Reklama

čtvrtek 21. prosince 2017

Vysoká cena za odmítnutí třídního boje

Yanis Varufakis
Janis Varufakis
21. 12. 2017  Delfi, překlad Outsidermedia


Bývalý řecký ministr financí píše na téma třídních protikladů a krize současného neoliberálního kapitalistického systému…


Politický systém Anglosféry je naplněn buržoazní nenávistí. Ve Spojených státech je tzv. liberální establishment přesvědčen, že byl oloupen působením „ubohé sebranky“ využité hackery Vladimíra Putina a zlověstnými vnitřními konstrukcemi Facebooku. Rovněž ve Velké Británii trpí rozčilená buržoazie tím, že podpora odchodu z EU ve prospěch neslavné izolace zůstává stejná, bez ohledu na proces, který je možné popsat jen jako chaotický Brexit.

Rozsah analýzy šokuje. Růst militantního parochialismu*) na obou stranách Atlantiku je studován ze všech hledisek, která si jen dovedeme představit: psychoanalytických, kulturních, antropologických, estetických a samozřejmě i z hlediska politiky identičnosti. Jediné hledisko, které ve značné míře zůstává neprozkoumáno je to, co drží klíč k chápání toho, co se děje:

Nepřetržitá třídní válka, rozpoutaná proti chudým od konce sedmdesátých let minulého století.

V roce 2016, v roce jak Brexitu, tak i Trumpa, dva ukazatele, jako obvykle ignorované nejpronikavějšími analytiky establishmentu, vysvětlily situaci. Podle údajů FED více než polovina amerických rodin nemá právo na poskytnutí úvěru, který by jim umožnil koupit nejlevnější auto na trhu (sedan NissanVersa za cenu 12 825 dolarů). Přitom více než 40 % rodin se spoléhalo hlavně na úvěr nebo na potravinové banky, aby se uživily a pokryly základní potřeby.

Britský filozof 14. století William Ockham výborně definoval, že zmateni ve vzájemně si konkurujících vysvětleních si musíme vybrat to, které má co nejméně dohadů a nejvyšší jednoduchost. Při vší své obratnosti analytici establishmentu USA a Velké Británie nejspíš tento princip zavrhli.

Při neochotě přiznat si sílící třídní válku, bez konce kladou důraz na teorii spiknutí o vlivu Ruska, spontánní výrony nenávisti k ženám (podle Ciceróna její příčinou bývá neopětovaná láska), vlny migrantů, povstání strojů atd. Bez ohledu na to, že všechny tyto obavy jsou těsně spjaty s militantním parochialismem posilujícím Trumpa a Brexit, se jen slabě vztahují k hlubší příčině – třídní válce proti chudým lidem, o čemž svědčí údaje o dostupnosti automobilů a dluhové závislosti větší části britské populace.

Tak to je. Někteří relativně bohatí voliči ze střední třídy podpořili Trumpa a Brexit. Většina této podpory je ale založena na strachu vyvolaném sledováním toho, jak se nižší třídy noří do zoufalství a nenávisti, kdy perspektivy jejich vlastních dětí jsou velmi mlhavé.

Před dvaceti lety titíž liberální analytici kultivovali nemožný sen o tom, že globalizace financializovaného kapitalismu přinese rozkvět většině. V době, kdy se kapitál stává stále více koncentrovaným v globálním měřítku a militantnějším ve vztahu k těm, kdo nejsou vlastníky aktiv, tito deklarovali, že je třídní válka skončena. S růstem dělnické třídy po celém světě, dokonce přitom, když pracovní místa a perspektivy zaměstnanosti v Anglosféře klesaly, chovaly se tyto elity tak, jako by třída odešla do minulosti.

Finanční krach v roce 2008 a následující velká recese tento sen pohřbily. Liberálové nicméně ignorovali nesporný fakt, že obrovské ztráty, které utrpěl kvazi-kriminální finanční sektor, byly cynicky přesunuty na bedra dělnické třídy, která pro ně už nic neznamenala.

