Reklama

pátek 8. prosince 2017

Uznáním Jeruzaléma za hlavní město Izraele odpálil Donald Trump geopolitickou „atomovou bombu“

Pjotr Akopov
8.12.2017 OstrovJaniky
Islámský svět vybuchne antiamerickými demonstracemi – a to bude ještě nejjemnější z následků rozhodnutí, které jak se zdá, Spojené státy definitivně učinily. Dává se na vědomost, že Donald Trump uznal Jeruzalém coby hlavní město Izraele a rozhodl přemístit tam americké velvyslanectví. Proč to prezident USA vyhlásil právě nyní?


V touze rozšířit vnitropolitický úspěch (senátem přijatou daňovou reformu), odvrátit pozornost od sledování „ruských stop“, a také od nemožnosti nalézt „patřičnou“ odpověď na zkoušku severokorejské mezikontinentální rakety, rozhodl se Bílý dům nasměrovat zaostření světových médií z dálnovýchodní krize na krizi blízkovýchodní. A to tak, aby to řádně zabralo. Donald Trump oznámil, že je připraven uznat Jeruzalém za izraelské hlavní město. V telefonickém rozhovoru s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem jej informoval o svém úmyslu přemístit americké velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Informuje o tom Reuters s odvoláním na oficiálního představitele palestinské administrativy, se sdělením, že v odpověď

ABBÁS TRUMPA VAROVAL, ŽE TENTO KROK BUDE MÍT NEBEZPEČNÉ NÁSLEDKY.

V úterý Trump promluvil ještě s izraelským premiérem a jordánským králem. Na maximálně negativní reakci Trumpa upozorňovali ještě předtím, než svůj úmysl vyhlásil.

USA musí chápat vážné následky v případě Trumpova uznání Jeruzaléma, prohlásila v úterý hlava evropské diplomacie Federica Mogheriniová. A turecký prezident Erdogan v úterý ráno řekl to, co musí říct člověk, který aspiruje na nového chalífu, čili lídra islámského světa:


„Jeruzalém – je pro muslimy červenou linií. Podobné rozhodnutí bude těžkým úderem pro celé lidstvo. Nenecháme to být. Nemají snad v Americe lepší problém k řešení? Budeme se bít do posledního. Může to znamenat přerušení diplomatických vztahů s Izraelem.Varuji Ameriku ještě jednou, aby nedělala kroky, které ještě více prohloubí krizi v regionu.“

Přestože na dané prohlášení můžeme nahlížet i v kontextu stále se zostřujících vztahů Turecka a USA, Západem a NATO obecně, celé téma Jeruzaléma je natolik výbušné, že v případě dalšího vyhrocení je samo o sobě schopno zastínit jakoukoliv jinou krizi.

Jak známo, ani jedna země světa Jeruzalém za hlavní město Izraele neuznává. Jedná se o to, že východní část Jeruzaléma byla židovským státem zabrána v průběhu války roku 1967 a nezákonně připojena k části západní, která zemi připadla při jejím založení roku 1948. Otázka statutu Jeruzaléma je hlavní překážkou na cestě palestinsko-izraelského a arabsko-izraelského urovnání.

Vždyť právě tam se nachází hlavní svatyně tří naboženství – křesťanského, muslimského a judaistického. Chrámová hora s mešitou al-Aksá je pro muslimy celého světa třetí nejvýznamnější svatyní po Mekce a Medině. Pro judaisty je důležitá Zeď nářků, která je součástí jedné strany Chrámové hory, na které, podle jejich legendy, stál hebrejský Chrám. Izrael kategoricky odmítá jednání o svém zřeknutí se kontroly části za Zdí a Starým městem – a Palestinci, jakož i celý islámský svět, ba i rezoluce OSN, vyžaduje po Izraeli přestat okupovat Východní Jeruzalém.

Donald Trump ještě jako prezidentský kandidát sliboval přemístit americké velvyslanectví do Jeruzaléma – ale stejně jako v případě předsevzetí „dorozumět se s Putinem“, zatím své slovo nedodržel. Ale zatímco ve vytváření vztahů s Ruskem prezidentu USA ze všech sil brání sjednocená koalice Kongresu, politického establishmentu, „deep state“ a amerických médií, v případě Jeruzaléma žádný rozpor mezi Bílým domem a establishmentem nenastal.

