Reklama

čtvrtek 14. prosince 2017

Ruský úspěch v Sýrii zvýrazňuje neúspěch americké mise

Finian Cunnigham
14.12.2017 InformationClearingHouse, překlad Zvědavec

Rozkaz ruského prezidenta Vladimira Putina ke stažení vojenských sil ze Sýrie dává smysl jak vojensky, politicky, tak strategicky. Válka byla vyhrána. Práce je dokončena. Nyní nastal čas zajistit veřejný pořádek.


Jednoznačné ukončení vojenských operací v Sýrii tímto způsobem pouze zdůrazňuje to, co každý ví, nebo by si měl uvědomit. Syrský stát byl ušetřen zdlouhavé války, kterou Spojené státy tajně podporovaly kvůli změně režimu - a to především díky rozhodnému vojenskému zásahu Ruska.

Tvrzení USA a Francie, že jejich koaliční síly porazily teroristické skupiny v Sýrii, jsou směšná. Zbytku světa je jasné, že ruská vojenská intervence, která začala v říjnu 2015, byla rozhodující pro vývoj války ve prospěch syrských vládních sil. Spojenci - Írán, libanonské hnutí Hizballáh a irácká milice - také sehráli rozhodující roli během porážky povstalců, kteří byli podporováni ze zahraničí.

Putin přicestoval v pondělí ráno na leteckou základnu Hmejmím v syrské provincii Latákíja, aby promluvil k vojákům, což samo o sobě budí zdání úspěchu mise. Putin se přivítal se syrským prezidentem Bašárem al-Asadem, a za doprovodu ruského ministra obrany Sergeje Šojgu poděkoval ruským vojákům a ženám za jejich chrabrost a řekl, že nastal čas, aby se ruské vojenské síly vrátily domů.

Rusko si samozřejmě i nadále ponechá leteckou základnu Hmejmím a námořní přístav v Tartusu. Putin řekl, že ruské síly budou připraveny kdykoliv se okamžitě vrátit, pokud by „teroristé opět pozvedli hlavy“.

Omezování vojenských operací jen podtrhuje úspěchy Ruska, kterých bylo dosaženo při zajištění bezpečnosti v Sýrii. To také zdůrazňuje ucelenost mise ruských vojenských sil, jak to Moskva poslední dva roky potvrzuje. To jest, vojenské síly byly rozmístěny na žádost syrské vlády zcela legálně a zásadově.

Po vojenské stránce objektivní podmínky ukazují, že válka skončila. Kromě povstaleckých skupin, jejichž počet klesá, není žádné území, město nebo vesnice pod kontrolou protivládních militantů. Když syrské jednotky před pár týdny osvobodily Dajr az-Zaur, znamenal tento průlom začátek vítězství.

Jelikož Syrská arabská armáda má celé území pod kontrolou, a íránské vojenské síly garantovaly, že zůstanou v zemi (v rámci legálního mandátu), není zde z vojenského hlediska potřeba, aby v zemi byli přítomní ruští vojáci. Bezpečnost země je zajišťována, a to zejména s ohledem na kontrolu teroristických skupin Daeš a dalších skupin, spojených s al-Kájdou.

Jak Putin poznamenal, je čas zajistit veřejný pořádek. Mírový proces, zajišťovaný OSN, bude umožněn na základě nenásilných podmínek pro politické urovnání po téměř sedmileté válce. Jak ruský prezident také poznamenal, syrští uprchlíci se budou houfně navracet do osvobozených oblastí, které byly dříve obléhány teroristy.

Putin minulý týden oznámil, že bude v příštím roce kandidovat v prezidentských volbách - takže úspěch ruských vojenských jednotek, které se vracejí ze Sýrie, je pro jeho kandidaturu dalším důležitým politickým přínosem.

Avšak kromě toho strategický a geopolitický význam stažení ruských jednotek spočívá v tom, že je tak vrženo světlo na zlověstné síly, které stojí za touto brutální válkou, v níž zemřelo téměř 400 000 lidí a miliony lidí byly nuceny opustit své domovy. Je to lidská tragédie, která měla dramatický dopad na evropskou uprchlickou krizi.