Při vší samochvále progresistů byla ochota elit ignorovat zvětšující se třídní rozvrstvení a zaměnit ho třídně slepou identitární politikou, velikým darem pro toxický populismus. Ve Velké Británii byla labouristická strana (pod vedením Tonyho Blaira, Gordona Browna a Edwarda Millibanda) příliš nesmělá, než aby jen připomenula sílící třídní válku proti většině po roce 2008, což vedlo v jejím nitru ke vzniku Strany nezávislosti Spojeného Království (UKIP), s jejím brexitovým parochialismem.

Slušná společnost nejspíš nezaregistrovala, že se stalo snazším dostat se na Harvard nebo Cambridge, pokud jste černý než když jste chudý. Oni záměrně ignorovali, že identitární politika může být stejně sporná jako apartheid, pokud jí dovolíme vystupovat v podobě páky pro ignorování třídního konfliktu.

Trumpa nijak nehryže svědomí, mluví-li zřetelně o třídě, nicméně licoměrně objímá ty, kteří jsou příliš chudí na to, aby si mohli koupit auto, nemluvě už o možnosti vyslat své dětí na Harvard. Brexitýři rovněž objímali „prostý lid“, zrcadlící se v obrazech lídra UKIP Nigela Farage, popíjejícího v pubech s „obyčejnými mládenci“. A když se větší skupiny dělnické třídy obrátily proti milovaným synům a dcerám establishmentu (Clintonům, Bushům, Blairům a Cameronům), podporujícím militantní parochializmus, političtí komentátoři odsoudili iluze tohoto odpadu společnosti o kapitalismu.

Ale k nespokojenosti, která podpořila Trumpa a Brexit, nevedly iluze o kapitalismu. Bylo to nejspíš zklamání z umírněné politiky, která zesílila třídní válku proti nim.

Jak se dalo očekávat, objetí Trumpa a Brexitérů s dělnickou třídou je vždycky vyzbrojovalo volební mocí, která dříve nebo později bude obrácena proti zájmům dělnické třídy a samozřejmě i menšin, což je trvalý sklon populismu u moci, od roku 1930 dodnes. Trump tak využil dělnickou podporu k provedení skandálních daňových reforem, jejichž čistá ambice spočívá v tom, aby pomohl plutokracii v době, kdy na miliony Američanů doléhá omezení dostupnosti zdravotní péče a, protože se schodek federálního rozpočtu nadouvá, tak vyšší dlouhodobé daně.

Tak vláda britských konzervativců, která hájila populistické cíle Brexitu, nedávno oznámila snížení sociálních, vzdělávacích výhod a daňových úlev pro chudé vrstvy obyvatelstva o několik miliard liber. Tato snížení přesně odpovídají sumě, o kterou byla snížena korporátní daň i daň dědická.

Dnes establishment formující veřejné mínění, který přezíravě odmítl význam sociální třídy, podporoval politické prostředí, ve kterém třídní politika nikdy nebyla aktuálnější, toxičtější a méně probíranou. Svým vystupováním ve jménu vládnoucí třídy, sestávající z finančních expertů, bankéřů, představitelů korporací, vlastníků masmédií a velkých odvětvových funkcionářů, působí přesně tak, jako by jejich cílem bylo předat dělnickou třídu do špinavých rukou populistů s jejich prázdnými sliby udělat Ameriku a Británii „znovu velkými“.

Soudě podle jejich hrubého nakládání se senátorem Bernie Sundersem a labouristou Jeremy Corbynem, se liberální establishment nejspíše bojí takového hnutí víc než Trumpa a Brexitu.

 - - -

Janis Varufakis je bývalý řecký ministr financí, profesor ekonomie na Athénské univerzitě.

*) Parochialismus – upřednostňování svých na úkor ostatních

Překlad: st.hroch 171219

44 komentářů :

 1. Existuje ještě někdo kdo mu věří nos mezi ušima?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, já taky.

   Vymazat
  2. 21:09 nejenže mu věřím, léta jsem stejného přesvědčení. Od roku 1989 jsem názorně školen. Ne ovšem tak, že bych si co je libo nemohl dopřát, i když jsem nic neprivatizoval, ani nerestituoval.

