Reklama

sobota 30. prosince 2017

Vychytralý ukrajinský Trumpův plán a sankce proti Ukrajině


Ruslan Ostaško
30. 12. 2017 zdroj
Někdy se mi zdá, že naši sousedé na globusu, a osobně prezident Porošenko, pravidelně zcela zapomínají, že ve Washingtonu je prezidentem také oligarcha, přičemž ten nejopravdovější oligarcha - vychytralý a chamtivý. Kdyby nezapomínali na tuto skutečnost americké politiky, pak by teď nevznikaly žádné otázky o tom, jak porozumět působení americké administrativy, která na jedné straně oznámila zahájení dodávek smrtících zbraní Kyjevu, ale na druhé straně oznámila zrušení bezcelního obchodování s Ukrajinou. Od ledna do srpna 2017 vyvezla Ukrajina do USA zboží za 2,2 miliardy dolarů. S největší pravděpodobností poté, co bude ukrajinský vývoz vystaven celním bariérám, se tato částka výrazně sníží, což povede ke snížení zisků ukrajinských firem v cizí měně, likvidaci pracovních míst na Ukrajině a dalším ekonomickým problémům. Ve skutečnosti Trump zavedl proti Ukrajině sankce, opravdové ekonomické sankce.

Tady se někomu může zdát, že ve Washingtonu levá ruka neví, co dělá pravá, a že proto dokonce i v ukrajinské otázce se tam děje naprostý a beznadějný bordel. Samozřejmě, bordel bývá všude a Washington není výjimkou, ale tentokrát ne. V souvislosti s Ukrajinou má politika a strategie Trumpovy administrativy svou logiku, kterou je možno pochopit, když si připomeneme, že Trump vůbec není politik, nýbrž podnikatel, který se nyní prorval do Bílého domu.

Začněme tím, proč Kyjev potřebuje americké zbraně. Je zřejmé, že na genocidu a jiné zločiny, ale to je z větší části strategický cíl, ale takticky je získání amerických zbraní potřebné proto, aby se ukázalo svým občanům a také celému světu, že heslo "Amerika je s námi" je stále v trendu a že jasně odráží realitu. Porošenko osobně tyto dodávky zbraní potřebuje, aby ještě jednou předvedl svým politickým rivalům a ukrajinským radikálům, že on, tak říkajíc, zůstává "milovanou ženou" amerického prezidenta a že ze všeho ukrajinského harému politiků s nízkou sociální odpovědností Trump stále ještě upřednostňuje právě jeho služby, na znamení čehož Porošenko také dostává dary v podobě odstřelovacích pušek nebo dokonce možná Javelinů.

Zároveň má Trump závažné problémy s americkými radikálními politiky typu McCaina, kteří vyžadují krveprolití, nebo alespoň dodávky amerických zbraní do oblasti konfliktu. V některých ohledech se situace amerického prezidenta podobá situaci Porošenka, protože Porošenko je nucen pravidelně hodit kost radikálům a přijmout zákon o útlaku jazyků národnostních menšin, zahájit blokádu Donbasu, která způsobuje obrovské škody ukrajinské ekonomice, a je také nucen vzdát se i pokusů předstírat, že se chystá plnit Minské dohody. Trump má také svůj analog "nacistů", kterým je nutno házet kosti a kterým je nutno ukazovat, že není žádným agentem Kremlu. Tak aby jim hodil kost, rozhodl se americký prezident povolit dodávku smrtících zbraní na Ukrajinu, což způsobilo hurónský jásot McCaina a dalších republikánských senátorů.

Ale Trump by nebyl Trumpem, kdyby neudělal malinké svinstvo pro americké jestřáby a osobně Porošenka. Jak se dověděla americká média, zbraně se nebudou Ukrajině darovat jako pomoc pro boj proti "expanzi putinského Ruska", ale budou se prodávat. Ano, prodávat za přemrštěné ceny, podobně jako pensylvánské uhlí a slovenský plyn. Tím silně pokazil celé schéma Porošenka, jenž samozřejmě oznamuje vítězství o tom, že se konečně u OSU objeví smrtící americké zbraně, ale teď nemůže předstírat, že to je znamení mimořádných sympatií USA k němu. Posuďte sami, milenka se nemůže pochlubit svým kamarádkám iPhonem, který si koupila od svého frajera, je to tak? Takže ani prezident Ukrajiny se nemůže pochlubit puškami, které mu nebyly darovány, ale které byly prodány za přemrštěné ceny.