V. V. Putin mezi ruskými vojáky v Sýrii. Poděkoval a zavelel k odchodu.

Zatímco Rusko stahuje své jednotky, Pentagon naopak oznámil, že americké vojenské síly zůstanou, a to ve čtyřnásobně větším počtu, než jak bylo původně oznámeno. Americká operace „Bytostné odhodlání“ (Inherent Resolve), kterou řídí USA, také začleňuje další členy aliance NATO - Británii a Francii.

Přítomnost vojenských sil v Sýrii, vedených USA, nikdy nebyla dost přesvědčivá. Údajně jsou v Sýrii proto, aby „porazily ISIS (Daeš)“ a další teroristické skupiny. Taková tvrzení jsou však v rozporu s důkazy ohledně americké CIA a dalších západních a arabských států, poskytujících skrytou podporu těm stejným teroristickým skupinám, proti nimž se bojuje. Dokonce ani západní média se nemohou vyhnout oznamování do očí bijící reality, kdy koaliční jednotky pod vedením USA byly přichyceny při zajišťování bezpečného průchodu teroristickým skupinám z města Rakká.

Washington a Paříž se v poslední době poněkud absurdně snažily znevažovat podíl Ruska na porážce teroristických skupin a vítězství ve válce. Tvrdí, že hrozba ISIS a dalších teroristických skupin stále trvá, a proto musí koalice, vedená USA, zůstat v Sýrii.

Naopak Rusko tím, že stahuje své vojenské síly a ponechává zemi v rukou syrské armády a íránských spojenců, vyzdvihuje falešnou povahu tvrzení západních vlád. Tím se také odkrývá nezákonná povaha přítomnosti amerických, britských a francouzských vojenských sil v Sýrii. Tyto síly nemají zákonný mandát k tomu, aby jejich bojové letouny mohly přelétávat nad touto zemí, nebo aby zde nasazovaly speciální jednotky.

Je-li válka ukončena - což je - co potom dělají tyto síly aliance NATO v Sýrii? Zjevně jsou to podvodníci, porušující suverenitu Sýrie, a musí být vystaveni stíhání coby agresoři.

Minulý týden brigádní generál Kásem Sulejmání, velitel íránských Revolučních gard, vydal ostré varování směrem k americkým silám v Sýrii. „Žádní američtí vojáci v Sýrii nebudou tolerováni. Radím vám, abyste odešli z vlastní vůle, jinak budete vyhnáni,“ řekl velitel.

Putinův rozkaz, aby byli ruští vojáci ze Sýrie staženi, je rozumnou a prozíravou deeskalací vojenských sil. Nedávno se objevily zprávy z americké a ruské strany o rostoucím riziku srážek válečných letounů.

Není rozumné, aby ruské operace v Sýrii pokračovaly, když vytyčený úkol porazit teroristy je v podstatě splněn. Pokračující ruské letecké operace by byly jen ztrátou paliva. Američané tak dostávají cynickou příležitost vytvořit konflikt - pod falešnou záminkou „ochrany“ svých pozemních sil mezi zbytky kurdských a arabských bojovníků.

Pro Rusko je proto rozumnější stáhnout svá vojska ze Sýrie. Tak alespoň svět vidí, kdo je skutečným vítězem války v Sýrii. Zároveň se tím odhaluje - více než kdykoli předtím - velice zhoubná a škodlivá úloha, jakou sehrály Spojené státy a jejich spojenci z aliance NATO.

Americká mise v Sýrii - to je beznadějný neúspěch, stejně jako tomu bylo v jiných zemích (od Afghánistánu po Irák, Libyi a Jemen). Beznadějný proto, že mise je rozpolcená kvůli falešným cílům a lžím. Neproběhl žádný věrohodný boj proti terorismu. Místo toho to byl boj amerických sil a aliance NATO na straně terorismu za účelem změny režimu.

Tím, že nyní budou americké síly působit v Sýrii samy, bez jakéhokoli prospěšného účelu, jen na základě svých podvodných cílů, vyplují na povrch další trestuhodné činy USA.

Rusko se může oprávněně prohlašovat za vojenského, politického a morálního vítěze v Sýrii. Vítězství je jednoznačné, společně s odvážným úsilím syrských a íránských spojenců a spojenců z hnutí Hizballáh.

