Pagace, jsem znal v New Yorku 1979 a ten pan byla bohata studnice dejin Soc. Dem. a komunisticky vezen 25 let ! Zemrel v N.Y.

  OdpovědětSmazat
 4. Pane, ČSSD není strana chudých a ani utlačovaných. V ČSSD jsou dobře situovaní, s chalupami, pozemky a akciemi všeho druhu. Do této strany vztoupili za účelem rozmnožení majetku a zvětšení společenského a politického vlivu. Ani KSČM není lepší, sice obhajuje bývalé členy KSČ, ovšem ti měli za bývalého režimu řadu výhod o které dnes přišli. Jejich program je jen populismus, který stejně za současné geopolitické situace nemohou naplnit. Obě strany jsou tu zcela zbytečné a matou jen veřejnost.
  Spontání vznik alternativních stran je toho příkladem. Sice mají jen omezený společenský rozsah, ale jsou přirozeným východiskem z tohoto začarovaného kruhu, který už vlastně druhou generaci jen frustruje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Spontání vznik alternativních stran je toho příkladem
   Na soupisu stran k volbam je asi 200 stran, odecteme-li ty vladnouci, ostatni jsou alternativni - levicove? To je mi novost. Ja je mel vzdy za pravicove.

   Smazat
  2. Ale jistě demokrati. Zapomněl jsem na svaz důchodců a LDN. Tyto instituce jsou potřebné. Ježíšmarjá, do parlamentu se snad nedostanou.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. Tím jste si ale sám vysvětlil důvod masivní podpory Babišovi a jeho hnutí, i Okamurovi a jeho partě. Prostě nebohatí - nechudí už mají dost výmluv na Bohumínské usnesení, kvůli kterému soc. dem již jednou zahodila levicovou většinu 111 mandátů a raději se sčuchla s Lidovci a plnila jejich církevní program... aby nemusela, nedej Bůh, plnit program svůj, kvůli kterému ji lidé volili.

   A ateistů a věřících chápajících, že tzv. "CÍRKVE" nejsou nástrojem Boha, ale jeho odpůrce Antikrista, Šejtána, či jak mu tam kde nadávaj...

   ČSSD, aby obnovila důvěru alespoň části svých bývalých voličů, by se musela očistit nejenom od pravičáků, ale zejména od katolické a menšinářské Páté kolony. A dokázat lidi plněním vlastního volebního programu přesvědčit, že se alespoň trošičku přiblíží POCTIVOSTI Babiše a Okamury.

   Smazat
  5. 10,46 - ožralý provokatére, který neumíš nic než nadávat a urážet, zalez a dej si čípek.
   Jsi odpad!!!!!!

   Smazat
  6. kdo nemá argumenty, skončí u nadávek

   Smazat
  7. Kdo hledá argumenty, čte !Argument

   http://casopisargument.cz/

   Smazat
 5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jdi do pr*ele s tím svým idiotským antisemitiumem, ty myšlenková nula.

   Smazat
  2. Vzal jste mi to z klávesnice, souhlasím s Vámi bezezbytku, anonymní 15:47

   Smazat
 6. komuniste ale i estebaci a vekaer se rozprchli do všech stran v novem kabatě aby si vklidu a pohodě rozbrali statni majetek nejen proto začina většině radoby demokradu životopis až dlouho po šmidrově revoluci a proto tolik strachu z majetkoveho přiznani ostatně tim se trapi už jen pamětnici a nova krev ta ma uplně jine starosti

  OdpovědětSmazat
 7. Jen potvrdím. Můj děda, který zažil I. republiku do své smrti tvrdil, že socdemáci byli podrazáci. O komunistech, které neměl taky rád ale tvrdil, že kam se na ně socdemáci hrabali. Když prý komunisti něco zorganizovali tak za tím stáli, socdemáci když něco zorganizovali a smrdělo to průserem stáhli ocas mezi nohy, zmizeli a lidi v tom nechali. Revoluční byli akorát hubou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Sedí i na dnešní sociální demokracii. A ještě dodám, že soc. dem. žádné ideály a vize nemá a nikdy neměla, s ničím takovým jsem se nesetkal. Je to čistokrevný bezpáteřní parazit, šikovně spolupracující s právě úspěšným hlavním parazitem (což do teď byl vojensko průmyslový mediální komplex USA, který je však odepisován).

   Smazat
  2. 15,22 - 100% souhlas! Výborný příspěvek.