   Vymazat
 2. Kromě rozporů třídních, také něco rasismu známe, máme: Čo sa dnes môžeme naučiť od Rómov? | Janette Motlová Maziniová
  https://www.youtube.com/watch?v=tyly2l_Do2I

  OdpovědětVymazat
 3. Technická poznámka -

  Autor píše: "Někteří relativně bohatí voliči ze střední třídy podpořili Trumpa ..."

  To "někteří" se dá upřesnit přinejmenším na "mírná většina".
  Nedávno byla publikována oficiální analýza (bohužel jsem zašantročil), ze které vyplývá, že 2/3 Trumpových voličů patří do příjmově nadprůměrné skupiny.
  To zřejmě potvrzují i údaje ve Wikipedii:
  https://en.wikipedia.org/wiki/United_States_presidential_election,_2016#Voter_demographics - viz v tabulce rubriku: "Family Income"

  OdpovědětVymazat
 4. Závěr je naprosto precizní:

  "Soudě podle jejich hrubého nakládání se senátorem Bernie Sundersem a labouristou Jeremy Corbynem, se liberální establishment nejspíše bojí takového hnutí víc než Trumpa a Brexitu."

  Kokotko

  OdpovědětVymazat
 5. Ono to dlouho trvat nebude až je ta chudá většina pošle k šípku.

  OdpovědětVymazat
 6. zajímal by mne názor soudruha Filipa nebo soudruha Skály, když v KSČM zrušili třídy už před třicet léty.

  OdpovědětVymazat
 7. Nejsem soudruh Filip ani Skála, pokud si vzpomínám, šlo tehdy o budování beztřídní společnosti- tedy takové, kterou by nedělil nesmiřitelně vztah k výrobním prostředkům - vlastníků a těch, kteří jsou najmuti na práci. Q.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. oni ty třídy zrušili a nikoliv v komunismu ale po převratu, ty troubo

   Vymazat
  2. Třídy nejsou zrušeny, ono se jen o tom jejich antagonismu a jejich vzájemném boji nesmí mluvit.

   Vymazat
 8. Co řešíte? Tady se vytváří uměle krize za pomocí dluhů a buduje se armáda proti Rusku. Vše je jenom příprava na Euromajdan.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co si mám představit pod pojmem "Euromajdan"?

   Vymazat
  2. 0:00
   To je to co mu straší v jeho duté palici.

   Vymazat
  3. Euromajdan je jen slabým odvarem toho, co chystají. cenzura nedovolí uveřejnit pravdu, tak jen na okraj,všichni víme, že jim jde jen o zisky a Rusko je zajímá jen pro své bilionové zásoby nerostného bohatství. Otázka je, budou-li mít komu je prodat po jaderné apokalypse.
   Druhá a podstatnější věc je naše úloha v eskalaci útoku proti poslední výspě odolávající Lehman Brothers a spol.. Euromajdan se určitě neodehraje. A když, pak ne podle scénářů jeho autorů.
   Okupace celého světa končí. Miliardy lidí jsou příliš vdělané a příliš svobodomyslné, než aby je zotročovali Sobotkové Štětinové nebo jiní žoldáci pana Sorose

   Vymazat
 9. Tento Madrfakis s dalším komunistou Tsiprasem vyhráli v řecku volby a dostali od lidí šanci ukázat co (ne)umí. Vzpomínám si jak se tady na NR vítězství Syrizy mohutně oslavovalo. Jak se prý spojí s Ruskem, jak odmítnou platit dluhy a ukážou bankéřům fakáče, jak opustí Euro a vrátí se k drachmě, jak spustí vlnu vítězství komunistických stran napříč EU atd atd. Následovat měl Podemos ve Špaňelsku. A co předvedli? Leda velké hovno. Neschopní tlučhubové jako všichni komouši.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Řecko je protektorátem Německých bank! A Německo těch "nadnárodních" "amerických".
   A vo tom to je.