Není třeba, aby zde ruská vojska setrvávala, když mise byla úspěšná. Je příhodné, že ruské vojenské síly odcházejí důstojně a s hrdostí. Také je příhodné, že americké síly zůstaly, čímž názorně předvádějí své provinění, neboť se pokoušely zničit další zemi na Blízkém východě - a nepodařilo se jim to.

Připusťme, že stále existuje nebezpečí, že by se americká armáda mohla pokusit destabilizovat Sýrii. Washington by se mohl machinacemi pokusit rozdmýchat vzpouru prostřednictvím zbytků poražených militantů - prostředníků. Je to možné, stejně jako přeskupení teroristických organizací s cílem napadnout nějakou další nešťastnou zemi na Blízkém východě, na kterou by se USA mohly zaměřit a snažit se o změnu režimu.

Ačkoli je to nepravděpodobné, stejně jako ohrožování Sýrie v budoucnosti, a to vzhledem k rozsahu porážky, jakou v této proxy válce USA utrpěly.Russia’s Syria Success Highlights US Mission Mess vyšel 11. prosince 2017 na ICH. Překlad v ceně 451 Kč Zvědavec.

30 komentářů :

 1. Asi ten článek nedokáži přečíst. Omlouvám se tedy a budu reagovat jen na ten první nebo druhý odstavec, vlastně, který tvrdí, že Sýrie byla zásahem Ruska ušetřena zdlouhavé války. Sám ministr zahraničí Ruska Lavrov veřejně sdělil, že Syrského prezidenta Asada a jeho zdecimovaný zbytek syrské armády by do několika týdnů čekala konečná porážka od bojující syrské lidové opozice, kdyby Rusko přímo válečně nezasáhlo v jeho prospěch a nepokračovalo tak soustavně.

  Já prostě ty naprosté lži asi už stěží zvládám natolik, abych se zatěžoval čtením dalšího textu článku. Sorry. Chráním si mozek.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ad 21:43
   Váš argument je scestný, protože války, které v poslední době SSa (amíci)(v zastoupení) rozpoutávají, prostě nekončí něčí porážkou. I kdyby jak píšete "syrského prezidenta Asada a ... syrskou armádu ... čekala konečná porážka ...", neznamenalo by to konec války, jen by se pravděpodobně proměnila její forma.
   V těchto případech SSa zásadně nejde o ukončení války, naopak. Tak jako všude, kde SSa v poslední době "zvítězily" a regulerní vlády jim podlehly.

   Smazat
  2. 21:43 Ne od syrské lidové opozice ale od ISIS kterou vaši kamarádíčci z usa stvořily tak asi tak když jsme u lží.

   Smazat
  3. Mozek? lol.. kde to Lavrov rekl presne o te mirumilovne syrske opizici? Cize kdyby , rekneme, umirnenej dotovanej rezac hlav vyhral nad Asadem, necekala by ho dalsi valka s teorristama a daslima xy bojujicima skupinama? Jen proto, ze je nekdo placenej zapadem , terorista, jeste neznamena ze s nim jako s teroristem nemuze byt nakladano... Cize, podle tebe, lide , co v EU nesouhlasi s politikama, napriklad Spanele, muzou vzit do rukou zbrane a vyhlasit legalne zvolene vlade valku a nebudou tebou a jinym plnaktonem z blicich listu povazovany za terroristy, jo? to cemu rikas mozek, smrdi jak hovna... Proste nemuzete skousnout, lesticove bradavek i s vasima hoodnotama, ze barbarskej Rus dokazal za 2 roky vice, nez vyspelej beloch zapadniho sveta za 5 let bombardovani pisku a dotovani "umirnene opozice"... ale asi je cas si zvykat... a nakonec, bud rad, to by tam mohli NATO vojackove parkovat :docasne" 17 let jako v Afganu... za tu dobu rusove i porazili Cecenske islamisti i Groznyj vybudovali tak, ze pragl je proti tomu vesnice... proste slepa zavist od neschopaku... tk se vrat Tibet zachranovat, to se vam "dari" uz 20 let