A proto, aby to bylo pro Kyjev obzvlášť bolestné a urážlivé a aby zároveň všem bylo jasné, že Trump přemýšlí o Ukrajině, jeho administrativa fakticky likvidovala režim bezcelního obchodu s Ukrajinou. Nejedná se o nahodilé gesto, ale demonstraci skutečnosti, že když americký prezident říká, že Amerika především a že všichni spojenci musí zaplatit plnou cenu za americkou podporu, nežertuje, ale naopak, je smrtelně vážný. Přítomnost ukrajinského zboží na americkém trhu je mizivá, ale Trump chce osvobodit i tento titěrný segment amerického trhu pro americké společnosti nebo pro společnosti těch zemí, které jsou pro USA mnohem užitečnější, než je Ukrajina. Od ledna do srpna 2017 vyvezla Ukrajina do USA zboží za 2,2 miliardy dolarů. S největší pravděpodobností poté, co bude ukrajinský vývoz vystaven celním bariérám, se tato částka výrazně sníží, což povede ke snížení zisků ukrajinských firem v cizí měně, likvidaci pracovních míst na Ukrajině a dalším ekonomickým problémům. Ve skutečnosti Trump zavedl proti Ukrajině sankce, opravdové ekonomické sankce.

Pozice Trumpa se omezuje na to, že náklady na záchranu tonoucího jsou problémem tonoucího, tedy Ukrajiny. Pokud Kyjev někde sežene peníze na zaplacení služeb USA při dodávce zbraní a diplomatickém krytí, administrativa Trumpa odpovídající služby poskytne, ale pokud nenajde, budou si moci stěžovat akorát tak na sebe. Za takových okolností již nyní můžeme předpovědět, že Ukrajina nadlouho nevystačí. A v tom také spočívá vychytralý ukrajinský plán Donalda Trumpa.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

16 komentářů :

 1. Je to irónia osudu, keď dva reálne existujúce fašistické režimy na svete sa odrbávajú medzi sebou, hoci ten väčší vytvoril ten menší a teraz ho okráda aj o posledné peniaze.

  OdpovědětSmazat
 2. Jestlize je v rozpoctu Pentagonu na r.18 350 mil.d.-asi Porosenko za ne nic platit nebude, utre Trump

  OdpovědětSmazat
 3. prodávat za přemrštěné ceny, podobně jako pensylvánské uhlí a slovenský plyn. - no nech dotyčný upresní kde na Slovensku ten plyn ťažíme - ruský a cez talianske fy, to hej - sme len trubkovodiči - nič viac, a prestali platiť, tak koniec ... a dovetok - Česko je na tom so Slovenskom rovnako, preprava práve ide z Nemecka k nám, a šlo na Ukrainu a aj inam ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 6:16
   Co je myšleno Slovenský plyn.Slováci nakupují Ruský plyn a na Ukrajinu ho posílali na dobré slova.Ukrajina ho nechce zaplatit a firma z toho důvodu krachuje.

   Smazat
  2. To byl pane příklad, pensylvánské uhlí jde z USA ale plyn je ruský a Porošenko jej deklaruje jako levný plyn z Evropy. Jak víme skutečnost je jiná. Někdy prostě buď překladatel nebo většinou autor se nevyjádří zcela jasně a pak se stane, že to někdo nepochopí. Rozumím, ale kdo je v obraze nejspíš s takovým vyjádřením nemá problém.
   Ivo

   Smazat
 4. No jo zadlužené usa shání prachy po celém světě a banderovci jsi naivně myslí že s novými zbraněmi porazí vlastence.

  OdpovědětSmazat
 5. Pjakin 25.12.2017 :

  Dále tu je otázka od Maxima z Doněcku. Valeriji Viktoroviči, okomentujte tu situaci s odvoláním ruských vojáků ze Společného střediska pro kontrolu a koordinaci příměří na Donbasu. Proč byl Porošenkovi poskytnut takový dar, aby se mohl vykroutit z té situace se Saakašvilim díky Donbasu? Vždyť všechny procesy se kvůli prezidentským volbám v Rusku zrychlují a hlavní provokace z ukrajinské strany byly nejspíše naplánovány na dobu olympiády. Jak to mají pindosové rádi a jak to bylo například s Gruzií a Jižní Osetií.

