Reklama

pátek 8. prosince 2017

Putina čeká po znovuzvolení superúkol

Pjotr Akopov
8.12.2017 Vzgljad, překlad Eurasia24
"Rusko půjde stále jen kupředu – a v tomto pohybu ho nikdo nezastaví“. Těmito slovy Vladimir Putin oznámil, že se bude ucházet o funkci prezidenta Ruské federace. Očekávalo se to – a je jasné, že je tím i předurčen výsledek voleb, které se uskuteční 18. března. Čtvrté volební období Vladimira Putina však těm předchozím nebude v ničem podobné.


Putin protahoval formální zápletku téměř až do začátku volební kampaně. Den po jeho prohlášení již začala běžet desetidenní lhůta, během níž musí Rada federace v souladu s ústavou vyhlásit termín voleb.

Samotné prohlášení o kandidatuře bylo, ať již úmyslně či neúmyslně, ohraničeno dvěma symbolickými událostmi:

Své rozhodnutí Putin oznámil během návštěvy v podniku Gaz Nižnij Novgorod, což jasně symbolizovalo, že se nechce opírat ruské „elity“ nebo o „nomenklaturní kádry“, ale o široké lidové vrstvy.

Vystoupil zároveň v ten samý den, kdy celá země zvažovala, jak by se mělo reagovat na skutečnost, že se ruská sportovní delegace nebude moci zúčastnit Olympijských her – tedy v okamžiku zahájení další etapy konfliktu mezi Ruskem a Západem.

Je to právě konflikt se Západem, který se, stejně jako vytváření „národních elit“ v oblasti vnitřní politiky, stal hlavním zahraničněpolitickým obsahem stávajícího třetího volebního období Vladimira Putina.

Jeho další volební období však nebude pouze obyčejným pokračováním nebo dalším vývojem období předcházejícího. Bez ohledu na jakousi „olympijskou předzvěst“ dalších událostí, jeho hlavním tématem pro nejbližších šest let nebude konfrontace se Západem.

A to nikoli proto, že by byl Putin iniciátorem konfliktu probíhajícího v posledních letech: jsou to Spojené státy, které se nemohou smířit ani s tím, že se Putin znovu vrátí do Kremlu, ani s tím, jak Rusko stále sílí a stává se ambicióznějším.

V dalším období nebudou pro Putina představovat hlavní problém ani USA, ani Západ jako celek. Rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru je v tomto smyslu opravdu jen symbolické – jako sice nebezpečný, ale již poslední výstřel odcházející éry.

Rozpory se Západem se posunou až na druhé či třetí místo mezi Putinovými starostmi, a to prostě proto, že „odchází“ sám Západ. Přímo před našima očima se rozpadá atlantická jednota USA a Evropy, na obou březích Atlantiku sílí antiglobalistická hnutí.

Jistě, tlak a útoky na Rusko budou pokračovat, Západ se ale bude stále více zaplétat do svých vlastních vnitřních rozporů a problémů a jeho jednotlivé státy se budou stále důrazněji snažit o obnovení vztahů s Ruskem.

Samotný Putin pak bude stále větší pozornost a úsilí věnovat posilování vztahů se zeměmi na jihu a na východě – od Turecka po Čínu, od Íránu po Japonsko, od Latinské Ameriky až po Afriku.

V nadcházejících letech dostane vytváření nového světového řádu zcela zřetelné, všem srozumitelné rysy: od stále výraznějšího vytěsňování dolaru z finančních vztahů mezi státy až po vznik nového bezpečnostního uspořádání v Asii opírajícího se o ŠOS (Šanghajskou organizaci pro spolupráci).

Tím zcela nejzásadnějším projektem bude pro Rusko prohloubení integrace a rozšíření Eurasijské ekonomické unie. Ta by měla do budoucna zahrnovat i Ukrajinu; boj o ní je nadčasovou prioritou nejen zahraniční, ale v podstatě i vnitřní politiky Ruska.

V té se bude Putin věnovat především tomu dnes nejaktuálnějšímu problému – personálním otázkám. To znamená rozsáhlou, celkovou obnovu národních elit, nástup a rozvoj nových sil. Znamená to vytvořit podmínky k tomu, aby schopní, vzdělaní, čestní, vlastenecky smýšlející lidé mohli sloužit své vlasti a pracovat ve vládě. Právě to bude Putinovým minimálním programem do roku 2024.

Jaký bude jeho maximální program, na to se ho bude třeba zeptat za šest let. Protože pokud mu dá Bůh zdraví, najde se pro Vladimira Putina funkce i po roce 2024. Je totiž příkladem člověka, jehož nezdobí postavení, ale činy.Zdroj: vz.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz23 komentářů :

 1. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale tenhle článek je fakt extra blábol.
  p

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. no pokud to nepobrals tak je dobré si to přečíst i několikrát a možná ti to popáté docvakne. Opakování je matka moudrosti...(nějaký Komenský)

   Smazat
  2. 20,38 Není to blábol, to jen Vy neumíte číst nebo myslet, nebo možná obojí.

