Reklama

neděle 3. prosince 2017

Takže Stropnický bude fungovat jen jako figura


Lubomír Man
3. 11. 2017
Jistě si dovedete představit, jak mě zamrzelo, že mé úpěnlivé volání, aby Stropnický nebyl jmenován do nové vlády (viz na internetu: Prokrista, neberte do vlády Stropnického!), bylo oslyšeno, ale od včerejška, kdy jsem si v deníku Právo přečetl interview redaktora J. Rovenského s budoucím premiérem Babišem, se mi dušička ustálila zpět skoro k normálu. On totiž pan Babiš v tom interview říká, že platí to, co prý řekl už dříve - a totiž to, že zahraniční vztahy chce dělat on sám. A dodal k tomu toto: „Však ano, to stále platí. Zahraniční politiku budu dělat hlavně já. Proto jsem také prezidenta umluvil, aby vládu jmenoval už 13. prosince, abych mohl jet do Bruselu na summit, který bude řešit nejen euro a brexit, ale hlavně imigraci, proti které musíme bojovat stejně jako proti kvótám.“


BUM! Slyšeli jste včera - tak kolem desáté - tu ránu, když mi nejzávážnější starost ohledně Stropnického coby svrchovaného tvůrce naší zahraniční politiky spadla ze srdce? Vždyť já už ve své úzkosti viděl, jak tenhle nenávistí k Rusku prolezlý pán v páru se stejně postiženým Kalouskem ženou naši odhodlanou mládež k ruským hranicím, aby zde dokončila to, co nestačil dokončit wehrmacht; nu a zatím, a jaké to štěstí i úleva, tenhle náš marš na východ zřejmě bezprostředně nehrozí. Stropnický bude pod kuratelou, bude to vlastně ministr jen pro formá a slavnostní příležitosti, jako jsou osmý květen či 28. říjen a jiné sváteční dny, a jinak snad bude víceméně neškodný. Bude to ministr s omezenou pravomocí ministra, což je v našem politickém systému novinka – ale buďme upřímní – v tomto případě nejuznalejší dík za ni.

Ale přece jen jedné otázce se člověk při hodnocení takovéhoto stavu věcí nevyhne. A totiž té, jak by reagoval, kdyby se ona novinka omezené pravomoci týkala jeho samotného. Jak by ji bral – a to hlavně s ohledem na fakt, že se týká jen jeho ministerstva a jen jeho osoby. Řekl by: ne pane Babiši, tohle je ponižující, promiňte, ale za těchto podmínek funkci přijmout nemohu?

Možná, že většina z nás by se takto zachovala – a dost možná – a nelze to vyloučit, že pan Babiš ve skrytu duše doufá, že se tak ještě v posledních dnech před definitivním jmenováním vlády, může zachovat i pan Stropnický, a on tím získá možnost jmenovat pro zahraniční resort kohosi pro lidi přijatelnějšího. Nu a pokud se vám tahle úvaha zdá za vlasy přitažená a vyhrkne z vás, že kdyby Babiš Stropnického na ministerstvu zahraničí nechtěl, tak by jej přece do vlády ani nejmenoval, neberete v úvahu přirozenou lidskou vlastnost, jíž je vděčnost. V tomto případě Babišovu vděčnost za to, že v nedávných dnech, kdy lítá štvanice na budoucího premiéra vrcholila, Stropnický zavětřil příležitost zapsat se do šéfovy paměti a sepsal a zveřejnil nejvášnivější i nejoddanější obranu svého stranického šéfa ze všech, jež se objevily; a která, možná, tvořila rozhodující položku na vahách, když budoucí premiér přemítal, koho do Černína.

Samozřejmě, jsou to všechno „možná“ a „snad“, ale jistota žádná. Kromě jediné: že totiž Stropnický stiskne zahraniční úřad do zubů a bude s ním utíkat, ať mu jej jeho nastávající představený osekal, jak osekal.