   Vymazat
  2. 1:56
   Ale prosimtě, nemel hovna. Řecko mohlo vyhlásit bankrot, vystoupit z Eurozóny, vzdát se eura a vrátit se k drachmě, vystoupit z EU, začít silně spolupracovat s Ruskem a Čínou, začít uplatňovat komunistické principy atd atd. A to vše taky bylo tady mohutně předpovídáno jako jistá věc.

   A skutek? Úplný hovno, nula, nic. Komouši v pohledu tváří v tvář s realitou naprosto vyměkli. A žádný protektorát. Nechceš mi tu snad tvrdit, že by do Řecka německo nebo USA poslaly armádu?

   Vymazat
  3. V Řecku americké základny už dávno jsou, ty jedno Neinfo. A příště slušně!

   Vymazat
  4. Dutoleb 2:12 si myslí, že sprostota je argument. Nevidí, že i Česko, stejně jako Řecko je jen poslušný zadlužený protektorát, jehož "elity" tancují, jak páníček píská.

   Vymazat
  5. 2:12 Pro poněkud neinformovaného a ne moc chytrého. Varufakis měl výstup z Eurozóny připravený. Jenže Tsipras dostal na jednání s Merkelovou pistoli k hlavě (nebo něco velmi podobného) a i když měl podporu v referendu, najednou otočil o 180°. A protože nechtěl být hrobníkem své vlastní země, tak Varufakis raději odstoupil z funkce ministra financí a myslím, že dobře udělal. V opačném případě by hňupové, jako jsi ty, zase tvrdily, že zradil svůj národ a podílel se vytvoření sraček, ve kterých je Řecko v současnosti. Myslím, že se Varufakis v dané situaci zachoval, jak nejlépe a nejčestněji mohl.
   Jirka

   Vymazat
  6. 6:29

   Ale hovno. madrfakis i tsipras si ve své komunistické tuposti mysleli, že jim budou odpuštěny dluhy ale západ jim bude přesto dál vesele půjčovat, protože sami ze svých příjmů své výdaje nejsou schopni utáhnout. A budou si dál dosyta užívat výhod členství v EU i Eurozóně.
   No leda hovno. To se teda přepočítali panáčci. A tento postoj EU byla ta tvoje "pistole u hlavy".
   Na vystoupení z EU, na vyhlášení bankrotu a návrat k drachmě tihle nazdárci neměli koule, protože věděli co by to pro řeky znamenalo.

   Vymazat
  7. 1:22 pokud byste byl schopen náročnější úvahy zjistíte, že právě to, čím argumentujete, je potvrzením tezí, ke kterým se tady diskutuje. Vy ovšem nevíte ani o co jde, ani která bije. Vulgaritami nic nedoženete, blahá nevědomosti.

   Vymazat
  8. 10:26
   Vy jste nepředvedl úvahu vůbec žádnou. Prostě komouši, od kterých si soudruzi jako vy slibovali zázraky, opět dokázali velký kulový. Tečka. A můžete se vymlouvat na co chcete. Jste tím k smíchu, chytrolíne.

   Vymazat
  9. 10:44 Hlupáci se často smějí tomu, čemu nerozumí. A navrch ještě přidají "peprnou" nalepku, třeba komouš nebo fašista. Jak jednoduché!
   Jirka

   Vymazat
 10. Pan Varufakis na to prisel, ale nerekl dosti jasne!!!
  Problem je jak vzdelat 2 milardy lidi na uroven 21 stoleti aby mohli neco delat uzitecneho!!!
  Delnici budou nepotrebni!!! vse budou delat roboti.

  Neni podstatne jestli budou to skoly s dobrym jmenem ci ne , ale musi produkovat lidi co "VEDI CO DELAJI" a co mohou fungovat ve velkych skupinach!!!!

  Po pravde receno , nevidel jsem jich mnoho!!! Mozna Japonsko??

  Je to zakladni problem USA i Cech!!! Trump je druhy!! a Zeman se nepocita.

  A tak cekam jak to udelaji a PROC NIC NEDELAJI??.

