Reklama

úterý 26. prosince 2017

Vánoce komunistické a nekomunistické


Jiří Baťa 26. 12. 2017
Pan Ziegler ve své nostalgické vzpomínce na „komunistické“ Vánoce (viz zdroj níže) vyjevil radosti a strasti z prožitků svátků vánočních v době vlády komunistů. Protože jde o pana Zieglera pak nepřekvapuje, že si neodpustil přiložit negativistické (či spíše pomlouvačné) polínko v podobě jím zmíněné příhody, kdy prý učitelka mateřské školy v Českých Budějovicích zavedla děti do kostela podívat se na jesličky s malým Jezulátkem, a dostala za to vyhazov. Nehodlám panu Zieglerovi vytýkat, že má na tu dobu svůj specifický, antikomunistický pohled a názor, prostě je už takový a zřejmě ani jiný nebude. Nelze od něj proto ani očekávat, že bude-li zmiňovat a psát o době komunistických Vánoc, že o nich bude psát v superlativech. Tak  naivní zase nejsem.

Dnešní svátky vánoční se rozhodně projevují výrazně jinak, než ty v době před 30 a více lety. Jakkoli byly ty „komunistické“ Vánoce podle pana Zieglera jiné, rozhodně nebyly tak hektické jako dnes, byly více lidské, ohleduplnější a svým způsobem i prozaičtější. Zvláště pak ty Vánoce z let poválečných (50 a 60 léta) se nemohou s těmi současnými srovnávat. Ostatně normálního člověka to ani nepřekvapuje, protože jiných věcí krom zmíněných Vánoc, bylo a je mnohem, mnohem víc. Každá doba má své typické, neopakovatelné specifika.

Pan Ziegler nikoli neúmyslně zmiňuje „komunistické“ vánoce přesto, že také mohl zmínit vánoční svátky předválečné a srovnávat je s těmi současnými. Ale to by nebylo pro pana Zieglera to pravé ořechové, v takovém případě by neměl co hanit, to ještě totiž komunisté nebyli u vlády. Ale zpět k samotným Vánocům.

Mohu-li zavzpomínat na Vánoce, které pan Ziegler má za „komunistické“, pak o nich mohu také něco říct, protože na rozdíl od pana Zieglera, který v tu dobu tahal kačera, já už byl v dospělém věku. Jestliže pan Ziegler tvrdí, že v tu dobu byly křesťanské tradice, z kterých naše oslava Vánoc vychází zamlčovány, pak když neřeknu že lže, tak rozhodně nemluví pravdu. Vánoční svátky sice byly do jisté míry ideologicky potlačovány, ale nikdy nebyly zakázány. Jakkoli byla tou dobou katolická církev poněkud v ústraní, přesto totiž byla prostřednictvím ČSL zastoupena i v Národní frontě v čele se svým katolickým představitelem panem Josefem Plojharem, českým katolickým knězem a významným politikem, členem Československé strany lidové (ČSL), který od roku 1948 kolaboroval s KSČ. V letech 1948-1968 byl ministrem zdravotnictví, v letech 1951-1968 byl předsedou ČSL (!) . Z toho je patrné, že církev a věřící nebyly zas až tak zatracováni, jen ideologicky bylo náboženství upozaďováno.

„Komunistické“ svátky vánoční, které zmiňuje pak Ziegler, probíhaly zcela běžným křesťanským způsobem, což znamenalo: vánoční stromky, vánočka, vánoční kapři, Štědrovečerní večeře, půlnoční mše v kostelích, slavilo se i na Boží hod vánoční či další den na sv. Štěpána, na venkově mnohem intenzivněji. Takto Vánoce slavil ten, kdo je takto slavit chtěl, ze zkušenosti však vím, že většina občanů svátky vánoční takto slavila, snad jen s výjimkou půlnoční mše.

Pozoruhodné na článku pana Zieglera však je, že místo svých vlastních zkušeností se odvolává na nějaké prožitky scenáristky Lucie Konášové, která prý nedávno na stránkách pondělní přílohy MF DNES zavzpomínala na své dětství za socialismu a říkala, že jejich rodičů jí bylo na Vánoce v té době líto. Jedním z typických znaků komunistické totality prý bylo nedostatkové zboží, které často chybělo. Jeden čas třeba nebyly jízdní kola, potom zas barevné televize atd. A paní Konášová prý také správně připomněla, že i vánoční dárky se musely shánět, nedali se jako nyní jednoduše koupit, navíc ani obchodů nebylo za „socíku“ tolik, co jich je teď. A také Štědrý den býval za komunistů pracovním dnem, takže uštvaní rodiče chodili odpoledne z práce domů a měli, co dělat, aby stihli připravit štědrovečerní večeři.

Možná budu nudit ale nedá mi, abych se k pohnutým vzpomínkám paní Lucie Konášové prostřednictvím pana Zieglera nevyjádřil. Především nechápu co chtěla říct tím, že jí bylo jejich rodičů líto. Není zcela zřejmé, o jakou blíže zmíněnou dobu jde, ale pravda je, že život v tu dobu byl jiný než dnes. Ale to nebyl jen případ jejich rodičů, nicméně nikdo tu dobu neprožíval tragicky, ale mohu odpovědně prohlásit, že svátky vánoční byly vždy slaveny v plné parádě, slavnostně, radostně a možná k údivu pana Zieglera i radostně. Je sice pravda, že toho zboží bylo podstatně méně, než v dnešní době, ale to potřebné bylo vždy k dostání, dříve nebo později, občan se uměl té době přizpůsobit. Je-li řeč o Vánocích, pak jistě nikoho nemrzelo, že před Vánocemi nebyly k dostání jízdní kola no a barevné televizory? Na ten si občan rád (uvědoměle) počkal.

Líbí se mi důraz pana Zieglera, který klade na připomínku paní Konášové, že i vánoční dárky se musely shánět, nedali se jako nyní jednoduše koupit, navíc ani obchodů nebylo za socíku tolik, co jich je teď. Přijde mi to velmi úsměvné, jako by dnes už nemusel občan nic shánět a bez jakýchkoli problémů všechny věci nakupovat. Tenkrát se ale jako dárky kupovaly věci více praktické, potřebné, a užitečné, jako např. sáňky, lyže, protože v tu dobu ještě sníh byl (ten komunisti nezakázali), zimní oblečení, mnohé věci se dělaly také doma jako např. svetry, šály, rukavice atd.

Že byl Štědrý den za komunistů dnem pracovním? Pan Ziegler neodolal zase si přiložit ideologické hov.... pardon polínko, aby zvýraznil tu hroznou vládu komunistů třeba i tím, že se muselo na Štědrý den pracovat. Cožpak dnes mají všichni pracující lidé v tento den volno? Ví vůbec pan Ziegler, kolik lidí dnes pracuje o sobotách, nedělích a svátcích? Jak dlouho trvalo, než se prosadilo, aby byly velké obchody alespoň v některé svátky zavřeny a zaměstnanci obchodů měli také volno jako ostatní? Jen se divím, že v porovnání s dneškem pan Ziegler také nezmínil, že např. na vánoční svátky museli za komunistů pracovat doktoři a sestry v nemocnicích, že byli v pohotovosti hasiči, zdravotníci, že strojvedoucí museli jezdit o svátcích s vlaky, že chodili do práce řidiči autobusů, trolejbusů, zaměstnanci elektráren, tepláren atd., atd.

