Reklama

neděle 3. prosince 2017

Venezuela vyhrála demokraci, teď bojuje o ekonomiku

Václav Umlauf 
3.12.2017 E-republika

Madurova vojenská skupina se rozhodla v zásadní krizi důvěry v systém chávismu, že poslední slovo bude mít lid. A lid to pochopil a své slovo také řekl. Rozvrat země se asi konat nebude, protože Čína i Rusko začaly se silnou ekonomickou pomocí.


O Venezuele se najednou po demokratických volbách přestalo mluvit. V oficiální výrobně zpravodajských lží platí, že o čem se na Západě schválně nemluví, to jistě představuje velmi důležitý fakt. Připomeňme dva důležité články o této zemi.
Oba články celkem věrně ukázaly základní problémy této socialistické země, kterou chce USA vytunelovat a zničit po úspěšně provedené akci s Brazílií. Problémem pro USA ovšem byly říjnové vládní volby, které doopravdy ukončily vládní krizi v zemi. Předcházely jim rozsáhlé vládní konzultace a pečlivá příprava voleb, které byly pod mezinárodním dohledem. Takže výsledky: Madurova Sjednocená socialistická strana Venezuely (PSUV) a její spojenci vyhráli 18 ze 23 provincií.

Vláda začala dialog s opozicí, na kterém zásadně trvala i církev. Takže čtyři noví pravicoví guvernéři z Acción Democratica hned po volbách navštívili prezidenta Maduru a začali dialog. Pravicová koalice (Mesa de Unidad Democratica, MUD) zásadně neuspěla. Západ nemá po vítězství socialismu v této zemi o čem mluvit. Proto je třeba přistoupit k plánu B. Tím je ekonomické ničení země.

Vojáci a ekonomika


Chávismus získal masy, což je pochopitelné, protože chudí na socialismu vydělají vždy, pokud je kombinovaný s tržním hospodářstvím mimo neoliberalsimus. Byl splněn klíčový program výstavby dotovaných bytů, ve všech regionech se zlepšila základní infrastruktura, byly postaveny nové školy, zdravotnická zařízení. Problémem ovšem byl pokles ceny ropy o polovinu a dvojí ekonomika země, která jede na US-dolar a na interní přídělový systém. Vláda se jen o chloupek vyhnula bankrotu, když Rusové odepsali svou dluhovou pohledávku. Toto nebyl jediný případ odpuštění dluhu. Viz náš článek z roku 2014 pod názvem Rusko provádí nový Marshallův plán. Teď se píše rok 2017 a všechny tyto oddlužené země považují Rusko za svého spolehlivého spojence, na rozdíl od tunelujícího Západu. Stejně prohrály USA svůj boj o Kubu, viz článek Rusko a USA bojuje o Kubu. Zkrátka, národní korporátní fašismus má jiné zájmy než globální korporátní fašismus. Ten druhý už neumí myslet dlouhodobě strategicky, protože je iracionálně nenažraný a chamtivý. Proto musí mít všechno a zuří, když to nedostane hned. Pak nastupují barevné revoluce a proxy-války čtvrtého druhu.

S&P Global Ratings pomohly Venezuele naprosto neoliberálně do hrobu, když dluhopisy na rok 2019  stouply o 0,25 bodů a dluhopisy splatné v roce 2024 dokonce o 2,25 bodů, což je celkem 10% přirážka proti původnímu závazku. Je zajímavé, jak by dopadla USA se svým dluhem, kdyby se jí měřilo stejným metrem jako Venezuele. Rusko odložilo splátku 3,15 miliard dolarů na 10 let a Rosněft udělal privátní dohodu o svých šesti miliardách půjčených na obnovu rafinerií a těžby ropy. Podobnou pozici zaujala i Čína jako další velký věřitel a investuje do zdejšího průmyslu. Na to konto Venezuela ihned odpustila 100 miliónů dolarů půjčky Portoriku, které chtějí neoliberální fašističtí trumpetisté vytunelovat mnohem efektivněji než hurikán. Viz náš článek Je Portoriko etnicky čištěno v zájmu superbohatých? V nouzi poznáš přítele. Číňané a Rusové už nemají zájem na další rozbité a vytunelované zemi v Jižní Americe, která navíc vlastní největší zásoby ropy na tomto kontinentě.

