Reklama

neděle 10. prosince 2017

Trumpův nový nápad - noční můra všech Arabů

Robert Fisk
9.12.2017  InformationClearingHouse, překlad Zvědavec

S ohledem na ty tři katastrofické války, které momentálně zuří na Středním východě, je těžké představit si něco provokativnějšího, nebezpečnějšího – nebo prostě jen vyšinutějšího – než nápad přesunout americkou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma. Jenže přesně o tom začal tento týden uvažovat Donald Trump. Vlastně jsme to měli čekat. Šílení prezidenti dělají šílené věci.


Copak ale není v Bílém domě nikdo, kdo by ho dokázal aspoň trochu držet na uzdě? Ani Jared Kushner, který se považuje za Trumpovu pravou ruku ve věcech Středního východu? Nebo se až příliš zdiskreditoval svým posledním skandálem, který právě odhalil Newsweek, totiž že se Kushner ve finančním výkazu, který letos odevzdal Úřadu pro vládní etiku, opomněl zmínit o tom, že spoluřídí nadaci financující ilegální židovské kolonie na Západním břehu Jordánu - a tak raději mlčí?

Protože tady nejde jen o nějaké symbolické gesto. Znamenalo by to, že Spojené státy přiznají Jeruzalému, městu posvátnému pro muslimy, židy i křesťany, status hlavního města izraelského státu a že Palestinci na něm nebudou mít vůbec žádný podíl. A ten ledabylý „mírový proces“, od kterého už před lety upustili Izraelci, pak Palestinci a poté i Američané, ačkoli „státníci“ o něm ve svém snovém světě, kde přebývají, dosud mluví – ten by už neexistoval ani v našich představách.

To proto všichni – od Macrona po Erdogana, od Saúdů po EU a samozřejmě také chudáci Palestinci – Trumpovo případné rozhodnutí přesunout ambasádu porůznu kritizují a odsuzují. Pokud Trump nepodepíše odklad platnosti starého zákona o přesunu ambasády (ten se musí podepisovat co šest měsíců), pak bude skutečně „riskovat etnický konflikt“, abychom citovali palestinské vedení.

Cožpak není na Středním východě dost válek na to, aby to dostatečně zaměstnalo i Bílý dům, smyslů zbavený? Ve sporu mezi sunnity a šíity Trump už dlouho straní sunnitům, ale teď riskuje, že rozlítí obě strany. Všichni Arabové vědí – a mnoho Izraelců s nimi souhlasí – že prezident Trump má o kolečko víc. Ale důsledky přemístění ambasády nebo Trumpova uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele by byly nesmírné. Sdělilo by se tím Arabům, jak muslimským, tak křesťanským, že jejich druhé nejsvatější město patří izraelským Židům, a ne jim. Stejně by to vnímali Íránci. Tentýž smysl by v tom viděly všechny muslimské země na světě.

Mohl by Trump v Rijádu čekat další vřelé přijetí a tradiční tanec s meči? Kupovali by si Saúdové od USA ty miliardy zbraní, kdyby Spojené státy nechaly Jeruzalém Izraelcům? Muslimové obecně věří, že Prorok, jenž se narodil v Arábii, vstoupil na nebesa z Jeruzaléma.

Na Západě by to ještě více poškodilo vztahy USA s EU a rovněž s Kanadou, neboť Ottawa rozhodně nebude následovat příkladu Washingtonu. Ani EU, která dosud upřímně věří v ten slavný „mírový proces“, určitě nebude stěhovat svá velvyslanectví do Jeruzaléma. Některé evropské konzuláty samozřejmě v Jeruzalémě jsou, ale jejich úkolem je pokrývat východní Jeruzalém a Západní břeh Jordánu, ne Izrael jako takový.

Bibi Netanyahu a jeho mimořádně pravicová izraelská vláda budou dozajista šťastní, protože tento krok bude počátkem nové a ještě rozsáhlejší expanze židovských kolonií – jimž bůhvíproč říkáme „osady“ – na arabském území, což ještě ztíží situaci Palestinců. Izraelci kradou půdu jejím právoplatným arabským vlastníkům už roky, ale prezident Trump jim vezme i naději na hlavní město ve východním Jeruzalémě.

A jak zareagují Palestinci v uprchlických táborech v Libanonu? Jen těžko najdeme palestinskou domácnost, kde na stěně nevisí fotografie mešity al-Aksá. Jak bude reagovat Hizballáh? Spokojí se jen s rétorikou, nebo pocítí potřebu vyjádřit svůj vztek raketami vystřelenými přes izraelsko-libanonskou hranici?