Co pan Ziegler nezapomněl zmínit je změna virtuálního „Ježíška“ za fyzického dědu Mráze, přesněji nahrazení Ježíška cizorodým prvkem (děda Mráz), jenž nemá v české tradici co dělat. Pravda, ani mě se to nelíbilo, přejímat a měnit křesťanské prvky na ideologické bázi, ale na druhé straně nemohu se pana Zieglera nezeptat: je snad americký Santa Claus přirozeným prvkem přeměny cizorodého, tj. ruského (tehdy ještě sovětského) dědy Mráze?

Poznámka pana Zieglera o A. Zápotockém je stejně netaktní, neetická a nekorektní jako poukázání na vyvalený pupek pana Zieglera na jeho foto. Konstatování pana Zieglera, že na Ježíška však neměli ani soudruzi a ten to nad nimi nakonec vyhrál na celé čáře bych změnil a sice, že Ježíšek nad nikým nevyhrál, protože ať už byl Ježíšek jakýkoli, v mysli lidí byl, je a bude vždycky stejný. Mění se jen jeho forma a propagace, což se jako byznys týká svátků, ale se samotným Ježíškem to nemá nic společného.

Zdroj:https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Jan-Ziegler-Takove-komunisticke-Vanoce-za-jeslicky-vyhazov-517478

97 komentářů :

 1. Pane Bata, ten Elefant prick, co vyhodil pani ucitelku z prace, protoze zavedla deti se podivat na Betlem byl Cenzor z N.R.

  Ten dobytek smazal vse co bylo napsano na oslavu socialniho reformatora Krista.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  2. Ten dobytek dobře udělal!

   Vymazat
  3. Pane Baťo, hezký článek. Ale je fakt, že zabývat se něčím, co plodí ten dementní blbeček Ziegler, to je ztráta času. To je člověk jednak nešťastný, jednak duševně postižený. Navíc nikdy nikde nepřizná, kdo ho za jeho duševní exkrementy platí. Prostě vůl zůstane volem.... navždy.

   Vymazat
  4. K tomu není co dodat, je to přesná charakteristika omezeného chudáčka. Také jen proto se může udržet na iděsu, kde nad ním drží ochrannou ruku lidé jeho ražení, hlupák Banga a jeho věrná slepice Janků.

   Vymazat
 2. Oni Krista nenavidi jeste dnes, po 2000 letech !
  Proto vse co bylo napsano o jeho boji proti zlu, je smazano, tajeno, ignorovano !

  Maji NASRANO v hlavach ! Rikam vam to pane Bata !
  O Vanocich se nesmi mluvit o Kristu a jeho boji s Caiafasem ! T.j. "inteligence" jakou maji primati na Limpopu v Africe !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Obavam se,ze na vaseho Krista vsichni se..ou .Staraji se o banany a jizdni kola jak vidite.

   Vymazat
  2. Bagoun: a když je jím zle, tak volájí, PANE BOŽE POMOZ MI, JEŽÍŠI SMILUJ SE....

   Vymazat
 3. Zmlkni třetíhorni vygumovanej Kajfasi z papundeklova!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To višžejo, lejnere putleryči! Jéééééééééééééchaj náááchujl, papapapa, jéchajnááchujl,papapapa, jééééchaj náááchujl, navsjegdá, papapapapa:))))))))

   Vymazat
 4. To jsme strasne trpeli !!Za toho socialismu nebyly pred Vanoci jizdni kola !A nebyli taky nezamestnani a bezdomovci.Ubozi rodice te damy,jak jen mohli zit ?Techto kravovin uz snad bylo dost.Musi tohle rikat a za to ji pristrkujou ksefty v Tv?Asi.Kravo nebeska !

  OdpovědětVymazat
 5. 2:59 - polib mi prdel uslintany Jidasu !
  A padej se obesit na Olsi, at dodrzis tradici !
  At mame co oslavovat ty rudoprdelata
  bolsevicka poloopice ! ! !

  OdpovědětVymazat
 6. Vohone zblblej chlastem a indispozici mozku,Jidáš byl Kristovo nejbližší,to cernoprdelnici z něj udělali černou ovci!!!!!!!
  Když se tak vygumovanej,že tomu dál veris jsi stejnej kokot jako oni a oběsit by ses měl raději sám,nikomu slzy neukapne!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tyto vylevy jsou tak zralé na blázinec a psychvyšrtření.To je uroven.Takovy lidi pak mají něco volit.Hruza.

   Vymazat
 7. 3:03 - vase nove feudalni "panstvo" na vas totalne kasle a vy jste tak marinovani (nalozeni) v jejich ideologickych srackach , ze se jim nemuzete divit a hlavne od nich nic jineho ocekavat.

  OdpovědětVymazat
 8. 3:20
  To je zase kopec uASSackejch sracek ala tretihorni papundekl!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už si sprav konečně to "R"! Ale pozor! Na tý tvý ruϟϟácký klávesnici vypadá jako naše civilizované "P"!

   Vymazat
  2. 7:44
   Zavři eurouASSackou lejnodrzku ty prochcana tesilovej Jacksone!!!!!:-)))

   Vymazat
  3. 8:00 Nudný Šelomí prde vyklepaný z jeho čekistickýho munduru a marně snící o tesilu, tvoje slovní zásoba počtem nepřekoná kadenci Pulterových prdů za minutu :)))

   Vymazat
  4. 9:38
   Tvoje slovovni zásoba se rovná monotonimu chrápání podelanyho dementniho knížete Poserpliny Slafenberka!!!!!!!:-))))

   Vymazat
  5. 9:55
   Rudocancy užgrynadanýho čechomužika! S flaškou samohonky běž sám blábolit někde pod mostem jako každá podobná komoušská zdechlina neschopná života bez nafetování prdy svýho kreténskýho liliputního fýrera z Kremlu:)
   .

   Vymazat
  6. A proč ty odporný, sprostý diskuzní sračky neodstraní administrátor blogu? Se divím - takovej hnus! Diskuze? Co je to? Je to důkaz, že český sprostý, oplzlý, perverzní a vzteklý svině nedají se svým verbálním svinstvem pokoj ani na vánoční svátky! Uvědomujete si, vy jedna odporná, sprostá diskuzní smečko ( leze to sem z novinek) že jsou vánoční svátky? Umíte taky něco jinýho, než dřepět na prdeli u počítačů, a vyplachovat si držky svým ujetým diskuzním svinstvem? Závisláci! FUJ! Stydím se, že jsem Čech, a jsem přesvědčen, že v žádné jiné zemi si lidi navzájem takhle svinsky nenadávají, a už vůbec ne o svátcích. Jen česká, skrz naskrz zkažená sebranka všivých magorů! HNUS - tomuhle vy říkáte diskuze?

