AA

Reklama

čtvrtek 7. prosince 2017

Rusko: Existuje někdo, kdo nekrade?

7.12.2017 tv cargrad, překlad Outsidermadia
 

Ekonomický komentátor Jurij Proňko se na TV kanále „Stargrad“ zamýšlí nad souvislostí ekonomických problémů Ruska s obrovskou korupcí v celé mocenské vertikále… 

Toto už je, pánové, černý den!


Ruský Účetní dvůr (UDR) ústy své předsedkyně N. Golikovové tento týden zveřejnil šokující údaje: 30 % nemocnic nemá kanalizaci a vodovod, 40 % jich nemá centrální vtápění, opotřebovanost základních fondů dosahuje 56 %!

Zamyslete se nad těmito čísly…

A to podle jejích slov se poslední 3 roky koeficient obnovy jen snižoval, jakož i podíl investic do této oblasti. Nevím jak vás, ale mně tyto cifry upřímně šokovaly. Venku nám běží 21. století a třetina ruských nemocnic nemá elementární komunální strukturu. Ale v rozpočtu země na příští 3 roky na tyto účely opět nejsou předpokládány finanční prostředky. Opět finanční prostředky neplánovaně inkasované ze zvýšení cen ropy nepůjdou na takovéto účely, ale znovu do tzv. Kudrinovy kasičky*) – tedy rezervy vytvořené na „černý den“. Ale, pánové, údaje nahoře uvedené znamenají, že černý den v naší medicíně už začal!

Otázka, tedy jak problém řešit, však řešitelná je, protože máme více než 400 milionů dolarů v rezervním fondu a Fondu národního blaha, dalších 100 milionů dolarů je v tzv. amerických státních obligacích. Proč tyto prostředky vydělávají tam a proč nepracují tady. Podle propočtů UDR je každoročně třeba minimálně 5 bilionů rublů na regeneraci základních fondů ve školství, zdravotnictví atd. – tedy infrastruktury. Výše uvedené částky to pokrývají více než bohatě. A při tom všem ruské banky směřují pouhých 8 procent kreditních zdrojů na úvěrování reálné ekonomiky Ruska. V důsledku toho drobné a střední podnikání, které by pracovalo oficiálně, v mnohých regionech země prakticky neexistuje, protože pro tento segment podnikání dlouhodobé levné peníze nejsou dosažitelné. Takže bankéři vytlačují oficiální byznys do stínové ekonomiky.

Na nedávné společné konferenci podnikatelů s bankéři ti druzí tvrdili, že výše uvedené vůbec není pravda, protože malí a střední podnikatelé si pro úvěry do bank „nechodí“. A jak to je doopravdy s ochotou bankéřů úvěrovat? Oni ochotně úvěrují municipality a další projekty se státní garancí. Proč? Protože letos končí možnost státního úvěrování za 0,1 % p.a. Ministr financí Siluanov se dohodl se „státními“ bankami, že budou malé a střední podnikatele úvěrovat. Čert ale, jako vždycky vězí v detailech. Tito „tlustí kocouři“ – typu Sberbank, jsou ochotni úvěrovat ruské regiony – poslouchejte pozorně – za 9,25 % (zákl. sazba + 1%) – to je…92 krát dráže!! Takže jsou ochotni úvěrovat – se státní garancí – ty, kteří se už tak nalézají v jejich dluhové pasti.

Kde jsou tedy ty peníze…?


Nikdo dosud nebyl schopen (nebo ochoten) zodpovědět otázku, s jakou zhruba částkou může zaměstnanec za 10-15 let po svém odchodu do důchodu počítat. Byl by nejvyšší čas, aby někdo z oficiálních představitelů vystoupil a řekl lidem, kterým je dnes kolem 30-35 let: Občané, nepočítejte s žádnou státní penzí, protože jsme pros..li penzijní reformu. Tito lidé (ministři) nejsou schopni společnost z této situace vyvést.