  Prvnim krokem je poslat zeny domu aby se starali o rodiny a nechat ucit ucitele muze, ale cely system se musi zmenit.

  A tak cekam a cekam a Trump porad nic nedela!!

  Brouk von Pytlik

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pytlíku von Brouku, máš zmotanou hlavohruď. Raději se nauč mlčet. Prospěješ lidstvu.

   Vymazat
  2. Pane Pytlíku, ač málokdy, dnes s Vámi musím plně souhlasit! Technologický vývoj se pomalu dostává do fáze, kdy vlastní výroba už nepřináší kapitalistům dostatečnou míru zisku. Proto majitelé kapitálu stále více hledají možnosti jak jiným způsobem dobývat rentu. Ale na to je prostý lid nepotřebuje! A oni zase nepotřebují prostý lid do fabrik.
   Ve své nové knize o tom píše paní Švihlíková.
   Jirka

   Vymazat
  3. Brouku. Na to je jednoduchá odpověď s nejednoduchým závěrem.
   Je potřeba celosvětová válka, s cílem zlikvidovat minimálně polovinu lidstva.
   Jenže zatím na to, jak z toho celosvětového vyjmout usa, se ještě nepřišlo.
   Zbavit se nepotřebných v usa sice ví, ale poslat několik milionů vojáků tam kde už jsou a i nejsou, je dost problém. Tamní země je neuživí.
   Natož až do do Nucleary Day.

   Vymazat
  4. Brouku, setri elektrony
   Pro chytrejsi nez jsi ty, mas osobnost Halika

   Vymazat
 11. nakonec to dopadne jak ve stare dobre anglii operatoři skladu budou rozbijet nastupujici roboty co jim berou praci a pak to pujde přes mrtvoly ktere neochrani ani miliardy miliard něco podbneho jako když biješ psa ten taky vydrži několik ran než pak bezhlavě a nezadržitelně roztrha sveho panička

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9:28 Ano, asi máte pravdu. Podobně dopadla šlechta během Velké francouzské revoluce. Ale bohužel, se šlechtou to odnesla i spousta jiných "nevinných".
   Jirka

   Vymazat
  2. Tohle mě napadá taky, když ve skladu vidím, jak už tam mají roboty, co samy přerovnávají krabice na palety.

   Vymazat
 12. Americká smetana je nejsmetonovanější na světě.
  Přes ní není vůbec vidět na ten logr dole.
  A zdejší hlouposlepí mládenci se domnívají, že usa je jen samá smetana.
  Jinak, platí to v celém kapoušském světě, zdejší zadlužený blbákov nevyjímaje.

  OdpovědětVymazat
 13. Rozpory imanentní kapitalismu nejdou vyřešit aniž by byly kapitálové vztahy odstraněny. A není nikdo jiný než ten "logr" dole, kdo by to mohl uskutečnit. Buržoazie si vzala ze socialistických revolucí velké poučení a systematicky mění strukturu společnosti v neprospěch dělnické třídy, a to nejen kvantitativně. V podstatě jí vyhovuje vyměnit kvalifikovaného dělníka za "operátora" čti otroka u pasu. A není pravda, že lze nahradit člověka stroji či roboty. Veškerý materiální společenský život musí nakonec projít rukama dělníků. Ideje, plány, organizace, kontrola, dozorování či jakákoli myšlenka i kdyby sebelepší, pokud není realizována rukama dělníků, je pouze virtualitou. T

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. když už jste u těch jinotajů, logr je černý a to vše pod ami smetanou je žluté.
   A s tou revolucí, když nemůžete provést Anschluss, začnete organizovat revoluce. Nejlépe permanentní.
   A k Řecku, tam probíhá ověřování demontáže a loupeže všeho v záměrně fragmentované společnosti

   Vymazat
 14. nuž podľa reakcíí čaká sa nato v ktorej zemi sa vynorí nový Lenin - alebo Trockij - vyberte si

  OdpovědětVymazat
 15. Hezky to vedes, Havle

  OdpovědětVymazat
 16. Migrantske kobylky jsou stejne škodlivé jako kapitalismus.

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.