  "No podívejme, skvěle. Takže ten člověk ví, jak to probíhalo v Gruzii a Jižní Osetii a přesto si myslí, že se jedná o dar Porošenkovi? Připomenu, jak to bylo s Jižní Osetií. Tehdy gruzínští fašisté zabili naše mírotvůrce. Zaútočili na ně.

  A Rusku nezbyla jiná volba než do této války vstoupit či ne. Jiné varianty nebyly. A teď by mohlo dojít na stejné okolnosti. Naši důstojníci ze Společného střediska se stali rukojmími a mohli být v kterémkoliv okamžiku a my víme, kdy měl ten okamžik přijít, měli je… Už tak byli vystaveni provokacím - náhodným strkanicím po chodbách, terči pro vyvolávání konfliktů. Takže by je jednoduše v určeném okamžiku rozhořčení vojáci, takzvaní vojáci, neboť opravdoví vojáci nemohou sloužit v Ukrajinských ozbrojených silách, jedná se totiž o ozbrojenou verbež Ukrajiny. Tam nejsou vojáci ani důstojníci. Je to pouhá sebranka. Oni by zabili naše důstojníky a nám by potom nezbylo nic jiného, takže provokace, o které snili od roku 2014, kvůli které by Rusko vstoupilo se svou armádou a vyčistilo tu banderovskou špínu na Ukrajině, by byla na světě jako dar. Tohle si snad přejeme?

  Když vidíme, že je připravována provokace, že se chystají zavraždit naše důstojníky, tak je přece jednodušší naše důstojníky stáhnout. Jestliže potom Porošenko and Company rozpoutají válku, podle předpokladů, tak Rusko prostě přestane brzdit ozbrojené síly Novoruska. A ty potom vstoupí do Kyjeva, Rovna, Lvova i Užgorodu, budou všude. Sil na to mají dostatek, nábojů také.

  Veřejná iniciativa Ruska se postará o to, aby měli dostatek jak fyzických sil, tedy lidí, vojáků, tak i nábojů. Týl mají Luhanská a Doněcká republika, ozbrojené síly Novoruska zcela spolehlivý. Na to teď narazili ti, kteří plánují válku. A staženi byli naši důstojníci včas, aby se vše dalo vyřešit diplomatickou cestou a nebylo připuštěno krveprolití, v jehož výsledku…

  Ano, ozbrojené síly Novoruska by došly až k západní hranici do Mukačeva a Šegini, ale proč by to měly dělat, když je možné to vyřešit méně krvavě? A nedopustit to? Takže je to naopak, nebyl to žádný dar pro Porošenka, ale péče o ty lidi, kteří jsou ostřelováni karateli z Ukrajinských ozbrojených sil. Aby tam nedošlo k rozsáhlému krveprolití, jak to měli v plánu ve Washingtonu. Jedná se o hru v předstihu. Proč bychom měli šlápnout na stejné hrábě, jako jsme to udělali v roce 2008?"

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Napadali mě jiné důvody odvolání důstojníků, ale většinou to bylo jen ve smyslu určitého nátlaku na Merkelovou a Macrona, aby se zajímali více o Donbas. Skutečnost ale nejspíše byla taková jako ji popsal Pjakin. Ne nejspíš ale rozhodně.
   Ivo

   Smazat
 6. "Trump vůbec není politik, nýbrž podnikatel, který se nyní prorval do Bílého domu."
  Trump nezastupuje Trumpa. Trump zastupuje mocenský klan a jeho zájmy. Jeho kroky a prohlášení jsou vždy v zájmu téhle skupiny, která ho vybrala, protlačila, podporuje, zametá cestu, odstraňuje protivníky.... Prostě si drží v sedle svou marionetu. Kdy konečně už dojde publikem k prohlédnutí a akceptaci reality. Ach jo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Karle, tou akceptací reality se něco změní? Není lepší podporovat tlakem na jeho "lepší Já" většinu, která jej volila? Také podporujeme Babiše a Zemana v naději, že něco změní, co se nám nelíbilo, aniž jsme si jisti jejich čistotou!