Ročně je na výplatu penzí v RF potřeba cca 7,3 bilionu rublů. Zhruba polovinu zdrojů představují příspěvky zaměstnavatelů, druhou půlku kryje státní rozpočet. To, co teď řeknu, se týká „silného pohlaví“, tedy nás mužů. V Rusku se penzijního věku nedožívá 40 procent mužů… přitom zaměstnavatelé platí měsíčně příslušné odvody. Divím se, proč si toho nevšímají centrální orgány, protože to je nebezpečná hra, která může skončit naprostým fiaskem. Krom sociální je to i ekonomická otázka: Penzijní pojištění jsou ty nejdelší peníze, které potřebuje každá ekonomika. U nás ale pojem „dlouhé penzijní peníze“ neexistuje.

Kudy utíkají miliardy…


Byly zveřejněny nové podrobnosti z nyní sanované (od 29. srpna) Banky „Otkrytije“, kde se centrální banka (CBR) pod tlakem veřejnosti obrátila na generální prokuraturu se žádostí o pomoc při vyšetření obrovských finančních machinací za poslední desetiletí – vysávání kapitálu z této kdysi největší úvěrové organizace země. Nyní objem záporných čistých aktiv „Otkrytija“ na konsolidované úrovni už dosahuje 300 miliard rublů, přičemž suma může být i násobně vyšší, protože akciovka byla velkým dlužníkem nejen dceřiných organizací, ale i vlastního penzijního fondu převzaté banky „BinBank“, odkud „zmizelo“ přes 51 miliard rublů „penzijních peněz“. Ale spolupracovat s CBR jsou ochotni jen někteří akcionáři a top manažeři. Ukazuje se, že CBR až nyní „prozřel“ a vidí obrovské machinace. Vešlo také ve známost, že prokuratura viní i dva bývalé místopředsedy CBR. Přitom ještě před 1,5-2 roky to byli oblíbenci předsedkyně CBR Nabiulinové. A více než 51 miliard rublů odvodů zaměstnavatelů do nestátních penzijních fondů – zmizelo… Ponese někdo odpovědnost za to, jakže to CBR banky kontrolovala – protože to není zdaleka jediný případ? Za poslední 4 roky byla odebrána bankovní licence více než čtyřem stovkám ruských bank, z nichž zmizelo 3,5 bilionu rublů. Mizení konkurence nejspíš těší „mastodonty“ bankovní sféry, protože to vede k oligopolizaci bankovního prostředí. Podíl největších bank na finančním trhu už překročil 80%. To je ovšem dvousečné a riskantní i pro tyto vedoucí hráče.

Podle ekonoma M. Chazina tam jde jednoznačně o korupční jednání, nicméně prokázat je bude dost obtížné a vyžádá si vysoce kvalifikovaný audit. Navíc podezírá vedení, že se snaží uklidit nejvíce kompromitující materiály.


Uljukajev – 10 let vězení plus půl miliardy pokuty?


I u nás se objevila informace o aféře bývalého ministra hospodářství a vnitřního rozvoje RF Uljukajeva, který byl před rokem přistižen při korupčním jednání**) – takže, co je nového? (pozn.překl.)

Generální prokuratura oznámila, jaký trest Uljukajevovi navrhuje: 10 let vězení v přísném režimu a 500 milionů rublů pokuty, zbavení všech vyznamenání a titulů a zbavení možnosti budoucí práce ve státní správě po dobu 15 let. Obviněný vinu odmítá. Právní experti ale přitom naznačují, že korupční kauzy státních úředníků nakonec před soudem vypadají jinak a mívají velmi mírné důsledky pro vysoké úředníky (70 % případů končí podmínkou nebo pokutou). Odkud se vzaly všecky ty peníze a hodnoty u člověka, který ani minutu nepodnikal a celých posledních 15-20 let byl jen ve státní službě?

