Reklama

čtvrtek 7. prosince 2017

USA couvají před problémem, který samy vytvořily. Minule byla potřebná světová válka.


Anton Krylov
7. 12. 2017          zdroj
Ministr zahraničí USA Rex Tillerson zaslal OSN prohlášení o tom, že Spojené státy se již nebudou podílet na celosvětové dohodě o migraci, neboť není v souladu s jejich politikou. Tato událost je mnohem závažnější, než by se mohlo zdát. Pokud budeme dále rozmotávat toto "klubko", na konci se nutně objeví hrozba světové války. V Tillersonově prohlášení jsou tři důležité vektory: problém migrantů jako takový, postoj Washingtonu vůči mezinárodním smlouvám a součinnost USA a OSN. Každý z nich stojí za to rozebrat odděleně.


"Newyorská deklarace obsahuje řadu ustanovení, která jsou neslučitelná s americkou politikou v oblasti migrace a přijímáním uprchlíků a také se zásadami Trumpovy administrativy. V důsledku toho prezident Trump rozhodl, že USA ukončí svoji účast v procesu přijímání smlouvy, která byla zaměřena na dosažení mezinárodního konsenzu v OSN v roce 2018", cituje prohlášení ministerstva zahraničí USA agentura Interfax.

Washington "sám rozhodne, jak nejlépe kontrolovat své hranice a komu dovolovat vstoupit do země", protože přístup, stanovený v Newyorské deklaraci, "je v rozporu "se suverenitou USA", je uvedeno v dokumentu.

Připomeňme si, že deklarace byla přijata v září loňského roku, kdy téma běženců bylo ještě jedním z předních ve světových médiích.

Mimochodem, běženci a migranti od té doby nikam nezmizeli, ale média píší o všem možném, jen ne o nich. ...

Vraťme se k Newyorské deklaraci. Hlavním postulátem tohoto objemného dokumentu byla, kromě povinných prohlášení o nutnosti integrace migrantů a čelení násilí, povinnost všech zemí rozpracovat do roku 2018 komplexní dohodu o bezpečné, spořádané a regulované migraci. A právě tuto dohodu nechtějí USA podepsat.

Je třeba poznamenat, že v návrhu dohody, který obsahuje deklarace, není ani ten nejmenší útok na něčí suverenitu. V této souvislosti je možné zmínit pouze povinnost o "uznávání zahraničních diplomů a v jiných zemích získaném vzdělání a dovednostech".

Proto nejde o to, že znění nebo smysl smlouvy nějak usiluje o suverenitu USA. Jde o to, že USA se v principu nechtějí omezovat jakoukoli dohodou.

To v zásadě není nic nového. Washington se nepodílí na Mezinárodním soudu, UNESCU a řadě dalších institucí OSN, a také (nehledě na to, že považuje Evropskou unii za nejbližšího spojence) nesdílí evropské hodnoty, spojené se zákazem trestu smrti.

Na rozdíl od nevelkého počtu lidí, kteří spadají pod jurisdikci Mezinárodního soudního dvora nebo spáchali trestný čin, hodný trestu smrti, jsou běženci globální problém. Jsou jich desítky milionů a nejsou žádné předpoklady k tomu, že krize bude v nejbližších letech na ústupu. Naopak, pozice týchž USA může klidně vést ke vzniku nových horkých míst (možná i radioaktivních ), z nichž vytryskne další příliv migrantů.

Avšak řešit tuto krizi (nebo spíše souhrn krizí) spolu s dalšími zeměmi Washington nemá v úmyslu. V podstatě Američané sami vycouvali z problému, který sami v mnoha ohledech vytvořili, a nechtějí být zodpovědní za nové uprchlíky, kteří se nevyhnutelně objeví v případě, že zahraniční politika USA se zásadně nezmění.

Podpis celosvětové dohody o migraci bez USA znamená zhruba to samé, co pokus o řešení nějakého problému na území bývalého Sovětského svazu bez účasti Ruska. Může se to zkusit (a mnozí se o to snaží), ale účinek je daleko od plánovaného cíle.

