Reklama

úterý 12. prosince 2017

Spása ve zlatě. Vladimir Putin našel obranu před útoky dolaru

Ilja Novickij
12.12.2017 Politikus.ru, překlad mbi (Eurasia24)

Kurz dolaru, průběžně klesající během celého roku, podnítil dedolarizaci v Rusku. Boj s takzvanou petrodolarovou závislostí se projevil zejména zvýšenými nákupy zlata, což Ruské federaci umožní již v prvním čtvrtletí příštího roku překonat v objemu zlatých devizových rezerv Čínu.


Narůstající problém státního dluhu USA nutí Moskvu pojistit se před dluhovou krizí, která hrozí propadem ratingů po celém světě, včetně Ruské federace.

V objemu zlatých rezerv, které dnes tvoří cca 17 procent všech ruských rezerv, patří Rusku v současné době šesté místo na světě. K dosažení tohoto ukazatele mířil prezident Putin svými aktivitami celých uplynulých deset let.

Během uvedené doby se zlaté rezervy ruské centrální banky zvýšily z původních 450 o rekordních 1250 až na 1700 tun – a zvyšují se i nadále.

Kreml reaguje na výrazný náhlý pokles indexu dolaru o 10 bodů; jeho devalvace totiž (i pro Rusko) znamená snížení objemu valutových rezerv.

Nejen zlato

„Zlatý polštář“ přitom není jedinou možností, jak ochránit ruskou ekonomiku před snižováním kurzu americké měny. Také v oblasti zahraničního obchodu začíná Rusko postupně využívat alternativní nástroje – barter (směnné obchody) a národní měny obchodních partnerů.

Již od počátku října existuje v Číně dvoustranný systém vzájemných plateb v rublech a juanech, který má výrazně zmenšit měnová rizika v rámci rusko-čínského obchodu.

Na principu barterů je pak založen obchod Ruska s Indonésií, která v zájmu zachování suverenity vlastní měny – indonéské rupie – již v roce 2015 zakázala na svém území používat dolar při vzájemném vyúčtování vnitrostátních obchodů. Výměnou za indonéský čaj, kávu a palmový olej tak Rusko do Indonésie dodává strojní zařízení a zboží strategického významu.

Globální dedolarizace

Rusko tak významně přispívá k ve světě sílící strategii omezování úlohy dolaru v národních ekonomikách. Výrazných globálních výsledků dedolarizace je však možno dosáhnout pouze tehdy, pokud se chomoutu dolaru zbaví i západní státy – připadá na ně téměř polovina (49,4 %) dolarových plateb.

Putin, který si uvědomuje, že tato možnost je jen málo pravděpodobná, vsadil na zlato. Nehledě na to, že investoři ho k platbám nepoužívají, je to právě zlato, které může ostatní země v podmínkách hegemonie dolaru ochránit před přicházející dluhovou krizí USA.

Hlavním problémem dedolarizace je vytvoření nového nezávislého systému cenotvorby. Vždyť monopol dolaru v mezinárodním obchodu je založen na americké vojenské hegemonii, díky které má americká měna značný politický i ekonomický vliv v celém světě.

Všechny spotové (krátkodobé kontrakty uzavírané v aktuálním kurzu měny) a futures (termínovaný obchod za pevnou cenu platnou v době uzavření kontraktu) trhy existují i v USA – a dolar je tam jedinou používanou měnou. Proto mají Putinovy snahy spíš lokální a preventivní charakter a mají hlavně ochránit ruskou ekonomiku před nadcházející „bouří“ na finančních trzích.

Přesto by bylo chybou podceňovat úsilí Ruské federace k omezení závislosti na dolaru, a to bez ohledu na slabý rubl a stávající strukturu ruské ekonomiky.

Do budoucna Rusko očekává, že se nově zavedená praxe, jejíž příklad ukazuje společně s ČLR (tj. vzájemné vyúčtování kontraktů v obou domácích měnách) rozšíří do všech zemí uskupení BRICS. V záloze je pak ještě 13,6 % dolarových plateb prováděných se zeměmi SNS (Společenství nezávislých států).

