Reklama

sobota 18. listopadu 2017

Drobná lekce z demokracie pro české komedianty

Jitka Přikrylová
18.11. 2017   Rukojmí
Voltairovi se připisuje vznešená věta: “Nesouhlasím s jediným slovem, které říkáte, ale navždy budu bránit, abyste je říkat mohl.” V Česku elity ale vědí, co je pro národ nejlepší, jen kdyby jim to voliči pořád tak blbě nekazili.

Založení spolku Chamurappi z.s.

Zdeněk Jemelík
18. 11. 2017
Dávám tímto na vědomí, že po vyloučení ze spolku Šalamoun dne 4.11.2017 jsem s přáteli založil spolek Chamurappi z.s. Registrace je pravomocná od 13.11.2017. Tím jsem vytvořil právní rámec, který mně a mým spolupracovníkům umožní konat všechny úkony péče o klienty, které jsem mohl dělat jako člen Šalamouna. Ze Šalamouna odvádím některé chráněnce a také různé užitečné vztahy.
Účelem ustanovení spolku je ochrana základních práv občanů - účastníků trestního nebo přestupkového řízení podle zákona č.2/I993 Sb. - Listiny základních práv a svobod v aktuálně platném znění (dále jen LZPS) a jejich případná podpora v řízení; v této souvislosti také případná pomoc orgánům činným v trestním řízeni, směřující k ochraně výše zmíněných základních práv.

Kosmická maškaráda USA. Bez ruských RD-180 americký kosmický program nepřežije

Napsal/přeložil: Alexej Anpilogov
18.11. 2017   Eurasia24
Podle amerického deníku The New York Times budou k prvnímu prosinci ukončeny dodávky ruských raketových motorů RD-180 do USA, což může americké přítomnosti v kosmu přinést značné problémy.Rusko-americká spolupráce v oblasti kosmického výzkumu zůstává „ostrůvkem stability“ v rozbouřeném moři stále se zhoršujících vzájemných vztahů. Propojený svět 21. století svým způsobem omezuje prostor pro jednání politiků – a tak bez ohledu na tři roky starý zákon přijatý Kongresem USA a zakazující další nákup ruských motorů RD-180 nemá americký kosmický program dosud za tento ruský raketový motor adekvátní náhradu.

Proč „Pražská kavárna“ zakázala Michalovi Horáčkovi projev na Václaváku?

Jaromír Petřík
18. 11. 2017      JaromirPetrik
Letošní oslavy 17. listopadu proběhly zcela v režii „Pražské kavárny.“ Její zástupci dovolili v Praze vystoupit pouze svým stoupencům, kteří jeden jako druhý hystericky opakovali fráze o ohrožení naší demokracie. „Svoboda je ohrožena vždy a stále ji musíme hájit. A demokracii budeme mít tak dlouho, jak dlouho budeme chtít,“ hřímal šéf ODS Petr Fiala. A jeho stoupenci „svobodu a demokracii“ opravdu hájili, jak vzápětí poznal na vlastní kůži Tomio Okamura.

Glosa: Proč jsem po včerejším článku zase hnusný bolševik a sviňský Žid...

Břetislav Olšer
18.11.   2017   Rukojmí
Dnes jenom glosu, na obsažnější články jsem už unavený hlavně díky pomatených kritiků z pražské havloidní kavárny. Dovolil jsem si totiž v zemi svobody a demokracie bez cenzury napsat včera text:
„Kdyby ještě žili nacisty popravení studenti, co byli v listopadu 1939 proti Protektorátu Böhmen und Mähren, vzkázali by dnes havloidním rowdies z Národní třídy: Ukradli jste nám naši revoluci…“

Trump čeká, co bude v troubě

Zbyněk Fiala
18. 11. 2017       VašeVěc
Především prudké snížení korporátních daní skoro na českou úroveň obsahuje návrh, který prezident Donald Trump prosadil v dolní komoře amerického Kongresu. Může to být začátek obratu v jeho politické kariéře, pokud neztroskotá v Senátu. Rozhodne věštba o desetiletém výhledu. Republikáni protlačili Sněmovnou reprezentantů návrh rozsáhlé daňové reformy, která má ušetřit poplatníkům 1,5 bilionu dolarů za deset let. Nikoliv všem stejně, to je první složka sporu, která se teď přenáší do Senátu USA. Nejvíc ušetří těm, kdo peníze mají, zatímco střední příjmy naopak skřípne.


