Reklama

neděle 17. prosince 2017

Spása ve zlatě. Vladimir Putin našel obranu před útoky dolaru

Napsal/přeložil: Ilja Novickij
17.12. 2017 Eurasia24
Kurz dolaru, průběžně klesající během celého roku, podnítil dedolarizaci v Rusku. Boj s takzvanou petrodolarovou závislostí se projevil zejména zvýšenými nákupy zlata, což Ruské federaci umožní již v prvním čtvrtletí příštího roku překonat v objemu zlatých devizových rezerv Čínu.Narůstající problém státního dluhu USA nutí Moskvu pojistit se před dluhovou krizí, která hrozí propadem ratingů po celém světě, včetně Ruské federace.
V objemu zlatých rezerv, které dnes tvoří cca 17 procent všech ruských rezerv, patří Rusku v současné době šesté místo na světě. K dosažení tohoto ukazatele mířil prezident Putin svými aktivitami celých uplynulých deset let.

Během uvedené doby se zlaté rezervy ruské centrální banky zvýšily z původních 450 o rekordních 1250 až na 1700 tun – a zvyšují se i nadále.

Kreml reaguje na výrazný náhlý pokles indexu dolaru o 10 bodů; jeho devalvace totiž (i pro Rusko) znamená snížení objemu valutových rezerv.

Nejen zlato

„Zlatý polštář“ přitom není jedinou možností, jak ochránit ruskou ekonomiku před snižováním kurzu americké měny. Také v oblasti zahraničního obchodu začíná Rusko postupně využívat alternativní nástroje – barter (směnné obchody) a národní měny obchodních partnerů.

Již od počátku října existuje v Číně dvoustranný systém vzájemných plateb v rublech a juanech, který má výrazně zmenšit měnová rizika v rámci rusko-čínského obchodu.

Na principu barterů je pak založen obchod Ruska s Indonésií, která v zájmu zachování suverenity vlastní měny – indonéské rupie – již v roce 2015 zakázala na svém území používat dolar při vzájemném vyúčtování vnitrostátních obchodů. Výměnou za indonéský čaj, kávu a palmový olej tak Rusko do Indonésie dodává strojní zařízení a zboží strategického významu.

Globální dedolarizace

Rusko tak významně přispívá k ve světě sílící strategii omezování úlohy dolaru v národních ekonomikách. Výrazných globálních výsledků dedolarizace je však možno dosáhnout pouze tehdy, pokud se chomoutu dolaru zbaví i západní státy – připadá na ně téměř polovina (49,4 %) dolarových plateb.

Putin, který si uvědomuje, že tato možnost je jen málo pravděpodobná, vsadil na zlato. Nehledě na to, že investoři ho k platbám nepoužívají, je to právě zlato, které může ostatní země v podmínkách hegemonie dolaru ochránit před přicházející dluhovou krizí USA.

Hlavním problémem dedolarizace je vytvoření nového nezávislého systému cenotvorby. Vždyť monopol dolaru v mezinárodním obchodu je založen na americké vojenské hegemonii, díky které má americká měna značný politický i ekonomický vliv v celém světě.

Všechny spotové (krátkodobé kontrakty uzavírané v aktuálním kurzu měny) a futures (termínovaný obchod za pevnou cenu platnou v době uzavření kontraktu) trhy existují i v USA – a dolar je tam jedinou používanou měnou. Proto mají Putinovy snahy spíš lokální a preventivní charakter a mají hlavně ochránit ruskou ekonomiku před nadcházející „bouří“ na finančních trzích.

Přesto by bylo chybou podceňovat úsilí Ruské federace k omezení závislosti na dolaru, a to bez ohledu na slabý rubl a stávající strukturu ruské ekonomiky.

Do budoucna Rusko očekává, že se nově zavedená praxe, jejíž příklad ukazuje společně s ČLR (tj. vzájemné vyúčtování kontraktů v obou domácích měnách) rozšíří do všech zemí uskupení BRICS. V záloze je pak ještě 13,6 % dolarových plateb prováděných se zeměmi SNS (Společenství nezávislých států).

