Reklama

pátek 1. prosince 2017

Sýrska vládna delegácia odišla z rozhovorov o mieri a uviedla, že sa už zrejme nevráti

Vyjednavač Bašár Džaafarí
1.12.2017  HlavnéSprávy
 

Delegácia sýrskej vlády odišla v piatok z mierových rozhovorov pod záštitou OSN v Ženeve a uviedla, že sa zrejme na budúci týždeň nevráti. Vinu pripísala tomu, že opozícia odmieta akúkoľvek úlohu sýrskeho prezidenta Bašára Asada v dočasnej povojnovej vláde. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters. Na snímke Bašár Džaafarí.


“Pre nás, vládnu delegáciu, sa toto kolo (mierových rozhovorov) skončilo. On ako sprostredkovateľ môže oznámiť svoj vlastný názor,” uviedol hlavný vyjednávač sýrskej vlády Bašár Džaafarí po dopoludňajších rokovaniach a poukázal pritom na sprostredkovateľa OSN Staffana de Misturu, ktorý sa zatiaľ k situácii nevyjadril.

“Kým druhá strana trvá na rétorike Rijádu 2…, nenastane žiadny pokrok,” dodal Džaafarí.

Na mysli mal postoj prijatý sýrskymi opozičnými delegátmi na minulotýždňovom stretnutí v saudskoarabskej metropole Rijád, kde sa dohodli na ďalšom presadzovaní požiadavky, že Asad musí byť vylúčený z akejkoľvek prechodnej sýrskej vlády.

Predtým sa šírili špekulácie, že opozícia možno pred tohtotýždňovými rokovaniami v Ženeve zmäkčí svoj postoj – v reakcii na úspešný postup vládnych síl na bojovom poli.

Sýrska občianska vojna, trvajúca už siedmy rok, pripravila o život státisíce ľudí a vyhnala z domovov 11 miliónov obyvateľov. Ani jedno z doterajších kôl mierových rozhovorov nezaznamenalo žiadny pokrok – stagnujú na požiadavke opozície, aby sa Asad vzdal sa moci, a na tom, že prezident odmieta spomínaný krok urobiť.

Džaafarí na naliehavú otázku, či sa vládna delegácia na budúci týždeň do Ženevy vráti, odpovedal: “Damask sa rozhodne.”

Sýrsky vyjednávač vo vyhlásení uviedol, že trvanie na postoji o odchode Asada, prijatom opozíciou v Rijáde pred tohtotýždňovými mierovými rokovaniami, je “mínou” na ceste do Ženevy. Džaafarí ešte dodal, že opozícia úmyselne podkopáva rokovania.

“Takúto rétoriku, aká je použitá v ich vyhlásení (v Rijáde), vnímame my v sýrskej vláde, ale aj mnohé ďalšie vlády, ako krok späť, a nie vývoj dopredu, pretože nanucuje určitú podmienku,” povedal Džaafarí.

“Takýto jazyk je provokačný, nezodpovedný – z politického hľadiska. A navyše, zachádza ďaleko za nádeje, ktoré vkladá sýrsky ľud do rozhovorov,” dodal sýrsky vyjednávač.

Opozícia, ktorá viedla neskôr s predstaviteľmi OSN samostatné krátke rozhovory, odmietla obvinenia, že sa snaží rokovania podkopať. A dodala, že sa snaží o “politické riešenie”.

“Na toto kolo rozhovorov sme prišli bez podmienok,” povedal pri príchode novinárom hovorca opozície Jahjá Arídí.

“Teraz je už ich samotné vyhlásenie, že sa nevrátia, podmienkou. Je to vyjadrenie alebo odraz ich zodpovednosti voči ľuďom, ktorí trpia sedem rokov,” povedal Arídí.

Šéf opozičnej delegácie Násir Harírí v piatok už skôr vyhlásil, že jeho strana prišla do Ženevy na seriózne, priame rokovania s Asadovou vládou. Zatiaľ vládna a opozičná delegácia na žiadnych sýrskych mierových rozhovoroch nerokovali tvárou v tvár, ale zakaždým sa nachádzali v iných miestnostiach.

- - -

36 komentářů :

 1. Ziaden mier!!!!Lutost Teroristi nemali ani mat s ktestanstvom NEBUDU.Asad nech ocisti celu krajinu pretoze tato spina sa vrati k nam do EU.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vyčistit krajinu od uplatných Amerických rytolezov čo páchaju teror vo vlastnej krajine a na vlastnom národe.Potom bude v Sýrii sveta žit.