pátek 17. listopadu 2017

První modernizovaná „bílá labuť“ je na světě. Obří nosič raket poprvé vyroloval (VIDEO)

Napsal/přeložil: Geo
16.11. 2017   Eurasia24
Z hangáru továrního letiště v ruské Kazani ve čtvrtek 16. listopadu slavnostně vyroloval zkušební modernizovaný nosič střel Tu-160M2. Letoun bude spolu s novými bombardéry PAK DA v příštích desetiletích tvořit páteř ruského dálkového letectva.První let modernizovaného nadzvukového bombardéru je plánován na únor příštího roku. Zkušební letoun do té doby čekají pozemní testy.

Disident: 17. listopadu jsem dostal přes hubu až k bezvědomí. Havel byl figurka, Putin dal Rusko dohromady

Stanislav Novotný
17.11.2017   Rukojmí
25 OD LISTOPADU ´89 Disident Stanislav Novotný, který je zakladatelem Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů StB (nyní Ústav pro studium totalitních režimů) a který působil jako ředitel Úřadu vyšetřování ČR, prezident Policie ČR a ředitel České křesťanské akademie říká, že je mu nevolno z toho, jak dnes někteří bývalí komunisté pokrytecky povyšují. Například Jaromír Štětina dle něho podepsal spolupráci StB. V Rusku podle něho není komunismus návrat SSSR nehrozí.

Fejková diplomacie: Lavrov přistihl americkou velvyslankyni v OSN při lži


17. 11. 2017       zdroj a zdroj
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov obvinil americkou velvyslankyni při OSN Nikki Haleyovou ze lhaní a nazval ji autorkou nového jevu - "fejkové" diplomacie. Tak okomentoval její prohlášení o tom, že žádný její pokus dotelefonovat se ke svému ruskému kolegovi Vasiliji Nebenzi se nezdařil. "Geneze: Colin Powell vynalezl "zkumavkovou diplomacii", S. Pauerová se zabývala hysterickou diplomacií a N. Haleyová vytváří "fejkovou diplomacii", jedovatě k tomu zažertoval senátor Alexej Puškov.

Udělejme si konečně jasno, jak vystoupit z EU a z NATO!Jaroslav Tichý
17. 11. 2017
Je po volbách a stále víc lidí je pro vystoupení z EU i z NATO. Většina z nich ale pořád žije v mylných představách, jak lze z těchto institucí ve skutečnosti vystoupit. Nejprve si tedy uvědomme, že: - mezinárodní smlouvy, jakož i zákony a předpisy EU ratifikované naším parlamentem se stávají součástí naší legislativy a jsou nadřazeny naší ústavě a dalším zákonům - viz. Ústava ČR čl 10 ZDE ;
- smluvní dokumenty uzavřené mezi EU a jejími členskými státy připouštějí možnost vystoupení členských zemí z EU - viz. Lisabonská smlouva, čl. 5 ZDE ;

Čtyři podmínky, které dal Vladimír Putin Západu ohledně mírových sil na Donbasu a jak na to reagovaly USA


Igor Ignaťjev
17. 11. 2017 zdroj
13.listopadu se v Bělehradě konalo již třetí jednání Surkova a Volkera, ale dosažení společného jmenovatele pro realizaci mírové mise na Donbasu se Rusku a USA zatím nedaří. Z 29 bodů amerických změn v rezoluci považovalo Rusko pouze 3 za přijatelné.Na samém začátku dal Vladimír Putin Západu čtyři zásadní podmínky pro realizaci mise, které se USA snaží ignorovat a obejít. Za prvé, "modré přilby" na Donbasu jsou nutné výlučně k zajištění bezpečnosti monitorovací mise OBSE.