   Smazat
  4. Pro A z 21:43 h:
   Pokud nepatříte mezi "manipulátory", tak jste si svůj mozek bohužel neochránil.
   Píšete tak, že můžete být "ryba i rak".
   Čí lži "už nezvládáte číst"?
   Rusů, že osvobodili Sýrii?
   Těch, který je za to chválí?
   Nebo prolhaných "amíkovců"?
   Asi by jste se měl rozhodnout, či léčit ...
   Pavel p

   Smazat
  5. Vaše zpověď vypovídá spíš něco o vás samém, děkujeme za ni, je to přiblížení k pochopení nátury lidí kteří si raději než relitu pěstují vlastní virtualitu.

   Smazat
  6. Kvicelo to silnym jekotem ze Asad musi odejit od r. 2012.
   Jak teda vyhrali , kdyz je Asad porad zvolenym presidentem....?? Fukushima v hlavach...

   Smazat
  7. 21:43 máte pravdu.Nakonec všichni od Ládi z Brna 22:10 až po a.1:50 včera slyšeli prohlášení na velké tiskové konferenci-Rusku patří určité procento z vítězství nad islámským státem,ale nebylo klíčové.Největší porážku zasadila LIH protiteroristická mezinárdni koalice vedená USA.Ta bojovala nejen v Sýrii,ale i v Iráku.Příspěvek Ruska k porážce LIH by neměl být přeceňován řekl V.Putin.Jestli vám to ušlo,tak tiskovka/3,5 hod./ je na Čt můžete skouknout.To pro pořádek a vaše "argumenty" jsou mimo mísu

   Smazat
  8. JOOOOO,NA ČT????!!!!
   TAM TO JEICH PROUSSACKOU OBJEKTIVITOU JEN KVETE!!!!!!

   Smazat
  9. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  10. Milej zlatej 21:43, mozek si pravděpodobně chráníte zbytečně, když váš úsudek ukazuje, jak vážně už je poškozen. Zvlášť pikantní je vaše bůhvíodkud opsaná formulace „porážka od bojující syrské lidové opozice“. Lidová opozice uřezává hlavy a zavádí právo šária? Lidová opozice je odkudkoli, zdaleka ne z domovské Sýrie?

   Smazat
  11. Ad 9:48
   bohužel se mýlíte, to "prohlášení na velké tiskové konferenci" a "tiskovku/3,5 hod./" jsem já neviděl.
   Jestli, jak píšete, to šlo na ČT, té veřejnosti ukradené manipulativní veřejnoprávní, tak to bude ten důvod, proč jsem to neviděl.
   Snažím se totiž vyhýbat manipulacím a obzvlášť mě štve, když si je sám musím platit. A protože nemám moc volného času, tak se snažím nesledovat manipulativní média víc, než jen v těch nejnutnějších případech. Když jsem je totiž v minulosti občas sledoval, zjistil jsem postupně, že je to jen ztráta času a karmy.

   Smazat
  12. Nevěřte propagandě! Chujlostan bude zničen! Blbečkům spikleneckejm se nakecalo že se jako plní coudenhovno-kalergistický projekt rasové výměny v Evropě, ale houno houno! Jde o nordickou lest! Barbarossa II. bude bezbolestná pro naši rasu! Paní Merkel a pan Macron spolu s panem Trumpem naoko provádí plán hraběte. Ale v reálu je to jen chytrá záminka! Ti čmoudi budou posláni právě na Východ jako odminovači, sebevraždední atentátníci (živá torpéda) a odstřelovači. Mnozí z nich totiž prodělali výcvik již ve svých zemích původu a navíc znaj putleroffce a jejich způsob boje! Nenávidí je a budou mstít za Kábul,Groznyj, Allepo a další místa zničená bolševickou a putleroffsku soldateskou! Sami většinou padnou v boji a vezmou sebou putlerské vrahy. A naši poté již jen obsadí tuto barbarskou zem, aby ji pozvedli k civilizaci ...

   Smazat
 2. Dvě historické zkušenosti14. prosince 2017 21:50

  • USA ZAČÍNAJÍ války, ale je neukončují!
  • Rusko nezačíná války, ale je UKONČUJE!
  Tak to bylo a tak to bude!