   Vymazat
  7. 8:00 Tvůj fýrer má dnes svátek! Už jsi mu popřál, lejnere putleryči? - http://iks2010.info/?p=128679

   Vymazat
  8. 15:11
   A ty už jsi dneska pornoJandovo preblafnul,abys měl něco teplých v hubě ty tlamoprdelni uASSackej hulibrku????!!!!!
   A nebo cekas na cokovopicaka Zhnusen Babraka Onanu,ten ho má o pět stupňů teplejsiho!!!!!:-)))))

   Vymazat
  9. 15:27 To ty nemáš čím co blafat, páč se brzy po opuštění Putlerovy lejnolíhně rozplyneš jako každý prd a s každým dalším jeho uprdnutím se znovu zrodíš! :D:D:D

   Vymazat
  10. Vždycky jen na vteřinu zasmradíš svobodný západní vzduch a pak tě vítr roznese - jééééé, pane šeditelí! Chycht!

   Vymazat
  11. 16;10 16:12
   Vždyť ty smrdís jako kurvy kufr od svýho zbytečnyho výskytu,ty uASSackej antiperspirante udelanej z GRAMOFONU!!!!#:-)))))

   Vymazat
  12. 16:43 To je pach komoušsko-putlerskýho hřbitova! Zato ty pomalu přestáváš, jsi už notně vyvanutý a nudný, odcházíš ...

   Vymazat
  13. 8:40
   To je prapuch z tebe ty smradlavej uASSackej GRAMOFONE,to je ten tvůj antiperspirant z latriny,HOWNERE!!!!!:-)

   Vymazat
  14. 8:48 Však - jsem tvá smrt. Vše mé xindlu čeko-šelomímu prapáchne hrobem ...

   Vymazat
  15. A místo toho dokola stejnýho blekotání, lejnere putleryči, popřej svýmu fýrovi k svátku! Třeba ti dopřeje novou klávesnici s funkčním "R":))) - http://iks2010.info/?p=128679

   Vymazat
 9. 3:15 - NEPOTREBUJI poucovani z dejin antiky od nikoho, ty Caiaphasuv VYKALE.
  A nemohu o nicem napsat, protoze ten tvuj milenec vse smaze ! T.j. ztrata casu !
  Je ti neprizni osudu predurcena nevzdelanost a tupost.
  Bye Bye.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na tobě je poznat, že jsi Čech, ať jsi kdekoliv. Ubohej, sprostej, oplzlej magor. Umíš taky něco jinýho, než lézt na český web a sprostě nadávat? Pochybuju.

   Vymazat
 10. Ty potřebuješ pobyt v Černým delfinu,doživotní ty untermensch třetíhorni vygumovanej!!!!!

  OdpovědětVymazat
 11. Pane Bata, nez odejdu ...
  To jste slysel jak dr. David prisel do kostela a horce plakal ?

  "Oh Elohime, Yahve - Soros poslal hovno, pacienti mi sezrali kuchyn a lekarnu - NEMAM, NEMAM, Denari, tak mi dej vyhrat Sportku !"

  Tyden ubehl a nic se nestalo !

  Prisel znovu a rika : "Elohime , Yahve, nemam na vepro, zelo, knedlo. Ke snidani jsem mel papundekl ! Doprej mi vyhrat Sportku !"

  Znovu tyden ubehl a nic se nestalo !

  Treti tyden prisel zase a plakal : "Elohime, Yahve potrebuji Dinari ! Mam BLBY retardovany cenzory a jsou moc drazi ! Dej mi vyhrat Sportku !"

  A STAL SE ZAZRAK !

  Strop se rozestoupil a hluboky hlas Boha rika !

  " DEJ MI MOZNOST IVANE ! KUP SI LISTEK ! ! ! "

  Koncim - Good night !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 4:17 Bystré, vtipné a duchaplné. Až se vám podaří v synagoze najít latrínu, budete se moci uvolnit.

   Vymazat
  2. Bože 4.17 a co já s tím? Dávno známé, jen účelově předělané. To se to po takovém to sebeuspokojujícím výronu člověku spinká...

   Vymazat
 12. Jezis maria,Honolulu ctes po sobe,co pises?Vzdyd ty jsi tezce nemocny na hlavu,jako tvoje chroma kachna Trumpeta!Hodte na nej nekdo sit!

  OdpovědětVymazat
 13. neviem - ale v okolí je pútnické miesto, veriaci za bývalého režimu ho udržiavali v celku dobrom stave, a po prevracaní kabátov sa začalo platiť za parkovanie - popritom na cudzej, nie cirkevnej pôde - vyberali sa nehorázne poplatky za stánky, za vstup do kostola vstupné.... po pár rokoch počet návštevníkov prudko klesol, okolie nikto neudržiava a pelegríni nevystupujú - Ježiško sa odsťahoval do Ríma

  OdpovědětVymazat
 14. Bůh a Ježíš je v každém z nás a jak se staráme o sebe a své bližní je jen na nás a žádný režim s tím nemá nic společného! Jen osoby nevyspělé a plytké porovnávají víru tím, kolik mají pomýjivých věcí na stole....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nojo, ale když člověk nebude mít pomíjivé věci na stole, tak bude mít hlad a ten bude nepomíjivý..

   Vymazat
 15. To je fakt tragédie, co si ti komunisti dovolili. Na svátek ježíška nebyly k sehnání kola! No věřil by tomu někdo? Až tam jejich nenávist k náboženství sahala, že nedováželi mandarínky a jak pak se měl správný křesťan realizovat, noné? A vyhozená učitelka z mateřské školy, o které na vlastní uši slyšela sestra švagra bratrance jednoho pána, co s ním jela Koniášová v tramvaji. Horor. Lítost dítka nad rodiči pod stromečkem, kde svorně plakali, že nesehnali kolo. Náboženský útlak a diskriminace cyklistů. V padesátém roce prezident něco řekl o Dědu Mrázovi. Již 60 let je z toho polovina národa frustrována a rodí se další a další, kteří tím budou zhnuseni a rádi si tu hrůznou historku o Vánocích, svátcích klidu a míru, zase přečtou, aby znovu národu zvěstovali, co byli ti komouši za parchanty a jak nás to poznamenalo. Koniášová pod stromečkem už navždy bude vzpomínat na Zápotockého a to nekoupené kolo. Halelujá!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Řekněme to pravdivě. Vánoce za socialismu byly celkem v pohodě. Prorežimní žvanilové, šmíráci a svazáci byly stejně odporní jako dnešní prorežimní žvanilové, prestituti a pseudo-humanisti. Nemůže to být jinak, gemetický základ je stejný. Na závěr kontrolní otázka, soudruzi. Co je lepší: a) prožít socialistické vánoce bez luxusního bicyklu - nebo b) oslavovat přírustek státního dluhu jako bezdomovec na charitě ?

   Vymazat
  2. Možná 11.14 - jenomže ti skřeti, o nichž tady píšeš, byli někde zalezlí, protože jsme o nich nevěděli. My jsme kurva nevěděli celou tu dobu, že mezi našimi spoluobčany jsou takový sprostý, hloupý a oplzlý svině. Žili jsme si v pohodě, a všichni jsme si připadali nějak stejně, protože se nikdo na druhé nevytahoval, nikdo si nehrál na týpka, který se narodil se zlatou lžicí v prdeli, a tím pádem může se druhým pošklebovat, učitelé neseděli na zadku před každým idiotem ze zbohatlické rodiny -prostě jsme o sobě nevěděli, co jsme za ksindl! Díky této diskuzní svobodě už to víme - možná, že nutkání diskutovat, mají jen ti nejpitomější a oplzlí magoři, ale faktem je, že na diskuzích už jiný názor, než hnusný a oplzlý snad ani není. Takže velké díky za svobodu!!! A ještě jednou velké díky!!! Díky tomu teď vím, co za svině bylo mezi námi, ale obnažilo se to až teď - bohužel musím konstatovat, že všechno je to dříve narozené. Byli stejní i za socíku a až teď se projevují? Nebo byli slušní a vychovaní a převratové neřádstvo z nich vypiplalo tuhle hnusnou sebranku? Nebo vy tomu hnusu, který se nachází pod každým článkem, fakt přezdíváte "diskuze"??