Proč na výročí 17.listopadu nejásám


Lubomír Man
17. 11. 2017
Proč píši tyhle řádky zrovna dnes večer 17.listopadu? Protože zrovna dnes, ve výročí oné slavné protitotalitní revoluce,nejtíživěji pociťuji zklamání z toho, kam dospěla. Vím, že v těchto hodinách a minutách se na televizních monitorech v Česku odbývá hotový karneval oslav dnešního slavného výročí, že zaznívají nadšené projevy našich představitelů, že hraje hudba, kokardy, jásot, na praporu prapor, jak by řekl Viktor Dyk – a právě proto jsem tu bedýnku od rána ještě neotevřel. Protože já ten jásot nesdílím. 


Od supervelmoci k nekompetenci


Paul Craig Roberts
17. 11. 2017              zvedavec      Katehon

Vyrůstal jsem ve druhé polovině 20. století, a dnes svou vlastní zemi nepoznávám. Prožíval jsem svůj život ve schopné zemi, a nyní žiji v nekompetentní zemi. Všechno je nekompetentní. Policisté jsou nekompetentní. Střílí do dětí, babiček, mrzáků, což vysvětlují tím, že se obávají o svůj život. Washingtonská zahraniční politika je nezpůsobilá. Washington se světu odcizil svými šílenými a nezákonnými útoky na jiné země. Dnes patří Spojené státy a Izrael ke dvěma nejméně důvěryhodným zemím na světě, a obě jsou považovány za největší hrozbu pro mír.

VŘSR, Lenin, SSSR - mohlo by vás zajímat...

17.11.2017, P. Ďoubalík, zdroje: zde, Rossija1 (pořad "60 minut")


"Obrázky" jsou ponejvíce z velmi sledovaného diskusního pořadu "60 minut", ten v současnosti běží 2x každý všední den na ruském prvním kanálu federální TV, psal jsem o něm před časem. Na konec příspěvku jsem pro obveselení připojil i koncert známého souboru "Chor Tureckovo", kde si nenechte ujít asi pětiminutové pásmo písniček z období "romantického komsomolismu" (...a opět pokračuje boj a Lenin takoj molodoj...). 


Byl odhalen žalostný stav německých tankových vojsk


17. 11. 2017       zdroj
Více než polovina německých tanků Leopard 2 je nepoužitelná. Informuje o tom Focus s odkazem na údaje z Ministerstva obrany SRN. Celkově je nyní ve výzbroji Bundeswehru 244 strojů tohoto typu, avšak v plné bojové připravenosti se nachází pouze 95. Sedm tanků absolvuje testy, 53 je v procesu opravy a výměny zařízení, 89 bylo z různých důvodů vyřazeno. A nemohou být opraveny kvůli nedostatku finančních prostředků na nákup náhradních dílů u vojenského rezortu.

Otevřený dopis autoru otevřeného dopisu


Stanislav A. Hošek
Mladý pane Máco.
Upřímně Vám děkuji za otevřený dopis adresovaný poslanci za Váš volební okrsek a publikovaný na webu http://forum24.cz/roman-maca . Mé poděkování má nejméně dva důvody. Za prvé jsem konečně poznal, čím se ve skutečnosti zabývá instituce, kterou ministr vnitra, člen a přední funkcionář ČSSD, angažoval od začátku letošního roku do státních služeb coby pečovatele o jeden sektor bezpečnosti naší vlasti. Za druhé jsem z Vašeho textu pochopil, jaké jsou v praxi skutečné hodnoty současné Evropské společnosti.