  OdpovědětSmazat
 3. To jako vyhrali juesej,ktere systematicky tlacili najomne valecniky z celyho sveta 5 let a nic?A prisel muz c.1 ve svete,podle us magazinu Forbes a za 2 necele roky tam udelal konec radeni usa!Ted nevim tedy,co je lez!!

  OdpovědětSmazat
 4. Na Blicich listech určitě najdeš správnou parketu...i partu stejně geniálních pohadrakovych expertů!

  OdpovědětSmazat
 5. Zločinecké USA!14. prosince 2017 21:52

  • www.olser.cz/9947/200-let
  • www.napalete.sk/sokujuce-fakty-o-usa-naozaj-su-pre-nas-vzorom
  • www.panobcan.sk/agresia-usa-zlociny-a-vyvrazdovanie-narodov-zoznam-z-ktoreho-vam-moze-byt-aj-spatne
  • www.chelemendik.sk/Seznam_hlavnich_americkych_intervenci_tajnych_operaci_a_ruznych__275539487.html
  USA jsou největší říše zla, zločinecký váleční štváči, mezinárodní teroristy, kurvitka a a notorický lháři v jejich krátkých dějinách. Vyzbrojená vláda USA činí násilí a je nejzločinnější institucí, která kdy vládla na Zemi. Potlačuje svobodu a demokracii, kde se jen dá. USA stvořily terorismus požírající svět. USA nepřinášejí světu nic kromě zkázy. Američané nemají tušení, co válka je. Občanská válka let 1861-1865 byla na jejich pevnině poslední. Válka je však to, co USA dopřávají jiným. Jsou jedinou zemí, která použila jaderné zbraně proti lidským bytostem, a poté zničily bezpočet vlád, z nichž mnoho byly demokraciemi, a zničily celé společnosti – milion mrtvých v Iráku je jen zlomkem v porovnání s masakrem v Indočíně, který prezident Reagan nazval „vznešenou věcí“ a prezident Obama jej zhodnotil jako tragédii „vyjímečných“. A nemluvil o Vietnamcích.
  Američani se chovají jako prasata. Není se čemu divit. Nestačí jim, že téměř vyhubili své původní obyvatelstvo. V zájmu své arogance a nenažranosti rozpoutali války, vměšují se do EU a teď si brousí zuby na Rusko, aby zatáhli Evropu do válečného konfliktu. Evropa se nechala vtáhnout do amerického protiruského tažení a nyní sklízí shnilé ovoce. „Humanitární intervence“ a „barevné revoluce“, sankce EU, vojenské provokace NATO, transatlantický „Drang nach Osten“, a nyní neví, jak z toho. Evropa se pod praporem EU stala nástupním územím Spojených států, které se podle potřeby – ekonomicky a v krajním případě i vojensky – má obětovat na oltář americké hegemonie.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. USA se pletla do Evropy jen v pripadech, ze to Evropa dokonale pohnojila jako v pripade prvni svetove a druhe svetove valky,kdy se Cesi vzdy jako maly KOLABORANTI osvedcili.

   Dneska dela vice problemu NATO jejiz casti jsou opet Maly Cesky Kolaboranti. !!!!
   To jim ani tak moc nevadi???

   Trump jim jasne rekl,jestli zatahnou NATOdo valky s Ruskem, ze jim USA neprijde NATU na pomoc.!!!
   Mily clapecku ,musis cist projevy statniku !! a premyslet co se tim mysli, a ne propagandu v mediich

   Brouk von Pytlik

   Smazat
  2. Pytliku,alis honolulu,Putin slibil,jestli usa rozpoutaji valku v eu,tedy evropske casti Ruska,postara se,aby se valka okamzite prenesla do usa !Putin se Trumpetou nic nedohodl!Kdyz si juesej stezovali,ze letadla RF narusuji vzdusni prostor usa v Syrii..Rusko jim vzkazalo,ze usa nema v Syrii zadny vzdusny prostor ! Takze,to je daleko od dohody.