   Smazat
 8. Nevracejte s do minulosti, vnímejte současnost. Ta je sice podobná jako ta před rozštěpením tehdejší socdem, ale doby byla úplně jiná a proto je třeba úplně jiné socdem. Takové jako je dnešní KSČM. Jinými slovy, zadupat ČSSD do země a pomoci svými hlasy KSČM.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Protože lopatou!
   Snad vám není socánků pochcánků líto?

   Smazat
  2. Ale vždyť ti dnešní komoušové také za nic nestojí.Jsou to stejní eurohujerové jako socani, proti migraci se nevyhraňují, největším ekonomickým expertem je Dolejš - zjevný ódéeska. Hospodářským programem nejsou schopni reagovat na změněnou situaci u nás i ve světě. Jsou např. vůbec schopni pochopit současnou komunistickou Čínu a vyvodit z toho českou variantu? Jak reagovali na pronásledování ukrajinských komunistů? Nijak! Také jim to voliči spočítali. Tak znovu opakuji, proč právě komunistům?????

   Smazat
 9. Velice pravdivě popsáno jedním diskutujícím čtenářem levicového Deníku Referendum pod článkem(Hluboké sebeneporozumění sociální demokracie)
  http://denikreferendum.cz/clanek/26626-hluboke-sebeneporozumeni-socialni-demokracie

  ...První povinností sociální demokracie je být sociální. Demokracie je až druhá v pořadí — samozřejmě nutná, ovšem vyplývající právě ze sociálnosti, protože chovat se nedemokraticky znamená pošlapávat něčí práva a pošlapávat něčí práva znamená být asociální.

  Sociální demokrati vždycky zrazovali, taková už je jejich tradice. Vždycky zrazovali demokracii, a to vždycky tak, že zradili sociálně potřebné, že obětovali zájmy chudých hladkému chodu státní správy, vlastnímu podílu na moci nebo abstraktnímu ideálu demokracie, kterým jim mávali před očima zástupci zájmů majetných tříd...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, ten diskutující čtenář je Ing. Honza Macháček z Neratovic, a jeho text jsem tu umístil už před týdnem:
   http://www.novarepublika.cz/2017/12/babis-hodil-solidarni-zdravotnictvi.html

   Smazat
 10. Možná by bylo i užitečné, aby autor Hrabica (třeba někdy příště) i dopověděl, které ideály tato soc.-dem. zradila.
  Jinými slovy, co sám autor pro soc.-dem. považuje za ideály, protože dnešní soc.-dem. své ideály vůbec nezradila. Jen pevně vyznávala a hájila ty, které jsou pro levicového voliče již nestravitelné.
  Totiž nekritické podlézání EU věrchušce a byrokracii, US hegemonii ve světě (politické a ekonomické, vč. podpory zločinných voj. agresí vedených USA či NATO/USA), nebezpečné nadbíhání SdL, nestoudná podpora daru církvím zvaného církevní restituce, ve vnitropolit. sféře příklon k pokrytecké "kavárně" (havlismu), nízká odolností ke korupci (či afinita k ní), zaplétání se s šedým byznysem atd. Názorně to ukázal jak Sobotka, tak i Zaorálek, Hamáček, Dienstbier a spol. A vrcholem všeho (který korunoval to veledílo) byla nulová reakce na průšvih zvaný privatizace OKD a bytového fondu či kauza Lithium.
  ---
  Soc.-dem. od svých "ideálů" neuhnula ani o píď! Jen ty staré vyměnila za ty své. "Moderní". A proto je pro většinu lidí, kteří si podrželi smysl pro levicovou tradici, nevolitelnou.
  ----
  Souhlasím s mnoha diskutéry v tom, že soc.-dem. zejména v otázkách války a míru vždy zrazovala bytostné zájmy lidu obecného. Totiž jejich zájem žít v míru své lidsky důstojné životy. Nikdy se nedokázala programově odstřihnout od reakčních militantních tendencí nadnár. kapitálu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. - Není divu, že svou slavnou knihu o oligarchizaci Roberto Michels postavil na analýze sociální demokracie (česky vyšlo pod názvem "Strany a vůdcové").
   - Soc.dem. je už velmi dávno součástí proudu liberálního, nikoli socialistického (jehož poslední záchvěvy vystopujeme snad ještě u politiků jako Brandt, Kreisky nebo Palme).