čtvrtek 16. listopadu 2017

Očima ekonomky Ilony Švihlíkové se podíváme na růst naší ekonomiky ve 3.čtvrtletí, který překvapil analytiky... Povolební události u nás v Německu a Rakousku, Trumpovu asijskou misi ... Příjemný poslech


Moderuje Zita Senková
16.11. 2017 ČR 2
Ekonomika se přehřívá
„Teď zažíváme druhou velkou konjunkturu, které předcházela dvojí recese. Postupně se ale Česko jako ekonomický tygr přehřívá. Už tady rostou ceny a nepochybně znovu zasáhne ČNB dalším zvýšením úrokových sazeb. Čekat tak můžeme i posilování koruny.“ 

Bankomat Evropy

16. 11. 2017 EB
Česká republika není se svým 5% růstem jen tygrem Evropy, ale také jejím bankomatem. Kombinace devalvace, zvýšených rozpočtových výdajů, investičních pobídek, korupce, laxních pravidel pro převodní ceny a autocenzury médií umožnila zahraničním investorům - a některým bohatým Čechům - vytáhnout z české ekonomiky miliardy.

Ano, je to i tentokrát jinak, než říkáte, pane Gazdíku


Lubomír Man
16. 11. 2017
Věrna své praxi zvát si při řešení nejzávažnějších problémů země do studia ty největší duchy národa, nadané schopností ony nastálé problémy roztřídit, rozkrýt, interpretovat a pak jako zázrakem a za spontánního potlesku veřejnosti nalézt i jejich nejideálnější řešení, nemohla se zpravodajská redakce ČT při řešení nejpalčivějšího problému dneška, jímž je: referendum ANO či NE, (ve středu večer), obejít bez člověka, pro kterého shora uvedené platí v míře nejvyšší. Totiž poslance Gazdíka ze Suché Lozi. Přišel, uhladil si kalhoty, pohledem do kamery diváky slušně pozdravil, a aniž pak už tratil zbytečně čas, do načatého problému se opřel. A to originálně, ostatně jako vždycky. 


Proč přetrvává nenávist vůči bělochům

Ilana Mercer
16.11. 2017
Není to tak dávno, co byla pouhá zmínka o záměrném vraždění bělochů v Jihoafrické republice - zejména venkovanů a komerčních farmářů - označena za „rasistickou“. „Rááásistická!“ média kolektivně ječela, když prezidentský kandidát Trump znovu tweetoval příspěvek, související s „bělošskou genocidou“. Stále se považuje za „rasistické“, když jen někdo naznačí, že masakrování těchto bělochů, k němuž dochází téměř denně, je rasově motivováno. Je přímo skandál popsat hlavní cíl vraždícího řádění, probíhajícího již třetí desetiletí, tímto způsobem: Etnická čistka bělochů, kteří farmaří v Jihoafrické republice na půdě, kterou bělošská komunita obdělává již od roku 1600.

Zlom: Putin oficiálně promluvil s lídry lidových republik. A už nikoliv „samozvaných“

Napsal/přeložil: ea24
16.11. 2017   Eurasia24
Stalo se, na co mnozí čekali tři a půl roku. Prezident Ruské federace Vladimir Putin poprvé od vyhlášení donbaských lidových republik přímo a oficiálně hovořil s oběma jejich lídry.

Fialův "Demokratický blok" - ti se hledali, až na sebe zbyli


Tomáš Vyoral
16.11. 2017   Rukojmí
Novodobý soudruh Fiala, profesor v přední linii, oznámil vytvoření "Demokratického bloku" ODS s KDU-ČSL, TOP09 a STAN. Ostatní strany snad nejsou demokratické? Trpajzlíci lezou po sobě, aby si připadali větší

středa 15. listopadu 2017

USA se rozhodly dát miliardy dolarů na zadržování Ruska

15. 11. 2017        zdroj
Dolní komora Kongresu USA odhlasovala obranný rozpočet země na fiskální rok 2018. Informovala o tom agentura Reuters.Mimo jiné je do rozpočtu zahrnuta položka, která umožní Pentagonu utratit 4,6 miliardy dolarů na "zadržování" Ruska v Evropě. Finanční prostředky by měly jít na zesílení vojenského potenciálu USA ve Starém světě a posílení spojenců NATO. Dalších 350 milionů bude vyčleněno na vojenskou pomoc Ukrajině.

