Reklama

.

.

sobota 20. ledna 2018

Časy se mění. Čínská agentura snížila rating Spojeným státům

Napsal/přeložil: mbi
20.1. 2018   Eurasia 24
V rychle se měnícím světě dochází k dosud neobvyklým věcem. Nikoliv americká agentura Čínu, ale čínská ratingová agentura známkuje Spojené státy. A jak USA dopadly? Dobře ne.
Čínská ratingová agentura Dagong Global Credit Rating oznámila, že snižuje úvěrový rating USA v zahraničních i v národní měně z „A-“ na „BBB+“ s negativní prognózou dalšího vývoje.Podle analytiků z Dagongu v USA „pokračuje pokles objemu zdrojů pro splácení dluhů federální vlády a tato tendence se nově dále prohloubí v důsledku rozsáhlých daňových škrtů“.

Jak uvádí agentura Interfax, v Dagongu jsou přesvědčeni, že „zvyšující se závislost na dluhovém modelu hospodářského rozvoje bude i nadále podlamovat platební schopnost federální vlády“.

Mezi důvody snížení ratingu analytici zařadili současné politické problémy v USA, které ztěžují efektivní řízení země federální vládou.

Podle agenturní prognózy se v roce 2018 zvýší HDP Spojených států pouze o 2,3 % a i v následujících letech se jeho růst bude zpomalovat.

Jak uvedl deník Vzgljad, vše začalo tím, že USA „napnuly“ celý svět hrozbou neschopnosti plnit své závazky poté, co ministr financí USA vyzval Kongres, aby urychleně navýšil limit státního dluhu. Protože má ale prezident Donald Trump složité vztahy (i) se svou vlastní Republikánskou stranou, může se postup schvalování tohoto požadavku stát pro zákonodárný sbor záminkou, aby zasahoval do prezidentských pravomocí.
Zdroj: vz.ru

14 komentářů :

 1. Jo všechno se mění co bylo už není. Čína má úplně jinou filosofii bytí člověka a funkci společnosti. Euroatlantická kultura založená na křesťanských modlách a snaze každého být mezi vyvolenými vedla k zdegenerovanému zvrhlému parazitizmu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na katolických modlách,
   tahle církev nemá s křesťanstvím nic společného*

   Vymazat
 2. Ušáci teď okusí to čím sami dříve krmili ostatní a vůbec je nazajímalo že se to někomu nemusí líbit, mnohdy se jednalo spíše o politické páky. Věřím, že časem dojde i na sankce vůči Ušákům, které jim mohou zkroutit ruce, pokud nebudou dělat co je potřeba. Jak se jim to bude asi líbít? Aottj.
  OdpovědětVymazat
 3. Teď jde taky o to, jestli někde někoho zajímá názor této ratingové agentury a jaký by to mělo mít faktický dopad na ekonomiku USA.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bude valka
   Uz je

   Vymazat
  2. 20:05 Z toho se vyspíš. Hned přestaň chlastat a ráno to bude dobrý, uvidíš.

   Vymazat
 4. To je sice zajímavá informace, ale nepodstatná. Pokud stoupají burzovní indexy a do USA se hrnou investoři, může podobná agentura, která kopíruje S&P, vydělit Státy třeba do spekulativního pásma, nic se nemění a paradoxně může v Americe investovat právě čínský kapitál.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rozhodně to není nic, co by bylo radno si přát, ale akcie vždycky nejvýše vyletěly před prudkým pádem, který pak zahajoval krizi. Dost dlouho už někteří ekonomové straší mohutnější krizí, než byla ta poslední.

   Vymazat
 5. USA 2.3% růst. To je docela slušné vzhledem k ekonomické síle a technologické vyspělosti. Horší je dluh, ale jeho struktura není taková, aby byly obavy ze zhroucení ekonomiky USA. Rusko má sice dluh podstatně nižší, to je chvályhodné, ale hůř strukturovaný. S růstem to je mnohem horší. Jejich ekonomika je křehčí a náchylnější na možný kolaps. Pouze náchylnější, ne před kolapsem. Výhodou jsou přírodní zdroje a schopnost je ubránit. Čína sice roste velkou rychlostí ekonomicky i technologicky, ale 45% její výroby je stále vázána na manuální práci, a to i v odvětvích, kde to už dnes lze nahradit stroji. Výhodou je ohromný nenaplněný vnitřní trh a kvalifikované centrální řízení. Evropa je výkonná, vyspělá, s dobrým sociálním zázemím, jen má totálně nekompetentní řízení v centru.

