Reklama

sobota 30. prosince 2017

Proč je náš Nový rok v zimě a co bychom si měli přát do roku 2018

Josef Mrázek
30. 12. 2017
Navrhnout kalendář podle opakujících se změn slunečního svitu je docela samozřejmé řešení a také je pochopitelné, že za nejdůležitější byl odedávna považován den, kdy se délka životadárného denního svitu začíná prodlužovat, to jest slunovrat. Na severní polokouli je slunovrat obvykle 22. prosince, ale na jižní polokouli takový den je o půl roku později, v červnu. Je tedy otázka, proč Nový rok následuje po slunovratu na severní polokouli a platí pro celou zeměkouli. Vysvětlení je jednoduché.


Pohybem ker zemské kůry se na severní polokouli vytvořila velká a souvislá obyvatelná část pevniny, kdežto na jižní polokouli jsou to jen menší a často velmi vzdálené plochy. Propojení obou polokoulí, třeba Afrikou, se moc neprojevilo, protože pro obyvatele blízkého okolí rovníku není slunovrat moc důležitý, tam je tepla a světla po celý rok dost. A k přežití tam nebylo potřeba moc důmyslu, leda dávat pozor, jak nebýt sežrán. O redukci počtu obyvatel se tam nestaral chlad, ale kokurenční kmeny, dravci a tropické choroby. Na severní polokouli daleko od rovníku přežívali lépe lidé schopní vymýšlet, jak přečkat zimu a využít léta a slunovrat byl nejvýznamnějším bodem jejich kalendáře. Něco asi vymysleli také lidé na jihu zeměkoule, ale bylo jich méně, než na severu, a hůře se mohli domlouvat. A tak pro ně významný letní slunovrat se nemohl proti severnímu zimnímu slunovratu prosadit, když se celá zeměkoule komunikačně propojila a dělal se jednotný kalendář.

Proto tedy máme Nový rok v zimě. Ovšem i do toho se pletli různí světští i církevní funkcionáři, a tak jsme se od slunovratu trošku, ale nepodstatně, odchýlili. Pralidé, ač primitivní, byli přesnější, prostě se řídili tím, co jim ukazovalo slunce. Posunutí Nového roku kousek za slunovrat umožnilo, aby se do vzniklé mezery vešly i Vánoce, které mají výrazné křesťanské pozadí, ale jsou u nás také svátkem těch lepších vlastností člověka, a ani čeští ateisté a jinak věřící by o ně nechtěli přijít.

Zbyl ještě krátký čas mezi Vánocemi a Novým rokem a ten se dá využít k zamyšlení, co by se mělo v novém roce udělat, aby nedopadl tak mizerně, jako ten právě minulý. Zde také končí idylické povídání a můžeme obrátit mysl a popřípadě i svědomí, kdo ho má, k tomu, co dlužíme svým bližním i vzdáleným, veřejnosti i vrchnosti a někdo i Pánu Bohu. A křesťanský Bůh je to, čeho by se měl držet i každý zavilý ateista. Ani tento Bůh, ač všemocný, nezajišťuje všem spravedlnost na zemi, a proto se neobejde bez slibu života posmrtného. Ale je dobrý v tom, že nedoporučuje vyhubit ty, kteří mu nevěří.

První předsevzetí ať je, nedovolit, aby o nás rozhodovali ti, kteří k nám chtějí pustit stoupence méně dobrého Boha a připravit nás tak o podstatu našeho života a život sám. Nedbat žádných výmluv!

Druhé předsevzetí je, odmítnout se podrobit vrchnosti, která nás ohrožuje zavlečením do války, například s Ruskem.

Třetí předsevzetí je odmítnout každého, kdo slouží cizím zájmům, finančním, hospodářským nebo mocenským.

Zbylá předsevzetí jsou buď převážně osobní, nebo mají užší vztah k tomu, koho jste volili. Vymyslíte je jistě dobře. Těm, co koukají, co si zvolili, nezbývá, než vymáhat splnění slibů, na které naletěli.

27 komentářů :

 1. Jsem tadi prvníííííí!!!!!!!!:-))))))))))))))))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Chlapče, ty tu budeš nejen první, ale i nejmladší. Zřejmě tě zmátlo téma a myslel sis, že se dozvíš, jak je to vlastně s Ježíškem. Nemáš lézt na stránky určené diskuzi dospělých. Zato tě potrestám. Ježíšek NENÍ a dárky dávají rodiče! A teď se věnuj na PC nějaké střílečce.