A Rusové, největší spojenec Sýrie – kde Bašár al-Asad určitě vyhlásí svůj režim za nositele zástavy v nové bitvě o „osvobozený Jeruzalém“ – ti si těžko nechají takový okamžik proklouznout mezi prsty, aniž by se postavili na stranu Arabů. A prodávali jim válečné lodě, bojové letouny a rakety, které by si Arabové jinak kupovali od Američanů.

Pokud Trump skutečně prohlásí Jeruzalém izraelským hlavním městem, splní se jeden velký izraelský sen. Ale zároveň i noční můra všech Arabů. Dokud byl Jeruzalém jedním z předmětů izraelsko-palestinských jednání, mohli Arabové na Západním břehu věřit v neurčitou naději, že to město budou nějakým způsobem sdílet. Jestliže však Trump bude pokračovat, nebude Amerika moci přijít s žádným dalším „mírovým procesem“, ani imaginárním. Nejmírnější výraz, jímž svět označí situaci, kdy Trump nepodepíše odklad zákona, bude „kolosální kiks“.


An Arab Nightmare vyšel 6. prosince 2017 na ICH. Překlad v ceně 293 Kč Zvědavec.

20 komentářů :

 1. Asi bylo nutné v době skomírajícího DAEŠ zase něco vymyslet, co by rozfoukalo požár v muslimském světě. Šílencům i vrahům se daří lépe v šíleném a vražedném světě. MÍR, co s tím brakem, dividendy žádné, zbrojařské kšefty pod psa a dokonce i pohřební služby skomírají. A vy byste chtěli vzít ty krásné hry, neskonale lepší než silvestrovské noci, oligarchii. Což nemají mocipáni nad našimi životy právo na trochu radosti? A nakonec za tu vaši pomoc na radovánkách bohatých dostanete k těm hrám i trochu chleba. Už roníte slzy, vy bídáci, co jste chtěli nějakým MÍREM ochudit skromný život oligarchů? Správně, kajte se, vy nepřející!
  Jinak Jeruzalémy jsou dva: jeden patří Židům a druhý Palestincům, jenže ten palestinský okupují Židé. Zdá se Vám mrzuté, že vaše vláda a vaše EU podporuje ze všech sil okupanty. Bláhoví, vždyť jste sami okupováni a nejen cizím kapitálem a pokud máte byt, kdoví, zda vám ještě patří pozemek! Podívejte se radši zavčas do katastru, abyste mohli zmizet dříve, než budete muset jako bezdomovec stanovat, pozor, zase ale jen jako prchající na cizí půdě!. A bude z vás migrant, tak na shledanou v Palestině!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Moje řeč. Syrie se uklidńuje, tak je třeba rozfoukat to někde jinde.

   Smazat
  2. 18:33-taky mám tu obavu, že dopadneme jako ti Palestinci...ať už nás vyženou ti, co sem před sionistickým terorem utíkají z Blízkého východu, nebo přímo ti, co si z Prahy udělali New Jeruzalém...
   A jak to všechno nakonec dopadne, závisí právě od toho, kdo bude na tom Středním východě úspěšný i když nám už to asi bude jedno, protože my se budeme nejspíš pakovat tak, jako tak...

   Smazat
  3. Bude-li Velký Izrael, vejde se tam více souvěrců.

   Smazat
  4. Jo, na Středním východě mezi Nilem a Eufratem se to židovi asi nepodaří, Rus mu to právě překazil a Írán to už nepřipustí...Leda, že by se to zrealizovalo (ten "Velký Izrael") na území cíleně ukrajinskými židovskými oligarchy devastované, odprůmyslňované a vylidňované Ukrajiny...Kdysi začátkem 90.let to navrhoval býv.gubernátor Dněpropetrovska a občan Izraele a Švýcarska Kolomojský, predseda Evropského židovského kongresu...

   Smazat
  5. 21:27- "Rus mu to umožní", možná za tu Ukrajinu. Velký Izrael by zaměstnal celý jih východu včetně Turecka a Rusům uleví "s teroristy".

   Smazat
  6. Koho to zajímá a chce se v tom trochu vyznat, tady je jedem dobrý odkaz:

   https://aeronet.cz/news/prohlaseni-d-trumpa-o-jeruzalemu-izrael-ukrajina-rusko-ale-i-pozary-v-kalifornii-jak-to-souvisi/

   Smazat
 2. Trump sa zbláznil! Zatiahol svet do strednovýchodnej vojny! Toto nie je byznys, ale vražedná emerická politika! Jedna vojna vďaka Rusku končí v Syrii, ďalší vojna vďaka Trumpovi začína.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. však práve o to ide - niekde musí byť permanentne vojna, z čoho budeme my usáci profitovať, a arabský svet je tá najlepšia lokalita na permanentnú vojnu

   Smazat
 3. Vidíte tady zhoubnost víry, náboženství?Boha:tfuj. Jestli mezi sebou neumí žít lidé v míru tak nevím. Ono žijí tam už staletí jak židé tak izraelité, tak křesťané- a jestli to město má pro někoho takový nebo onaký statut kura je to nějaká změna?dyk je to jen na papíře.Opravdu náboženství způsobilo největší zabíjení lidí mezi sebou vůbec.