V každém případě se v Rusku od letošního 9. summitu BRICS otevřeně diskutuje o odpoutání se od americké ekonomiky, která přestala být hybnou silou rozvoje a vůči světu se nyní chová spíš jako parazit.

- - -

37 komentářů :

 1. Ta operace (zvaná dedolarizace) bude delikátní úlohou zejména pro Čínu, která drží patrně největší objem US dluhopisů.
  Nastává čas proměnit ty dluhopisy za solidnější investice, a přitom neshodit směnnou hodnotu US$.
  ---
  Snad by nám nějaký slovutný ekonom mohl pomoct pochopit i pointu jiné operace, totiž té, při které zas naše ČNB v minulosti proměnila národní zlaté rezervy za německé(?) dluhopisy v €. V tom Euru, které je navázáno na US$ a jehož hodnota by zřejmě klesala spolu s dolarem.
  Úsilí Ruska se zdá být pochopitelné, leč úsilí naší ČNB jaksi nedokážu považovat za racionální, natožpak za vítězství.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Sice nejsem ekonom, ale z mého laického pohledu není držení amerických státních dluhopisů žádnou velkou výhrou. Ne jedné straně může, za určitých podmínek sloužit, jako nátlakový prostředek, na straně druhé, v případě pádu dolaru může znamenat obrovský provar.
   Čína je nakupovala za určitého kurzu. Pokud dolar ztratí hodnotu, dostanou Číňané sice hodnotu v dolarech, navýšenou o určitou úrokovou sazby, ale v porovnáním k dolarovým cenám to může být o dost méně.
   Bezděky se mi vybavuje situace v Německu v době hospodářské krize, kdy marka ztrácela tak rychle kupní sílu, že museli být dělníci vypláceni za práci dvakrát denně. Ano, byl to extrém, ale není americký státní dluh také extrémní?
   Euro vidím jako největší chybu EU, která vedla k extrémnímu zadlužení celé řady zemí a bude bezesporu jednou z příčin krachu EU.

   Smazat
  2. Pane Hricáku, někdy je lepší ztratit něco než ztratit všechno.

   Smazat
  3. 16,52
   To je otázkou úhlu pohledu. Nejsem si jistý chováním zejména amerických dolarových miliardářů v případě, že by měli ze dne na den zchudnout. Při vědomí, že mají vliv na politiku a politiky se může jejich chování změnit na těžko předvídatelné s fatálními důsledky pro všechny.
   Když si to uvědomím, nevím, jestli se z pádu dolaru mám radovat, nebo se ho začít bát. Vždycky říkám, že zoufalí lidé dělají zoufalé věci. A ti miliardáři po ztrátě svých miliard zoufalí bezesporu budou.

   Smazat
  4. hričáku, a proč si myslíš, že dolaroví miliardáři drží svůj majetek v dolarech??? Zamysli se!!!:-)

   Smazat
  5. Miliardáři (například za hlupákem Sorosem, který je sám o sobě bezvýznamná figurka, která se předhodí v případě nutnosti davu, stojí klanové síly a co mu rozkážou to udělá, prostě posluha) jsou bezvýznamná společenská síla. Bude pár sebevražd to je celé, nikomu chybět nebudou a když přijdou o zdroje přijdou i o jakýkoliv vliv. Problém je jinde v provázanosti ekonomik. Je potřeba, aby padal dolar pomalu a USA sice zchudlo, ale lidé měli co jíst a kde spát, aby nevznikl ve světě chaos. No a USA se stane řadovou spíše bezvýznamnou zemí typu Ukrajina.

   Smazat
  6. 17:07 Nemyslím, že z toho mají američtí miliardáři až takovou hrůzu. Pořád platí, že při společném úpadku "tlustí sice zhubnou, ale hubení zhebnou". To je osvědčená politika Západu, ať jde o války, krize nebo jen "uzbrojování". Těm zheblým pak nezištně pomohou stát se jejich koloniemi.

   Smazat
  7. Jen bych si dovolil upozornit, že Čína v roce 2015 poměrně významnou část držených US dluhopisů prodala a omezila jejich nákupy (proto Obamova administrativa musela na konci roku navýšit úroky z dluhopisů na 4 násobek - jinak by se neprodaly a čím by financovali státní deficit?). Takže je otázkou jak velký podíl US dluhopisů ještě Čína má, Rusko vyprodalo prakticky všechny US dluhopisy, které drželo v devizových fondech (šlo o více než 100 mld USD) v reakci a americký útok vůči rublu...