   Vymazat
 16. No je tedy pravda, že ty Vánoce za komunistů až tak tradiční nebyly. Nekonaly se potravinové sbírky a sbírky oblečení pro chudé i hladové bezdomovce, nevařili se pro ně veřejně polévky. Je krásné když se bohatí mohou ukázat jak jsou o Vánocích šlechetní a ty polévky jim osobně nalévají. Pan Duka nezapomenul připomenout, že ho letošní pohoštění pro chudáky v jeho sídle stálo 70 tisíc! Je to krásný návrat k našim, za komunistů zašlým tradicím. Ano dostal jsem za komunistů od rodičů k Vánocům malý dřevěný vozíček na provázku a na něm se na péru kymácel šášula. Bože, jakou já z něj měl radost. No pokrok nezastavíš...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9:05 Jo, asi tak nějak. Dobře a hlavně pravdivě napsaný.

   Vymazat
  2. Super odpověď (ad 9:05). Proč ji nenapíšete do diskuze přímo Cígošovi pod jeho blog? Mikeš

   Vymazat
 17. V šedesátých letech dal ředitel celé škole volno a všichni jsme šli povinně do naší katedrály na předvánoční exkursi, kde nám nějaký pán vykládal o historii Vánoc, o Kristovi ale i o slunovratu a slovanském pojetí těch dnů.. Nás darebáky zaujalo něco jiného. Jelikož za komunistů byli všechny kostely otevřeny a veřejně celoročně zpřístupněny, vrátilo se tam nás několik grázlů ještě jednou. S mucholapkou. Byli jsme chyceni a známka z chování šla nahoru. I tak po letech za tu nepovedenou krádež: Bože odpusť nám...

  OdpovědětVymazat
 18. Dokud se politici ČR budou zabývat co bylo před 30 lety, nic neumí, jen jsou to "mluvící hlavy". Jak může premier Babiš něco chtít udělat pro obyčejné lidi, kteří žijí z výplaty do výplaty. Když lidé pracují a zbídou vyjdou, tak tady není dobře. Dokud odejde na Západ každý měsíc několik desítek miliard, tak budeme jen kolonie. Proč se máme starat o imigranty? Určitě ne!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9:18 Kdo a kde vám řekl, že premiér Babiš chce něco udělat pro obyčejné lidi, kteří žijí z výplaty do výplaty ? V Návrhu programového vládního prohlášení o tom není ani slovo ... O odstranění odlivu zisků do zahraničí také ne. L.S.

   Vymazat
  2. 11:02 Pán se tak trochu zasnil, tak mu tu lež dopřejte :-)

   Vymazat
 19. Zlaté vánoce za socialismu člověk se nemusel bát budoucnosti. Ty antikomunistické žvásty jsi můžou strčit za klobouk.

  OdpovědětVymazat
 20. Jen faktickou poznámku. Santa Claus nemá s vánoci nic společného, je to marketingový produkt firmy Coca-Cola ze 30.let

  OdpovědětVymazat
 21. Dovolím si připomenout, že v době nejtvrdšího komunistického "teroru" (tedy 1948-53) bylo náboženství na základní škole povinné. Je pravda, že rodiče mohli dítě nechat z tohoto předmětu "osvobodit", stejně jako se to dalo udělat s tělocvikem.

  Atheističtí rodiče to, alespoň v naší třídě, nedělali, patrně z obavy, že by je pánbůh mohl potrestat. Myslím, že to bylo až o tři nebo čtyři roky později, kdy byl systém obrácen a rodiče museli děti na náboženství přihlásit.

  Teprve později bylo náboženství vyjmuto a náboženskou výchovu poskytovaly místní fary.

  Dodám ještě, že výuka náboženství zahrnovala i přípravu na první svatou zpověď a přijímání.

  Výmysl zvaný Ježíšek byl v Severní Americe nahražen Santou, kde se obchodně pěkně ujal. V Evropě byl Mikuláš a tak bylo těžké zavést Dědu Mráze, protože jednoho dědka bylo dost.

  Mě učila náboženství paní katechetka Čistecká. Jednou mi zabavila kapesní nůž a nikdy nevrátila. Bral jsem to jako porušení přikázání "Nepokradeš".

  Ohánět se tím, jaké dárky v té které době (ne)byly je směšné. Stejné platí o tom, jestli se pracovalo na Štědrý den. V Kanadě se v ten den pracuje, pokud padne na pondělí až pátek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A co takhle souhrnné vydání - Jírovcova kronika zemí českých století dvacátého, jak bylo v Čechách po všelikých zrušeních útlaku, osvobození a kolonizaci ?

   Vymazat
 22. I pan Ziegler se musí nějak živit a když neumí nic jiného, nelze se mu divit, že než pracovat v kapitalistickém průmyslu, radši poslouží režimu hlásáním toho, co je žádáno. Takových bylo vždy dost. Poštěkávat podlézavě v souznění s režimem nevyžaduje žádnou odvahu, ba naopak.
  Jsem však rád, že existují i lidé kteří odvahu mají a nebojí se mluvit a psát pravdu. Díky pane Baťo a další neshrbení.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co ty víš o Zieglerovi, čím se živí a co umí, ty jedem rudý zmrde?

   Vymazat
  2. 13:03
   Ty hovne z hnid a phuhu,ten vohon na fotce nejen vypadá jako lzidodebil a určitě nejsem daleko od pravdy!!!!!

   Vymazat
  3. Anonymní 13:03
   Milý zoufalče, asi nebudete zcela negramotný, když se vám podařilo pochopit aspoň hrubý obsah toho co píšu, k čemuž vám co nejupřímněji gratuluji. Nicméně zjevně to nestačí k tomu, abyste dokázal najít, přečíst a pochopit údaje, které o sobě uvádí pan Ziegler.

   P.S. Jenom "rudý zmrd"? A není to málo? Věřím, že při troše snahy byste dokázal svým vytříbeným jazykem nejnižších sociálních vrstev vypotit mnohem pestřejší a zvukomalebnější obraz mé osobnosti. Tak do toho, ať je aspoň legrace a nezůstane ani u největších optimistů snítko pochyb o vašich duševních a lidských kvalitách.

   Vymazat
  4. Co za ksindl tady nadává ostatním "rudý zmrd" - a co ty jsi za odporného zmrda - kromě toho, že sem lezeš diskutovat z novinek, kde je podobných odporných skřetů více? Prozraď něco o sobě ty hnusnej, sprostej prevíte! Nemusíš lézt na tyto diskuze - zůstaň si na novinkách mezi svými zmrdími kámoši! Proč lezeš mezi lidi, které nenávidíš a kterým nadáváš? Jsi obyčejnej dobytek. Nelez sem, a bude vymalováno. A čisto - o zmrdy a špinavce na NR nikdo nestojí. Novinky to potřebujou na diskuze, které jim vydělávají balíky - ale NR to nepotřebuje!