V každém případě se v Rusku od letošního 9. summitu BRICS otevřeně diskutuje o odpoutání se od americké ekonomiky, která přestala být hybnou silou rozvoje a vůči světu se nyní chová spíš jako parazit.

Ilja Novickij
Zdroj: Politikus.ru

39 komentářů :

 1. Kdyby se poddal SS, nechal svoji zemi na pospas americkým firmám, tak dneska jezdí Putin do SS jako Jelcin a je vřele vítán, možná tam senátory chválen a obdivován a možná tam má dokonce bustu ve sněmovně. Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
 2. To je zase snůška přihlouplých, zoufalých žvástů rusáckých poskoků. V roce 2008 bylo možno koupit dolar za pouhých 23 rublů, ještě v roce 2014 předtím než šlo Rusko a jejich rubl do sraček byl dolar za 34 rublů. Dnes je za 59 rublů! Vždyť je to přesně naopak než se tu snažíte točit!
  http://xe.com/currencycharts/?from=USD&to=RUB&view=10Y

  A USA jsou podle nominálního HDP stále s náskokem největší ekonomikou světa. Je to právě Rusko, které kleslo z 8. ještě v roce 2013 až na současné 12. místo až za Jižní Koreu!
  https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_past_and_projected_GDP_(nominal)
  Tak tady laskavě přestaňte blekotat nesmysly.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Čéče, poskokovi každý poskok. Pochopil si vůbec o čem ten článek je? Dedolarizace, nákup zlata... - je to jejich věc, stejně jako je jejcih věc, jak jsou zadluženi, jesstli kupují zlato, jak využívají své zásoby, .... Západ sní vlhké sny, že by měl tak nízké zadlužení a mohl se zmocnit ruského přírodního bohatství.

   Smazat
  2. 16:39
   Západ sní o Rusku? Vůbec netušíš o čem mektáš, volku. Ty buď rád, že jsi rád.
   https://zpravy.idnes.cz/rusko-chudoba-realne-prijmy-hlad-do4-/zahranicni.aspx?c=A170630_171328_zahranicni_aha

   O té slavné dedolarizaci, krachu dolaru a USA který je již za dveřmi čtu na "alternativních" stránkách jako zvedavec.org už tak 15 let. A stále nic. Smolík, co? Jediný co šlo do prdele byl ten váš slavný, zlatem podložený rubl. Žvásty které byly velmi populární cca před 6 až 2 lety, že Putin vydá Dvouhlavého zlatého orla který dolar definitivně položí už taky jaksi utichly. Nepřipadáte si jako banda ruských fanatických pošuků zcela mimo realitu? Co z toho máte?

   Smazat
  3. já jsem byl v USA na severu, dříve automobilový průmysl..dnes jedna fabrika vedle druhý a prázdný..to jsou ty, jak si v nich předávají /ve filmech/ mafiani prachy a drogy..žádný kulisy...tak nevím, jaké to mají hospodářství..

   Smazat
  4. 17:02
   Umíte výborně počítat, boužel pro vás, není jenom malá násobilka. Účetní a ekonom není totéž. Karel z Plzně

   Smazat
  5. Tenhle kremelskej houx už tu byl ne? Tady to není poprvé co se stejnej článek opakuje víckrát. Maj v tom pěknej bordel :D:D:D

   Smazat
  6. 17:02 Copak kapitalistické Rusko, tam to jde do kopru, jako ve věech kapitalistých zemích. Ale nevíte náhodou, kdy měla naposled některá kapitalistická země takový růst, jako má už 30 let komunistická Čína?

   Smazat
  7. 15:57 rozbor pozice ruské ekonomiky uvedený slovy: "...přihlouplých, zoufalých žvástů rusáckých poskoků ..." je skutečně věrohodný. Jestli argumentujete fakty, neměl byste potřebovat urážky a vulgarity. Takto jste méněcenný člověk.