V Rusku je velmi dobře znám případ, nyní již odsouzeného plukovníka federální bezpečnostní služby Zacharčenka, který si na úseku boje proti korupci „našetřil“ 9 miliard rublů…

Státní úředníci přece už musí konečně nést odpovědnost za svoje jednání. Dosud tomu tak nebylo a to není normální.

A jak na venkově?


Ruskou veřejnost nadzvedl záznam TV setkání (po vzoru prezidenta Putina) gubernátora Chakasské republiky (na jihovýchodě RF mezi Krasnojarským krajem a Altajskou republikou) s veřejností. Gubernátor na stížnost tazatelů z rozpočtových organizací z jednoho z nejchudších regionů, že jim až půl roku neplatí mzdy, a že nemají z čeho žít, popuzeně odpověděl, že jsou parazity a doporučil jim, ať si nestěžují, něco uvaří, nasbírají v lese nějaké plody a pak na trhu prodají – vždyť jsou v tajze… Dále tvrdil, že v republice všechno funguje. Nicméně přiznal, že někdy republika neplatí centru a to potom neuvolňuje peníze pro rozpočtové organizace. Přitom se ví, že poslanci národního shromáždění republiky se museli osobně obrátit na centrum se žádostí o 28 miliard rublů, které chybí v rozpočtu. Jen příslušenství úvěrů činí 2,5 mil.rublů ročně.

Ekonom M. Děljagin k tomu řekl, že pokud se gubernátor domnívá, že absence peněz v republikovém rozpočtu a nemožnost plnit výnosy prezidenta Ruska je normální stav a je situace, kdy „všechno roste“…, pak by se asi jemu mělo uříznout to, co mu roste, aby začal plnit platné normativní dokumenty. Přitom v regionu, kde se nacházejí mohutné energetické zdroje (viz hydroelektrárna Sajano-šušenská na Jeniseji, s největším instalovaným výkonem v Rusku), je podivné živit se sběrem lesních plodů, či se chodit pást…


- - -


*) A. Kudrin (1960) – po 11 let ministr financí Ruska, nyní poradce prezidenta a jeho Centra strategických výzkumů – jeden z nejnenáviděnějších politiků v Rusku.

**) A. Uljukajev (1956) Byl přistižen ve své kanceláři při převzetí úplatku 2 mil.USD od šéfa státní společnosti Rosněfť, který jeho korupční požadavek předtím oznámil federální bezpečnostní službě. Při vyšetřování bylo zabaveno na účtech: 125 mil.rublů , 1,3 mil.USD, v kanceláři u něho našli v hotovosti 250 tisíc dolarů a zlaté mince o váze 3kg a 1kg, v bytech pak dalších 300 tisíc.dolarů, Vyšetřování dále zjistilo, že jemu a jeho rodině patří 15 bytů a 10 pozemků. Kromě toho bylo známo, že jeho žena a 21-letý syn byli v zahraničí vlastníky firem s mnohamilionovými obraty

Překlad: st.hroch 171205

32 komentářů :

 1. Přesněji pokud se zbaví Rusko "elit", které parazitují na Ruském národu a prodávají se západu, tak bude všem dobře a to i nám. Silné Rusko je záruka míru a Stability.

  OdpovědětSmazat
 2. ....a tady u nás se vemeno Kalousek málem udělal z Babiše a Čapího hnízda....prostě je to jednoznačné....kdo má možnosti krade a odkloňuje co síly stačí.......bohužel to je výdobytek kapitalismu....vy tam hybaj do lesa na jahody a já hurá jak již po mnohokrát do nějaké té státní kapličky .....plkat a krást....

  OdpovědětSmazat
 3. Toto je šťastný den pro putinofoby, konečně můžou citovat i něco jiného, než je průměrný důchod a plat, když už spotřeba alkoholu je větší u nás. Ta pasáž o nemocnicích, ta bude znít internetem ještě mnoho let.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. vždy je lépe se podívat pravdě do očí
   jinak skončej jako UK

   Smazat
 4. Jakoby to psal o České republice,tak vypadá nefalšovaný kapitalismus v rukou sionistů.