   Smazat
  3. Opravdu si myslíte, že cituji "zcela nejzásadnějším projektem bude pro Rusko prohloubení integrace a rozšíření Eurasijské ekonomické unie." ???
   Já si teda rozhodně nemyslím, že tohle bude Putinův nejzásadnější projekt.
   p

   Smazat
  4. Nejvetsi ukol ceka Putina na kteryho je vyhlasena nejmin 1 miliardu dolaru odmena /zivyho , nebo mrtvyho/, nebo aspon Zkennedyzovani aby nahradil Dolar jinou menou.
   To skonci vsechny valky, vladu USA , Pentagon, NATO, EU, Izrael, A.Arabii, Ukrajinu a spol. a vsechny teroristy pres noc.

   Smazat
  5. Dale vsechny korporace , ktery skodi na misto uzitku, vojenske US zakkladny , ktere maji hlavni ukol drzet staty jako rukojmi aby se neodtrhly od USA.
   Dale vsechny zkorumpovane byrokracie , urady , vlady, a zavladne mir...
   Kdyz se to podari...Je jisty ze na tom s Cinou pracuje...

   Smazat
  6. P. kdybys ten kratičký článek přečetl pozorně, tak tam mluví o největších starostech a že ten nátlak Západu je až třetí. Největší projekt je Euroásie, ale nejdůležitější je ten jmenovaný nakonec, pesonálie. Má to logiku.

   Smazat
 2. keby sme tak na slovensku maly takeho putina boly by sme inde,teraz mame tak kopu hnijuceho hnoja.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To s vámi souhlasím, řekl jste to v obou dvou větách zcela přesně. Putin je vynikající státník, hodný obdivu a závisti. Váš Kiska - kupa hnoje.

   Smazat
  2. 20:52 Vždycky jste měli akorát kupu hnoje.

   Smazat
  3. Nejdříve měli s námi společnou kupku hnoje, teď ji máme každý zvlášť. A to se vyplatí.

   Smazat
  4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  5. 9:08 ztracený je každý den, kdy jsi se nezasmál. Díky.

   Smazat
 3. Kult osobnosti jak hovado. Rusáci mají potřebu neustále se někomu klanět a mnozí čeští blbečci nenávidějící polistopadovou svobodu a demokracii jakbysmet.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To by tady nějaká demokracie a svoboda musela být.

   Smazat
  2. 21:32 Češi stále více nenávidí to, co se za svobodu a demokracii vydává. A jen opravdoví blbečci nebo vychcánci tomu věří.

   Smazat
  3. Že se tady nervuješ, to není zdravé, běž někam, kde si přečteš věci, které tě pohladí po duši, tohle je sebezničující.

   Smazat
  4. 21:32 ano, jsem jedním z těch blbečků, který došel tak daleko, že nenávidí současný, nemravný režim honby za ziskem, režim totalitní vlády peněz. Ruské Federaci přeji úspěch v odporu USA, které se ukázaly celosvětovým škůdcem. Tobě přeji, abys okusil polistopadovou svobodu a demokracii z té stránky, kterou sobecky přehlížíš, na plné doušky.

   Smazat
 4. Bude jen dobře že bude presidentem opět Putin. Článek je dobrý pryč s globalizací.

  OdpovědětSmazat
 5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 6. 0:24
  Se přidej ty plnohovnotnej eurojando:-)

  OdpovědětSmazat
 7. Jak se ukázalo, tak hra Ruska na staromílství, procarství, procírkevní a jiné podobenství se západem, nijak na západ nezabralo.
  Ten dlouhý boj US spolku proti komunistickému Rusku a spol. se ukázal jako falešný. Nešlo o komunismus, který možná v prvních létech po Ruské revoluci byl inspiratívní nejen pro dělnictvo ale i pro Hollywood, ale v podstatě jen o Rusko, jako takové. O jeho samostatnost a následnou parcelací.
  Proto by se Rusko mělo znovu přiklánět k Čínskému modelu státního "kapitalismu", přestat zatracovat Říjnovou revoluci, jako následek předchozích carských a buržoasních režimů. Přestat nahrávat západu a hlavně postfašistickým elementům, v hanění Stalina.
  Nakonec, v posledním protiruském hitu na vylučování ruských sportovců, by se mělo Rusko postavit tvrději proti západní koalici "slušných a zásadových".
  Nezůčastňovat se žádných akcí pořádaných koalicí západu.
  Brzy by se ukázalo, jak to začne mezi nimi skřípat.
  Ruské sportovce by měli "darovat" třeba Bělorusku či Kazachstanu, pokud by se někdo z nich chtěl mocimermo účastnit.

  OdpovědětSmazat
 8. Je neuvěřitelné že někdo může článek nechápat i když je odpůrce Putina. Ve tzv vrcholovém sportu je těch vlastenců hodně málo. Stačí dostatek doláčů a je z Horní Dolní mistr světa v čemkoliv a ve všech barvách. Z historie se má lidstvo učit a ne s ní stále manipulovat.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.