Pro uznání Jeruzaléma a přemístění velvyslanectví hlasoval americký Kongres už v roce 1995, ale po všechny ty roky všichni američtí prezidenti toto rozhodnutí co půl roku odkládali. V létě totéž udělal i Trump s přáním smířit Palestince s Izraelci. 4. prosince nadešla nová lhůta dalšího odkladu, ale už 1. prosince se objevila prohlášení o možném Trumpově uznání.

A v pondělí tiskový mluvčí Bílého domu ohlásil, že se Trump chystá svůj předvolební slib splnit – „prezident dal jasně najevo, že v daném případě nejde o to, zda to proběhne, ale kdy to proběhne“.

Tehdy zdroje Reuters z administrativy USA sdělily, že Trump uzná Jeruzalém jako hlavní město Izraele, ale znovu odloží přemístění amerického velvyslanectví z Tel Avivu. Polovičaté řešení bude neméně výbušné – reakce islámského světa od Maroka až po Indonésii bude velmi hlasitá.

Neudivuje proto, že se proti přemístění diplomacie vyjádřil jak Rex Tillerson, tak i ministr obrany James Mattis, kteří předpokládají, že tento krok vystaví útokům americké diplomaty a vojáky na Blízkém východě i v zemích s převážně muslimským obyvatelstvem. A poradce prezidenta pro národní bezpečnost Robert McMaster řekl, že „nevěří, že (Trump) takové rozhodnutí přijme, protože jsme mu předložili řadu variant“:

„Jsou varianty, předpokládající přemístění velvyslanectví v určitých budoucích etapách, což, jak si myslím, může být využito ve formě impulsu na cestě mírových dohod a úmluv, které vyhoví nárokům jak Izraelců, tak i Palestinců.“

Přiznání statutu Jeruzaléma by bylo možno nazvat velkým vítězstvím izraelské lobby v USA, kdyby se tak nepodobalo Pyrrhovu vítězství. Protože nejenže zboří vztahy Izraele s jejich jediným partnerem mezi islámskými státy a jednou z klíčových zemí regionu – Tureckem, ale i citelně oslabí pozici už i beztoho slabých USA, jejichž stav se v současnosti dostal v regionu na historické minimum.

„Tento krok, pokud bude učiněn, se stane zásadním obratem, ničím neopodstatněným, v pozici USA jako neutrálního hráče jeho přechodem na jednu stranu“, jak se vyjádřili k Trumpovu rozhodnutí v saúdovském ministerstvu zahraničí:
„Tento krok bude mít krajně vážné následky, zkomplikuje palestinsko-izraelský konflikt a zbrzdí efektivní opatření k oživení mírového procesu. Vyprovokuje emoce muslimů po celém světě vzhledem k ústřední pozici Jeruzaléma a jeho mimořádné důležitosti.“

Liga arabských států už prohlásila, že takové rozhodnutí Washingtonu se stane agresí proti všem arabským zemím, „porušením práv palestinského národa, výzvou pro muslimy i křesťany celého světa“.

Trumpova kalkulace s přínosem uznání Jeruzaléma je vratká – otevřením tohoto námětu se nedomůže ani odpoutání pozornosti od dálněvýchodní severokorejské slepé uličky ani stabilní podpory proizraelské lobby ve „washingtonském bahně“.

Jak ukazuje pokračování historie se sledováním „ruské stopy“ péče o zájmy Izraele už stála Trumpa příliš mnoho – vždyť námětem rozhovorů jeho bývalého asistenta Flynna s ruským velvyslancem Kisljakem byla také otázka o nevýhodnosti rezoluce OSN pro Tel Aviv. V prosinci minulého roku Trumpův zeť Jared Kushner žádal Flynna o posouzení možnosti nového hlasování o rezoluci. Generál jeho prosbu vyplnil, a pak, když se FBI doptávalo na obsah rozhovorů s velvyslancem, zapomněl se právě o tomto jediném námětu zmínit.

Výsledkem bylo Flynnovo obvinění, že při výslechu lhal a brzy mu za to bude vynesen rozsudek. Pozoruhodné je, že za všech těch devět měsíců, co se táhne skandál okolo rozhovorů Flynna s Kisljakem, neuniklo ani jednou, co že to vlastně generál před FBI zamlčel (anebo jim prostě zapomněl sdělit). Ani Izrael, ani izraelská lobby nezačali Flyna bránit či objasňovat, že se vlastně řeč o rusko-amerických vztazích jaksi nevedla.