Tichá válka v zemi

Maduro potřebuje zásadní pomoc odborníků ve dvou základních věcech - ukončení násilí v zemi, která je jednou z nebezpečnějších na světě a ukončení dolaru jako domácí měny. To první teď může provést s armádou, která dostala díky volbám silný demokratický mandát. V zemi řádí milice placené ze zahraničí a místními war-lords, což jsou hlavně nejbohatší velkostatkáři a podnikatelé. Teror proti civilistům kumuloval před volbami, aby střední třída volila proamerickou politiku. S tím je konec a ceny ropy také nenahrávají střední třídě, vinou propadu zisků z exportu. Takže indiáni žijící z práce vlastních rukou opět vyhráli nad spekulanty.

Bezpečnost se dá zlepšit, protože boj proti internímu terorismu dostal podporu umírněných pravicových guvernérů. Zato je mnohem horší situace v průmyslu a na ni napojené dolarové a přídělové ekonomiky. Mnozí správci podniků bezuzdně kradli a nakradené pochopitelně dali pod kontrolu Američanů do daňových rájů. Takto vydírané venezuelské modré straky začaly podepisovat za státní podniky smlouvy, které se rovnaly destrukci nebo privatizaci. Mnohé tyto smlouvy se podařilo odhalit, včas zastavit a tyto manažery zažalovat. Mnohé smlouvy ale začaly platit, zejména ve státním ropném průmyslu. Stejně tak zdejší novináři doložili případy úmyslného ničení potravin (například kuřat), aby vznikl umělý nedostatek základních potravin. Přídělový systém a zdrcující inflace měly Madurovu vládu položit, což se nestalo.

Venezuela rozhodně nemá vyhráno. Ale úspěšně obhájila demokracii. Madurova vojenská skupina se rozhodla v zásadní krizi důvěry v systém chávismu, že poslední slovo bude mít lid. A lid to pochopil a své slovo také řekl. Rozvrat země se asi konat nebude, protože Čína i Rusko začaly se silnou ekonomickou pomocí. Rusové převzali část terminálů, rafinerií a těžby, což v případě venezuelské ropy bylo zásadně potřeba, kvůli vysokému obsahu síry (4 %). Druhá věc je zastavení zběsilé inflace v zemi, což předpokládá zavedení domácí měny, ukončení dvojkolejné ekonomiky a stabilizaci interního trhu. Tyto úkoly například již dávno vyřešil sousední socialistický Ekvádor, o kterém už raději česká propagandistická média vůbec nemluví.

18 komentářů :

 1. Odpovědi
  1. kéž by to byla pravda

   Tony

   Smazat
  2. 16:14 Připojuji se a doufám že se to povede.

   Smazat
 2. Strýček Sam, svůj zadní dvorek, tak snadno neopouští, ale před Čínou začíná kapitulovat P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:06
   Co teprve, kdyby Venezuela měla Okamuru!

   Smazat
  2. Anonymní3. prosince 2017 17:45
   Peru mělo japonského prezidenta, nejste moc originální. P.K.

   Smazat
  3. 18:26
   Jenže Fujimori byl lump - a to Pitomio možná není!

   Smazat
  4. Anonymní3. prosince 2017 18:28
   Tentokrát, až na tu pravopisnou chybu (Okamura se jmenuje Tomio) s Vámi souhlasím. P.K.

   Smazat
  5. 18:38
   Děkuji za upozornění - tak, to ho teď budu mít ještě raději, když se jmenuje jako náš první president Tomio Garyk Masaryk.

   Smazat
 3. Venezuela má minimálně o řád víc a to Cháveze.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:05
   Jasně, a Rusko má o dva řády víc - Lenina!

