Reklama

.

.

neděle 14. ledna 2018

Ani vítači, ani kývači?


Zdeněk Hrabica
14. 1. 2018
Co obnažilo české politické divadlo v prvním kole volby českého prezidenta, bylo myslím nejenom pro mne, docela tristní. Nenechal jsem se ovlivnit hodně zřetelnými a leckdy zběsilými agitkami ala všichni proti Zemanovi, všichni lepší než Zeman. Nezapůsobila na mne gestikulace ani rétorika žádného z osmi proti Zemanovi, odkud a kam nás kdokoliv z nich kam chce přivést a zavést. Agitace dokonce před kostely a v kostelích – kam politické plakáty rozhodně nepatří – se minula účinkem.Vzal jsem na vědomí reakci předsedy vlády o tom, že guru by neměl vést zemi jenom na východ – tedy jenom k Rusku a k Číně – ale svým rozmáchnutím i do jiných končin širého světa a že by se měl občas zamyslet i nad složením svých nejbližších spolupracovníků. Případné! A už vůbec na mne nezapůsobily lukulské oslavy vyzývatele pro druhé kolo po skončení prvního kola. Zatím není vůbec co slavit. Ani to, že vzorem pro jeho českou kampaň byl slovenský misantrop, kterého voliči jako neznámého před časem přivedli na Bratislavský hrad.
Audience

Kdybych měl tu svatou moc z těch osmi na českém dvorečku mé duši odpovídali pouze dva černí vzadu, co skončili v zástupu skoro bez povšimnutí. Z jejich přítomnosti i z výsledku jsem si pro sebe udělal ponaučení, že jim o výsledek ani zdaleka zase tolik nešlo. Kdo je vystrčil, a proč, jenom čert ví. Ten úplně poslední neměl podle mého vůbec žádný důvod, aby po skončení udělal veřejné gesto, že ve druhém kole podpoří vyzyvatele proti současnému prezidentovi. A "ani vítač ani kývač“ z kola vypadl, vypařil se jako pára nad hrncem. Sám, a jediný si to však nezasloužil. Proto asi ani těžkou porážku neunesl, přestože si na placku dal srdíčko s lvíčkem uprostřed. Dobře ví, že se v žádných exekucích ani v bankrotech, ani v chatrčích ze slamníků pod mosty nebo v hostivařském křoví nad přehradou - jako tisíce jiných, on nikdy neocitne.

"Hlavně se neposrat" (červenám se) – bylo už jednou jeho krédem. Sám mám v tuto chvíli zcela jiné pocity ze života.

foto autor

16 komentářů :

 1. Agitace v kostelech částečně zabrala. Naše město má 4 volební okrsky. Okrsek, který je rozložen kolem kostela a odkud se chodí nejvíce na mše, vykázal nejmenší podporu Zemanovi. Kardinál Duka se odvděčil za státní vyznamenaní.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přátelé, prosím udělejte si čas a zhlédněte
   tento, bravůrně provedený a výstižný film
   o migrantech ve Francii. O pokrytectví vítačů
   a skutečné realitě, kteří na migrantech finančně velmi profitují až? Do doby, kdy se
   to osobně dotkne, přímo JICH! Výborný scénář.
   To zřejmě ČT neodvysílá, popřela by ty žvásty,
   kterými nás neustále krmí...

   Název filmu:

   Srdečně vás vítáme

   Francie À bras ouverts
   Anglický With Open Arms
   Slovensko Srdečne vás vítame
   Komedie: Francie/Belgie 2017

   V hlavní roli této komedie se představí ztřeštěný Christian Clavier jako Jean-Etienne Fougerole, který je velice respektovanou osobností francouzské literární scény. Tento bytostný humanista a vrcholný intelektuál žije ve svém světě po boku bohaté manželky a je dokonale odtržen od reality. Což se mu stane osudným, když v televizní debatě propaguje svůj nový román Srdečně vás vítáme. V něm řeší téma pomoci lidem v nouzi, lidem bez domova, na útěku.
   V přímém přenosu vzdoruje silné kritice ze strany přítomného oponenta, který jej napadá, že sice hezky píše, ale v životě se tím není schopen ani ochoten řídit. A tak Jean-Etienne, aby osobním příkladem dokázal svou vstřícnost k potřebným celého světa, veřejně vyzve jakoukoliv romskou rodinu k společnému soužití u nich doma. Stačí, když zazvoní u brány jeho sídla a budou radostně vítanými hosty. A rozohněný Jean-Etienne rovnou na kameru nadiktuje i svou adresu. Pak se nemůže divit, že u něj večer v ten samý den zadrnčí zvonek a za vraty stojí usměvavý Babik se svou početnou rodinou. Jean-Etiennovi nezbývá nic jiného než svůj veřejný slib dodržet. Netuší, že jej i jeho rodinu čeká jedna z nejtěžších životních zkoušek a hlavně brutální test míry tolerance, solidarity a humanismu.(CinemArt)

   Vymazat
  2. 12:19
   Kdyby prohlásil že je poučený a že křivdy napáchané na státu církevními restitucemi
   se budou napravovat,
   zmobilizuje většinu nevoličů*