   Smazat
  2. Na druhé straně, ten človíček, co -tadi- byl první, je méně ehmehmehm než ti z nás, co dají do své jediné věty především nadávku.

   Smazat
  3. Raději se nad "človíčkem" nedojímejte. Ono taky bůhví, kolik mu vlastně je. Dnes je trend na pravopis nehledět, ani když mám maturitu. A je to taky taková bezduchá internetová zábava. Hledat servery, kde je otevřená diskuse a zaječet: "Jsem první".

   Smazat
  4. Klidek
   Nebudte tak zapskli

   Smazat
 2. 19:01,gratulujem ti za prvé miesto blbec dňa,tu preberáme vážne témi a tie čo sa tíkajú našej budúcnosti a holého prežitia pôvodného Európskeho obyvateľstva,kurňa!Sme Európa a nie Etiopia človeče bezbrané.Peter.

  OdpovědětSmazat
 3. Ten co je zde první, napsal za názor k článku -co? ( kromě toho, že je první) A proč mu nadáváte - za co? Lidi, kteří lezou diskutovat, a jsou u internetu denně ( možná i 24 hodiny) už přestávám chápat. Výměnu názorů na napsané tema bych ještě pochopil, ale vlézt na diskuze jen cosi zaštěkat, ( asi aby se zabavili?) to nechápu. Asi ti lidi nemají jiné aktivity, nebo jsou závislí - články a diskuze jsou pro ně jako droga, a napíšou příspěvky pravděpodobně i k článku, že se holub někomu vysral pod okno. Osobně bych nevěděl, co bych měl napsat například k článku, že někde našli na kolejích mrtvou pětadvacítku - ale co dokáže k tomu napsat ten diskuzní hnus, to nejsem schopen pochopit. To je mezi mými spoluobčany tolik psychicky postižených lidí? A kde se vzali? Normálně se s nikým takovým nesetkávám - jen na diskuzích. Asi je to vyhražené pro dementy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, máte pravdu. Diskuze na internetu jsou určené výhradně pro dementy. Z toho, co jste napsal ve svém obsažném příspěvku vyplývá, že jste na nich pravidelným účastníkem.

   Smazat
  2. Mé čtyři věty se vám zdají být obsažným příspěvkem? Dáváte přednost imbecilním výštěkům, jak předvádějí novinkáři k článkům o tragediích jako .."ach bože".. nebo "chudáci rodiče"... nebo.. "strašné"... jaké předvádějí závisláci, kteří bez toho plkání prostě nemohou existovat? Samozřejmě - jste potrefená husa. Taky vyštěkáváte podobné blbosti, a pak se vám několik vět zdá být obsažných? Podstatné jsou články, které mají určité tema - k tomu se diskutuje, a každý názor by měl obsahovat argument, o který se uplatňovaný názor opírá.K tomu je nutno napsat více než je "ach bože"... Pravidelným účastníkem rozhodně nejsem. A kdykoliv se zúčastním, je mi z mých starších spoluobčanů zle. Tak co - kdy bude válka? Kdy nás zahubí migranti?

   Smazat
  3. 20:35 co je ti do nas? Ale hlavne ze ti nedoslo ze pises o sobe.

   Smazat
 4. Pane Mrázku
  do Nového roku
  vstříc pokroku
  bez úskoku.*jan petr

  OdpovědětSmazat
 5. 20:35 - ta petadvacitka je obzaloba - te vasi "lidske" spolecnosti ! (Kde se to stalo ?)
  Kdybych tam byl, tak bych ji koupil frtana a kufr na cestu do "zle" Ameriky. Mladeho zivota je velka skoda !

  OdpovědětSmazat
 6. Honolulu přát někomu bez rozdílů záchvat malárie je NEKŘESŤANSKÉ. Jste znalec BIBLE , KATOLÍK a znalec Antické historie, takže jistě víte že Vás čeká potrestání.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zalez do klece, v Berline ji uz pro puvodni obyvatele Evropy postavili

   Smazat
 7. Souhlasím s článkem i s předsevzetími co napsal autor.

  OdpovědětSmazat
 8. Kdyz uz jsme u toho Noveho Roku, tak vas upozornuji na jednu vec !
  V Lednu se oslavovalo v antickem Rime nekolik festivalu, napr. Carmentalia, Vica Pota, Compitalia, atd. ,ale nejdulezitejsi byl festival na pocest Boha Januse ! Ten je ochrancem vsech politiku a ma dve tvare. Oni vedeli co vam bude vladnout uz pred nasim letopoctem.