29 komentářů :

 1. Dobrý článek mířící na pointu. Stropnický posbíral body, řekl si lepší vrabec v hrsti než holub na střeše a přijal funkci. Něco vysvětlovat nemá smysl.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Všichni víme, že koryto je koryto, proti tomu neni imunní zvlášť umělecká "inteligence". Ta obrana je zvlášť zajímavá, v žertovném smyslu. Kdysi si tam hrála ministryně na komediantku, a teď komediant na ministra.

   Smazat
 2. Tak to je dobře že kavárník bude jen loutka. Pokud Babiš splní co sliboval o migrantech budu rád a pokud slouhovskému bloku zakroutí krkem budu ještě radši.

  OdpovědětSmazat
 3. Babiš ví, že bez účasti v NATO a EU bychom byli uprostřed jiných členských států ve středu Evropy jako osamělý kůl v plotě. A navíc ekonomicky zcela propadlí do krize.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No, Itálie, Španělsko, Řecko, Francie, ty jsou už zralé na bankrot. Ti co to řídí jenom čekají, aby se to podělalo všechno na povel.

   Smazat
  2. 23:10 To není pravda Švýcarsko není v eu a nato a jsou v pohodě. Vám se chce platit jejich dluhy? A žádné západní páníčky nepotřebujeme.

   Smazat
 4. Nevíme jak to ve skutečnosti bude, ale p. Babiš oznámil, že chce vládu řídit jiným způsobem, než jak to bylo v minulé koalici. Mohl si také přesněji analizovat volební neúspěch ČSSD, nebo nepřijal za své výmněnu lidu při nedosažení určitých cílů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ČSSD nic neřídí, šmejdi jenom čekali, až se zbaví Babiše. Potom podepsali "memorandum" o lithiu a Herman ze msty, že ho lidé vykroužkovsli, vyhodil půl miliardy za starý prasečák.

   Smazat
 5. Ten komediant je křivák.
  Ministerská funkce by měla být životním vyvrcholením kariéry čestného člověka jenž za sebou má nezpochybnitelné plody své doposavadní činnosti.
  Hořké plody tohoto herce naopak prozrazují brzkou zradu*

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Takže Stropnický bude fungovat jen jako donašeč a škůdce.*

   Smazat
 6. Dacan bude lézt do zadku Anděle a Junckerovi,hnus.��

  OdpovědětSmazat
 7. Stropnicky,havlokavarnik se zahnizdil v Ano,jako blecha v kozichu a bude vyzirat ceske danove poplatniky za zadnou praci .Je to ohavny a dehonestujici funkci MZV.Vypada to jako zlaty prubezny padak.Cisty hnus!

  OdpovědětSmazat
 8. Ministr zahraničí musí být objektivní a hlavně diplomat . Schwarzenberg byl nejhorší ministr zahraničí po 2sv. válce . Z Čîny a Ruska udělal osu zla . Jeho kamarádi byly Thaci ,Haradinaj a Bosenští islamisé . Bosna je teď plná minaretu , vlajek ISIS . Evropa je díky těmto sluničkářum plná uprchlíků .

  OdpovědětSmazat
 9. Kdo jde na Rusa, zemre

  OdpovědětSmazat
 10. A jakým právem bude brát od daňových poplatníků-rozuměj jeho zaměstnavatelů, ministerský plat, když bude fungovat co by loutka?!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bude brát plat za to, že bude plnit vůli lidu.

   Smazat
  2. 10:47 Vůli lidu? Kterého státu?
   Je snad v zájmu ČR, aby už nyní, část její armády patřila pod cizí velení, jak to on podepsal?

   Smazat
  3. 10:47 A jak, konkrétně, bude tu "vůli lidu" vykonávat, když zahraniční politiku "bude dělat" sám babiš?