Režim není žádná výhra

Patrick Ungermann
15. 11. 2017
Francouzské slovo régime znamená v překladu, kromě jiného, provoz, provozní podmínky. Tady je významově nejblíže tomu, o čem chci psát. Psát hodlám o režimu jako o způsobu společenské správy, o režimu jako o státním zřízení. Když řekne Rus režím dňa, má na mysli co nejpodrobnější denní rozvrh, který mu zmapuje, zpřehlední, ale také zotročí život na minutu přesně a zároveň hrozí proniknutím do jeho nejsoukromějších záhybů. Režim je provozní řád, který chce v továrně zvané společnost rozlišit, setřídit a následně zprovoznit pracovní podmínky, postupy a žebříček odměn a trestů, tedy motivací. 

A jejda. Tomáše Halíka prošetřuje policie. Jde o podvod, kterého se měl údajně dopustit. Zde se dozvíte, o co jde

15.11. 2017   Rukojmí
Docent Otakar Jelínek, který působí v Ústavu biofyziky a informatiky při 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, se dlouhodobě věnuje pochybnostem kolem osoby religionisty Tomáše Halíka. Zpochybnil Halíkův titul Th.D. Nyní napsal otevřený dopis Tomáši Halíkovi, ve kterém ho informuje, že po konzultaci s úřadem ombudsmana podal podnět k policii, která by se měla oprávněností používání akademického titulu ze strany Halíka zabývat. Podezření padá i na bývalého rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla, který titul Halíkovi udělil (vydal mu nostrifikační osvědčení), kdy jde o podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby podle trestního zákoníku.

Pasáci a prostitutky, rok 1989... Profesor Keller hovoří k výročí, k větě „máme se dnes nejlépe v historii“, o přátelích Ukrajiny i o šíření dobra?

Jan Keller - rozhovor
15. 11. 2017 ParlementníListy

„Je zcela pokrytecké, když strany odmítají jít s Babišem do koalice a pak o něm roztrušují, že mu jde od začátku o menšinovou vládu. S touhle pomluvou přišla jako první Fialova ODS, po ní to začali opakovat i někteří další. Tento postup není jenom pokrytecký, je i vrcholně hloupý. Může vést tak nejspíš k předčasným volbám, z nichž Babiš vyjde silnější a některé dnes ještě parlamentní strany se stanou stranami mimoparlamentními,“ říká europoslanec a profesor sociologie Jan Keller.

P.C.Roberts: Přežije Amerika Washington?


15. 11. 2017     PaulCraigRoberts
V minulých svých článcích jsem zmínil dvě dramatické a nebezpečné události, nacházející se na hranici mezi dvěma nukleárními mocnostmi. První bylo prohlášení zástupce velitele ruských vojenských operací generálaporučíka Viktora Poznihira o tom, že Washington připravuje překvapivý nukleární útok na Rusko. ZDE  Událostí druhou pak byla zpráva, že pro laboratoře amerických vzdušných sil provádějí USA sběr vzorků ruských DNA, naznačující, že Američané mají v úmyslu zkoumat možnosti výroby bio-zbraně, která by „uměla“ poškodit jen Rusy. ZDE

Saúdská Arábie se radikálně mění. Muhammad bin Salmán vysouší saúdskou bažinu

Napsal/přeložil: Andrej Korbyko

15.11.2017  Eurasia 24 
Korunní princ Muhammad bin Salmán právě vysušil saúdskou bažinu. Budoucí saúdskoarabský král byl mnohem úspěšnější v tomto úsilí, než Trump, a to kvůli zásadním rozdílům v politických systémech a kultuře vůdcovství. Podařilo se mu rázně neutralizovat širokou škálu proamerických vyzývatelů trůnu a spiklenců, kteří jim v tom pomáhali, pod záminkou protikorupční kampaně.

Sorosovo spiknutí, největší v dějinách. Vy v tom jedete taky, přinutil Nigel Farage parlament EU ke křiku.

15.11.2017   Rukojmí
Europoslanec Nigel Farage se pořádně rozjel v Evropském parlamentu. Tématem byl George Soros a jeho vliv v Bruselu. Farage za šumu a projevů nesouhlasu v sále vyslovil názor, že možná sledujeme největší mezinárodní politické spiknutí v dějinách. Následně upozornil, že v europarlamentu působí více než 200 poslanců, které Sorosova neziskovka považuje za oddané spojence, a dokonce se tím suverénně veřejně chlubí.