   Smazat
 3. 15.57,rusko si musi vybrat,bud se podvoli natlakom juesej,nebo zustanou hrdym,svobodnym narodem.A tyhle hry
  o nejvecsi ekonomice sveta jsou jenom vyplodem virtualniho bankovnictvi juesej.Kdyz k tomu pridame nekolika bilionove zadlzeni,az takova slava to neni!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. JůeSeJ je nepotřebujou, jsou daleko, maj mexickejch a jinejch peonů přehršel a ropy i plynu jakbyset! Ale my budem potřebovat rusácko-mongolský votroky a plyn zadara, v brzkém buducnu! Proto je na Bundíku, jak se s tím vypořádá - https://zpravy.idnes.cz/nemecko-wehrmacht-vydaje-armada-merkelova-sigmar-gabriel-pev-/zahranicni.aspx?c=A170306_170154_zahranicni_aha

   Smazat
 4. 15:57 To mi spadl kámen se srdce, takže bouře na finančních trzích u nás nebude? Já nezasadil ani česnek.

  OdpovědětSmazat
 5. 17:02 dočkej času, ta USA ekonomika na kapačkách kvantitativního uvolňování skutečně žádnou jistotu budoucnosti nemá. Pak není divu, že důvěra k US dolaru klesá a nemít Čína tolik US dluhopisů, US dolar se sesype.

  OdpovědětSmazat
 6. Čím dřív zadlužený petrodolar padne tím líp.

  OdpovědětSmazat
 7. Přemyšlím o tom, co se dělo před rokem 1929. Nikdo nic neříkal o tom, že tento rok přijde? a bylo již to pouze 11 let po ukončení I. světové války. Boom americké ekonomiky, stejný jako po druhé sv. válce. USA zvýšily svůj národní produkt /nejsem ekonom, nevím jestli to dobře píši/ po druhé světové válce 2x - jako jediný stát světa. Dálo by se říci, že s válkou mají positivní zkušenost - asi ji předávají dalším generacím a podle toho všude válčí nebo podporují války - hlavně když to je mimo USA. Ale abych se vrátil k otázce. Ono napadá mně jedno vysvětlení proč se nemluvilo před rokem 1929 o možnosti, že tento rok přijde. Nebyl tehdy internet. A v novinách, nebo v rádiu té doby kapitalisté by asi neotiskli nějaký komoušský žvást o tom, že se blíží nějaká krize, že se blíží rok 1929. Jinak pro toho znalce ekonomie na úrovni učetního, který používá hrubé výrazy /připadá mně to jak hospodský pěstní argument vůči cizinci, který něčím provokuje stammgasty/: počkej si do roku 2040 - podle Švihlikové systém spadne do 10-l5 let, z její knihy Přelom, vydání v roce 2015 Bratislava. A příště píš něco opravdu fondovaného, abychom z toho něco měli, snaž se napsat něco z ekonomie a ne z účetnictví a neužívej hrubé výrazy a navštiv psychiatra na úrovni.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Před rokem 1929 netušili vůbec nic především běžní hňupové jako jsi ty. Ti nejvíc nakupovali v té době akcie až do posledku a ti na to také nejvíc doplatili.
   Svobodný internet tu máme zásluhou především demokratické svobodné společnosti a technologického rozvoje v západním kapitalismu. Internet opravdu nevznikl v SSSR, ČSSR ani na Kubě.
   A co se týče tvých přiblblých prognóz, tak mi připomínáš ty blbečky, kteří už tisíce let neustále předvídají konec světa. Hele, já zase předvídám, že někdy mezi lety 2018 a 2050 skoro jistě chcípneš. To jsem ale velký odborník a prognostik, co? A přesně takovou váhu mají ty vaše bláboly o krachu USA za 15 až 30 let. Nejlepší je, že vy sami jim ve skutečnosti nevěříte a sami byste na ně ze svého nevsadili ani zlámanou grešli. Jinak byste byli už dávno pod mostem. Ale blbé kecy vás nic nestojí.

   Smazat
  2. 0:51 Člověče, to, co jste tu vyprodukoval, je skutečně na psychiatrickou diagnózu. Skuste se o tom poradit s odborníkem, třeba s provozovatelem tohoto serveru.
   Jirka

   Smazat
  3. 0,51
   Ve Fort Knoxu mají zlata tolik,že dolar je kritej leda óš papírem!!!!:-D

   Smazat
  4. 5:11
   Je legrační jak nejsi schopen vůbec nijak argumentovat, vůbec nic vyvrátit. Jediný čeho jsi schopen je bezobsažně prdět.