Kromě ledabylého přístupu k problému běženců je odmítnutí Washingtonu účastnit se smlouvy, kterou zpracovává OSN, jasnou demonstrací vztahu Američanů k organizaci, jejíž sídlo se nachází na jejich území. Organizace spojených národů, vytvořená k řešení mezinárodních problémů, je ve skutečnosti vnímána administrativou Bílého domu (nejen trampovskou, začalo to již dávno) pouze jako osobní nástroj. Pokud nějaké rozhodnutí OSN USA vyhovuje, bude vzato v úvahu. Pokud tomu tak není, bude Washington předstírat, že žádná taková mezinárodní organizace v New Yorku není.

Rusko-americké vztahy jsou nyní na nejnižším bodu za poslední polovinu století, pravidelně o tom hovoří naši i američtí diplomaté. Vztahy Washingtonu s Organizací spojených národů jsou také blízko k bodu mrazu. USA se situačně připojují k EU (nebo naopak), pokud se zájmy shodují, pokud je například potřeba schválit protiruské nebo protiíránské prohlášení. Ale když jde o skutečně globální řešení, jako je problém běženců, USA odcházejí stranou, zatímco Evropa předstírá, jakoby to tak mělo být.

Ale třebaže nebude obnovení dvoustranných vztahů mezi našimi zeměmi snadné, celkově je však možné (USA a SSSR, USA a Rusko tak činily nejednou, byť nakrátko), pak obrodit úlohu OSN bude mnohem obtížnější.

Minule k tomu byla potřebná světová válka.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

53 komentářů :

 1. Když takhle činí náš velký vzor USA,tak to musíme udělat také.Sami si rozhodnout koho přijmeme a kolik.Co asi může člověka napadnout,velmoci dávají od utečenců ruce pryč a malé státy to nezachrání.Čína muslimy nepřijímá,USA také nechce,Rusko jich má dost a raději přijmou Rusi z Ukrajiny a co teď.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Honolulu vas varoval, vy jste ho urazeli
   Urazeli jste i Trumpa
   Ted za to seredne zaplatite

   Smazat
  2. 18:13

   Helemese, ratlíček ještě hafá!
   A já myslel, že už ho dávno utratili.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  5. 18:15 ty uz jdes na popravu

   Smazat
 2. Amerika,spinava krajina bez doveryhodnosti!EU sprosty spolok,nekvalifikovanich,nikym nevolenich uradnikov.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Byl jsi v Americe aby si o ni neco vedel nebo si jen nekde neco precet
   Cesko je mnohem spinavejsi, v prumeru

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  7. 18:11 A což teprve to prolhané, lenivé, ožralecké, expanzivní, cynické azbucké byzantské Ruϟϟko, to zůstalo mentálně na úrovni mongolského a hunského Tatarstánu (včetně temného a vůči carovi tradičně podlézavého pravoslaví, velmi podobného islámu), nedotčeno západní civilizací, úmyslně odděleno azbukou a širokorozchodnou železnicí. Zakrslý Putin sedí holou řití na hromadě rezavých raket, ponorek a tanků, pro které nemá odbyt ani jako šrot a proto usilovně hledá nového partnera Adolfa, se kterým by si opět rozdělil Evropu a soutěžil s ním v počtu gulagů, pogromů a vypálených parlamentů. K tomu účelu používá různé azbucké "trojské koně" (Srbsko, Řecko). Také protievropský islám. Brzo bude muset platit nahromaděným zlatem za obyčejné žrádlo.

   Smazat
  8. 17:13 Včera jsem po letech potkal známýho. Měl problém se zápočťákem, protože firma u který ˇmakal v Německu je nyní americká. Její bývalý německý majitel ji prodal, když šel do důchod a syn nejevil zájem pokračovat v rodinný tradcii. No a předtím jel do Ameriky to podepat a poprvý v životě si současně udělal dovolenou v zámoří. A jeho resultát? Německo je 50 let za USA! Ota (ten známej) mu řek - a my jsme 50 let za váma! A kde je pak potom Chujlostan?!??