  OdpovědětSmazat
 5. Zřejmě problémy v Rusku budou, jako všude v zadlužených zemích ovládaných kapitálem. Nakolik to je pravda, nakolik, přání otcem myšlenky, nakolik předvolební hnojení na Putina se velice rychle ukáže. Nejpozději po vítězných Putinových volách a jelikož to je sekáč nebývalého formátu, tak toto po volbách využije k nápravě údajných chyb, prostředků surovin a kalitních lidí má k dispozici dost a dluhy proti ostatním státům, směšné. Tak dá příklad ostatním devastovaným zbídačelým státům. Do voleb bude snaha zdiskreditovat Putina narůstat, podle všeho budou rusofobové celého světa s pěnou u huby dělat všechno aby se zalíbili páníčkovi z USA. Jak to dopadně? To je velice jeenoduché, když vyhraje Putinovo Rusko, tak dobře pro ceký svět, když prohraje, tak to vezmou do ruky podle svých představ globalisti a to bude pro lidstvo a svobodu naprostý konec. Vyberte si chytráci! Aottj.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10:08 Jo přesně tak a proto fandím presidentovi Putinovi.

   Smazat
  2. Putin dobře zatočil s tým gubernátorem před očekávanou volbou ruského prezidenta, které se chce zúčastnit.

   Smazat
 6. Pro Rusko to jistě není dobrá vizitka!
  Grupa takovýchto parchantů, co mají afinitu k penězům jako proutkaři k pramenům, se však dá najít v každé zemi.
  Není nutno přece chodit až do Ruska, denně se totiž i nám drze se svými "radami" předvádějí. Třeba na obrazovkách ...

  OdpovědětSmazat
 7. Rusko potřebuje někoho kdo nekrade? Věnujme jim jednu ze 3 uren svatého Václava Havla a pošleme ji tam s Kalouskem jako columbariem. Havel nemá čím krást, a Kalouska si snad ohlídají...

  OdpovědětSmazat
 8. To je hrozné, ještě že u nás se nic takového neděje.......

  OdpovědětSmazat
 9. Už samo zveřejnění toho humusu je prvním krokem, který naznačuje sílu, schopnou tento stav změnit a otevírá cestu k nápravě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V Rusku přistanou mimozemšťané a hned se ptají po největším zloději. Přijde k nim Putin a ptá se jich proč zrovna jeho a kdo si myslí, že jsou. Oni odpoví, že spojenci a že jim bude patřit celé Rusko.

   Smazat
  2. Kdysi existoval elixír mládí, který ale zkracoval život.

   Smazat
  3. Tak to ale nic není, to u nás existuje elixír stáří, který život prodlužuje.

   Smazat
  4. Zadejte svůj komentář ...

   Smazat
  5. Je v mém srdci, v Rusi mé
   a hoří touhou plamennou,
   v nitru země skvělé a zřejmé,
   na kahánku knotu žižlá,

   Plamen ten, který jsa,
   aniž by uměl mluvit rusky,
   hned naproti těm lidem,
   kteří umí a trpí,

   Protože vše, co jim tak chybí,
   bez čeho oni neumí žít a i pít,
   potom navíc i žrát zvůli jim nucenou,
   na smrt vydáni, chtějí za svítání,

   Strávit dovolenou.

   Smazat
 10. Mém takový dojem, že na tom popisovaném bordelu v Rusku má větší zásluhu Jelcinúv "přechod ke svobodě a demokracii", než Putinova "diktatura", kdy se o tom alespoň mluví a pomalu se to řeší. Putin totiž má zásadu, že revoluce přináší většině jen utrpení, správnější je evoluce.