   Smazat
  2. Tak vida, přišli na rokování s Asadovou vládou, a ejhle, prej aby odstoupil. Před Vánocema dost blbej vtip!

   Smazat
 2. Bašár Asad vyhrál válku a žádná americká loutka mu nebude dávat podmínky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ta US banda zaprodanců asi přijela do Ženevy přijmout kapitulaci vítěze bitvy s US terorizmem, Asadovy vlády. Z kterého blázince ta "opozice" přijela? Z Londýna, nebo přímo z USA?

   Smazat
 3. Asad je právoplatní prezident Sýrie! Opozice nemá žádné právo ho vylučovat z jednání!

  OdpovědětSmazat
 4. Nikdo nas nema rad ,a my chceme jen mir a svobodu slova nejlepsi justici nejlepsi z nejlepsich -hard working Americans .Nasi nejsrdnatejsi vojaci bojuji za nas a pro nas veterani spojte se a setrete na drevene nohy at se dobelhate pro polivku do Salvation Army nezli to lzid ukradne a proda dalsimu lzidovi a ten to da za odpis z dani chudejm v Israhelu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Už to nehul, náckovský blbečku.

   Smazat
  2. Prostě syrská kafírna si činí nárok diktovat celé Syrii své podmínky. Není to nějak povědomé?
   Václav

   Smazat
  3. 1.09 Máte rád drštkovou? Ne? Tak jste (podle vašich kriterií) náckovský blbeček. Zdá se vám to nelogické? Stejně, jako vás závěr z 1.09.

   Smazat
  4. 1:09 Abych nedal pohulit tobě, siosajrajte! Ale ocelovou tyč tvou vopejzelou srmdutou tlamořití!

   Smazat
 5. Ide o to vysachovat Rusko zo Syrie a dosadit proamericku vladu.V podstate,kto vyhra,vyhral syrsku vojnu.

  OdpovědětSmazat
 6. Demokracie ala západ. Pojďme diskutovat, ale pouze o mých návrzích (podmínkách). Naprosto stejné chování vidím i u nás. "Elit" jsou jednotky procent, přesto si uzurpují právo pouze na svůj názor. Kdo má odlišný je ruský agent, nebo fašista.

  OdpovědětSmazat
 7. Jen si přeji aby ti ušáčcí hajzlové nepodkopali i u nás volbu prezidenta.Pražáci už se 17. listopadu předvedli.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. První zkoušku měla pražská umělecká kavárna na Českém slavíku. Nějak jim to nevyšlo.

   Smazat
 8. demokracia je to čo chceme my - ..... - dosadiť kohokoľvek zo Západu - príkladom je náš finacmajster - prihlásil sa do akéhosi výberového konania - a hneď že porušil nepísanú dohodu, pche, veď tí porušujú aj písané ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Demokracie je, když vládnu já. UNCLE SAMUEL, baron Rothschield.

   Smazat
 9. Ano, Asad otevřeně odmítl stát se politickou loutkou Západu, a proto byla agrese proti Sýrii cílena k jeho zločinné svržení. A nahrazení loutkou.
  Západu stále zřejmě nedochází, že situace v Sýrii je jiná než jaká byla přede dvěma roky.
  A ještě i dnes - poté, co Západ bitvu o Sýrii prohrál - má tu drzost požadovat odchod Asada coby domnělého viníka. Viníkem tragédie regionu je Západ, jmenovitě USA s jejich vazaly, nikoliv Asad. I v tomto případě je z oběti agrese fabrikován její viník, ostatně jako obvykle. Stará vesta.
  Režisérem syrského vývoje by měli být Syřané, nikoliv kdosi při břehu Potomacu ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:13 Nějak mi to připomíná situaci u nás. Snaha odstranit Babiše vedla k jeho vítězství a dnes DB tvrdí, že s ním nebude jednat o vládě. A když se ukazuje, že to jde i bez nich tak straší, že "svět" nás nebude mít rád. Jako kdyby ty scénáře pocházely z jednoho pera.

   Smazat
  2. 14,13 - mluvíte o tzv. Debilním bloku?
   Souhlasím s vámi na na 100%

   Smazat
  3. Scénář je všude stejný, odstranit vedení země a dosadit svou loutku.např.Ukrajina,Libye ap.I u nás Havel.Tam, kde se někdo vzepře, nastane humanitární bombardování-Syrie,Yugoslávie.Vše organizováno z USA.

   Smazat
 10. Opozice přišla bez podmínek, ale Asad musí pryč. Si dělaj srandu?Co to je, když ne podmínka a navíc jasně nesplnitelná. Západ zase hraje s polu s "ochránci lidských práv" v Rijádu divné hry. Astana to jistí.