Jenže kromě vnitroamerické historie o přiznání Jeruzaléma se jedná daleko více o zahraniční, mezinárodní dimenzi – reakce světa na tento v doslovném slova smyslu provokační krok USA bude více než příkrá. Islámský svět vybuchne antiamerickými demonstracemi – a to bude jen viditelná část laviny, jež přinese současné Trumpovo rozhodnutí.Zdroj: Vzgljad.ru
Překlad: grasyk
Převzato z ostrova Janiky

33 komentářů :

 1. Toto je jádro věci a skutečný Trumpův cíl:"Přiznání statutu Jeruzaléma by bylo možno nazvat velkým vítězstvím izraelské lobby v USA, kdyby se tak nepodobalo Pyrrhovu vítězství. Protože nejenže zboří vztahy Izraele s jejich jediným partnerem mezi islámskými státy a jednou z klíčových zemí regionu – Tureckem, ale i citelně oslabí pozici už i beztoho slabých USA, jejichž stav se v současnosti dostal v regionu na historické minimum."
  Izolace USA na Blízkém Východě a sjednocování fronty proti Izraeli tímto krokem velice pokročí.

  OdpovědětSmazat
 2. Oceňuji Babišovo dnešní zdrženlivé stanovisko, se kterým varuje před dalším jitřením již i tak špatné situace na Blízkém východě. Zato mluvčí prezidenta republiky nám dal v tomto ohledu jasně najevo, že Babiš se ještě v mezinár. politice náležitě nevyzná, a že Zeman patrně aspiruje nejen na prezidentskou funkci v ČR, ale snad i na funkci hlavního rabína v Izraeli.
  Ve svém jednostranném vidění arabsko-izraelského konfliktu je totiž židovsky orthodoxním ...
  Není to tedy jen Trump, kdo s takovou chutí odpaluje tu geopolitickou bombu. Bohužel.

  OdpovědětSmazat
 3. Uvidíme, jak zareaguje Stropnický, který má být ministrem zahraničí, směji se už nyní.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nezajímá mne, co ta hnusná atrapa na chlapa bude říkat.

   Smazat
  2. 21:23 Jestli je ale fakt Žid, jak jsem slyšel a jestli ten premiér Babiš je proti, bude možná dost sranda.

   Smazat
 4. Jen co se podařilo v Sýrii po 6-7 letech dát obyvatelům naději na mír, rýsuje se nový konflikt. TO je již posedlost USA, vytvářet ohniska napětí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlas! Zločinecké a válkychtivé USA prohrály boj s Ruskem o Sýrii. A proto teď zakládají nové váleční ohnisko na Blízkém Východě! Ať už konečně USA po zásluze chcípnou!

   Smazat
  2. 21:03 Přesně tak o nic jiného nejde.

   Smazat
 5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. My, kteří jsme vyrostli za komunismu, jsme zvyklí, amatére. Nemáš emigrovat.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. A ty na lizani uASSacky prdele!!!!

   Smazat
  4. Rozumní volič9. prosince 2017 1:53

   22:21 - Vy anonymní, kteří jste vyrostli za komunismu:
   1. Každý pište výhradně jen za sebe.
   2. Nelžete, protože u nás komunismus nikdy nebyl (tudíž jste analfabety).
   3. Omluvte se čtenářům.
   Toť vše a napříště už nevyskakujte jako Fifík ze škatule!

   Smazat
  5. "Rozumný volič" se píše po n ypsilon, nebo-li "tvrdé i"...když už poučujete...

   Zřejmě nejste vůbec rozumný a ještě navíc nevzdělaný ignorant a ten Váš analfabet..

   Smazat
  6. 22:21 tys' vyrostl za komunismu? Rád bych věděl kde, že by na Marsu?

   Smazat
 6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 7. 23:23
  Pravil cestovatel z Hovnodolni,kterej má doma mapu z 18.století a tam jezdí prstem rok co rok jinam!!!!!;-))))

  OdpovědětSmazat
 8. Donald the Lame Duck tím jen potvrdil že je podřízen svým nosatým loutkovodičům.
  Celému světu je pro smích, má nejhorší rating ze všech presidentů, ani po roce nemá správně fungující administrativu. Takový bordel ještě v USA vládě nemá obdoby, kdo ví kam tento buran Ameriku dotáhne ale nebude to nic na co bychom se mohli těšit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejen ten potrhlý Káčer, ale celé USA jsou voděny, jako medvěd medvědářem, těmi židy...Je to přesně jako s tím naším pověstným Golemem na špinavou práci, uplácaným z hlíny, jen namísto té kuličky, toho "šému", co se o něj v tom filmu tak prali, je oživovám zelenými papírky, na které má tamní žid monopol prostřednictvím FEDu...