  OdpovědětSmazat
 11. Dobře že Putin bude znovu prezidentem. Má před sebou ještě spoustu práce. Největší zloději sice byli uvázáni zpět na řetěz, ale jistě by se ještě dal zkrátit a hlavně, malých je pořád nespočet. Ti sice nerozkradou tolik, ale lidé je kolem sebe vidí a ten pohled v nich o to více ubíjí víru v lepší budoucnost.
  V Číně je staví ke zdi. Sice je to prý nedemokratické, ale jistě to má svůj nesporný účinek. Taková mrtvola jistě už nic neukradne a krom toho třeba i zapůsobí na ostatní "schopné" a "pracovité", takže vynaloží větší úsilí k udržení svých nenechavých rukou mimo veřejné prostředky.
  Pokud by to jinak nešlo, možná by Čínská cesta stála za zvážení, i přes pláč západních "neziskových" lidumilů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:06 Jenže to má háček. Když vezmu praktický příklad, třeba korunové dluhopisy které umožnily okrást stát na daních o mnoho miliard, tak koho postavit ke zdi? Poslance, kteří to uzákonili, Kalouska, který tuto možnost "objevil", přes 1500 podnikatelů kteří na tom nekřesťansky vydělali, nebo jen Babiše, na kterého se to zrovna hodilo vytáhnout?

   Smazat
  2. Anonymní 18:20
   Nejsem soudce, takže bych na to šel rozumem. Samozřejmě klíčové je vždy prokázání úmyslu. Tam kde by byl prokázán, podle závažnosti následků udělovat tresty od 20 ran holí a propadnutí majetku výše, k trestům nejpřísnějším. Kde by se jednalo o škodu způsobenou neúmyslně, podle míry projevené hlouposti od doživotního zákazu práce ve veřejných službách po zbavení svéprávnosti a zabavení veškerého majetku nad rámec nutných životních potřeb. U těch, kteří na tom vidělali až coby důsledek je to těžší. Tam by asi postačovalo odebrání takto získaných prostředků a majetku, včetně zisku z jejich užívání, plus povinnost uhradit veškeré náklady spojené s navrácením majetku.
   Ale nejsem holt soudce, tak je to jen můj názor laika.
   Každopádně jak jsem uvedl, stavět úmyslné zločince ke zdi až jako poslední z možných řešení a pokud by pro ně nebylo užitečnější uplatnění. S pracovními tábory jsou už také zkušenosti a aspoň by dostali příležitost přispět k náhradě škody. Krom toho soudím, že práce by pro mnohé byla větším trestem, než smrt. Aspoň když tak čtu vyplakávání se mnohých "ublížených" za dob socialismu, kteří si zoufají nad tím, že se museli sami živit, že MUSELI PRACOVAT(i válení se v kotelnách pro ně představovalo ukrutnou práci), když byli zvyklí z dob předchozích, že na jejich familie pracovali jiní.
   Nicméně je to samozřejmě vše jen teoretizování žebráka o tom, co všechno se dá dělat s miliardami na účtu.

   Smazat
 12. Ani 1000 Putinů nedá Rusko do hromady. Je to národ ochlastů, zlodějů a korupčníků. Kdybych tento článek kopíroval z jiného webu ( ne proruský) sem na NR byl bych označen za lháře a bůhví, co ještě, takže rusomilci tady to máte černé na bílém. V tom Rusku je větší bordel než u nás a vždy byl. Ahoj

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:40 - Hele chytrej rasisto, na NATO v čele s JúEsEj stačí jeden Putin s jedním Lavrovem a mají naděláno v gatích. Tak sklidni hormóny, studený obklad a neotravuj.

   Smazat
  2. 18:40 hanět národ je nechutnost. Nevědět, jak postupovala průmyslová civilizace a proč, je hloupá nevzdělanost. Vím, že jako typ člověka svou chybu nepochopíte, a kdyby, že stydět se a omluvit nebudete schopen. Takže, fuj!