   Smazat
  5. Šokující fakta o USA!18. prosince 2017 9:02

   0:51 - Hele mladej, studuj, uč se a naslouchej starším a zkušenějším. Zde Ti podsypuji zrní ke Tvé výuce:
   • www.epshark.cz/clanek/114/rozpada-se-amerika
   • www.novarepublika.cz/2017/03/politicke-skoleni-muzstva-ve-finsku-jak.html#more
   • www.novarepublika.cz/2017/03/michael-snyder-11-otresnych-skutecnosti.html#more
   • www.skrytapravda.cz/zahranicni/546-amerika-v-plamenech-provalcila-bohatsvi-a-stal-se-z-ni-zebrak-trump-je-posledni-nadeje
   • USA jsou v počtu dětí žijících v nouzi hned třetí v pořadí ve vyspělých státech (Mexiko, Turecko, USA). Každé páté dítě v USA žije v chudobě
   • V USA je bez práce 41% populace v aktívním věku
   • 40% Amíků má ušetřeno maximálně 500 dolarů (12.300 Kč)
   • 28% Amíků nemá žádné úspory
   • V celých USA je skoro 10 milionů domácností, které nevlastní ani jeden účet v bance
   • 22,5% Amíků je negramotných
   • Bezdomovectví rodin vzrostlo o 23%
   • Počet Amíků žijících v chudobě během 4 let vzrostl o 6 milionů
   • Střední příjem domácností už 4 roky za sebou klesá - snížil se o výše $4000 (98.480 Kč)
   • 62% Amíků ze střední třídy uvádí, že snížili výdaje na domácnost
   • 85% příslušníků střední třídy tvrdí, že je těžší udržet si standard, než tomu bylo před 10 lety
   • V USA žije čas od času 77% občanů od výplaty k výplatě
   • Jeden ze 4 amíckých pracujících nosí domů výplatu, která odpovídá kritériím pro chudobu nebo je ještě nižší
   • V současnosti lze za „dobrou práci“ označit méně než 25% všech prac. míst v USA a toto číslo klesá
   • 20,2 milionů Amíků vynakládá více než 1/2 svého příjmu na bydlení. To znamená 46% nárůst od r. 2001
   • Mnoha Amíkům během 12 let se zvýšil účet za vodu 3x
   • Cena elektřiny v USA roste 5 let rychleji než celková míra inflace
   • V r. 1999 mělo 64,1% Amíků zdrav. pojištění placené zaměstnavatelem. Teď jenom na 55,1%
   • Pojistné na zdrav. pojištění rostlo v letech 2011-2012 rychleji než celková míra inflace
   • Podle výzkumu plánuje 10% amíckých zaměstnavatelů ukončit financování zdrav. pojištění svých zaměstnanců
   • Celková částka všech hypoték v USA je 5x vyšší než před 20 lety
   • Celková částka všech spotřebitelských úvěrů vzrostla od r. 1971 o 1700%
   • Celková hodnota všech studentských půjček v USA přesáhla hranici 1 bilionu dolarů (24,62 bilionů Kč)
   • Přibližně třetina všech Amíků neplatí včas své účty
   • Více než 100 milionů Amíků využívá minimálně jeden sociální program provozovaný federální vládou
   • 25 milionů dospělých Amíků bydlí doma u rodičů
   • Během recese přišlo amícké hospodářství o více než 220.000 malých podniků
   • V r. 2010 byl počet nově vzniklých prac. míst v nových podnicích ve srovnání s r. 2000 méně než poloviční
   • Přibližně 57% dětí v USA žije v domácnostech, které jsou považovány za „nízkopříjmové“ nebo „chudé“
   • V USA žije kolem 100 milionů občanů, kteří jsou považováni za „chudé“ nebo „blížící se chudobě“
   • 70 milionů Amíků je závislých na potravinových průkazkách

   Smazat
  6. 9:02
   Lidi hlasují jednoznačně nohama, ty rudý blbe. Do USA se tlačí polovina světa včetně Evropanů a to určitě ne za soc dávkami, na rozdíl od lidí tlačících se do Evropy.
   Ty své vylhané, vůbec ničím nepodložené propagandistické blbosti si strč do prdele.