   Vymazat
 23. Jak vidim, tak nejen cenzori jsou pitomi, ale i mnozi z vas. Presne podle vzoru vasich nepratel, bojujete proti Vanocum.
  Nerozumite a nemate radi a neznate Kristuv politicky boj proti zlu !
  Tak se stanete obeti zla !
  Jste nepratele DEJIN, ktere ignorujete a ktere jsou nejlepsi ucitelkou pro soucasnost.
  Byly smazany dejiny boju o Jeruzalem 70 A.D..
  Dejiny Zidu v Antice, 738 B.C. do 70 A.D..
  Dejiny Khazarske rise 618-960 A.D.
  Socialni reformy za Kristova zivota.

  Vase blbost je naprogramovana vasimi neprateli za ucelem nasadit vam chomout a potom placete nad nejistotou vasich zivotu.

  A jeste neco ! Vami nenavidena Amerika je po vsech strankach lepsi ! My jsme Krestane a vy jste bile stredoevropske poloopice !
  (Zase mam pred ocima Limpopo, tak koncim !)
  Amen

  OdpovědětVymazat
 24. Kristuv politický boj??????
  Was is dáš untermensch třetíhorni vygumovanej???!!!!!!

  OdpovědětVymazat
 25. 13:04 - TY PRASE ! Muzes napsat nekdy neco jineho, nez 5 nadavek, ktere stale opakujes ?

  Podle jihoafricke rasove klasificace jsem ta nejvyssi bila rasa (a mam na to vystavene I.D. papiry z Pretorie.)
  A ty SVINAKU , ty Paviane, jsi zde pouze docasne.

  Samozrejme, ze vedl politicky
  boj ! Jinak by ho nepopravili !
  Boj proti 2 vladnim stranam a dodnes je za to nenaviden
  svinema, jaky jsi ty !

  OdpovědětVymazat
 26. Vidite, jaci jsou zde KRETENI ? ( = 13:04) Oni bojuji proti Vanocum, proti dejinam, proti Kristovi, aniz by o nem neco vedeli !
  Proti Americe, ale nikdy zde nebyli, proti rodine, tradici, Krestanstvi a proti zakladum civilizace ! Proti arijske rase a nejvice proti Trumpovi, aniz by rozumeli tomu co rika a co chce !

  Nemocna republika CESKO - potrebuje chirurgicky zakrok proti rakovine zrud, jako je "cesky" Mugabe, (13:04)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hele - exulante - vyser se na nás! Jednou pro vždy! Ty nikdy nepochopíš, že tito zdejší osvědčení diskuzní borci teď nenadávají na vánoce, Ježíše, a podobně - oni prostě štěkají jak vzteklá psiska, protože vzteklý psisko ( česká národní povaha) už jiné nebude. Proto taky nám Němci za protektorátu nadávali Bohmische Hundes ( čeští psi) a není to poprvé. Že mají Češi psovskou povahu, se traduje už od středověku. Prostě - Češi se navzájem nesnáší jak psi, štěkají na sebe jak psi, rvou se o žrádlo jak psi, a páníčkovi, kterej je krmí, lížou vděčně ruce, i když je k tomu mlátí bejkovcem. Naopak - český psisko potřebuje k životu nutně nad sebou bejkovec! Žádnou dobrotu a laskavost - k tomu jsou podezíraví, protože sami dobří nejsou a nikdy nebudou, na dobro nevěří, a štěkají i na dobro. A koušou a trhají. Copak ty nečteš ty příšerný diskuze? Jak se ta psiska neustále jen hádají - byť o naprostý kraviny - a sprostě si nadávají? Nemají nad sebou bejkovec - bohužel. Kdyby každýmu hulvátovi a vzteklýmu sprosťákovi přišel domů účet za každou prasečinu a sprostotu na diskuzi v hodnotě 1000,- Kč, to bys viděl, jak by z této hnusné smečky byli našup beránci. A to by byl právě ten bejkovec. Jinak - když jim nic nehrozí, budou prskat, nadávat, vztekat se, kousat. Proč se mezi to pleteš? Mezi takový šunt? Ty už přece nejsi Čech - ne? Snad patříš mezi slušnější národ - ne? Tak si s českými psisky nezadávej. Věnuj se něčemu normálnímu, a nech je, ať se na diskuzích navzájem ukoušou a poserou!

   Vymazat
  2. Než zas něco podobnyho jako že se """"Ježíš politicky angažoval"""""a podobný sracky,tak raději zavři hubu a utopit se ty patvare kteryho ani příroda nechce vidět!!!!!
   Hovnolulane z papundeklova!!!!!)-))))

   Vymazat
  3. 15:10 My Češi jsme prostě velkorysí. Víme, jaké to je prohrávat, když je někdo v menšině nebo slabší. Proto snadno strpíme blekotáníí germanofilního "etnografa", který neumí ze svého pseudo-vědomí odstranit fakt, že jeho idol tuze dostával bejkovcem od Rusů a nyní zas dostává bejkovcem od Američanů. Není to prostě příjemné začít blekotat, když páníček vydá povel. Ponižující je i podat si žádost na blekotání. Proti tomu žádná. Když je někomu ouvej, ať se vyblekotá. Třeba bude germanofilům někdy líp. Ačkoli při počínající multi-kulti asimilaci o tom pochybuji.

   Vymazat
  4. Možná že ty jsi velkorysej, nicméně já nerozumím jazyku tvého kmene. Vůbec nepochybuju, že tvůj blábol napsanej v 15.52 je intelektuálně na obrovské úrovni, ale já jsem nepochopil ani slovo, ba ani ideu tohoto výštěku - namířenému proti mně. Snažíš se mně nasrat - ne? Jenže to se ti nepovede. Česká psovská povaha je už všeobecně známá. I ta svinská. Představ si, že vícekrát už jsem slyšel od cizích manažerů Panasonicu, Daikinu, nebo Yazaki - když jsem je plísnil a chtěl jsem vědět, proč zaměstnance, které naberou, po třech měsících zas vyhazujou a nabírají jiný, když ty lidi pomalu na kolenou prosí - a dozvěděl jsem se, že jsou to český svinský metody!!! Všude mně ujišťujou, že takový sviňárny, jaký si dělají Češi navzájem, a co si na sebe dovedou vymýšlet, jak si ubližujou, jak jsou odporní a zlí, nikde jinde na světě není. Japonec velící Daikinu mě dokonce vyzval, abych ho netahal mezi české svinstvo, protože by musel všechen českej manažerskej ksindl vyházet.A to platí i o mobilních operátorech a všude. Kapitalizmus že je špatnej? Omyl. Neviditelná ruka trhu že je špatná? Omyl. Jen českej ksindl je ksindl, a díky té změně se to ukázalo. Českej perverzní, hnusnej, nesnášenlivej, zlej ksindl. To oni vymýšlí pravidla u nás. To kvůli nim je u nás telefonování i žrádlo nejdražší v EU. Cizina tady sice podniká, ale zástupce zde mají domácí - všechny ty odporné manažery a ksindl, kterej potřebuje pokud možno rychle zbohatnout a nesere je okrádat svý spoluobčany. Jak by se tomu dalo zabránit? Jen bejkovcem. A pomohla by 7.35 -no, to snad časem. Ale zlo, závist, nenávist, nepřejícnost, a psí štěkot z čecháčků neodstraní nikdo. Jen cizí vláda, krutá - ještě horší a hnusnější než je českej občanskej ksindl - vláda bez jakéhokoliv dobra nebo slitování. Ta by zabodovala. Nevím, jaké jsou tvoje zkušenosti, ale já jsem zhnusen. A třeba i tyhle diskuze - co je to? Nikde jinde není takovej hnus. Na potřebě sprostě štěkat jeden na druhého ( z nenávisti a nesnášenlivosti) vydělávají media, která na základě obrovského počtu diskuzí, a toho, jak to naše vzteklá psiska bere, přibývají, a dobře vydělávají.Ale co bych se bavil - kdo tohle nepozoruje sám, a nemá dost zkušeností s lidmi z poslední doby, tomu stejně nemůže uvěřit. Takže -přestaň se do mně usírat laskavě. Proč jsem germanofil? Protože mi máma vyprávěla, že jim za protektorátu německé děti nadávali bémiše hundes ( český psi) a oni si to museli nechat líbit? Tak proto? I ty jsi kus pitomýho psiska. Normoš českej blb. Už jsem si zvykl.