  OdpovědětSmazat
 4. Akunis thanks Czech ambassador on Israel support
  Itamar Eichner|Published: 10.12.17 , 11:35

  Science Minister Ofir Akunis spoke with Acting Head of the Czech Embassy in Israel Karel Pažourek and thanked him for the Prague government's support of the American decision recognizing Jerusalem as Israel's capital.

  Akunis told Pažourek, "You are a brave people, unfarid of fighting—alongside us—for the truth. The Czech Republic is a true friend of the Jewish people and the State of Israel."
  https://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-5054625,00.html

  Volný překlad :

  Akunis děkuje českému velvyslanci za podporu Izraele.

  Itamar Eichner|publikoval: 10.12.17 , 11:35

  Ministr Ofir Akunis mluvil s českým velvyslancem v Izraeli Karlem Pažourkem a děkoval mu za pražskou vládní podporu amerického rozhodnutí potvzující Jeruzalém jak izraelské hlavní město.

  Akunis řekl Pažourkovi : "Vy jste odvážní lidi, "unfarid" bojující -vedle nás -pro pravdu. Česká republika je věrný přítel židovských lidí a státu Izrael."

  "Nevím", co si mám o té informaci myslet ... Pokud je pravdivá, znamená, prezident ČR nemá "malé kompetence", jak šíří u nás politici a média, ale právě naopak, jeho názor je ve světě "slyšet" !!

  V podstatě jsou 2 možnosti - Izraelci to "neví" nebo nám naši politici a média lžou !?
  L.S.


  OdpovědětSmazat
 5. https://www.youtube.com/watch?v=WJQBpU9Nb24

  OdpovědětSmazat
 6. Jeruzalem je zidovsky od roku 1200 B.C. a s touto realitou nejde nic delat !
  722 B.C. ho znicila Assyrie !
  586 B.C. ho znicila Barylonie !
  70 A.D. ho znicili Rimane !

  Bude znicen znovu, rikaji zidovsti ucenci !

  Z Tel Avivu do Jeruzalema je pouze 70 Km !
  Tak proc je z takove hlouposti, jako je SYMBOLICKE stehovani rozruch, neni vubec dulezite !
  Za nejakou dobu, si nikdo na nic ani nevzpomene.
  Americanum z ulice je to uplne lhostejne.
  Bude se tam stavet TEMPL ! To zase bude protestniho jekotu !
  Meli by jsme jim to postavit MY KATOLICI, dukladne, nebo jim to zase spadne.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vy katolici mate tolik mrtvol na svedomi ,ze byste meli drzet zobak.A dejiny necerpejte z bible ,stare povesti ceske taky nejsou dejepisem nebesa svata prostoto !!!

   Smazat
 7. Mno jo islámský stát byl poražen tak honem rozpoutat novou válku. Muslimové mají smůlu že nemají jaderné zbraně jako KLDR.

  OdpovědětSmazat
 8. Je smutné, jak nevzdělaného kašpara, který naprosto nic nechápe, ovládli. Hádejte kterého a kdo:))

  OdpovědětSmazat
 9. 23:43... to my pozname hned ! Jmenuje se "cesky" Mugbe a inklinuje k Arabum a jejich kulture , kvuli jejich uchylne sexualni atrakci k oslum a kozam.

  OdpovědětSmazat
 10. 0,25
  TY KOKOTE MAXIME,JDI PŘEŘÍZNOUT NĚJAKÝHO LŽIDA,AŤ MÁŠ V DRŽCE MÍSTO ZVRATKŮ NĚCO JINÝHO!!!!!!!
  SÁM KLÁTÍŠ JEN PAPUNDEKLOVÝ KRABICE TY BĚZDĚTNEJ PŘEMŘELO Z PRTDELE ŠVÁBA!!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Von má doma Trumpa vystřiženého z papundeklu v životní velikosti a denne ho klátí zezadu, on je totiž ten z Honolulu homouš, faggot, poofter pushing the shit uphill sort of a moron

   Smazat
 11. Trumpet i Netan Jahoo jsou chazaři, jako většina "židů" a yenkyiů.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.