Reklama

sobota 16. prosince 2017

Změnou pořadí sčítanců se součet nemění!


Zdeněk Hrabica
16. 12. 2017
Pamatujeme proletáře Kolmistra, ztvárněného národním umělcem Františkem Smolíkem ve Weissově dramatizaci Zápotockého díla „Vstanou noví bojovníci“. Poprvé hlasoval a využil svého nezadatelného práva. Ke schůzím, hlasování a k usnesením jsme se za staletí nyní obrátili zády, odezněly. Hýbou s námi jiné síly. Některé nerozeznám, chybí jim logika a sám sebe se ptám - jak to, že komu vadí pořád do omrzení jistá stokrát omílaná mlátička – a vůbec nikomu nevadí, že mu z Bruselu kyne miláček ruských řek a SSSR a nyní po desetiletí zarputilý bijec proti Putinovi?


A v ruském kabátě dští síru komentátor českého odbarveného a překabátěného deníku Právo ve zcela novém převleku, než v jakém oblečení k nám v předcházejícím režimu přišel.

Здравствуйте, товариши!

A někdy úplně jiným ke všemu zase stačí vykřikovat, jak nám dneska všude chybí, kam jenom oko pohlédne – Václav Havel. Leckomu zase stačí, když sami cudně o sobě a blízkých mlčí. Z politiky a s informacemi přešli do hokynaření. Od podrobených a porobených se naučili vybírat zpropitné. Mohl bych je vyjmenovat. To jim zcela stačí, aby byli INN. Jejich svět dále pokračuje.

Před lety jsem rozmlouval s jiným ctěným podnikatelem, kterého jsem si sám pro sebe pojmenoval novým Baťou. Vlastní firmy, se kterými vydláždil skoro celou zemi; ve firmách má mateřskou školu, kadeřnictví. Ve vládě by mu stačilo deset osob, třetina úředníků z nynějšího počtu. Politice se vzdálil – i když v ní chybí.

Ti, co myslí na zadní kolečka a valí před sebou kuličky, nevzešli jenom z Havlových pohrobků, vystlali si – byť v malém počtu – i v levicovém proudu politických stran , s.r.o. a čerpají z minulého informovaného bytí, jaké si užili u „ukomunistů“ a nebo v odborovém hnutí.

Až se jednou někdo pořádně podívá orlím okem na to, jak se realizovala myšlenka Igora Němce o tom, že majetek KSČ a SSM musí přejít do rukou všeho lidu, bude to na velký soudní proces. A už nechci připomínat – co by se stalo, kdyby se někdo stejně rigorózně podíval, jak se privatizovalo Revoluční odborové hnutí a jeho majetek za „táty dělníků“ a pak za jeho následovníků, určitě by začal troubit vojenskou polnicí na poplach.

Znovu po roce 1989 vstali noví bojovníci, jenom ten starý revolucionář Kolmistr tentokrát už chyběl. Jeho hlas a hlasování by stejně nic neznamenaly. Schůze jsou dneska skoro k ničemu, doba se posunula. Světem se hýbe nyní jinak, agresorem je dneska úplně každý, kdo napadne jinou zemi dříve, než USA.

Všiml jsem si nedávno televizního vystoupení - několik figurek, uvedu – Pilip, Fendrych, Němcová, Kalousek, Špidla, Telička, Horáček, hráčů do mariáše - těch by bylo a těch je – aby do nich husa kopla. Jsou hodně neklidní – ječí na „mlátičku, která na Národní tloukla do mládeže“. A to té mlátičce ještě skoro tehdy nevyrostly vousy na bradě.

Zatím , co oni, hřmotní, si s ničím a s nikým nezadali, byli vždy čistí jako lilie. Nestydí se za to, že zatím, co zde byli takoví, které s odstupem doby nyní nazývají mlátičkami - oni v utajených brlozích tenkrát mastili hazard – a pod dohledem mocných – z něho platili i desátky té moci. Byl jsem toho očitým svědkem.

Živě si vzpomínám, jak jsem běžel v jednom dni, do redakce Světa v obrazech v pražské Pařížské 9, v září 1989; na Staroměstském náměstí se demonstrovalo, v podloubí naproti orloji stáli milicionáři z ústředních úřadů. V přilbách a se štíty a s pendreky. Náhle jsem uslyšel ten zlověstný úšklebek: „Však mi tě jednou pěrestrojčiku taky dostaneme!“

Měli pravdu pravdoucí, dostali mně, dostali nás!