   Vymazat
  5. No to ti muselo dát sakra zabrat ty havlopatvare tohle vyblejt!!!!!
   Ty seš jen untermensch uASSacky sracky a k tomu bys byl skvělej kandidát na Svatovaclavskou orlicí,dreku z tystuchu!!!!!

   Vymazat
  6. 16:17 Tak píšet nám one protektorátní velkomanager Hemingway, paní Mullerová. Že prý sám White otec iz Washingtona sa doslechnúl jaké nepravosti provádět jeho zřízenci v psích Čechách. Že prý se local managers vzbouřit a samozvolit se, vedeni myšlenka money and love, jali si počínati nespravedlivě a hromaditi přebytečné dollars, které Bílý otec pravidelně tisknout a spravedlivě rozhazovat všem svým poddaným. A jak prý jsou zřízenci odporní a zlí, štěkajúci na sebja, co si len navymýšlajú, že možná capitalism nemít rád ale zdražovat telefón a žrádlo tobrá věc pro xindl. Taková perferzní věc pro člověk, který chtít fládnout tobro.

   Vymazat
  7. To bych řek, ty omezenej prasáku 16.28. Protože já se snažím argumentovat tak, aby bylo jasný, proč píšu co píšu, a že se diskuzema jenom nezabavuju. Potřebu sprostě nadávat komukoliv za cokoliv já nemám - na rozdíl od tebe. Ty jsi omezenej magor, a vždycky jsi byl. Lopata, kterej nejspíš vnoučata pořídila počítač,aby se sprostýho, uplivanýho dědka zbavila. Naučili tě číst a psát, tady jsi pochytil pár sprostých a hnusných nadávek, který se tvý jednoduchý palici bez mozku zalíbily, a teď to různě vyštěkáváš. Na nějaký souvislý příspěvek, který by měl hlavu a patu, by ses jakživ nezmohl - no - blbá lopata, která má počítač a je nafučená jako malý dítě, který předvádí novou bábovičku na písečku. Ale nojo, my víme, ty diskuzní magůrku, že si bereš často do huby "havla" ve svých sprostých nadávkách, a možná ani nevíš proč, a kdo to "Havel" byl, ale to u magorů není podstatné. A ty další bláboly "untermensch.." co to je? Píšeš to tady často -no holt osvědčenej sprostej diskuzní blbeček, něco jako byl legendární Pepek Vyskoč, jenže ten byl jenom blbej - ty jsi dokonalejší. Blbej a k tomu sprostej. Kombinace správnýho magora. Tak to má bejt. Na diskuzích nepostradatelnej. Ale jo, zabodoval jsi, čágo belo magore - potěšil jsem tě? To jsem moc rád.

   Vymazat
  8. 20:10
   Lopata nejsem a důchodce teprve ne!:-)
   Ale ty bys měl zajet kvapem do Makrelostanu,abys na vvlastní kůži zažil to,čemu nevěřis!!!
   Čest tvoji památce!!!!!:-DDD

   Vymazat
  9. Tak to se omlouvám, ale pak je o důvod víc, aby ses nad sebou zamyslel. Sprostý nadávky nejsou diskuze. Vždycky to budou jenom nadávky. A jinak nevím o co ti jde, v Německu jsem byl vícekráte, a jezdím tam i služebně, dokonce přiznávám, že mám mnohem raději německý filmy než americký, protože Němci netočí nekoukatelný sračky, jejich kultura a příslovečný pořádek a kázeň pořád fungujou - ale nic mimořádnýho jsem tam nezažil. To máš stejný jako tady u nás. Když v TV ukazujou šílený záběry z nějakých cikánských enkláv ty vybydlený paneláky a další hrůzy, a vůbec ty primitivní hnědý huby, které my povinně živíme, myslel bys, že je to fotomontáž, nebo něco vymyšlenýho - dost jezdím,ale nikde jsem to in natura neviděl. Já zrovna toto nevyhledávám, ale samozřejmě nemám důvod pochybovat, že tady takové poměry jsou. Totéž je i v Německu, Francii, Anglii, Švédsku a jinde. Jsou místa, kde nic takového není, ale někde to prostě je. Kdyby u nás například takové městečko jako je šumavská Horská Kvilda narvali migrantama, lidem v Rokycanech by to bylo srdečně fuk. Nebo v Hradci Králové a jinde. Asi by projevili účast Kvilďanům, a to je tak všechno. A tak je to všude. Proč se kdekoliv kvůli tomu hádat a nadávat si, když se to dá všechno vysvětlit rozumně? Ovšem to by nesměli na diskuze lézt většinou jen fanatici - s těmi diskutovat vůbec nelze. A o moji památku neměj péči, já se o sebe postarám, i když samozřejmě nemohu znát dne ani hodiny mého konce -ale to ani ty ne - a nikdo z nás ne. To je možná realita pro každýho z nás, a jediná spravedlivá, bez smradlavé protekce a podobných civilizovaných jevů.

   Vymazat
  10. 1:33
   Ještě k tomu včerejšku....bydlím v Teplicích a jezdím nakupovat a nejen to do Německa.
   Můžu vás ujistit,že v létě tam z těch slimaku byl takovej oder,že se to nedalo,v krámě kradou jako straky a bordel je po nich neskutecnej bordel!
   V Teplicích se ty kriplove chovají jak prasata a rozbor vody po jejich lazensky proceduře je Herkulovsky úkol!
   Takže se mi nedivte,že je nenávidím!!!!

   Vymazat
 27. Honolulu, Honolulu !
  Český Mugabe už tady byl.
  Jmenoval se Kalousek, nezapoměls ?