   Smazat
  7. 9,44
   Ty už si do zadku nic strčit nemůžeš ty chuděrko,máš tam eurohovnotnýho pornoJandu a ty sám seš nasoukanej v uASSacký prdeli,že ti ani hnáty nekoukají!!!!!.-D

   Smazat
  8. 11:00
   To jsi vymyslel sám?

   Smazat
  9. 11:08 To nic nevymyslelo, je to jen sliz vytvořenej na slídě výpary z Putlerova lejna ...

   Smazat
  10. 16:44
   Za to ty ses musel vyskytnout v necich hodně vlhkých eurohovnotnych snech ty chuj negramotnej!!!!:-)

   Smazat
  11. 16:54 Utři se sám, putleroffskej bezhodnotnej dreku na slídě, nebudem si s tebou špinit ani hajzlpapír, je moc cennej na takovej sajrajt ...

   Smazat
  12. 17:41
   Tebe pitvat bude legrace,poprvé uvime untermensch zbytečný a plný uASSackejch sracek!!!!:-)

   Smazat
  13. 17:58 Však ty se už brzy voběsíš, až vám to tu zrušíme, vječně liliputími prdy nafetlá vzteklino a pitvat tě rozhodně nebudou, rovnou tě hoděj zpátky o zengruny vodkud takovej hnus putlerskej vzlíná na povrch, páč lejna se nepitvaj! :D:D:D

   Smazat
  14. Tipuju že to už dlouho nepotrvá, tak si to "R" na tom dreku vod Putlera už ani nespravuj - stejně bys to nezvlád s tim IQ zmrzlýho kravince :)

   Smazat
  15. 18;08
   Za to tvoje IA z hovna sabesdekla má klávesnici dávno na odpis!!!!:-)

   Smazat
  16. Nehraj si na esesáka, smrade rozpoznatelnej jen spektrální analýzou Putlerových prdů! Tvůj liliputí fýrer je vobřezánek, což při každým výletu z jeho lejnolíhně musíš moc dobře vidět :D:D:D....

   Smazat
  17. 18:47 Tady máš ten svůj šábesdekl lejnere putleroviči! - http://iks2010.info/?p=40063

   Smazat
  18. 19:48
   To je to lejno co tě má na svědomí???!!!:-)

   Smazat
  19. Tito tři "ubljudki" jak tam píšou (lejno se rusky řekne gavnó, víš? ale budiž) maj na svědomí 60 milionů Rusů. Já ale nejsem Rusák, tak mi to může bejt jedno ... ty bys měl zuřit a proklínat je, ruϟϟkej prde :D:D:D

   Smazat
 8. Zvlášť důležitá mi připadá poslední věta článku. Dokud bude většina transakcí za energetické suroviny probíhat v dolarech, bude americké hospodářství dál parazitovat na ekonomice zbytku světa. Ostatně jako parazit se Amerika chová již někdy od konce 70-tých let a dolar (lépe petrodolar) je jedním z pilířů, který ji takové chování umožňuje! Pro ty, co ještě neztratili schopnost číst knihy, to velmi pěkně to poisuje Yanis Faroufakis v knize Globální Minotaurus.
  Jirka

  OdpovědětSmazat
 9. Zase tu falešní proroci opěvují zlaté tele.
  Neznám hloupější činnost než prolít a otrávit miliony tun zeminy kyanidem, jen proto aby si nějaký blb mohl vytěžené, jinak zcela neužitečné zlato opět zavřít pod zem do trezoru.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10:13 budiž chvála kapitalismu, když ten si to vynucuje.

   Smazat
  2. 10:42
   A jak do této tvé úžasné teorie zapadají skoro nulové zlaté zásoby ČNB?

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.