Prohrál MbS už po týdnu svou další podivnou partii?

Muhammad bin Salmán

Tereza Spencerová
15.11.2017 Literárky

Držet propagandistickou image „liberálního reformátora“ je pro budoucího saúdského krále Muhammada bin Salmána stále těžší. Z mezinárodního i domácího hlediska je totiž stále očividnější, že je to jen impulzivní tyran.

Americký raketový štít je děravý

Jan Vítek
15.11.2017 Literárky

Představte si dva muže s puškou vzdálené od sebe dva kilometry, mezi nimiž je pahorek. Jeden se jmenuje Joe a druhý Sam. Je temná zimní noc a hustě sněží. Joe zvedne pušku a stiskne spoušť. Současně Sam uslyší poplašný signál a na obrazovce iPadu se mu objeví nápis ODPÁLENO. Zvedne rychle pušku a zamíří do mraků někam nad pahorek. Ví, že kulka, kterou Joe vystřelil, má parabolickou trasu a že ji musí zasáhnout dřív, než ho trefí do hlavy. Máte to ? Dobrá, a teď mi řekněte, jakou má Sam šanci, že se mu to podaří ?

Kšeftaře s církevním majetkem děsí, že ANO, SPD a KSČM jej chtějí zdanit

- ps -
15.11.2017 PrvníZprávy

Stalo se to před pěti lety, přesně 8. listopadu 2012 v 0.38 hodiny v noci se za podivného šachování s přestávkami a s převahou jednoho jediného hlasu poslance ODS, v té době nepravomocně a později pravomocně odsouzeného za korupci, došlo k podvodu na občanech Česka.
Co se stalo?

Kauza Vitásková: Zpráva jako z paluby Titanicu

Zdeněk Jemelík
Zdeněk Jemelík
15.11.2017  blog autora

Šeřící se ostravské ulice, skrápěné hustým drobným deštěm, působily v pozdním odpoledni pondělí 13. listopadu 2017 pošmourným dojmem. O to přívětivější byly prozářené prostory Domu knihy, v němž probíhala autogramiáda Aleny Vitáskové, donedávna mocné předsedkyně Energetického regulačního úřadu (dále jen ERÚ), která se vydala na literární dráhu. Představila zde první dva díly své trilogie Solární baroni.

Seděla jsem tam a krve by se ve mně nedořezal. Třeštíková po 10 letech řekla na Topolánka…

Režisérka Helena Třeštíková
Anička Vančová
15.11.2017 KrajskéListy


Dramaticky, sotva pár desítek hodin před uzavřením kandidátky, oznámil expremiér Mirek Topolánek svou kandidaturu na prezidenta. První ohlasy oscilují mezi ´Jediná možná šance na porážku Zemana´ (JXD v Reflexu) po ´Topolánek je muž minulosti - Dalík, armádní zakázky, Řebíček, kmotři v krajích´ (Kundra z Respektu). Ponechme názory stranou a věnujme se nyní faktům, tvrdým faktům o prezidentském kandidátovi, u nichž si každý může udělat obrázek. Respektovaná dokumentaristka Helena Třeštíková totiž shodou okolností nedávno vydala svou knihu vzpomínek. Přesněji, jmenuje se to "Sběrná kniha: Helena Třeštíková v rozhovoru s Pavlem Kosatíkem" a vydalo ji letos nakladatelství Paseka. Co to má celé společného s Topolánkem? Všechno, čtěte.