   Smazat
 4. Bože - kopněte někdo už tu špekatou pupkatou krávu na tý hnusný reklamě do prdele! To tak dobře platí za reklamu na to hubnoucí svinstvo, že na ní musíme čumět pořád? Je to u každýho článku - tak to je za trest? ...Čteš si na NR blboune, tak za trest čum na odpornou špekatou krávu a na její hnusnej pupek!... Zastaví někdo vnucování těch hnusných reklam ke všem článkům a všude? Vždyť je to denucinace vkusu, myšlení i cítění - jsme všem za blbce? Mnohdy velice vážné a smutné články doprovázejí vystrčené kozy v reklamě nebo špekatej pupek - má vůbec někdo cit a respekt k vážným věcem, nebo už jsme všichni vypatlaní? Za prachy - prachy - a zas sprostý prachy se dějou takovýhle svinstva. Co chceme po světě, po politicích, po kdekom - když sami jsme ubožáci, závislí na reklamním svinstvu, které nám plní štrozoky ( a zatraceně dobře) a jak známo, reklamní agentury jsou pračky na špinavé peníze zbohatlických kreatur! Namísto aby platily daně státu, aby mohly být vyšší důchody a minimální mzdy, strkají své miliony zisků reklamním agenturám na podobné svinstvo a odečítají si to ze zisku. Svět je jeden velikej hnojník, ve kterým si pořád jen na něco úžasnýho hrajeme. Jako kdyby byli na hraní už i červi na mrtvolách. V tomhle všivým státě asi jo.

  OdpovědětSmazat
 5. Jestli u nich vyhrála demokracie, tak to jsou vyřízení. Nastoupí zloději, lháři a výrobci dluhů.

  OdpovědětSmazat
 6. Jsem jaksi zaskočen euforií zdejších přispěvovatelů.
  Rusko je kapitalistický stát a Čína jakbysmet, jen má ve vrcholu státu jednoznačné řízení. Tedy je to slepenec proti agresivní politice USA, která hrabe jen pro sebe. Zkouška spojenectví se projeví, jakmile půjde o podstatu rozporů.

  OdpovědětSmazat
 7. Venezuelu zničil Chávez a Maduro, USA jsou v tom nevinně. Socialismus nikde nefunguje. Venezuela je další důkaz. Krize tam už začala v roce 2013.

  http://www.epshark.cz/clanek/26/protesty-ve-venezuele-pokracuji

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zřejmě to víte lépe než venezuelský lid. Pro jistotu ale navrhuji - zajeďte si do Venezuely, popovídat si s místními, jak to vidí oni. Možná pak přestanete papouškovat tu prozápadní propagandu, jak lid někde úpí pod někým, koho si opakovaně svobodně volí. Indiáni jsou staré duše, komunitu mají v krvi, ohledně hodnot je s tím naším individualistickým pojetím společnosti můžeme jen těžko něco učit. Nehrajme si pořád na misionáře a zameťme si raději před vlastním prahem.

   Smazat
  2. Já tedy nevím o tom, že by socialismus nikde nefungoval. Co se týká tohoto systému, tak mu většina zemí světa hází klacky pod nohy od doby jeho vzniku. A to za cenu zabíjení ve velkém a loupení. I v té Venezuele je to neustálý tlak mocenských center USA a jeho vazalů. To už jste zapomněli na Chile a Salvadora Alendeho? Jak se za cenu mučení a zabíjení musel zlikvidovat zárodek levicové vlády. Pokud by se socialismus nechal na pokoji, tak by to asi také dopadlo jinak. I u nás. Socialismus potřebuje domyslet to, že dlouhodobě nemotivuje. Prostě lidé zpohodlní a přestanou se snažit. To je asi nevýhoda a pak any si lidé pamatovali, jak špatné je to, když socialismus není.

   Smazat
 8. 9,21
  To víš že je ty Kraďouskovo finanční experte!!!!!

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.