Reklama

pondělí 11. prosince 2017

Válka je mír

Gilad Atzmon
11.12.2017 ICH, překlad Zvědavec

Nikdo neuplatnil Orwellovo heslo „válka je mír“ lépe než Donald Trump. V Orwellově románu 1984 Strana udržuje stabilitu doma tím, že neustále vede válku jinde.


Někdo tvrdí, že americký prezident je „negramotný“ a „nevzdělaný“. Jiní argumentují tím, že jeho intelektuální schopnosti jsou omezené. Četl jsem několik negativních hodnocení duševního stavu prezidenta. Ale nikdo nemůže ve skutečnosti upřít Donaldu Trumpovi úspěchy. I přes veškerou nepřízeň se Trump stal prezidentem. Navzdory houževnatému úsilí vypudit ho z prezidentského úřadu se mu podařilo setrvat v Bílém domě. Pravidelně činí nepředvídatelná nepopulární rozhodnutí, která většině rozumných a inteligentních lidí nedávají smysl. Komunikuje se světem prostřednictvím úryvků a tweetů. Přesto zázračně triumfuje.

Na člověka, který za celý svůj život údajně nepřečetl žádnou knihu, se toho Trumpovi podařilo dosáhnout poměrně hodně. Jak to dělá? Co probíhá v jeho mysli? Zdá se, že jádrem Trumpovy strategie přežití je heslo „válka je mír“. Válka je pro Trumpa komfortní zónou.

Od prvního dne, kdy americký prezident nastoupil do úřadu, nevynechal jedinou příležitost, aby nevyhrožoval globálním konfliktem. Provokoval Írán, rozzuřil Severní Koreu a nyní se snaží naštvat Palestince. Zdánlivě sociálně slabá Severní Korea byla náhle vůči americké agresi velice akční. Inženýrům Kim Čong-una trvalo jen pár měsíců, než vyvinuli balistické rakety, které mohou proměnit americká města v prach. Severní Korea je pro Trumpa příliš nebezpečná. Jako regionální supervelmoc ani Írán není ideálním nepřítelem. Trump potřeboval zahájit novou bitvu proti podstatně slabšímu nepříteli. Palestinci se stali dokonalými protivníky.

Válka v Palestině - to je mír a pohoda pro Washington. Zdá se, že to perfektně zapadá do Trumpovy doktríny. Ale je to skutečně tak? Opravdu jsou Palestinci ideální pro tuto roli? Izraelští novináři se domnívají, že arabští a muslimští vůdci nebudou na straně Palestiny. Riziko spočívá v tom, že arabské a muslimské masy reagují velmi odlišně. Situace by se mohla velice rychle změnit. A klíčová otázka, kterou si budou muset zítra ráno Američané položit, zní: Jak Trumpova strategie „válka je mír“ pomůže vytvořit „Ameriku znovu velkou“? Nepomůže. Jedná se pouze o taktiku přežití z Trumpovy strany. Z toho má prospěch pouze Trump, a zase jenom Trump.

Za sebe mohu říci, že Trumpovi se velmi dobře daří vymýtit to, co zbylo z americké světové hegemonie. Pokud bude Trump zastávat prezidentský úřad ještě další rok - ovšem za předpokladu, že to planeta vydrží - prestiž a vliv Ameriky se natolik smrsknou, že z nich nic nezbude. Někdo snad může argumentovat, že už jen pro tento samotný fakt je Trump pozitivní silou v současné světové politice.


War is Peace vyšel 6. prosince 2017 na ICH. Překlad v ceně 167 Kč Zvědavec.

35 komentářů :

 1. Nebo také lze z toho pochopit,jak mě naštvěte,tak tu válku fakt vyvolám.
  Také to může vyznít,když se o tom pořád mluví,tak ta válka ani nemusí být tak strašlivá,otupit lidské vědomí.