   Vymazat
 2. Člověk, který nezná historii, ani dávno minulou nebo nedávnou, se dostal do druhého kola. Naštěstí pro něho je takovýchto neználků "vela". Je hodně lidí, kteří jsou tedy stejní a nepoučitelní. Stejně tak byli nepoučitelní lidé už i kdysi dávno a otevírali dveře lidem, kteří si to skutečně nezasloužili, možná si myslíc, že je převychovají. Historie nám odkrývá, jak to pak dopadlo...A nyní se tzv. "vítač a kývač" možná stane prezidentem. Opravdu to trochu připomíná zánik říše Římské nebo Perské či dvou částí Indie (dnes muslimský Pákistán a Bangladéš) a jiných dříve velmocí, kteří na svém vrcholu již nevolili do svého čela slavné osobnosti, ale už jen úředníky, za některé dokonce vládla i jejich vlastní žena. Já jenom stále věřím lidem, kteří mají svůj vlastní selský rozum a vědí, co a kdo je pro jejich děti a naši zem to lepší. Karel z Plzně

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak 12:38 , taky věřím ,že lidé se kterými se prezident Zeman stýkal na svých cestách po celé ČR ho nezradí . Jde o hodně a jsem přesvědčen , že tito lidé to dají ve druhém kole Pražské kavárně jasně najevo .

   Vymazat
  2. Karel z Plzně přesně tak ve švédsku jim postavily školy tak je vypálily oni nechtějí se integrovat a ty špíny z bruselu to moc dobře vědí.

   Vymazat
 3. Ogar Topolánek pronesl po prvním kole prezidentské volby dvě, významově velice odlišné věty:
  1. Svým voličům doporučuji aby v druhém kole volili Drahoše.
  2. Nenechte si od nikoho radit, řiďte se vlastním rozumem.
  Chtěl snad Mirek ve skutečnosti říci aby voliči Drahoš nevolili? Nebo vlastní rozum nevlastní?

  OdpovědětVymazat
 4. Čím více kandidátů, tím se více rozmělní případné hlasy pro oponenta...
  Ten samý princip se používá při volbách do parlamentu.
  Když vědí že levicová strana má nabito,
  zaregistrují se do voleb nové strany pravicové,
  které po volbách podpoří pravici.*

  OdpovědětVymazat
 5. Z národa se buduje tupé, nevzdělané, hloupé, jednostranně informované stádo. Je zamezováno informacím z jiných stran, aby si člověk nemohl utvořit vlastní názor.Dříve se tomu říkalo světový názor jednotlivce, který si musí vytvořit každý sám.Omezeným a hloupým lidem se lépe vládne a co jim pak předložíte, to zdlábnou. Honolulu by mohl povídat něco o intelektuální úrovni dnešního obyčejného Američana, tam to přivedli k naprosté dokonalosti. Ty tam jsou doby kdy Amerika povstala proti vlastní vládě kvůli válce ve Vietnamu. Bohužel to tu též začíná fungovat, mladí berou první informaci, kterou zachytí a nepídí se o její důvěryhodnosti, nehledají, zda je pravdivá. A staří jsou již unaveni se v tom patlat. Při dnešním sledování sdělovacích prostředků nabývám dojmu, že pan Drahoš je více méně vítězem prvního kola a jinak to nemůže být i v kole druhém. A protizemanovská kampaň se rozbíhá ve velkém už pět minut po prvním kole. Uvidíme, zda je to u nás tak špatné, jak píšu, kam práce na nesvéprávnosti národa a jeho paralizaci dospěla. M.R.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Výsledek topola jasně ukazuje že těch darebáků není zas až tolik.Sláva...
   Možná nemít Drahoš podporu černoprdelníků,
   druhé kolo by se nekonalo.
   Zárověň ovšem nutno dodat že jestli Milouš prohraje díky prokleté církvi,
   může si za to sám svoji pitomostí*

   Vymazat
  2. Tobě klaune připadá náš pan prezident pitomý? A co jsi potom ty?+

   Vymazat
  3. Ale o má pravdu! Nejdřív Miloš říká, že by církvím nic nedal (doba tzv.restitucí) a pak se na Hradě cicmá s Dukou. No není to pitomost?

   Vymazat
  4. Idiot namísto argumentů napadá autora..*

   Vymazat
  5. Anonymní14. ledna 2018 21:23
   ..jsi tak originální idiote plus*

   Vymazat
 6. Případné zvolení p.Drahoše bude koncem této republiky , a to za prožívání všeho negativního co se v současné Evropě děje.Drahoš spolu se svými nohsledy a kavárnou tomu otevřou dveře a dají tomu oficiální punc a zákonný rámec.Kompletně se změní vše, co doposud známe.A to tak negativně,že to budou tvrdě odnášet "ovládaní",nikoli "vládnoucí".A přesto někteří "ovládaní" dávají svůj hlas této šílené budoucnosti.Jsou jak dobytek jdoucí na porážku.

  OdpovědětVymazat