   Smazat
  2. To možná jo, ale tlak z ČR je promiňte každému u ..... Proto mi vadí zobecňování politiky SS pod jedno jméno, když je zřejmé, že těch part, které si dělají nárok na absolutni moc je vic. Pokud nebude pojmenována struktura, jména, vazby a tím i cile, je to jen sledování pěny na vlnách. Proudy pod hladinou však unikají pozornosti. Podstatné jsou tedy ty síly, které stojí za Trumpem a jejich cíle. Zrovna tak u nás nebyla rozkryta struktura okolo Sobotky, špiček ČSSD, ale také Kalouska, kteří byli hlásnými troubami vlivových skupin. Proto se pozornost publika nestále stáčí na prvoplánová exposé účinkujících, čímž je odváděna pozornost. Málokdo si pak dá práci aby následně hledal zpětně souvislosti a vazby, které by ozřejmily skutečný záměr divadelního kusu. A to platí jak v zahraničí tak u nás. Budiž poučením účelovka Čapí hnízdo, kvóty, neúspěšné volby a lithium. Prý sleduj cestu peněz. Dobře. Na konci té cesty je ČSSD před bankrotem.

   Smazat
  3. Nejenom ČSSD,vezmeme-li rozum do hrsti a bude nás více! Nejde o politiku USA, ta závisí na jejich voličích. My jsme povinni si udělat pořádek doma.

   Smazat
 7. Tady krasnyj přiklad -STRATEGIE A VZTAHU AMERIKY - ale bohužel ne jenom k Ukrajine ale k Evropske Unie a samozrejme aj k Česku. V Evrope operuji americke vojaky a my jim za to platime a živime jich, vykradaji technologie a niči konkurence, prumysl, a tak dal, a my jim za to vdečni. Otevrete oči????
  Proč tak DEMOKRATICKY STAT na veme CHUDACI MIGRANTY? Proč ne vemu do Saudskej Aravie - oni taky muslimove?
  Ale na co voni potrebuji necvičene opice, ktere ne schopni pracovat a vydelovat jin prachy, ale schopni všechno spalit a zničit - to co prave zapotrebi, bez valky zničit konkurence.

  OdpovědětSmazat
 8. Mně by hlavně zajímalo, jaký by byl dnešní svět kdyby nebyla socialistická revoluce v Rusku, vládla by stále dynastie Romanovců nebo jiná, tudíž by nebyla nikde žádná komunistická strana.
  Komu by asi dnešní praví a nejpravější modří fašouni spílali. Putin, ne. Rudí, ne. Komunisti, ne. Stbáci, ne.
  KGB, ne. Komu tedy ???
  Někdo by se našel, protože stav světa se nemohl i přes ty všechny monarchie, kolonie, demokracie, takto udržet.
  Každopádně by se TADY nenašel snad nikdo, kdo by byl tak hrozně spokojen, jak mnozí uhrovití modří svazáci.
  Jelikož by nebyl ten SOCIALISMUS či KOMUNISMUS, nebyla by potřeba aby kapitalismus někoho podporoval proti někomu.
  Byli by jen Páni a kmáni, bohatí, zbohatlíci a lichváři. Ostatní by na tom byli tak jako dnes ti chudí, chudší a nejchudší. Nezaměstnaní, bezdomovci, žebráci.
  I když zřejmě by to bylo zase to Rusko, o koho by byla starost. I když by bylo carské, jak už skoro dneska je, protože by se zase našel nějaký Napoleon či Hitler.
  Jediná úleva by byla, že by neexistoval problém ukrajina, Krym, možná i polsko.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:02-velice správná úvaha! Náš boj dole, je proti pánům obecně, prosazením skutečné demokracie. Jejich boj je geopolitický, kam jako národ(stát) nás zařadí. Jejich boj není a nikdy nebyl v našem zájmu! Mějme to v paměti v každých volbách!

   Smazat
  2. Komu asi? Irán, Irák, Libye, Severní Korea, Čína, povstalci v Jemenu, Čávesovi, Kataláncům, Katziňskému v Polsku, Srbům a kdyby vše došlo, tak je zde ještě Vietnam a mnoho dalších zemí, které mají nějaké nerostné bohatství a nestarají se o lidská práva tak jako by se postarali amíci, kdyby rozmrdali jejich státy, vedení a národní hrdost.
   Ivo

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.