Reklama

čtvrtek 21. prosince 2017

Václav Klaus: Rajko Doleček je velký člověk. Na “byl” si nikdy nezvyknu! Držel vlajku hrdého národa vysoko vztyčenou. Kolik je podobně odvážných? Máme za co děkovat

Václav Klaus
21. 12. 2017  ProtiProud

Václav Klaus se ohlíží za mimořádnou osobností, která se nebála jít proti proudu a jejíž odkaz bychom si měli nadále připomínatUž řadu týdnů jsme věděli o velmi těžkém zdravotním stavu profesora Rajka Dolečka. Poslední zprávu jsem z nemocnice v Ostravě dostal před třemi týdny, věděl jsem, že to s ním vůbec nevypadalo dobře, ale přesto je včerejší zpráva o jeho smrti něčím, s čím se nemohu a nechci smířit.

Prof. Rajko Doleček byl zcela mimořádný člověk. Ve svém životním osudu prožíval a svým životním osudem symbolizoval většinu 20. století a všech jeho hlavních tragédií. Byl to Čech narozený v Praze, který většinu svého profesního života prožíval v Ostravě (kde také zemřel), ale krom toho byl svou matkou (a dlouhým pobytem svého otce) spojen s Jugoslávií a Srbskem, a byl proto naší jistou spojnicí s těmito balkánskými zeměmi.

O tom všem úžasným způsobem vypráví jeho kniha „Inventura v 89 letech - ve stínu Balkánu“ vydaná v roce 2014, kterou bych zadal jako povinnou literaturu všem, kteří chtějí něco vědět o současném světě. Ještě letos v únoru jsem od něho s krásným věnováním dostal jeho loni vydanou knihu „Hovory s generálem Mladićem – Dopisy z vězení“. Tyto dvě knihy (a spousty dalších textů) přinášejí zcela jinou interpretaci tragického vývoje Balkánu a bývalé Jugoslávie než je oficiální, politicky korektní výklad těchto událostí.
Prof. Doleček byl člověk (napsal jsem automaticky „je člověk“, nemohu se s jeho smrtí smířit) nejen mimořádně odvážný, který se vždy odvážil foukat proti větru a díky tomu vždy zůstat svůj, ale i člověk nesmírně pracovitý a v každé chvíli svého života plně angažovaný. Bez něho bychom si o tom, co se dělo v 90. letech v Jugoslávii, mysleli něco úplně jiného, než co bylo skutečností. Velmi jsme se shodovali v jeho rezolutním odmítání výroků prezidenta Havla o humanitárním bombardování Bělehradu. Rozuměli jsme si i lidsky. Vážím si toho, že jsem tohoto velkého člověka mohl znát.

Nechám na jiných, aby připomínali jeho odborné zásluhy v medicíně. Byl kvalitním a respektovaným lékařem, byl jedním z prvních propagátorů zdravé výživy u nás, daleko dříve, než se to stalo módní záležitostí. V tomto ohledu – obávám se – jsem jeho rady málo poslouchal, ale v názorech na falešnost současného Západu jsem s ním byl vždy zajedno.


Související články:
Tragický osud Srbska: Všechno bylo jinak. Liberální fašismus a ideologie smrti místo lidovlády. Oklamáni šidítkem EU. Jak uvařit žábu po balkánsku? Vlákáni do pasti - stejně jako ostatní. Milošević měl pravdu

30 komentářů :

 1. Výborný článek. Není co dodat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nelze nesouhlasit, za pana Dolečka a jeho vzácnou duši jsem zapálil svíčku. Aottj.

   Vymazat
 2. Je to teprve podruhé v životě, kdy mohu s Václavem Klausem souhlasit (poprvé to bylo při jeho projevu u památníku v Lidicích).
  Je ale bizarním příznakem doby, že svůj nekrolog zveřejňuje na stránce fanatika a ultrakatolíka Petra Hájka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten fanatik a ultrakatolík je výtečný bojovník za demokracii, proti ulhanému mainstreamu a ulhané ČT, proti pražské kavárně a Přátelům kultu Václava Havla, proti Bruselkým diktátům, proti americkému imperializmu. Leo

   Vymazat
  2. Hájek je jen jeden z tisíců konspiračních úchyláků kteří se v posledních letech s nástupem možnosti jednoduše publikovat na internetu vyrojily.

   Vymazat
  3. ...proč nálepkovat ????....jsme na jedné lodi a máme stejného nepřítele....osočováním nic nevyřešíme..je to krok zpět....když s Protiproudem pana Hájka nesouhlasíš, nečti ho nebo napiš něco lepšího !!!!!

   Vymazat
  4. A proč tomu říkat nálepkování? Ultrakatolík je zcela nepochybně (a má to pravděpodobně hodně co dělat s jeho otcem, který patřil k významným komunistickým intelektuálům), a co se týče fanatismu (a dalším pisatelem zmíněného sklonu k fabulaci o spiknutích), přečtěte si jeho knihy. Stojí to za to - a možná se i dobře pobavíte!

   Pak si teprve můžeme ujasnit, kdo s kým je nebo není na jedné lodi.
   A také, jak vlastně chápe demokracii, za kterou prý bojuje (cf. Leo).