  Spojením EU a Ruska a bezpodmínečným zastavením migračních proudů z mimoevropských zemí by se mohlo vytvořit třetí globální ekonomické centrum u nás v Evropě, které by bylo s jihoasijským spojeno po kontinentu. S vazbou na Blízký Východ. Ale tohle my nechceme.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ekonomika s vyspělými technologiemi bez surovinových zdrojů, ekonomika technologicky zaostalejší se zdroji .. která má větší šanci v následných 50-ti letech? Robotizace? Otázkou je, jakým přínosem je robotizace, pokud se efektivita ekonomiky vztáhne pouze k vygenerovaného zisku, nebo se pohled rozšíří o sociální a ekologický faktor.
   Zcela se zapomíná na skutečnost, že je nutné od základů změnit přístup k produkci výrobků s nízkou užitnou hodnotou, zatěžující prostředí odpady. Ten, komu se podaří vychovat vlastní obyvatelstvo, nabere náskok před zkostnatělým, uměle vytvořeným spotřebním způsobem života a výroby.
   ABC

   Vymazat
  2. ABC: Technologie vs zdroje. Někdo by řekl, že technologie mají jednoznačnou prioritu, jelikož zdroje se dají získat odjinud a know-how s přidanou hodnotou zůstává u vás. Ale já bych to tak jednoznačně neviděl, protože lidstvo je stále primárně závislé na surovinách, pitné vodě, úrodné půdě a klimatických podmínkách. Nejlepší je kombinace obou faktorů.

   Uvedl jste dvě varianty a podle toho lze uvažovat, že jste asi uvažoval o USA a RF. Vlastnit suroviny je dobrá věc, ale stále budete závislý na dovozu technologií. To je hodně nepohodlný stav, protože při libovolné disbalanci máte na krku sociální napětí a hrozbu úpadku státu (Venezuela). Samozřejmě Rusko je na úplně jiné úrovni než Venezuela, ale je třeba s tímto faktorem počítat. Myslím, že jsou si toho velice dobře vědomi a jaké kroky podniknou, uvidíme. Jednu věc už pohli kupředu tím, že využili sankce na potravinovou soběstačnost. Není však třeba zapomínat, že mají před sebou volby hlavy státu a opravdu hodně záleží na tom, jak dopadnou, nic není jisté. Jestli budou pokračovat v současném uvážlivém kursu, anebo zvolí riziko chaosu. Jinak co se týká surovin jsou i jiné surovinově bohaté země a jejich sociální úroveň je dost odlišná (S.Arábie, Nigérie). Surovinově bohatá je i Austrálie a Norsko.

   USA je stát taktéž do značné míry bohatý na suroviny, ale jejich nadprodukce a ekonomická dominance je tak vysoká, že jim to nestačí. A nejen to, ekonomika roste i v postindustriální éře. Tohle se ovšem může do jisté míry změnit, pokud dojde k tzv."dedolarizaci", což je velmi významný, ne-li nejvýznamnější faktor jejich úspěchu (pokud nepočítáme dlouhé období bez válek ne jejich území). A ještě jeden problém má Amerika a tím je sociální stát, který je prozatím funkční v Evropě. Otázka dokdy.

   Čína svým způsobem z vnějšího pohledu kopíruje Ameriku, ale jejich vnitřní mechanismus a možnosti jsou samozřejmě jiné. Nevíme, jak se zachová v budoucnosti. V produkci vysokotechnologického segmentu si vedou zatím dobře, ale ještě nějaký čas potrvá, než se to stane zažitým standardem a dostanou se inovátorské výsluní. Mnoho produktů je typu Copyright a nemyslím tím nic hanlivého. Čína zatím jede na tzv Západní vlně a je v tom i jistý druh obdivu.

   Kde bude svět za 50 let, nemám tušení, protože vše se dnes mění tak dynamicky, že se neodvážím predikovat vývoj ani v tomto kritickém roce. Možná až na jeho konci, nebo v polovině roku 2019 budeme vědět víc. Ovšem jedno můžeme říci už dnes. Černým Petrem je Německo a jádro EU ve všeobecnosti. Kterým směrem se pohnou tito dinosauři, ovlivní to vývoj i ve zbytku planety. Navzdory tomu že si Gabriel stěžoval, že je všichni obcházejí.

   Vymazat
 6. Už to dlouho nebude trvat a padne bezcenný papír dolar.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To ale není žádný velký důvod k radosti. Naše ekonomiky jsou všechny natolik provázané, že nám to určitě způsobí značné problémy.

   Vymazat