Reklama

pátek 15. prosince 2017

Vučič: Srbsko bude bojovat za doly Trepča v Kosovu

Důl Trepča - srbská enkláva (Kosovo)
15.12.2017 B92, překlad messin

Důlní a metarulgický komplex Trepča v Kosovu si tento čtvrtek připomíná 90. výročí vzniku.
A hlava státu Alexandar Vučič uvedl, že Srbsko bude o tento podnik bojovat „nekompromisně“. 


Pokud je podnik opatrován a budován po 90 let, jako je tomu u Trepči, pak už není jen podnikatelskou jednotkou, nýbrž je součástí rodinného a národního dědictví, součástí tradice,“ napsal Vučič pracovníkům společnosti v dopise, připomínajícím tradici těžby a také nesmazatelnou existenci Srbů v Kosovu.

V dopise, který se četl během ceremonie ve městě Zvečan v severním Kosovu prezident uvedl, že Trepča byla svědkem velkých historických nepokojů a změn sociálních řádů a politických systémů, ale „přežila všechna pokušení a výzvy“.

„Srbsko bude nekompromisně pokračovat v boji za vaše právo spravovat to, co před vámi vytvořili vaši předkové, co vám patří a dokud bude existovat Srbsko, nedokáže se nikdo Trepči zmocnit a ukrást vám ji“, řekl Vučič.

Prezident řekl zaměstnancům, že uvidí, jak budou v tomto komplexu pokračovat nové generace srbských horníků.

Připomněl, že otevření Trepči před devadesáti lety předznamenalo novou éru – urbanizace a hospodářského pokroku a bylo také důkazem tehdejší upřímné snahy státu, aby prostřednictvím industrializace vyvedl tuto část území z temnoty osmanského feudálního dědictví.

Vučič zdůraznil, že otevření Trepči představovalo vítězství nových časů nad zaostalostí a dodnes zůstává symbolem vývoje a pokroku.

„Proto je Trepča mnohem více než jen důlním komplexem, je to myšlenka na lepší budoucnost a pokrok, a bude tu pro vaše syny, stejně jako byla pro vás, vaše otce i dědy,“ řekl prezident.

Když se „někteří“ pokouší dostat něco, co není jejich, pokračoval, „zapomněli, že Trepča je jakýmsi nehmotným dědictvím, hodnotou, která je nehmatatelná a nemůže být ukradena.“

„Je to proto, že Trepču nosí každý pracovník v sobě, každý zaměstnanec, co budoval budoucnost své rodiny a srbského lidu v Kosovu a Metochii v jejich důlních šachtách a závodech,“ řekl Vučič.

Překlad Messin2 komentáře :

  1. No my máme OKD a další rodinné stříbro. Máme hory, máme doly a cinkací blbečky co chtěly dokázat že umí parazitovat. Nevšimly si že už od 2SV se to zvrhlo v genocidu mnoha národů. Ještě že máme OSN.

    OdpovědětSmazat
  2. Nejhorší je že po úspěšném tunelu bakaly jde OKD do kytek.

    OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.