úterý 14. listopadu 2017

Klub Nová republika - listopad 2017

14. 11. 2017

Ministerstvo obrany RF sdělilo fakta o spolupráci mezi DAEŠ a koalicí USA v Sýrii. Letouny koalice USA se snažily zabránit úderům VKS Ruska na DAEŠ v Sýrii. USA odmítly zasazovat údery teroristům, ustupujícím z Abu Kamalu

14. 11. 2017         zdroj a zdroj a zdroj
Při osvobozování syrského Abú Kamalu byla odhalena fakta o podpoře a přímé součinnosti mezi ozbrojenci teroristické organizace DAEŠ a USA vedenou koalicí. Oznámila to tisková služba Ministerstva obrany RF. "Operace, která byla na konci minulého týdne provedena syrskými vládními silami s podporou VKS Ruska za účelem osvobození města Abu Kamal, odhalila důkazy o přímé součinnosti a podpoře teroristů DAEŠ USA vedenou mezinárodní koalicí", je uvedeno ve zprávě.

Materiál pro elitní armádu

Jaroslav Loudil
14. 11. 2017
Do americké armády se nyní nehlásí v dostatečném počtu ani černoši, Portorikánci či Mexičani (kdo by s chutí dělal odporného okupačního žoldáka někde v rozvojovém světě !!) a tak byla potichu změněna pravidla pro získávání nových rekrutů. Nově jsou tak přijímáni do US Army rekruti, kteří se v minulosti léčili s bipolární poruchou, soustavně se sebepoškozovali, trpěli depresemi , byli závislí na drogách (hlavně marihuana) či se léčili na detoxu ze závislosti na alkoholu.

Krym má za sebou bohatú históriu. Má za sebou aj rôzne názvy.

14. 11. 2017
V antických časoch sa polostrov nazýval Tavrika. Slovo pochádzalo od mena starých plemien Tavrov, ktorí obývali južnú časť Krymu. Súčasné pomenovanie sa začalo používať len po XIII. storočí. Predpokladá sa, že sa používalo podľa názvu mesta Kyrym. Toto mesto po obsadení čiernomorského pobrežia Tatáro-mongolmi bolo rezidenciou chána Zlatej Hordy. Druhým predpokladom je to, že pomenovanie Krym pochádza aj podľa názvu Perekopskej šije, ktorá spája poloostrov s pevninou. Ruské slovo perekop je prekladom tureckého slova girim, ktoré označuje hradnú priekopu.

TOP 500 Supercomputers - November 2017

Jaroslav Loudil
14. 11. 2017
Další číslo, které zatlouká hřebíček do rakve molochu zvanému USA, přišlo v pondělí. V současné době pracuje v čínských vědeckých ústavech, na vysokých školách a průmyslových podnicích 202 z 500 nejvýkonnějších superpočítačů světa, to je přes 40 % celosvětového počtu. Dnes je poměr provozovaných superpočítačů Čína vs. USA : 202 ku 143 ve prospěch Číny. V listopadu 2007 , tedy před 10 lety, vedly USA nad Čínou 284 ku 10 strojům !! Nejde jenom o srovnání Číny s vyspělými státy. Za uvedených 10 let 2007-17 klesl !! počet TOP 500 superpočítačů v demokratické rozvojové Indii z 9 na 4.

USA ztrácejí úroveň na asijských summitech. Donaldu Trumpovi se nepodařilo posílit vliv USA v tomto regionu.

Sergej Strokaň
14. 2017        zdroj
Prezident USA Donald Trump dorazil na Filipíny, poslední místo svého asijského turné, které zahrnuje řadu setkání s hlavními regionálními vůdci. Přes veškeré snahy představit novou politiku USA v Asii, zaměřenou na omezení Číny a vytvoření koalice proti Severní Koreji, svých klíčových cílů Donald Trump nedosáhl. Šéf Bílého domu nebyl schopen pokročit v řešení korejského problému a jeho návrh na zvýšení tlaku na Peking, který má teritoriální spory s americkými spojenci, se s aktivní podporou nesetkal. Turné Donalda Trumpa ukázalo, že nesporným lídrem v Asii se stává Čína, zatímco USA ztrácejí páky na potvrzení své moci v tomto regionu.

Sankce můžeme Rusku jen závidět

Zbyněk Fiala
14.11.2017 VašeVěc
 

Velká podnikatelská výprava, obklopující prezidenta Miloše Zemana na cestě do Ruska, bude hledat cestičky kolem sankcí EU. I kdyby je našla, bude pozdě. V Rusku využili této dovozní bariéry k vybudování vlastních výrob, které už si se zahraniční konkurencí poradí. Normálně by to udělat nesměli, ale sankce umožňují obejít paragrafy o zákazech ochrany domácího trhu.