   Smazat
  8. to vsechno okolo Ciny zapacha:

   1) Amerika ji dala veskery prumysl (komunistum??)

   2) Cina jim za to pujcila strasne penz $$$

   3) Cina pocala kupvat zlato jako sileny?

   4) Cina Amerika jsou nepratele??? a hrozi si atomovou valkou!

   5) Americani jsou bezdomovci podobne jako Cesi!!

   6) Merkelova si dovazi do Nemecka line Cerne!!!

   Kdo to pochopi ..ty veci nemaji smysl ...Copak se deje na nasem Bozim svete???

   Smazat
  9. To, že budou dolaroví miliardáři zoufalí, mě je v celku putna, hlavně aby dokázáli skákát z oken. A to co v největším množství.

   Smazat
  10. anonymni 19:32
   Myslis , ze Cinsti miliadari v juanech se zlatem budou lepsi , nezli dolarovi miliardari???

   Smazat
  11. 21:56 Když porovnám, jak rozkvétá infrastruktura Číny a chátrá infrastruktura USA, tak bych řekl, že určitě.

   Smazat
  12. 18:13 : možná jste zapoměl dodat nakonec ještě tato slova:
   ... takže v konečném důsledu přece jen zbohatnou.

   18:39 : vysvětlení i vám podává právě anonym 18:39.
   Abych upřesnil:
   finančníci (jsou nadnárodní) zbohatnou, i když Amerika zhebne. Amerika má v trezorech jen pozlacený wolfram. Původní zlato mají oni finančníci už dlouho po polštářem. Proč? O tom píše úvodní článek. Oni s prevencí potíží fyzickým zlatem začali, Čína a Rusko a další jen pokračují.
   Je to vše těžko pochopitelné jenom proto, že je to svou podstatou neočekávaně jednoduché.
   Děda.

   Smazat
  13. A co u nás? Drzý slovenský estébák plní bojový putinovský úkol vystřídat proruské čehúnské senilní agenty Klauzemany ?

   Smazat
 2. Zanedlouho bude tisk těch zelených papírků dražší než samotná cena dolars.

  OdpovědětSmazat
 3. V Rusku se zlaté rezervy zvyšují a v Česku snižují. V Ćesku se banky chovají ke zlatu pomalu jako ke zbytečnosti. To jsou paradoxy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To bude asi proto, že ČNB není naše ale nějakého pochybného fondu.

   Smazat
  2. ptal jsem se na to před pár týdny Rusnoka ...a on upřímně nechápe význam držení zlata!!:-(

   Smazat
 4. Nár. banka zřejmě je v rukou ruských tajných služeb a jejich prostřednictvím k záchraně silného eura a pro "zdravé" oslabení české koruny české zlato prodala rovnou do Kremlu. A sice 39 tun. Mám o tom zaručené zprávy ze dvou na alkoholu závislých zdrojů blízkých bance.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:56 Gratuluji ...Už z těch ruských tajných služeb máte stejné "vidiny" jako Jiří Drahoš, kandidát na prezidenta ČR.

   Smazat
  2. 16:56 ...já jsem pochopil, posílám úsměv. Děda.

   Smazat
 5. Česká republika svoje spásné zlato rozkradla,
  tudíž obrácená paralela,
  jsme náchylní na invazi Eura*

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. .. snad přesněji: Tošovský České republice zlato zpronevěřil. Děda.

   Smazat
 6. K čemu mu bude zlato, když rusové nebudou mít co jíst?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:46 Za zlato si budou moci koupit, co budou chtít. Za doláče bude k mání jen vaše prázdná makovice.

   Smazat
  2. Jsi n hlavu, nebo co? Rusové jsou např. momentálně největším exportérem obilí na světě! To, že jim chybí mnohé kapacity zpracovatelského průmyslu a moderních skladovacích kapacit neznamená, že nemají co jíst, hlupče! Mimochodem, sankcemi proti Rusku "západní" idioti podnítili mobilizaci investic právě do těchto oborů. Ruští investoři po Putinovi pouze chtějí, aby odvetné ruské sankce trvaly co nejdéle, aby se jim investice vyplatily. Chápeš, truhlíku?!