   Smazat
  3. Co je v mediich a na stole , nemusi byt v realite, mezi skupinami co drzi silu v rukou v obou zemich. Clovek se musi oprostit zaujatosti Pro USA ci nove SSSR , a podivat se jasne do karet na hru. To je byt schopen posoudit veci co se staly , ekonomiickou silu zemi atd. Bohuzel , je to vsechno co ti chybi!!

   Brouk von Pytlik

   Smazat
 6. Zacina byt skutecnosti,kto je v zajmu RF,je uchranen valky a tak to bude i do budoucnosti.Spinave usa nas bude vsude tlacit jako zive stity,pod pohruzkou agresivniho Ruska.Ten Honolulu je ale pitomec a transformer nazoru geriatrickyho Trumpa.

  OdpovědětSmazat
 7. 21.43,proc si delas nervy?Tohle je prorusky web!Musis prejit na havlokavarenske listy...

  OdpovědětSmazat
 8. 21.45,jeste kratce,cim to je,ze usa a nato jsou na Blizkem vychode nenavideni a RF je tam vitana...nebo to je opet nejaka ruska lez? Ale neni!!

  OdpovědětSmazat
 9. Rusky uspech v Syrii ukazuje, ze se Amerika dohodla s Ruskem na reseni mezinarodni situace v Syrii . Dnesni vlada v USA je v podstate Anti Globalisticka , tudiz konservativni stary system v Arabii jim vyhovuje.
  Pro Trumpa nebylo mozno vystupovat jako pritel Ruska , cimz muze i byt neb politicky Globalisty kontrolujici media by ho znicili "jako zradce Ameriky".

  Brouk von Pytlik

  OdpovědětSmazat
 10. Mozek máte asi velmi primitivní, takže ve vašem provedení mu asi žádné poškození nehrozí. Vy byste asi raději, po vzoru Iráku, Lybie, Afghanistánu, nechal padnout Sýrii do rukou americké zástupné armádě Isil, kde by se pak po dlouhá léta bojovalo každý s každým, jako se to děje v Lybii.

  OdpovědětSmazat
 11. Nehledte na media, podivejte se radeji na fakta. Kolik valek uskutecnilo USA? AFGHANISTAN, BAGHDAD atd a vymyslene teroristicke utoky, pro USA je tahle zeme raj, ropa.. atd. Kde vsude ma Rusko zakladny? A kde je ma USA? ZAJEBANI AMICI je maji po cele EUROPE. Takze azvubec nastane jaderna VALKA zapomente na to, ze nas PUTIN usetri, jelikoz pojebane NATO je cela EUROPA a odkud se bude palit, tam to PUTIN vrati, to uz jste opravdu debilove? Proc Amici nedelaji konflikty u sebe? Jisteze je lepsi vyprovokovat Rusko v Europe v ramci NATO a mrdnout atomovku, proc by to ty kurvy delali u sebe doma za oceanem.

  OdpovědětSmazat
 12. Tak jsme vás neměli rádi a dnes víme že Ruský mužík porazil ISIS . Byly pozvání Syrskou vládou . USA přijeli bez pozvání Sýrie a zůstává dočasně . Slâva Putinovi a Ruské armádě ! Jen tak dál . Na řadě je Kosovo pole .

  OdpovědětSmazat
 13. Můžete mi obhájci USA napsat, kterou válku od II. sv. Američani vyhráli, nebo s ní něco vyřešili? Snad kromě Grenady, ale to nebyla válka a bylo to jako by statný dřevorubec zmlátil pětileté děcko. Rozházejte nad Sýrií hamburgery a plasťáky s colou a máte po ,,hrdinných" amerických vojácích.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nad satanským Ruϟϟáckem, dík čemuž tu i ty můžeš kydat na slídu ty svý bezcenný rudocancy, užgryndaný čechomužiku!

   Smazat
  2. Emeritní plukovník v.v.16. prosince 2017 7:59

   10:54 - Sráči z USA na voj. obsazení Grenady vyslali 6. námořní flotilu včetně letadlové lodi. Ta po hrdinském a urputném boji s 50 člennou grenadskou stráži vyzbrojenou okrasnými mečíky konečně zvítězila. Nuž, vítězství USA "giganta" v přímém přenosu.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.