  OdpovědětSmazat
 2. Autor článku zřejmě přeceňuje úlohu Donalda Trumpa na rozpadu světové hegemonie USA, ke kterému by došlo i v případě vítězství Hillary Clintové. Samozřejmě jinak a jinou rychlostí.

  Jde o dlouhodobý proces, který byl započat už za předchozích prezidentů, projevující se prohlubujícím se schodkem státního rozpočtu, zvyšováním se sociálního napětí, nedůvěrou ke spojencům, apod.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Trump jehož IQ je opravdu velmi vysoké dostal za úkol, odepsat USA státní elity aniž by nastala celosvětová katastrofa. Dějiny neřídí jednotlivci, ale zákulisní vedení sloužící Satanu, která podporuje vhodné kandidáty. Cílem, ale není nás zničit, ale zotročit a žít na náš úkor (ovšem jestli při tom dochází k vyhubení a genocidě celých národů je zákulisnímu vedení jedno). Naše ovládání se děje přes morálně upadlé bytosti, které se vyzdvihnou do vysokých pozic (nejlépe, když nevědí jaký účel plní) - pro ně morálka neplatí ta je pro ovce. A pak různé mafie, které fungují na stupních zasvěcení, kde pouze malá hrstka lidí ví kdo skutečně tahá za nitky. Nicméně protože jich je jen hrstka nemohou ostatní řídit přímo a jejich snažení cíli na zblbnutí nových generací. Tím dochází řízení lidské společnosti na hranici božího, kdy psychicky narušené bytosti jsou zákulisím protlačeni, aby jsme se jich báli a pak na čas jsou připuštěni k řízení schopnější kádry, které se snaží vše nahodit, ale jakmile to trochu drží, hned se to vrátí do starých kolejí.

   Smazat
  2. Je to tezke v te Americe.Posledni volby byly volbou mezi kravou a volem .

   Smazat
  3. 13:50-dá se to říci i jednoduše. Snad se mu podaří vysušit jejich bažinu a nám tu vlastní. Proto zatím věřím, doufám a toleruji. Trumpovi i Zemanovi. Pokud se jim to nepodaří, nastoupí skutečně lůza.

   Smazat
  4. Anonymní 13:50
   Přemýšlím,proč chtějí odepsat USA,státní elity?
   Není do čeho investovat,přemnožení lenoši,předlužený stát a ti kteří to způsobili se nechtějí uskromnit,tak raději zdrhnou.USA boháči vlastní víc majetku,než je dluh USA,ale přispět na dluh nechtějí vyššími daněmi.

   Smazat
  5. Trump dokonce vitezi ve valkach , KTERYCH SE NEZUCASTNIL./.MimoUSA bombardovanicivilnich bezbrannych nemocnic , skol a , skolek a domovu rodin v Syrii a jinde /...Kolik asi udeli medajli. Za Granadu , nastupiste na Venezuelu /nafta k uloupeni/ bylo udeleno 8 tisic medajli celkem , ale vojaku co prepadli mistni delniky / mene nez sto v poctu/,se zucastnilo jen 6 tisic !!
   Snahu ma velkou udelat ze sebe co nejvetsiho Kaspara...Ale viteznyho za kazdou cenu..

   Smazat
 3. Trump, to je jedna strana, ale co občané Země, co její intelektuálové, vědci, umělci, co dělníci? Všichni zlhostejněli k osudu Země? Proč občané souhlasí s agresívními válkami, s výrobou migrantů a s jejich transportem do Zemí EU? Co očekávají občané EU od kolonizace muslimy? Budou "etničtí" Evropané schopni se integrovat do muslimské společnosti?
  Jsou vůbec starosti Evropy o zachování hegemonie USA důležité. Stejně zůstane hegemonem oligarchie a bude-li mít centrálu jinde než v Pentagonu, nic se nezmění. Chceme-li Zemi polidštit, pak se musí změnit chování jejich občanů. Chceme-li 3. světovou válku, pak zůstaňme u své lhostejnosti k osudům Země a lelkujme po vánočních trzích, zahoďme křesťanské desatero a v EU se pokud možno nemnožme, ať nekomplikujeme budování a rozvoj nástupnických muslimských národů na našem - bývalém - území.