  OdpovědětVymazat
 28. Jaké pole mám proboha vyplnit? Nestálo by za to někde napsat vysvětlivky, jak s tím vaším serverem zacházet? Mikeš
  Pro admina mám dotaz: nestálo by za to pravidelně čistit diskuze od těch sprostot, co se zde pravidelně objevují? Kdo se tím má prokousávat?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To máte těžký 17.07 Z toho by se administrátor blogu zbláznil. Musel by to všechno číst - na jakém podkladu by ty sračky odstraňoval? A myslíte si, kdyby tohle někdo denně četl, že by zůstal duševně zdráv, zachovalý a normální? Já o tom pochybuji. Nečíst zdejší diskuzní sračky ( a vůbec nikde) pokud nezaujmou první tři věty, by měl být pro každého pud sebezáchovy. Kdo čte více, riskuje. Vy píšete "prokousávat"a je to pro vás těžký, ale kdo by do toho měl jít? Zkrátka - pokud mne zaujme článek, mrknu na diskuze, ale musí mne zaujmout hned začátek diskuze, tak baj vočko první tři věty - to, co je zde obvyklé svinstvo, jak si potřebují diskuzní závisláci pročistit pajšl, nemá smysl číst. Obyčejně to nemá s článkem nic společného, oni nejsou způsobilí článek číst a pochopit, ale žvatlat musí, tak žvatlají o něčem jiném, a nesere je, že jsou všude za blbce. Prostě žvatlá, hádá se, sprostě nadává - tato individua články nezajímají. Jsou to závisláci, denně dřepí u počítačů, a denně žvatlají i k tragediím a nehodám ( viz novinky, to je teprv hrůza) a kdyby jim někdo zabránil diskutovat, měli by absťák. Možná by si i hodili mašli. Podle jejich žblebtů poznáte je - pořád stejné - ti kokoti, i ty kokotiny.

   Vymazat
  2. Tak něco na tom je, je toho asi moc a nejsou lidi. Nicméně vyčistit to zde od sprosťáren by asi zase nebyl takový problém: stačí text zběžně prolítnout a hned je jasné, jestli nechat či ne. To by v tom byl čert, aby odsud ty stalkery nevyhnal. Mikeš

   Vymazat
 29. Tož já pamatuji ještě 1. republiku. Jednak ten "proslulý" český ateismus má své základy v době Temna a tvrdém potlačování protestantismu u nás, proti kterému doba tzv. socialismu samozřejmě byla, možná ne pro bigotní katolíky, ale určitě pro křesťany, procházkou růžovým sadem. Mí prarodiče vystoupili z církve na přelomu 19. a 20. století, mí rodiče měli civilní sňatek, ale nikdo nám nebránil přijmout "desatero". Tehdy více rodiny křesťanstvím žily, než o něm kázali!
  A Vánoce - nebyli jsme chudí a měli jsme je radostné, ale chodil jsem do školy, kde byla řada dětí, které sice do kostela chodily, ale okolí se křesťansky k nim nechovalo ani o svátcích. A za socíku: ano lidé měli více peněz, než bylo možné utratit a dnes je tomu obráceně. Za socíku jsme si byli lidsky blíž a nebylo vytahováku a předváděčů, opovrhujících, jako dnes, třeba jízdou v MHD a podlidmi pro jejich důstojenství.
  Antikomunismus (sám jsem s KSČ neměl nikdy nic společného), to je dobrý kšeft, na kterém udělala spousta politiků a byrokratů svoji kariéru, která hodně páchne asociálnosti. Ano, po celých 27 roků je politika sociální a právní spravedlnosti soudobým politikům zcela ukradená, mají pocit, že kdyby byli lidštější, že by se sami okradli. Proto nyní na mnohé působí jako palicí do hlavy, když oligarcha na čele vítězné partaje navrhuje mj.sociální vládní program. Je to ostuda pro soc. dem a lidovce - "takykřesťany", kteří v područí kapitálu nebyli schopni ani nikdy na slušné sliby! Antikomunismus jako program? Pokud nemohu slíbit 4 vajíčka za Kč, kg chleba za 3 Kč, máslo za 8, mléko za 1.50 Kč, tak se s tou propagandou mohou asociálové jít do hlubin žumpy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Český ateismus nemá s dobou Temna pranic společného, to je jedna z oblíbených českých oficiálních lží. S tím začali až obrozenci, kteří se opřeli o protiněmectví a husitství (aniž by vzali v potaz, že husité v žádném případě nebyli protikatoličtí, natož protestanté). Církev, z principu universalistická, byla samozřejmě proti jakémukoliv nacionálnímu dělení. A jinak se o to nejvíc zasloužil tatíček Masaryk. který byl programově protikatolický, ač to tehdejší mainstream popíral. Ale fakt je ten, že celý ten konec 19. století s jeho adorací husitismu ze strany "vlastenců" už byl silně protikatolický.
   Mikeš

   Vymazat
  2. Anonymní 18:50
   Český ateismus je s dobou temna samozřejmě velice těsně spojen v tom, že vše má svou příčinu. Nebylo to jako v pohádce, že kde se vzal, tu se vzal a náhle tu stál odklon od nejstarší politické strany - církve. Kdepak. Ve chvíli, kdy přestalo bezprostředně hrozit, že za nevyznávání "té jediné správné víry", člověka fyzicky zničí, umučí nebo upálí, pozvolna začal ustupovat strach, na němž církev dlouhá staletí stavěla svou moc a lidé po zažitých zkušenostech s církví konečně mohli přestat předstírat vynucenou bohabojnost.
   Samozřejmě svou roli sehrál i rozvoj vědy, techniky a vzdělanosti, ale zkušenosti s účinkováním církevní partaje sehrály zdaleka největší roli.

   Vymazat
  3. V době rekatolizace prostý lid jednoduše přejal katolickou víru, protože mu tyto věci byly jinak zcela šumák a byl zvyklý poslouchat. Oponenti byli buď vyhnáni či odešli sami (hodně do Slezska, které přitom patřilo Rakousku). Odpor tajných protestantů (či českých bratrů) byl z velké části výmyslem A. Jiráska, ochotně převzatý do českých legend. Falzifikátorům zcela uniklo, že náboženští oponenti v žádném případě nebyli ateisté, byli to věřící jiné víry. Vaše úvahy o represích ze strany církve jsou zcela zcestné a ničím nepodložené - romány A. Jiráska nejsou historické prameny (a ani ten nepsal o upalování či mučení). Ne, český ateismus má na triku jen a jen český nacionalismus.
   Mikeš

   Vymazat
  4. Anonymní 15:10
   Dokud nepředložíte důkazy, které by potvrzovaly vaši dojmologii, budu se s dovolením držet ustáleného popisu historie a zkušeností předků.

   Vymazat
  5. 15:10 Zapoměl jsi na to své - Ámen. Blbe černořitný.

   Vymazat
  6. Jaká dojmologie, kristepane? To jsou přece obecně známá fakta, vyplývající z pramenů. Stejně jako je faktem, že v Čechách po Bílé hoře nebyl upálen či umučen jediný nekatolík (poprava povstalců z řad stavů byla kvůli vzpouře proti císaři, ne kvůli víře). Držet se ustáleného popisu historie je na úrovni víry, že Země je středem vesmíru - prostě někdo si vystačí se školním slabikářem.