Publikovali jsme tehdy z ruských zdrojů verše Jevtušenka a Vozněsenského ve Feldekově překladu ala Jenom, aby se z toho něco nestalo.

A opravdu se za chvíli něco stalo. A děje se pořád to stejné. Patníky se pořád očůrávají. Záměnou sčítanců se součet nemění. Snad si rozumíme?

19 komentářů :

 1. Karel Kryl to pochopil velmi rychle.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kryla si vy, komunistické svině vůbec neberte do vašich špinavých hub.

   Smazat
  2. Pane, byli to "demokraté", kteří Kryla uštvali.

   Smazat
  3. 19:58 Komu nadáváš do sviní ty kapitalistický slouho svině jsi ty a tobě podobný smrdíš přes to tvoje psaní ubožáku.

   Smazat
  4. Co to leze na diskuze za odpornou havěť? Co je to za kripla ten sprostej anonym 19.58? Co si to dovoluješ ty hnusnej hajzle tady nadávat za to, že někdo vzpomene na K.Kryla? Hnuse hnusnej - co je ti do toho? Ty nebudeš nikomu poroučet, o kom má mluvit ty odporné páchnoucí lejno! Hleď si svýho, nebo ti tu tvoji špinavou držku už brzy někdo rozmlátí na hadry oplzlej hajzle drzej!

   Smazat
  5. 19:58 zaslouzis si provaz za schvalovani havlismu

   Smazat
  6. 5:00 A ty pec! Za schvalování židčekismu a putlerismu! A pěkně hnátkama napřed a makůfku polejvat studenou vodou, abys nám neomdlel a užil si pomalé chcípáníčko! Jak jsme to s váma ďáli blahý paměti na magistrále :D:D:D

   Smazat
 2. 19:58 Kopecký a komunista? To spíš sionista nebo trockista :D:D:D

  OdpovědětSmazat
 3. 19:58
  Raději nám sděl, kdy jsi opustil mateřskou školku. O ty velký protikomunistický bojovníku.
  Václav

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V roce 1978, ty rudý šulku. K čemu ti toto info pomohlo?

   Smazat
  2. 3:51 kolik mas okolo krku?
   Havlisto

   Smazat
  3. 3:51 takže na období reálného socialismu máš pohled adolescenta a něco z doslechu. Možná špatný dojem z toho, že tě za komunistů vyrazili od maturity. Bráno podle tvých příspěvků, ani bych se nedivil.

   Smazat
  4. 17:02 S tvým IQ zmrzlýho kravince je zázrak že dokážeš vůbec nasmolit jednoduchou větu na slídu, ty "maturito" :D:D:D

   Smazat
  5. 17:37 Nemohu se zbavit pocitu, že si myslíte, že maturita se píše s ypsilonem. Nebo co vás proboha TAK rozesmálo? Podělte se prosím. Srandy je dnes zapotřebí víc, než kdy jindy. Jinak je to k nepřežití.

   Smazat
 4. 5:01 Na výběr kravat mám vlastního fashion stylistu ... sorry! Ale i tak dík - to se nestává každej rok, že i rudej žebrák mi chce darovat k Vánocům tak hodnotnou věc:)

  OdpovědětSmazat
 5. Hele Azzo Bassou,kdo tady mluvil vo.nějaký ???!!!!
  Ty jako uASSackej řídících a hulibrku potrebujes pohoupat v průvanu a na to kravata potřebná není!!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To musíš do Kremlu, tam žijou Ruϟϟácký řídící huličekisti! Jenže s tím průvanem co máš i bezhoupání v makovici to nikdy nenajdeš :D:D:D

   Smazat
  2. :D:D:D, není Vám trapně? V.J.Horák

   Smazat
 6. Je pozoruhodné, jak konstatováním prvního diskutujícího "Karel Kryl to pochopil velmi rychle" se spustila stavidla kanálů a tím se jakákoli věcná debata znemožnila. Ohlížíme se po americkém, německém či švédském...způsobu bytí, moc by mne zajímalo, zda i tam se najdou občané reagující koprolálií na fakta, která se jim obsahově nelíbí, ale která nejsou schopni argumentačně vyvrátit.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.