Reklama

.

.

neděle 14. ledna 2018

Bašta: Co o nás prozradila volební kampaň


Jaroslav Bašta
14.1.2018 PrvníZprávy

Již podruhé během posledních šesti let se ukazuje, že přímá volba prezidenta České republiky představuje nebezpečnou politickou krizi, v níž se v plné nahotě ukazují všechny nebezpečné tendence historického vývoje, kterých si za normální situace nevšimneme.


Jako v křivém zrcadle se v ní groteskně odrážejí všechny tři krize, kterými v současné době prochází evropská civilizace. Píše v komentáři pro PrvniZpravy.cz Jaroslav Bašta.

Tou první je plíživá feudalizace společnosti projevující se změnou stylu vládnutí, v němž stále větší váhu nabývají nikým nevolené byrokratické struktury vytvářející hierarchický systém řízený na globální úrovni. Ten v rámci svého fungování vytvořil a vytváří naprosto nepřehledný soubor příkazů, zákazů a regulací, které zasahují do všech oblastí života a činí z dosavadních národních států a jejich demokraticky volených institucí pouhé špatně namalované kulisy. Velice přesně to ilustruje migrační krize a spor o tzv. kvóty na přerozdělování běženců.

Evropská (i česká) společnost se rozštěpila podle klíče, který má jistou analogii v bývalém Sovětském svazu. Také dnes je vládnoucí vrstva spojena pupeční šňůrou se svým postavením v byrokratické struktuře a zatím neformálně začíná připomínat původní systém carského Ruska s jeho sedmnácti stupni šlechtictví. Do toho nejnižšího byl tehdy zařazen každý univerzitní student. Dnes by se asi týkalo jen studujících vybraných humanitních oborů. Největší vnější podoba s feudalismem tkví v pohrdání, které tato novodobá samozvaná aristokracie cítí ke zbytku společnosti, která ji živí.

Z toho vyplývá další nebezpečí, jímž je pozvolna narůstající sociální konflikt. Vznik nové superelity způsobil snížení šancí většiny obyvatel, což jasně dokumentuje statistika o rozevírání nůžek mezi bohatými a zbytkem společnosti. Poprvé v novodobých dějinách nefunguje solidarita mezi vládnoucími a ovládanými. Těm vládnoucím totiž přestalo záležet na osudu těch ovládaných, zejména pak na jejich životní úrovni, a ti jim to (s jistým zpožděním) oplácejí posměchem a nenávistí.

Již dnešní padesátníci vědí, že se budou mít hůř a budou žít kratší dobu než jejich otcové. Perspektiva mladší generace asi bude ještě horší. Protože problémy mívají nepříjemný zvyk přicházet ve vlnách, takže se ke katastroficky špatnému stylu vládnutí a sociální krizi postupně přidává ještě střet civilizací. Netroufám si odhadnout, zda migrační krize vznikla náhodou, nebo zda šlo o pokus urychlit feudalizaci Evropy cíleným importem lidí, jejichž ideálem je svět, v němž se čas zastavil ve středověku, nejlépe v sedmém století. V každém případě dosáhli toho, že Huntingtonovy „krvavé hranice islámu“ se otevřely ve čtvrtích západoevropských měst.

Osud ideologie multikulturalismu, která od upřímně míněného adorování a přijímání všech náboženství, kultur a zvyků v rekordně krátké době zdegenerovala na neskrývané podlézání a kolaboraci s islamismem na všech úrovních rozhodování, svědčí pro verzi zločinného úmyslu. Zejména když k tomu připočteme stále více patrný protibělošský rasismus hlásaný západními intelektuály, hovořícími o mýtické kolektivní vině bílé rasy (či bílého muže). Podobnost s principy antisemitismu varuje před metodami, kterými z nás budou chtít tu vinu sejmout.

V emočně vyhrocené volební kampani v České republice se tyto příznaky všech tří krizí objevily už před pěti lety. Možná to bylo osobou kandidáta, který neuspěl, ale ten základní spor se vedl mezi lepšolidmi a plebsem. Voliči Miloše Zemana byly nazýváni prasaty, potomky nevolníků, starými hloupými nevzdělanými venkovany a tak podobně. Letos to není o nic lepší, jen vztek a nenávist nahromaděné za posledních pět let zatemňuje lidské duše ještě více. Hledám-li historické analogie takového vyjadřování, nacházím pouze jedinou – takto hovořili šlechtici o vzbouřených sedlácích, protože jimi pohrdali a zároveň se jich strašně báli.

Selské vzpoury kdysi urychlily konec nevolnictví. Česká vzpoura urážených a ponižovaných může i v evropském měřítku zkomplikovat budování nového feudalismu. Proto ten řev a nenávist.
- - -

12 komentářů :

 1. Zeman, nebo Merkel? Vyberte si.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11:46 Jsou u nás lidé, a není jich málo, kteří věří, že s Babišem a jeho "O čem sním" doženeme a předeženeme Německo. Co dodat ? Lidská blbost nezná mezí ...

   Vymazat
  2. Lepší Babiš, než mafie, co tu dosud rozkrádaly stát. Aspoň je vymete z ministerstev, z ČEZu a dalších. Zametat by se mělo i na krajích a ve velkých městech. Takže ANO, zatím je nám Babiš prospěšný a proto proti němu taková štvanice.

   Vymazat
  3. to 11:53
   Po dnešním prohlášení Babiše vidím paralelu s Trumpem. Zklamání.