   Vymazat
  5. 20:11
   Největší zloděj a ničitel ČR si otírá hubu o osobnost.
   Když jsem toho lotra viděl u památníku v Lidicích,
   bylo mě na zvracení*

   Vymazat
  6. 22:34 - táhni do kavárny. Proč Ruml nechrápe se spacákem před TV a šéfuje v Sorošově výboru pro imigranty? Chtěl bych tě ty šmejde vidět zvracet v předklonu, to bych tě kopnul do prdele, až bych si ukopnul palec u nohy. Takhle tu chazarskou říši nevybudujete. Naše děti už za svině ve válce umírat nebudou!

   Vymazat
  7. Šmejde koukni koho se tak morálně zastáváš
   https://youtu.be/zpe4T0lXZcE

   Vymazat
  8. 6:52
   Blbe napřed si ukliď před svým prahem a potom někomu nadávej do Šmejdů.
   Nehodnotíme zde život p. Klause, ale jeho článek a jeho současné postoje. Tvá nenávist je zhoubná a naprosto nepodložená.
   Václav

   Vymazat
  9. Blbe Václave to byla reakce na 23:11
   proto ten šmejd.
   Klause žel Bohu neberu jako osobnost a dnes si může otírat hubu jen o mrtvé, ty živí by mu to hned vrátili.*

   Vymazat
  10. 14:27
   Jak říkám, Tvá nenávist jde až za hrob. Já sám jsem několikrát psal, že Klaus je ekonom stejně asi jako Gumař Kalousek. O jeho upřimnosti mám také velké pochyby. Ale tento článek je dobrý a proto ho také tak hodnotím.
   Václav
   Ps a Tvé hodnocení jakéhokoliv zdejšího článku je poněkud do pangejtu k pangejtu (asi jak se vyspíš)

   Vymazat
  11. Nic ve zlém Václave,
   jen zastánci Klause na místo aby argumentovali jeho úspěchy,
   napadají jeho oponenty...
   Konečně si nemusíme nadávat a já tvrdím,
   že dobrý lhář a podvodník, král Českých zlodějů může psát články sebemoudřejší a já mu nevěřím.
   Na rozdíl od pana posvátného Dolečka,
   který nikdy nelhal a jednal podle nejčistotnějšího svědomí, Klaus je mrva.
   Nemá si co brát tyhle lidi do huby po skonu*

   Vymazat
  12. Jinými slovy Václave,
   tenhle autor si dělá politické body na úkor odchodu osobnosti.
   Pro některé jeho oponenty adresné...
   Je to zrůda která do smrti bude tvrdit že transformace českého kapitálu byla úspěšná Jan Petr*

   Vymazat
  13. To je fakt! Ten dönmežský žid Yekta Mekta musí bejt z toho celej žírnej, že mu ten srbskej štváč svým odchodem k Myloševičoj uvolnil prostor :D:D:D

   Vymazat
 3. JJP - jez jenom polovičku, funguje to a ani to nebolí :) Děkuji za článek a tip na knížky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak jednoduché to opravdu není.

   Vymazat
  2. Další knihy profesora Rajko Dolečka:
   "Necenzurované obrazy" a z "Necenzurované obrazy II - z dějin Kosova a Metochije" a jeho "Žaluji!"

   Vymazat
  3. 20:19
   Pan Rajko Doleček, byl opravdu skvělý člověk.
   Jenom tak mimochodem i u nás po hrůzné okupaci Germány vyšla kniha ŽALUJI ve dvou svazcích.
   Václav

   Vymazat
 4. Čest památce pana Dolečka, byl to jeden z mála úctyhodných lidí dneška.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, toto stačí dnes napsat. (ne se hádat jako trubky)

   Vymazat
  2. 21:07 Ano souhlas.

   Vymazat
 5. Čest jeho památce. Osobně jsem jej poznal. Nesmírně si vážím jeho názorů v dnešní době. A jenom se přeji aby takových jak byl Rajko Doleček bylo v naší zemí více!

  OdpovědětVymazat
 6. Doleček byl skvělý člověk a dostupné informace na netu to jen dokazují. Taky dobře věděl, jaká byla prasárna bombardovat Bělehrad. To náš Havel to ještě posvětil.

  OdpovědětVymazat
 7. Velikost Člověka se vždy ukáže až s odstupem času. V případě profesora Rajko Dolečka se tak stalo už za jeho života, protože jasně odlišoval zlo od dobra a lež od přetvářky. Byl čirý humanista a o to více vyniká ve srovnání například s Humanitárním Bombarďákem. Čest jeho památce a osobně děkuji tam nahoru za všechny knihy, které napsal a za jeho odvahu, se kterou se nebál hájit pravdu. PK2

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nenacházím slov. Takže spolu s 3:34. JiH

   Vymazat
 8. R.I.P.
  Jeden z mála který říkal pravdu .
  YouTube Kosovo pole .

  OdpovědětVymazat
 9. PANA Rajko Dolečka jsem znal osobně.S mým otcem se zůčastňovali lékařských konferencí.Byl neuvěřitelně sečtělý,měl encyklopedické znalosti,byl to typ "renesančního " všeznalého člověka.Úžasně vyprávěl příběhy z dějin Balkánu.Byl vtipný,až moc hodný k lidem a poctivec každým coulem ,snad nehodící se do téhle šílené doby.
  A teď si přečtěte co o něm napsala lidská hyena Rejžek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 17:07
   A kdo to je Rejžek, asi někdo kdo se pokládá na umělce a inteligentního člověka. A přitom je jen lidský odpad. Za dva roky si nikdo nevzpomene na nějakého rejžka. Jen občas se bude snažit vystrčit někde kebuli.

   Vymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.