   Smazat
 3. Američanům se v tomhe případě nedivím. Za prvé mají své neblahé zkušenosti a každý rozumný politik ví, že příliv nevzdělaných lidí snižuje americké šance v současném světě uspět. A pokud vidí jak se vyvíjí situace v EU, musí jim jít mráz po zádech. Politik je servisní vrstva a jako takový ví, že průmyslníci budou muset masivně automatizovat,investovat a snížit zisky, že mexičtí a středoameričtí imigramti nakonec skončí v USA jako nezaměstnatelní a jako budoucí sud s prachem. Imigranti v EU zavedou šariu a co? Maximálně od USA budou chtít pár aut, elektroniku. Nevzdělané masy jsou skromné. Islámská Evropa nedovolí konzumní styl života, protože to odporuje koránu. Co se zbožím, které nyní Evropa bere? A v budoucnu nebude. Je to jednoduché. Je to o kšeftech a o penězích. Divím se, že na to přišli až tak pozdě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To si pis.
   Bezenci vse sezerou
   Ted Brusel vnuti bezence Cesku
   Me z toho bezi mraz po zadech

   Smazat
  2. 18:15
   Jen jestli je to mráz -
   Aby to nakonec nebyly štěnice.

   Smazat
  3. 18:17 vitani a slunickareni a spatny humor ti jde
   A vysmivas se obetem terorizmu
   Jsi mrzky zapecnik

   Smazat
  4. 18:20
   Předpokládám, že k těm obětem terorismu počítáš i lidi, které zavraždily americké drony v Pákistánu nebo hrdinní američtí piloti napalmem ve Vietnamu.
   Nikdy jsem se jim nevysmíval, čuráčku přitroublá!

   Smazat
 4. USA je kamarád Evropanů. Např. Evropě nabízí svůj skvělý plyn, aby si nemuseli kupovat ten hnusný ruský: http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/usa-dansku-a-eu-zablokujte-nord-stream-2-a-kupujte-nas-plyn/

  A ten pán na obrázku (určitě Honolulu - soudím podle těch "blonde platinum" vlásků) je děsnej frajer. Putin takový pěkný vlásky nemá, takže nechápu, že ho někdo může brát vážně.

  Však si ho taky vybrala ta superinteligentní Melánie a ta by si nějakýho blbečka slovanskýho určitě nevzala. ("Bol to frajer malovaný ak růža, toho som si vyvolila za muža. Ani bych mu robiť nedala, enem ako růžu bych ho chovala...")

  A u nás - samej plešoun (Sobotka, Herman, a brzy i Chovanec a Babiš...)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:25

   Nebyl bych takový pesimista. Máme přece ještě velikého arijce a Slovana, Tomáše Matsuoviče Holíka, roz.Okamurenka. Až bude zase kandidovat na presidenta, nechá si narůst copy jako měl Přemysl Oráč (jen se modleme, aby nám - jako ten Přemysl - neutekl od rozdělané práce!)

   Navíc je to 1) velký přítel USA: maminka ho povila na Den nezávislosti, a 2) veliký vlastenec, jak se dočteme v jeho knize "Tomio Okamura - Český sen", kterou napsal během pobytu v dětském domově v Mašťově u Podbořan, tedy prokazatelně dávno před plagiátorem a vetřelcem Babišem.

   Smazat
  2. Anonymní 7.prosince 2017 17:39

   Já bych dodal, že je také nositelem ryzích demokratických principů: zásluhou Okamury a SPD mají konečně blbci ve Sněmovně poměrné zastoupení odpovídající jejich podílu v české populaci. To je historický primát, předtím to ještě žádná politická strana nedokázala.

   Smazat
  3. Pisete ze cesko je v spatnem stavu a mate pravdu
   Nechapu co se ale navazite do Ameriky, co je vam do ni, Americanum taky je nejaky Cesko volne

   Smazat
  4. Češi na mamrdy uSSAcky okupantsky sérii vic a vic!!!!!