Znamení supervelmoci: Rusko buduje impozantní flotilu nadzvukových strategických bombardérů

Geo
14.11.2017 Eurasia24
 
Rusko v příštích letech upevní svoji pozici supervelmoci: dostane více než šedesát moderních nadzvukových strategických bombardérů Tu-160M2. První zkušební stroj má vzlétnout už v únoru následujícího roku.


Diskuse o presidentu Havlovi musí lišit nejen, co zamýšlel, ale co způsobil

Jiří Jaroš Nickelli
14.11.20174 ČeskéNárodníListy
 

Dosavadní diskuse a knihy o zesnulém presidentu Václavu Havlovi postrádají toto základní rozlišení. Všechny díla o panu Havlovi, vydaná v Česku, mísí kritéria posuzování jeho osoby tak, jak je oblíben či nenáviděn u svých autorů.

Polistopadové epištoly, kacířské úvahy II

Stanislava Kučerová
14.11.2017  ČeskéNárodníListy

II. Pravé hodnoty nejsou za peníze

Je-li hodnota to, co má být chtěno, co se má stát předmětem našeho chtění, pak sama komunikace je hodnotou. Komunikace, jedna z konstant výbavy lidského rodu, slouží k předávání informací a v této funkci je sama nezpochybnitelnou hodnotou. Slovo, řeč, písmo, literatura jsou konstitutivní prvky a složky kultury. Sama hodnotou, umožňuje komunikace ve své verbální podobě jiné hodnoty označovat, šířit, uchovávat i přetvářet. Slouží k dorozumívání lidí tváří v tvář, ale i přes hranice v prostoru i v čase.1)

Barevná revoluce v Saúdské Arábii vypadá na černo-bílou kontrarevoluci

Václav Umlauf 
14.11.2017 E-republika

Na začátku války v Sýrii jsme analyzovali její důsledky pro budoucnost petrodolaru. Kdo s terorem zachází, ten s ním také schází. Západ podporující spirálu terorismu a ničení celých států brzy pocítí důsledky zničeného petrodolaru.


pondělí 13. listopadu 2017

Přední hrobař ČSSD Zaorálek straší Východem

Lubomír Man
13. 11. 2017
Ano, ale přímým a otevřeným pohledem se přitom do kamery nepodívá. A ví dobře proč. Před pár hodinami, to je po půl třetí pondělního odpoledne, jsem jej sledoval při rozhovoru s redaktorem ČT, který se jej u příležitosti bruselského jednání o obranné politice EU zeptal, jaké stanovisko k problému zaujímá ČR - a tudiž on, Zaorálek. No a tomu je pochopitelně vše jasné. Ta nejhrozivější hrozba, které dnes státy EU - samozřejmě včetně naši republiky - čelí, je podle dobrozdání páně ministrova hrozba z východu (nepatrné zbytky studu v něm mu přece jen zabránily vyslovit přímo Rusko, i když to měl samozřejmě na mysli). 

Příběh Mosulu a poprava jednoho iráckého generála

Trosky Mosulu

Tereza Spencerová
13.11.2017 Literárky

Konec Islámského státu coby územní entity v Iráku a Sýrii je už jen otázkou dní. Na počátku konce přitom bylo „osvobození“ iráckého Mosulu… Ale na samém počátku to bylo všechno ještě jinak.

V armádě USA mohou sloužit lidé s psychickými problémy

13. 11. 2017 zdroj
Americká armáda může nyní přijímat do svých řad brance, kteří měli problémy s psychickým zdravím. Uvádí to deník USA Today. V americké armádě mohou nyní sloužit lidé, kteří měli problémy s alkoholem a drogami, trpěli depresemi a také kteří se zabývali sebepoškozováním se (úmyslné poškození vlastního těla z mentálních důvodů bez sebevražedných úmyslů).