   Smazat
 13. Autor, pokud jde o zdravotnictví, zapomněl sdělit, zda došlo v Rusku za Jelcina také k privatizaci zdravotnictví a jaká je podoba zdravotního pojištění a kdo komu pojištění platí. Víme od nás, jak soukromé nemocnice si vybírají jen rozinky, zavírají oddělení, jejichž práce je pojišťovnami špatně ohodnocená a naopak nafukují oddělení, kde za holou dlaň jsou velké body a tučné many a navíc mnohé platí nemocný. Ten ovšem musí podepsat nejdříve, že poplatek třeba za vyšetření očního pozadí, nebude předávat své zdravotní pojišťovně k proplacení. I u nás najdeme na některých odděleních chudobu a na jiných bohatství - co tahkle "estetická" chirurgie, dělat s prominutím kozy jako vozy.... to je přece kšeft, ale napravit úrazem zbouraný nos? Co sem lezeš, to je na pojišťovnu za pakatel. Neotravuj s frňákem.

  OdpovědětSmazat
 14. 18:40
  Tak si měl zustat v uASSacky vysneny okupatsky debilokracii.....tam by tě demokraticky zmlátili,že výš sral magi v kostkach a pak by demokraticky popravili Chujmere debilovici!!!!!

  OdpovědětSmazat
 15. Tak blbý článek je málokdy k vidění. Pokud to není článek Kraďouska a modré smečky. Totiž většina obyvatel této krásné planety nekrade, ale je okrádána. A jen idiot, který napsal tento čánek to nepochopil protože je jen z těch kteeří chtějí krást a nejde jim to.
  Václav

  OdpovědětSmazat
 16. Těžká pravda o rusku. Jestli toto má být vzor zdejší ruské klaky, tak potom už fakt nechápu proč tolik lásky ke státu kde je taková korupce a vláda zlodějů...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nechápavý prvoplánový duševní kleštěnče. Toto není web "ruské klaky", ale protiválečný, protiunijní a protiNATOvský vlastenecký zdroj informací. Kapiš, trumbero?!

   Smazat
 17. Bratislavčan (Blavák)7. prosince 2017 23:05

  1) V rámci veľkej privatizácie samozvaný mág Klaus dovolil veľkolúpežnú rabovačku s odkazem, že sa len učíme novej ekonomike. Čiže i on bol egoistický nedouk, tak prečo sa hrabal robiť vládnú funkciu, na ktorú nemal?! A pospolitý ľud jeho neznalosťami tak nenavrátne prišiel o nevyčíslitelné miliardové hodnoty!
  2) Po ukončení svojho prezidentského mandátu Klaus vedome a úmyselne poskytol amnestie prokazateľne vinným a trestně stíhaným alebo odsúdeným veľkotunelárom, rabovačom, zlodejom a inej spoločenskej špine. Áno, tým tzv. "úspešným veľkopodnikateľom typu Krejčího", kterých Klaus tak chválil vo svojej arogantnej obmedzenosti.
  3) Avšak, Slováci si už jedny kontroproduktivné a protispolečenské prezidentské amnestie už vyriešili. Tzv. Mečiarove amnestie vyhlásené v r. 1998 vtedajším premiérom Mečiarom boli zrušené!:
  https://sk.wikipedia.org/wiki/Me%C4%8Diarove_amnestie
  A čo v Čechách?! Tam by tiež právne nešli tie divné a protispolečenské Klausove amnestie tiež zrušiť? A potom obnoviť trestné stíhanie a odsúdenie vinných protispolečenských živlov?!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 23:05
   Máte pravdu, ale co je to proti krádežím VB, Španělska, Portugalska, Francie, Německa atd a jejich vyvražďování obyvatel a drancování jejich území. My jsme jen takové chutné zrnko navíc ještě hodně blízko a na cestě k velkému bohatstí - na výchdě.

   Smazat
 18. 18:40 Ono to vaše hodnocení Ruska se hodí i na naši zemi.
  To jsme proti Rusku malinkatá země, a co se tady za 28 let stalo? Přesně to co v Rusku. Jen si to přiznejme.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.