   Smazat
 11. No horší než Zvorálek, nemůže být už žádný jiný. Martin Stropnický je skutečně spíše kariérní diplomat než MZV, ale zaplať pán bůh za to. Protože bojovat proti Bruselu, NATO a Wash., tak na to má málokdo. Je lépe se schovat za masku slušného diplomata, než prohrávat nebo jim dokonce posluhovat jako všichni z ČSSD. Andrej má na to se jim postavit a ne silou jako například Tomio, ale chytrostí a spojenectvím s jinými zeměmi. Dokud nemáme sílu, musíme používat lest, v tomto případě si můžeme brát i za vzor Mohameda a jeho takíju, ato i proti nim. Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
 12. Vládu řídí, nebo alespoň by měl, premiér. V tom se Babiš nesmírně najde a bude řídit, úkolovat a kontrolovat všechna ministerstva, nejen to jedno.Ví,že v rozhodující chvíli ho lidé podpořili a tak si je nebude chtít nějak zásadně rozhněvat. Alespoň doufám. Bude se ale především ohánět ekonomickými výsledky, jako správný manažer své nové firmy, České republiky. Jenže ekonomika, jak známo, není vše, a to i když se daří. Takže bacha na zkratky, pozlátka a zástěrky. Z mého úhlu pohledu je to euro a natohujer a globalista k tomu, se vším, co k tomu patří. Pro vyučené politiky jako je Kalousek či Sobotka je to ale těžká váha, kde si svým zkaženým úsměvem ukousli větší sousto, než doposud zvládli rozžvýkat. Jako důvod podpory Babišovi mi to ale přijde málo a jenom to ukazuje, v jaké je česká (a nejen česká) politika i společnost krizi.

  OdpovědětSmazat
 13. Pane Mane,
  pročpak nedáte dohromady pořádnou presidentskou kampaň na obnovu suverenity naší země ?
  Na dobré témata slyší většina obyvatel i bez drahé reklamy...
  Kdo jsou ti všichni intelektuální přispěvatelé NR ?
  Kdy bude konec teoriím a filozofiím ?
  Odvahu pánové*

  OdpovědětSmazat
 14. To MZV bude nejspíš fungovat tak, že nepopulární věci bude vyjednávat Stropnický a populární sám Babiš. A v příštích volbách Babiš toho hajzla Stropnického veřejně zavrhne a odsoudí a zaváže se, že tentokrát si dá pozor, koho tam jmenuje. A opět získá svých 30% hlasů. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. On Vám udělal něco ošklivého, že o něm takhle mluvíte? Až bude ministrem zahraničí Rozvoral - to bude jiný kafe!

   Smazat
  2. Anonymní4. prosince 2017 14:32
   Chtěl jsem říct, že na se na něj hodí vše špatné a do dalšího kola pojede Babiš s novým obětním kozlem. Měl jsem napsat „hajzla“, takto do uvozovek. P.K.

   Smazat
  3. 14:36
   Dobrá, stejně ale mám dojem, že Vaše prognóza vypovídá víc o Vás než o Babišovi.

   Smazat
  4. Anonymní4. prosince 2017 14:49
   Prognóza vychází z toho, že Babiš si ustanoví mZV a pak řekne „.. zahraniční politiku budu dělat hlavně já ..“. Ale máte pravdu, vše co řekneme vypovídá o nás.
   Teď jenom, jak to rozšifrovat. Také si lámu hlavu nad tím, kdo mi mohl říci, že má dojem, že moje prognóza vypovídá víc o mě. P.K.

   Smazat

 15. Už je to tu.Herec Stropnický sa má stáť Dr.Cvachom českej zahraničnej politiky.Ako keby Zaorálek nebol stačil...

  OdpovědětSmazat
 16. Tož by Babiš mohl redukovat počet ministerstev právě o to "zahraničních věcí", když se nejedná ani o lidi.
  Všechny dosavadní vlády byly loutkové a tak bychom měli této nové aspoň jednu loutku na hraní přiklepnout.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.