   Smazat
  3. Dôležité sú iba fakty. Putin skutočných nacionalistov zatvára. To je fakt. Putin tradičné hodnoty možno chráni, ale koho tradičné hodnoty? A ktoré sú to? Právo búchať hlavou o zem keď muezín ujúka z mešity? Alebo právo oslavovať Lenina? Právo byť hrdým komunistom? Áno. Toto sú dnes tie „tradičné“ hodnoty v Rusku. Ruská federácia je etnicky presnou kópiou USA. Taviaci kotlík národov. A toto Putin podporuje. Nie ruský nacionalizmus, čečenský nacionalizmus, tatársky nacionalizmus. Nacionalizmus veľkej Rossije je to čo podporuje – zmes národov bojujúcich za impérium. A toto nikdy nedopadlo dobre. Skutočný nacionalista chápe, že jeho nepriateľom je ako Amerika, tak aj Ruská federácia.

   Smazat
  4. 17.46 Odpověz mi proč mají Amici přes 7000 tun zlata ,Němci skoro 4000 tun , o Britech a Francouzech ani nemluvě šašku ???

   Smazat
  5. 16:15 Tam ale maj co jíst, a rozdíl od žebravého Chujlostanu! - https://www.youtube.com/watch?v=gVJQVvDRgQQ

   Smazat
 7. Zlato a stříbro ztrácí na hodnotě každým dnem. Nosatí levně nakupují :D. Myslíte si ale, že bohatí nosatí povolí dedolarizaci? :D Ta bude až po válce, všem po ní nebudou mít hodnotu žádné papírky, ale dobrý úkryt a zásoby jídla.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jdi už s tím svým antisemitizmem do řiti, blbečku!

   Smazat
  2. 18:27 Realita je jaká je, s tou ani neblbeček nic nenadělá -
   https://srsen.wordpress.com/2010/03/07/zajimavy-a-ctivy-clanek-o-dejinach-zidu-v-evrope/

   Smazat
 8. Každý bankéř, který se zbavuje zlata a jiných drahých komodit, je HLUPÁK. Zlato a další drahé komodity byly vždy v dávné i v nedávné minulosti zárukou hodnoty peněz a tím i životní úrovně lidu. Velká chyba se stala v době, kdy stát předal možnost tisknout měnu bankám. Dříve veškeré státovky musely být kryty zlazem a dalšími drahými komoditami. Dnešní bankovky jsou jen lístky papíru bez hodnoty. V případě krachu by je nebylo možné použít ani jako toaletní papír. To jsme to dopracovali.

  OdpovědětSmazat
 9. Prepacte ale neroyumiem Rusku prečo stále nakupuje Americke dlhopisy a tak podporuje dolár a USA. Može mi to niekto vysvetlit?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:03 V detailech a ojediněle snad.
   Vcelku a dlouhodobě - se jich usilovně zbavuje. Děda.

   Smazat
  2. Otazku treba trocha preformulovat. Co by sa stalo, ak by Rusko, alebo Cina americke dlhopisy kupovat prestali. Nakupovanim chrania ich hodnotu... v sucasnosti vsak vidime obrovsku snaju Ciny, Ruska kupovat ine hodnoty... hadzu na trh biliony dolarov a kupuju vsetky technologicke firmy a ine cenne aktiva, ktore su potencialne mozne ziskat...

   Odporucam pozriet si toto video. Je to sice fikcia, ale presny scenar, co by sa stalo.

   https://www.youtube.com/watch?v=IklYJnb3IfI

   Smazat
 10. Dolary jsou papírky a mají cenu dokud je lze používat jako ekvivalent na směnu. Majetek je hmatatelný a vždy zajišťuje možnost nejen přežití. V případě okamžitého krachu dolarů ti co mají jen dolary nemají nic a ti co mají majetek mají co nabídnout na směnu. Vše se rychle ustálí a nový hegemon zavede novou měnu na obchodní směny. Z měnou musí být fungující majetek.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.