   Smazat
  2. Re (10:42):
   Ano, soc.-dem. se vydala na cestu liberální až (neo)liberální. Dlužno dodat, že jí v tom mocně napomohl i bývalý předseda Zeman, který nalezl své zalíbení v konceptu tzv. třetí cesty, kterou dobově reprezentoval militant T. Blair. Byla (a je??) to Zemanova krevní skupina ...
   Tito dnešní soc.-dem. snad ani "cesty" nehledají, jen se vezou s hlavním proudem EU diskurzu a stačí jim prázdná hesla o ideové spřízněnosti se Západem a jeho euroatlantskými "hodnotami".
   A - samosebou - k tomu všemu plné peněženky. Své ovšem!!, nikoliv naše.

   Smazat
 11. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nenávistně hloupých příspěvků proti socdem je tu více, Váš však nad nimi vyniká nefalšovaným idiotismem, anonyme 11:08

   Smazat
  2. Pane Šebku, je to jen rasista. Redakcí bude asi brzy smazán.

   Smazat
  3. Z tzv. rasismu obviňují jiné všichni rasisti, tedy i vy. Je-li prozrazení veřejně známé pravdy na překážku, že největšími rasisty jsou ti, kteří zbytek lidstva, mimo své kohezní skupiny nazývají Gójim či Gádži, a nazývají odpůrce požadující loyalitu vůči státu idioty.. a blázny ... Přitom se starají pouze o zájmy své a svých. On to před nemnoha lety potvrdil i jistý JERUZALÉMSKÝ RABÍN...

   Smazat
 12. Mno jo neoplatí se dělat politiku top09 s kraďouskem byly jedna ruka.

  OdpovědětSmazat
 13. Sociální demokracie zradila idee svého zakladatele Karla Marxe, největšího filosofa 2. tisíciletí, aspoň podle volby britských vědců. Zradila ideu, že mír a lidská pospolitost má přednost před lačností peněz a krve světovým kapitálem. Této zrazené idee se chopili komunisté, odštěpili se od soc. dem a založili komunistické strany. Od té doby se stala sociální demokracie univerzálně služkou kapitálu, tlumičem mezi revoltujícím proletariátem a moci a peněz chtivým kapitálem. Soc. dem. nikdy nereprezentovala potřeby občanů, ale vždycky se snažila smířit občany s potřebami kapitálu!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je věrná pravda! Škoda, nenašla odezvy ani rada A. Bernsteina, který ve vztahu k Marxovi pravil: Nechte vyrůsti květinkám i z jiného sadu. Jenže na to nikdy sociální demokracie neměla a nebude mít. Proto musí zrazovat. Stačí pohlédnout do tváře nejenom Sobotkovi, Zadolárkovi - ale hlavně Dienstbierovi, jr.

   Smazat
  2. 10. prosince 2017 12:41
   Tejc,Hašek,Onderka,Zimola,Foldyna či Chovanec jsou podle Vás těmi správnými kdo v ČSSD reprezentuje skutečné sociálnědemokratické hodnoty a tradice ?

   Smazat
  3. Foldyna se aspoň staví proti lumpárnám imperialistické supervelmoci. Ostatní socani buď drží hubu nebo veřejně souhlasí (Zaorálek, Sobotka, Špidla atd.)

   Smazat
 14. Bespartaini komunista a pametnik 5:21,
  zde sproste urazi a nadava nekomu jinemu za slusne proneseny nazor !
  On si mysli, ze jeho nazor , ktery nerekl je "lepsi".

  OdpovědětSmazat
 15. 13:55
  Ty idiot Hovnolulanskej, pribiju tě na vrata,lháři uASSackej!!!!!

  OdpovědětSmazat
 16. Taťjana Bliáková10. prosince 2017 15:45

  O zradách dřívější sociálnědemokratické strany jsem poznatky získávala zprostředkovaně-doma od rodičů, ve školách a četbou, filmy...Ještě z doby socialismu mi v paměti zůstal výrok vrstevnice mé mámy, která v jistém okamžiku pověděla: Socdem strana u nás byla na obě ramena, na levé i pravé.

  OdpovědětSmazat
 17. Pane Hrabica,nechte mrtvou cssd ve vecnem pokoji.Rozhodli se spachat samovrazdu a je to jejich rozhodnuti,nac ty plany reci?Nac to rozpitvavat?Az prijde jejich cas,potazmo se vrati,aby dokonali rozklad CR!

  OdpovědětSmazat
 18. čssd nezradila své ideály, neb nikdy žádné neměla.

  OdpovědětSmazat
 19. Zbytečné nářky nad ČSSD. Že se soc.-dem. vydala na liberální cestu je pravda. Že to levicovému voliči vadí je také pravda. Proč tedy konečně nerehabilitovat komunisty?

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.