   Smazat
  5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  9. 20;07
   Za to tvůj milasek Kradousek dostal málem sracku a psotnik z toho volebního vysledku....5% a to s bidou a penezma z uASSacky latrinoambasady!!!!!)-DDD

   Smazat
  10. 18:34 Stejně jako Rusaci na Putlera a jeho bandu kremelskejch židočekistů! Zbytek voličů toho ugrofinskýho vora tvoří zdegenerovaní mužici. Mladí většinou hlasují nohama:D:D:D

   Smazat
  11. 20:14 Komoušskej vychípávající xindl de do lejen! V příštích volbách už nebudou ani kandidovat. Demokratické strany dou navjerch! Pan Bartoš a Stropnický (Bureš bude bručet) Zvítězí! Chujlostan pude do hoven a né že né! -
   https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/pruzkum-pirati-v-listopadu-skoncili-ve-volbach-druzi-lidovci-zustali-mimo_1712031512_dp

   Smazat
 5. Vystoupit z OSN, to je co by mely USA ucinit!
  A bezenci at bezi pryc, nikdo je nechce.
  Je treba je vyhnat, treba i za pouziti armady a zbrani
  OSN zrusit
  USA by uz nemela dat ani dollar OSN
  Trump spravne odmitl tuhle OSN initiativu
  A evropa at si vita, misto aby zavrela hranice a vyhnala vetrelce
  A Americke tresty smrti jsou spravne
  Amerika at je nezavisla
  Hanba globalismu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:04
   Hurá! Ať žije trest smrti! Navrhuji tento Dodatek k americké ústavě: "Náklady budou platit pozůstalí."

   Smazat
  2. 18:10 na tve navrhy coby cizince nebude reflektovano
   A na popravu vraha me vubec nevadi pokud k tomu jsou pouzite verejne penize
   A rad bych poslal muj prizpevek fundu na popravy vrahu
   Evropa chvili si hraje na humanitni prostor a pak ma genocidy, a tak to strida
   Smutne

   Smazat
 6. Myslím si, že je to dobrý fígl: pro USA přijímání migrantů podle Newyorské úmluvy je v rozporu se "státní suverenitou". Ale stejně je to vnímáno u nás nejen EU nezaprodanými politiky, ale také občany, že nepotřebujeme si do země importovat pátou kolonu, která nám jednou zakroutí krkem. Navíc, když známe totální bezzubost policie a armád NATO.

  OdpovědětSmazat
 7. Trumpovi nárory jsou názrem byznismena, z hlediska mezinárodních vztahů jsou naprosto nepoužitené. Trump již mnohokrát málem zkrachoval. To není dobrá průprava na jednání o míru na Zemi.
  Václav z Plzně

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co to furt meles, vasiku
   Trumpuv ukol je se starat o Ameriku
   A v tom mu prospeje se vysrat na Evropu
   Leda tak jeste Evropanum co budou mrznout prodat drahy palivo
   Nadavali jste Americe, chcipnete bez americke pomoci
   Je zajimave ze v ceske snemovne zasedl Lidovy Milicionar
   Drzte si klobouky, jedete z kopce
   Na popravu

   Smazat
  2. Honolulu, mlč, mlč, mlč. Píšeš samé blbosti a jsi velmi neinformovaný. Milicionáři byli fotříci od rodin. Tenhle byl příslušník pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti. Než příště začneš zase klábosit na klábosnici, tak si ověř, o čem píšeš, dědku pomatenej.

   Smazat
  3. My mame milicionare a uASSacky vládnoucí dementni gerontostarici jsou jen úřadem nesvepravnejch okupantskech kriplu....Na tele i na duchu!!!!!

   Smazat
  4. 20:52
   Hej ty pechfogle,nám se smejes ty a Hovnolulan.....uASSacky verbezi SE SMĚJE CEKEJ SVET!!!!!!!:-DDD

   Smazat
  5. 20:36
   Pro tebe idiote nejsem žádný Vašík. A o své zemi toho vím daleko více než Ty světoběžníku kterého nikde nechtějí. Tak se do našich vnitřnich vztahů ne--r. Pleteš páté přes deváté. Tento pán byl členem pořádkových sil. Bohužel ty kretény nemlátil jak Vás Vaše milované stanice informovali. Ani do nich nestříleli jako u u tebe zbožňovaných USA. Tak se odeber na jejjich servry a neser se do věcí kterým nerozmíš ani rozunět nechceš.
   Václav

   Smazat
  6. 20:36 jsi na omylu horedole, Trumpův úkol je se starat o Israel, demente!