  OdpovědětSmazat
 9. Tomu prvńákovi, co to stihnul v 19:01 blahopřeji. Ti co mu tu jeho radost závidějí vzkazuju, aby si do Nového roka srovnali priority.
  No a nejen Honolulu, ale i všem ostatním, včetně redakce, přeji šťastný a veselý Nový rok.
  Váš typický troll Jířa

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vy mu říkáte prvňák, protože tu byl první? A nebo si snad opravdu myslíte, že to psalo dítě? Tak mozkem snad, ale věkem nepochybně nikoli. Vaše diskuzní internetová zkušenost není přehnaná. Hezky ho pochvalte a máme ho tu denně. "První! :-)))))))))"

   Smazat
  2. Pozdravte bojovníky za Svatou Rus! - http://iks2010.info/?p=129563

   Smazat
 10. Nábožně proti zbožnosti ... to je vskutku pokrok!

  OdpovědětSmazat
 11. To jsem zvědav, jak kdo dokáže naplnit to třetí předsevzetí: těch kdo, byť i nedobrovolně leč volkynevolky "slouží cizím zájmům, finančním, hospodářským nebo mocenským" jsou u nás milióny.

  OdpovědětSmazat
 12. Víte, oni ti Muslimové nejsou až tak úplně bez pointy. Například se nebojí nevěřit ve zmrtvýchvstání, které je z dle moderních vědeckých poznatků vyloučeno.

  OdpovědětSmazat
 13. Je potřeba být jednotni.

  OdpovědětSmazat
 14. Dávám do úvahy: odmítnout každého, kdo chce sloužit jen svým vlastním zájmům. T

  OdpovědětSmazat
 15. Ve skutecnosti neni kalendar posunuty o 10 dnu dopredu, ale je posunuty o 20 dnu dozadu, a rok je posunuty o ctvrt roku dozadu, a letopocet o tri roky dopredu.

  Jako den zacina usvitem, tak rok zacina v breznu.
  Marcus Avrilius dal jmeno prvnim mesicum. Kdo byl mlady (june) Maius nevim, ale Julius Augustus je take znamy. Sedmy mesic September, osmy mesic October, devaty November a desaty December uz po rimskych cisarich nepojmenovali, i kdyz to bylo puvodne v planu.

  Rimsky rok zacinal v breznu a je otazka, proc je prvni mesic posunuty o 21 dnu pred rovnodennost a pred hranice znameni, o kterych obou uz tenkrat vedeli ? (Kdyz vedeli o potrebe prestupneho roku, museli jiste vedet o rovnodennostech a slunovratech. A protoze hranice astrologickych znameni jsou zafixovane podle pozic hvezd kratce pred nasim letopoctem od Reku, hvezdy se mezitim uz skoro o mesic posunuly (resp precesi se posunula osa naseho obehu), ale astrologicka znameni nyni jiz zcela bez souvislosti s hvezdami zustala fixovana v dobe, kdy je rekove urcili - takze i rimane to tehdy museli vedet...)

  Az kdyz krestanstvi vytlacovalo pohanske kulty, a jako kompromis s dabelskym judaismem (kde den zacina vecer a rok v zari), adaptovali jako zacatek roku zimni mesic a jako zacatek dne pulnoc.

  Kdyz nekdy kolem roku 500 uz nevim kdo urcil datum narozeni Jezise Krista, je podivuhodne, jak presne to trefil...

  Betlemska hvezda je totiz ve skutecnosti astrologicky ukaz a da se celkem dobre datovat, bylo to dva dny po zimnim slunovratu roku -2 (tedy roku 3 BC) - takze je nas letopocet jen mirne posunuty, a pokud byl Jezis ukrizovan ve veku 33 let, 2000 vyroci bude v roce 2030 a bude se slavit, uvidite...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A jeste to doplnim:

   Vzhledem k tomu, ze nulty polednik je posunuty o 21 stupnu na zapad do Londyna (Greenwich), tak je UTC posunute o 1 hodinu a 24 minut pozdeji, takze novy rok "centralniho" casu by byl asi tak nekdy ted...

   http://semi.gurroa.cz/Chandler/Chandler.html
   fig.2 "Per-longitude average elevation over 6355km and least-squares fit of 4-axis system. "
   Osa symetrie rozlozeni hmotnosti kontinentu prochazi nekde u Kosic, 21°E ...

   (A ovsem samozrejme vzhledem k tomu, cemu se rika "zpetna kompatibilita", se letopocet, rok ani hodiny UTC nikam posouvat nedaji a nebudou...)

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.