   Smazat
 9. Pokud tento ,,buran,,dovede Ameriku k tomu,že se začne starat o sebe,budu mu velmi vděčná

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento buran se bude s..at do cizich zemi stejne jako jeho predchudci.Hlavni ukol tohoto burana je roz..rat vsechno okolo a pak vsude nasadit vlady proamericke a udelat ze vseho trosky .viz Libye

   Smazat
 10. Pro ty, co to dodnes ještě nepochopili:

  Za sto roků bude zcela jistě většina z nás mrtvá, přesto skutečnost, že:

  Jeruzalém je hlavním městem moderního Izraele od roku 1948

  bude platit i po naší smrti.

  Dokud zatím žijeme, zkusme najít odvahu si tuto jednoduchou pravdu přiznat.
  A pokud to bude někdy jinak, ani já ani vy, se to nikdy nedozvíme.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Napsal jste hloupost, která vychází z vaší neinformovanosti a dost možná i z hlouposti. Jestli to USA a Izrael povedou dál podle této šablony, tak za sto let nebudou ani USA ani Izrael a ani Jeruzalém. Uvědomte si, že toto rozhodnutí opět ignoruje mezinárodní právo, úmluvy, staví USA a Izrael do izolace, věc tzv. "západní civilizace" bere na Blízkém Východě za své. Izrael vsadil dlouhodobě vše na násilí vůči sousedům, krádeži arabské půdy a lobbování pro tuto nešťastnou politiku. Chystá židům další holokaust. Tentokrát asi definitivní! Leo

   Smazat
  2. Ano. Je možné, že za sto let nebudou ani USA ani Izrael a ani Jeruzalém.
   Je to možné, ale není to jisté.

   Ovšem to,že vy tu za sto let živý nebudete,
   jisté je
   a nic a nikdo na světě to nezmění.

   Smazat
 11. 9.44 Od roku 1948 je hlavním městem moderního Izraele TEL AVIV... nebo že mých pět židovských učitelek, přeživších jako jediné z velkých židovských rodin HOLOKAUST, byly v padesátých letech nevědomé? Tomu snad nevěříte! Mapu Izraele, podle OSN, jsme měli ve třídě na zdi!

  Jeruzalém je jedním ze svatých míst všech tří vývojových verzí téhož monoteistického náboženství. Ale to byste snad vědět měl... a mohl.

  P.S. Lež, natož snadno ověřitelná, nevede k důvěře, ani k oblíbenosti lháře...

  OdpovědětSmazat
 12. Pane Dvořáku,proč nesouhlasíte se svojí modlou-prezidentem Zemanem,který na uznání Jeruzaléma ze strany prezidenta USA Trumpa za hlavní město Izraele jásá ?

  OdpovědětSmazat
 13. "Kdybych já byl arabským vůdcem, nikdy bych nepřistoupil na dohodu s Izraelem… Je to přirozené, zabrali jsme jejich zemi." David Ben-Gurion, "otec Izraele" 1973

  OdpovědětSmazat
 14. jeste ze mam i ceske obcanstvi zachvili uz nebudu moci na us passport nikam cestovat!!! a ja toho kokota trumpa volil chtel jsem i zemana ale nasral me svymi vyroky jeste vic jako trump

  OdpovědětSmazat
 15. Timto mne bohuzel Milos Zeman presvedcil ,ze mu hlas ve volbach dat nemohu .Neni mozne ze nevi nic o izraelske genocide palestincu .Je to vyraz lhostejnosti k utrpeni celeho naroda .Pro mne Milos timto naprosto skoncil .Kdo ma jen troch smyslu pro soucit ,nemuze ho zvolit .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bohužel máte pravdu.

   Smazat
  2. Bagoune, máte 100% pravdu, ani já bych Mošemu Zemanovi hlas nedal, ale když vidím ten xindl, co se tam na jeho místo tlačí, tak mu to tam hodím i když z třesoucí se rukou a značným odporem...

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.