   Smazat
 8. -- AZTEC, N.M. --

  "Honolulu" nám musí rychle vysvětlit, že vrah nenáviděl bělochy. Ale jinak je to skvělá země a náš oblíbený president Trump s těmi spratky zatočí!

  Pospěš, "Honolulu", ať my hloupí Češi netápeme v temnotách!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ja za Honolula!! Ja ho docela nesnasim, ze to nema podlozeny (na 100%), ale ma zkusenosti.

   Ty Bohuzel nemas nic a ani to nechapes co se deje. Umis-li cisti , vezmi knihy do rukou a snaz se pochopit!!! Pomuze tobe i lidem okolo tebe i NR. Trump a jeho vykona MOC a PRAVA!
   Kdyby jsi neco vedel o Americke ustave , tak by jsi nepsal TYTO NESMYSLNE OTAZKY!!! Trump nema Executivni MOC!!!(vykonou moc) Aby se vec stala skutecnou akci (kde se toci se spratky!!!) tak musi SENAT + SOUDNICTVI+PRESIDENT souhlasit !!! (Jsou vyjimky jako okamzite vyhlaseni valky (v pripade napadeni USA) a existuji zakony vse ridici. USA je statne pravni organisace , nikoliv DIKTATORSTVI!!

   A ty jsi bohuzel bez vzdelani clovek , plocho obrazovanyj...umis cist sakra???

   Brouk von Pytlik

   Smazat
  2. 1:46
   Víš o mně úplný hovno, a žvaníš!
   Svoje "rady a poučky" si tudíž strč do prdele, pseudovzdělanče.

   Smazat
 9. ...... ještě bych rád k tomu vymazanému textu něco dodal: Udělali jste další fatální chybu. Nestačilo, že nerespektujete platné mezinárodní právo a například Rusku to mezinárodně většinou prochází, nestačilo, že jste absolutně protiprávně odevzdali například Rusku arktické oblasti pod záminkou respektování nějakého údajného pokračování jeho pevninského šelfu, přičemž naprosto bez vědomí vašeho vlastního lidu a protiústavně, protože dokonce ve všech ústavách světa, je vlastnictví nezcizitelné a například ta Arktida je tzv. neutrálním územím patřícím všemu lidu planety; vy jste dokonce zapřeli právo národa na sebeurčení a to pod záminkou, že v případě Katalánska odporuje Ústavě Španělska, respektive, že ho tento členský stát OSN, který plně přijal její Chartu OSN, která ho deklaruje a zaručuje, neumožňuje. Děláte si srandu z Boha? Z vesmírných civilizací si ji dělat nemůžete. Už nyní tedy vzaly na vědomí, že dohody, že vaše dohody, neplatí a když neplatí dohody, neplatí tedy nic. Nemáte už, z jejich pohledu, ani to právo na vlastní státní - národní existenci, protože jste se ho vzdali, jakož i práva lidu na vlastnictví svého území, dokonce. Vaše zrůdnost se obrací, naprosto, proti vám. Není vám zrovna pomoci, I. Davide. S lidstvem to vypadá fakt hodně špatně. Ztratili jsme právo vás zaštiťovat, bránit vás proti zlu, protože jste ho přijali za vlastní. Vy nerespektujete už nic, nebo téměř nic, a nelze ten respekt vyžadovat od jiných vůči vám. Je mi to skutečně líto, ale je to tak. Logicky, posuďte sami.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 7.prosince 2017 21:40

   Vy si vážně myslíte, že zkušený psychiatr nepozná simulanta?

   Smazat
  2. 21:51 Zkušený psychiatr si nehraje na Boha, ... protože ho pozná v pacientovi.

   Smazat
  3. 21:55

   Blablabla...

   Smazat
 10. Bohužel dědictví obamy zůstalo na věrné služce makrele.

  OdpovědětSmazat
 11. 5,20
  Halt die klape,untermensch!

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.