  OdpovědětSmazat
 4. Jednání Trampa může zradikalizovat muslimy v Evropě. To je výsledek jeho prohlášení o Jeruzalému, které je uplně zbytečné, protože jak Netanjahu sám říká stejně tam jsou všechny důležité orgány a instituce státu. Z těchto důvodů mě vadí i prohlášení našeho prezidenta.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bohuzel je nas pan prezident s tou svou laskou k Izraeli ,genocidnimu statu uplne vedle.

   Smazat
  2. Bohužel není jiný než Zeman, takže není koho volit. Být nějaký rozumný kandidát, tak Zemana nevolím.
   Chápu, že je chazaromilství pro něj taková druhá hůlka. Nic jiného nemá. Ale neměl by to přehánět.

   Smazat
 5. Nic trump je jen loutka a zbrojní korporace tahají za nitky.

  OdpovědětSmazat
 6. A to jste tomu Trumpovi tak tleskali, že vyhrál volby...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:12 Co víte ? Je možné, že v případě vítězství Hillary Clintonové bychom již vyprovázeli své syny a dcery na frontu, kopali protiatomové kryty, na veřejných prostranstvích sázeli brambory, abychom nezemřeli hlady, apod. !

   Smazat
  2. 13:41
   To nás čeká tak jako tak, jen o chvíli později.
   Ona totiž ta partička co by režírovala Clintonku, režíruje i Trumpetu.
   Trubka je pouhý poslušný ratlíček plazící se u nohou svých páníčkú a má zrzavou trapnou přehazovačku a shnilý mozek z chlastání 12 plechovek Diet Coke denně. To je sakra nákýho aspartámu, to je horší než vysosat litr skotský. Denně čumí 6 hodin na televizi kde hledá co si o něm lidi myslej "Mornig Joe" a ostatní. Další 3 hodiny ho stojí si nahonit přehazovačku, zkrátka borec k pohledání.
   V dokumentu natočeném ve Skotsku kde stavěl golfové hřiště jsou záběry kde mu vítr odfouk přehazovačku, pohled na mrtvici od smíchu. Pak radši narazil kulicha až na uši.
   A takovýho klauna si údajně SS zvolily za presidenta.

   Smazat
  3. Pravda!
   http://www.dailymail.co.uk/news/article-5163579/Trump-drinks-12-Cokes-watches-8-hours-news-day.html

   Smazat
  4. Diet Pepsi nebo Coke má dost vysoký obsah aspartámu, co aspartam způsobuje na mozku je zde:http://www.collective-evolution.com/2012/10/06/aspartame-damages-the-brain-at-any-dose/
   Není divu že Trumpovi hrabe, ma shnilej mozek od aspartámu.

   Smazat
  5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
 7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 9. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:14
   Neunavuj nás tema okupantskech novinkami zrzavy trumpety syfilitickej retardovany zombie!!!!!!

   Smazat
  2. 16:51 Nick honolulu je Vlastenec, rasista, aktivní člen KKK! Kdyby tě ty kremelská židobolševická filcko vopejzaná spatřil - na kilák - dva, tě složí svou winchestrovkou jak škodnou! Teda proč jak, viď? Však jednou to bude povolený i u nás. Pak vás vy hnusný obřezaný xindlové budem střílet na loveckej lístek:).

   Smazat
 10. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 11. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 12. Moudrý Brouk Pytlík11. prosince 2017 17:04

  Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A bude mit pohřební hostinu v telefonní budce.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 13. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 14. Trumovo inteligence (IQ) je tak velké, že neudrží ptáka na uzdě.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.