  OdpovědětSmazat
 11. Dokud budou lidé korumpovatelní, nebo i vydíratelní, nic se tam nezmění- vyjednavači jsou loutky dosazené USA.
  A dokud tam v té oblasti kolébky civilizace bude noha jediného vojáka, je to hrozba.Je třeba je všechny vypráskat domů anebo do země, nedopustit působení dronů a ekonomické zájmy podřídit výhradně zájmům všech lidí co žijí v oblasti.Dokud nebude splněna tahle podmínka nebude tam mír.SAS,Delta, Blackwater, zbrojařské loby z toho mají žně, korýtka a prostě to neopustí.
  Víte- ono mi čím dál více připomíná situace ve Světě- to USA a Rusko připomíná analogii Řím- Kartágo- punské války.Vojensky dominantní Řím tehdy Kartágince obchodníky zničil- nebylo místo pro dva . Ale nakonec sám později padl.

  OdpovědětSmazat
 12. Myslím, že situace spěje k proxi válce mezi Ruskem a USA. Už po posledním americkém defilé se střelami tomahawk mne napadlo, že si američané koledují o jednoduchou reakci Ruska. Dodávkám odpovídajících zbraní. Spolu s protiletadlovými a protiraketovými zbraněmi i protilodní. Asi by se divili, kdyby po další salvě tomahawků následovala salva protilodních střel, která by 6. flotilu krapet probrala. Jestli k tomu dojde, nebo ne, nevím, ale vyloženě si o to říkají.
  I když je OSN zprofanovaná organizace, už se ani neobtěžují si říct o nějakou rezoluci. Jednoduše sami usoudí, odsoudí a vykonají trest.

  OdpovědětSmazat
 13. Jak budou kvičet amici , když se jím Rusi A Číňané nacpou ku břehu m Ameriky !!

  OdpovědětSmazat
 14. Syrska delegacia by mala jednoznacne odmietnut nejake rozhovory pod taktovkou OSN sro USA,lebo sa sprofanovala,co potvrdili pracovnici osn z usa-bolo to k videniu na webe-akekolvek jednanie s usa legalizuje ich pritomnost v Syrii.Nemaju tam co robit!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:07
   Tato opozice má možnost jednat ve volbách. Nosit špinavé prádlo do ještě špinavější vody je hlupost.

   Smazat
 15. Kalibrama umírnit opozici a ušáky vyhnat. Není o čem jednat.Vítěz ať diktuje podmínky.

  OdpovědětSmazat
 16. Západ a USA je plný psychopatů.
  Tam, kde by normální člověk už dávno dal pokoj a fackovala by jej hanba, tam oni drze a zpupně zas a znovu vylézají z děr a zkouší jiná svinstva.
  Bojí se skutečně, že nic než Apokalypsa tohle nezastaví.

  OdpovědětSmazat
 17. 15:38
  špatně jste pochopi dnešní výklad demokracie. Pokud zločinec je podtrestán např. tím, že mu rozbijí hubu, obrátí se na soud a potrestán je ten co mu rozbil hubu. A proč no proto, že musí počkat asi tak rok minimálně než soud roznodne že mu nemněl rozbít hubu a potrestá ho.

  OdpovědětSmazat
 18. Nakonec se o miru v Syrii se nerozhodne v Zeneve ale na bojisti v Syrii. Syrska opozice neni v pozici ktera by ji umoznovala klast ultimativni podminky vlade!!!! Jiste je ze za pozadavky opozice je potreba videt USA ktere by radi ziskiali jakykoliv vlyv v povojnovy Syrii , coz se jim ale nepovede nebot soucasni Syrska opozice bude driv nebo pozdeji znicena !!!!

  OdpovědětSmazat
 19. Nevím kde se o čem rozhodne, ale může to být pěkná poslední podívaná.
  Václav

  OdpovědětSmazat
 20. Tak neviem, čo bolo také protizákonné na tom, že Vassari je talianske meno a ona je potomok prisťahovalcov... !, že sa to muselo vybieliť... no, majte sa...

  OdpovědětSmazat
 21. Izrael zasáhl nedaleko Damašku základnu Syrské armády.Taková nehoráznost,aniž by byli ve válce?Nebezpečí hrozí z Izraele.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A pak se diví, že ty nosatce nikdo nemá rád a že jim nikdo doopravdy nevěří. A když se někdo pokusí bránit, začnou ječet o "antisemitismu" a srdceryvně quičet "holokaust"...

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.