   Vymazat
  4. 11:46 Mám vybráno dávno Zemana blázny jako makrela nikdy.

   Vymazat
  5. Babiš... jestli budete vybírat z jeho výroků takové hlouposti, potom vše rovnou zabalte. Připomínáte mi jednoho chlapa, co mu vypadlo děcko z lodě a on neměl nic lepšího v tu chvíli na práci, než se začít hádat se ženou, že ho špatně držela. Kdyby pro něj neskočil do vody pohotový spolupasažér, tak se chlapec utopí.

   Vymazat
  6. 11:53 Já myslím, že Německo klidně předeženem, ale musíme dělat ve velkým lichvu a pak budou Němci dělat na nás. Ale mám obavu, že už tohle knowhow někdo má.

   Vymazat
 2. Už více než deset let při různých příležitostech připomínám slova historika Dušana Třeštíka (dej mu Pánbůh dobré nebe), který naprosto přesně předpověděl kam se bude společnost posouvat. Tenkrát řekl, že vidí ve velmi blízké budoucnosti na scéně novodobý feudalismus a varoval, že to bude pro lidi špatně. Myslím si, že je to tady a neklepe na dveře, ale už otevřel dveře dokořán.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. O tom, že směřujeme do nového feudalismu zde mluvím už 10 let. lidi se mi spíše smáli. Ne tak cenzoři na iděsu, kteří mě vyhodnotili na vymazání na věky.

   Vymazat
 3. Pane Bašto, sklízíme plody zdegenerovaného kapitalismu. Destrukce je hmatatelná a její jevové formy se promítají do Vámi zmíněných krizí. T

  OdpovědětVymazat
 4. Od dob kdy jsme přešli na „lidské zdroje“ už jen toto spojení evokuje paralely z ekonomického prostředí. V evropě je nedostatek zdroje profitu a tak bylo objeveno nové naleziště. V zájmu snižování nákladů a zvyšování zisku bude klidně obětována i vzdělaná, emancipovaná ale nákladná Evropská civilizace. Zdrojem nevytěžené lidské suroviny jsou přeci levně vyrábějící vagíny nevzdělaných biorobotů jedoucích na jednotném softvéru islám, který sobě vlastní agresí neumožňuje upgrade na vyšší lidštější verzi. V zájmu zachování božského standardu 1% vyvolených světovládců a zlatého milionu jejich poskoků jsme na řadě. Proto je také probudivší se Rus, který touží po své neunifikované kultuře, tradiční rodině, tradičním vztahu mezi mužem a ženou a svéprávnosti takovým nepřítelem. RF představuje totiž nebezpečný precedens hodný následování. Proto je také nepřijatelný prezident, který si jako jediný představitel Evropského státu dovolil vyfakovat amerického velvyslance. Havlérka napojená na penězovody neoliberalismu neoconů jak na infuzi nemůže ani jinak reagovat. Huntington ve svém díle "Střet civilizací" už na začátku 80 let predikoval odtržení elit a jejich pseudospolečenství od pravdivé reality tak hluboké, že to povede k boji plebsu za své vymanění z jejich spárů. Plebs nebude chtít být vysáván parazitem a plnit jeho zákony, normy a nařízeni jež dusí jeho svobodu a právo na život. Evropské směrnice a poslední dílo B.Sobotky jsou již těmito neakceptovatelnými standardy. Volba Zemana je jednou z možností jak udržet hydru po nějakou dobu na uzdě. Babiš řekl. Evropu ano, ale bez pitomých nařízení. Na tom neni co rozporovat. Jelikož je Babiš v některých otázkách nečitelný je možné usuzovat, že nechce vyložit karty předčasně na stůl, což je logické, i když pro nás nedefinovatelné. Na svatého, čistého co přijde vymést ten náš bordel nelze čekat. Takový není. Ale vize navrácení ČR na čelné místo v Evropě kam patříme je sympatická vize. Sám to však nikdy nemůže dosáhnout. Jeho předchůdci měli vizi jen od jedné lumpárny k druhé. Nikdy se jejich vize netýkaly prospěchu státu a jeho občanů. Vzpomeňte pamětníci na Topola, Langera, velrybáře a kmotry..... Dodnes jejich struktury parazitují a pravdoláskaři šíří lež a nenávist, která opět vítězí.

  OdpovědětVymazat
 5. Pane Karle Strako, máte můj obdiv za skvělou formu i obsah, trochu mi to připomíná styl Josefa Skály, a naprosto se ztotožňuji s Vašimi myšlenkami. Když to nedokáže Zeman, nedokáže to ani Babiš, destrukce nabyde akceleraci a my se půjdeme pást. Jak se dá zvítězit nad mocnými a nekonečně bohatými tohoto světa? Ve feudalismu ten boháč ty chudé potřeboval, i když se jich bál. Oni nás teď už ale nepotřebují a klidně nás nechají všechny vyhubit, v tom vidím ten rozdíl. Každého, kdo půjde proti nim, zlikvidují nebo zkorumpují za příslib příslušnosti k jejich elitě. Nevidím šanci a jsem smutná. Zdravím Vás, Pavla
  P.S: Taky máte poslední dobou potíže s posíláním příspěvků? Já ano, a na PL, i když jsem tam přihlášená a mám heslo, se mi nedaří už poslat jediný dotaz. Že by cenzura už vypukla?

  OdpovědětVymazat