   Vymazat
  7. Mikeš 15:12
   K základnímu dovzdělání(pokud byste o něj ovšem stál) mohu doporučit knihy
   Hrdelní soudnictví českých zemí (Jindřich Francek)
   Obracení Čech na víru aneb Rekatolizace po dobrém a po zlém (Howard Louthan)
   případně smolné knihy, kroniky měst a archivy

   Vaši lež(ať už záměrnou, nebo v důsledku nevzdělanosti), že "po Bílé hoře nebyl upálen či umučen jediný nekatolík", lze snadno doložit poměrně známým procesem s nekatolickou sektou z Nového Bydžova z r. 1748, jehož se účastnil i nechvalně známý rekatolizátor Koniáš, a jehož důsledkem bylo mj. mučení a poprava 4 lidí(upálení, uvláčení apod.).
   Bláboly o tom, jak prostému lidu bylo šumák, jakou víru přijme, by možná byly k smíchu, kdyby okolnosti nebyly tak tragické a nepředcházely tomu všemu několikeré křižácké výpravy proti kacířským Čechům.

   Dnes reálně probíhá nový pokus o rekatolizaci, ale vzhledem k tomu, že je odkázán jen na měkkou sílu, je dle mého neúspěšný a nemá šanci ani do budoucna. Možná jste jen obětí tohoto procesu.

   Vymazat
  8. A v jakém archivu pracujete, že máte přístup ke smolným knihám či kronikám měst, smím-li se zeptat? Jste snad přímo archivář? Pokud jo, dobře, nicméně je to přece jenom něco zcela jiného než historik - a já jsem historikem už 40 let, takže vaše obavy stran mého vzdělání jsou liché. Zatímco Vaše vzdělání dle Vašeho vyjadřování moc valné není, takhle se nevyjadřuje ani lopata.
   Uvedené knížky jsou sice zajímavé a jsou hlavně hodně zveličené musí se holt prodat), ale pořád to ještě není žádná hrůza. Tamní tresty odpovídají té době, ale pokud jsem si všiml, netýkalo se to až tolik trestání kvůli víře (pravda, s nevolníky se nikdo nemazal). Co se týče 4 popravených v Novém Bydžově, tak to je opravdu strašné - a co těch několik set upálených a umučených katolíků v protestantských zemích (nemluvě o ubohých čarodějnicích, našel byste v Česku jediný případ upálené čarodějnice, na jejímž osudu se podílela církev?).
   Prostému lidu to bylo šumák úplně stejně, jako je šumák dnešní politika dnešním ovcím. Kdyby totiž dnešní lidé neměli v hlavě sračky, tak by většina politiků už dávno visela.
   Jo, a křižácké výpravy proti husitům se konaly na počátku 15. století, zatímco nyní je řeč o 17. století. Ani po křižáckých výpravách se nestaly Čechy ateistickými, naopak, nikde nebyli větší fanatici, než právě tady.
   Hm, jak se, prosím, projevuje dnešní pokus o rekatolizaci, mohl byste uvést? Jo, a co by bylo špatné na tom vrátit se k morálce a někdejším mravům?

   Vymazat
  9. Mikeš 19:24
   V žádném archivu nepracuji, ale kdo má skutečný zájem, může z nich čerpat informace jako každý jiný. Nemluvě o tom, že mnohé dokumenty jsou i v elektronické podobě, takže se může dovzdělat opravdu kdokoli, včetně vás.
   Pokud jste historikem 40let(vzhledem k obsahu i formě vašeho textu o tom velmi pochybuji), pak snad abyste se tím radši ani nikde nechlubil.

   Možná si uvedené knížky pletete s beletrií, což je samozřejmě omyl. Nic neupravují, pouze interpretují dochované archiválie a podávají je v ucelené podobě. A je to mnohdy čtení pro silné nátury.
   Zbytek vašeho příspěvku je ukázka té nejhloupější demagogie, odpovídající snad mentální úrovni náctiletého aspiranta na humanitní studia.
   Opravdu nepřijdete ani na to, jakým způsobem se snaží církev vecpat do myslí Čechů, vy "vzdělanče"? Nevšiml jste si rostoucího zastoupení v médiích, společenských akcí pod hlavičkou církve, vrtání se do všeho možného - včetně žehnání vojsku nasazeného k agresi vůči jiným zemím a přítomnosti kaplana v armádě, vzniku církevních škol a v neposlední řadě získání značného vlivu skrze prolobování tzv. církevních "restitucí"? Asi nevšiml. Zřejmě jste nezažil uplynulých 28 let jako dospělý člověk, takže vás to při nedostatku vnímavosti třeba opravdu mohlo i minout.

   Ještě by mě zajímalo, vy "historiku", jak je možné, že jste nevěděl o brutálních násilnostech církve během rekatolizace. Zrovna jste chyběl ve škole, když se to probíralo, televizi jste doma neměli a číst jste se také nenaučil?

   P.S. Přečtěte si to aspoň po sobě, vy "vzdělanče". Pokud toto má být typický projev vzdělaného člověka, pak radši budu tou lopatou.

   Vymazat
 30. 15:10 & 16:17 !
  Panove ja uznavam , ze mate pravdu !
  Vlezl jsem na ceske weby na prani Jihoafricanu na Hawaiskych ostrovech. (Proto muj nick podle mesta na OAHU.)
  Bylo to kvuli osudu JAR , abych varoval co se tam
  stalo !

  OdpovědětVymazat
 31. 15:32 Popsal jsem ktere to strany byly, proti kterym Krist intenzivne bojaval a jednou i nasilne.
  Tvuj ometak to smazal , tak tahni do hajzlu !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 20:00
   Tak nepopisuj smetáku třetíhorni!!!!:-)

   Vymazat
 32. Ze 64 diskusních příspěvků jsem mohla přečíst zhruba 15, ostatní nebylo možno. Už jednou jsem sem psala, že sprosté příspěvky přeletím očima,a nečtu. Nevěřím totiž, že by jakákoliv myšlenka, která by mě mohla zaujmout, mohla být napsána (řečena) sprosťákem, který chce hlavně urážet. Úroveň diskuse šla poslední dobou hrozně dolů. Zaplať Bůh za většinu článků a takových příspěvků jako např. 17,56.

  OdpovědětVymazat
 33. Ano 20:25 , ja te "POSLECHNU" nedomrdku, ty me budes rikat co muzu a nemuzu !
  Pamatuj si, ze to bude vzdy opak toho, co si budes prat ty podradne menecenne hovno !

  OdpovědětVymazat
 34. 21:39 pricinou toho vseho je CENZOR, ktery fanaticky maze vse co je informativni !
  Zasadne ignoruje podradne hnusaky, kteri NIKDY , nebyli informativnim prinosem pro nikoho a kteri vsem pouze nadavaji.

  A kdyz jim nadavani vratite, tak prijde nejaky SUPER IDIOT a obvini vas , ze "nadavate Cechum".
  Opravdove opice v Africe byly galantnejsi a neocekavaly nic extra za jejich lumparny.
  V Cesku je dvojite meritko na vsechno !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No když ty tvé informace odporují zcela zásadně idejím mordochai-zederblumismu, tak se nediv!

   Vymazat
 35. 21:51 Opravdovou příčinou je tvoje vrozená megadebil a uchylka,za každou cenu někde zvracet ty tvoje bláboly,papundekle pitomej!!!!!:-)

  OdpovědětVymazat
 36. Kdysi tady byl na takové srandičky "Dikobraz". Zdejší pokusy o podobnou zábavu jsou ale ubohé.
  Ale našinec pak zapomene o čem má být řeč. A to je to hlavní. A to "cígler" je stejně blbé jako to luluop a comp.

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.