Reklama

úterý 16. ledna 2018

Co znamená smrt lídra Srbů na Kosovu a Metochii?

Michail Stavrev
16.1.2018

O vraždě Olivera Ivanoviće informovaly sdělovací prostředky po celém světě. Jen málokdo ale ví, co vraždě tohoto politika předcházelo. Provokace ze strany kosovských Albánců trvají již delší dobu, ale až po tomto činu přesáhly hranice mediálního mainstreamu.

Nedávno se na veřejnost dostala zpráva, že má být ustanoven soud pro zločiny Kosovské osvobozenecké armády (UČK). O zřízení tohoto tribunálu se mluví již několik let, mluví se stále, ale nikdy se nic nestalo. Nejprve se uvažovalo o jeho zřízení přímo v Prištině, ale po čase se zjistilo, že to není bezpečné, takže se má soudit v Haagu. Bystřejší čtenář by mohl opáčit, že ani v Haagu to se soudy nad špičkami UČK k valným výsledkům nevedlo (ICTY). Při procesu s nynějším premiérem kosovského státu Ramušem Haradinajem v roce 2012 zemřelo 19 svědků obžaloby. Takže byl propuštěn.

Nyní však mělo k souzení albánských zločinců skutečně dojít. „Spojené státy jsou rozhodnuty neblokovat v Radě bezpečnosti OSN návrh Ruska týkající se Kosova, pokud kosovský parlament zruší zvláštní soud pro válečné zločiny. Vládu v Prištině na to upozornil úřadující americký velvyslanec v Kosovu Stephen Banks,“ napsal dnes list Koha Ditore. Ani jeden z hlavních architektů kosovské nezávislosti, americký diplomat William Walker, nechtěl přijmout vyznamenání z rukou Haradinaje. Albánci se nyní cítí být zrazeni. Reakce z Prištiny byly velmi ostré. Předseda kosovského parlamentu Kadri Veselji prohlásil, že odpoví útokem a nezastaví se dokud nepřipojí ke Kosovu i jihosrbskou metropoli Niš. Již tehdy diplomacie v Bělehradu žádala Brusel o reakci. Marně.

Samotný Oliver Ivanović byl v roce 2016 posazen do vězení soudem mise EULEX (protektorátní správa EU) na devět let za válečné zločiny spáchané v letech 1999 a 2000, odsoudila ho Rumunka Roxana Komša. Ivanović strávil ve vězení dva roky včetně vazby, plus poslední rok v domácím vězení, ačkoli, jak tvrdí komentátor listu Politika Miroslav Lazanski, všichni věděli, že je nevinný. Ani tehdy srbská diplomacie u západních partnerů nic nezmohla. Nakonec byl propuštěn, aby byl včera zastřelen šesti ranami ráže 9 mm.

Tento čin bude mít bezesporu dalekosáhlé následky. Srbský prezident Alexder Vučić pohrozil, že se tímto trestným činem budou zabývat srbské vyšetřovací orgány, pokud ho nevyšetří ti, co mají, a tuto sobotu do severní části Kosova, kontrolovaném Srby, sám přijede. Horký brambor je nyní na straně západních mocností a příslušníků mise KFOR a EULEX, aby si s touto situací poradili. Jak tvrdí Miroslav Lazanski: „je to jejich dítě, tak když jim uteklo z kolébky, ať se o něj starají.“ Na celé situaci je zvláštní ještě jedna skutečnost. Americký State Department vydal několik dní před smrtí Olivera Ivanoviće prohlášení, kde varuje americké občany před cestou na sever Kosova, protože prý hrozí „občanské nepokoje“.

Michail Stavrev

10 komentářů :

 1. Tak hned víme odkud vítr fouká opět je zaoceánský.

  OdpovědětSmazat
 2. byla to CIA, tato bastardská organizace zase strčil své špinavé pazoury do Balkánu

  OdpovědětSmazat
 3. Kosovo je Srbská majka ,matka pane Schwarzenberg .

  OdpovědětSmazat
 4. Mám za to, že veřejnost si již dávno všimla, jak se v této věci pojímána spravedlnost, jen na jednu stranu, zločiny těch, kteří to vše rozpoutali, se vyšetřit jaksi zdá se nehodí. Důsledky toho ovšem mohou být a s velkou pravděpodobností budou katastrofální, tedy přesně naopak, než si jistí mocní myslí. Lidi totiž nejsou blbí, ikdyž je tneustále někdo tahá za nos.

  OdpovědětSmazat
 5. Nezapomínejme, na ty, kteří uloupení Kosova připravovali. Byl to mimo jiné Havel, který vyhrožoval Srbsku humanitárním bombardovaním. Opravdu hodné dramatika a "humanisty",který tak stvořil oxymoron jak sviňa. Dále nelze zapomenout na ministra zahraničních věcí Švancyho, který uznal Kosovo bez souhlasu vlády ČR. Údajně Česko bylo první v Evropě, které Kosovo uznalo. Tak toto jsou lidé "vysokých kvalit". Jsem si jistý, že tito elitáři budou mít neslavné místo v dějinách Evropy. I špatné lidi je třeba připomínat pro přítomnost i budoucnost. Myslím si, že Drahoš půjde v jejich stopách.
  Morave

  OdpovědětSmazat
 6. Kosovo je Srbsko a je to ukázkový příklad jak si euroatlantické demokratické státy představují pravdu, svobodu a demokracii. Je potřeba aby všechny Srbští a slovanští vlastenci při každé příležitosti poukazovaly na tuto skutečnost při ůčastech na demonstracích a slavily tragické dny Srbska. Nedejte zapomenout na zločiny.

  OdpovědětSmazat
 7. Myslím, že s tím Srbsko nic nezmůže, nemá žádné vlivné spojence v tomto směru, kromě Ruska a i to je více méně formální záležitost. Rozhodně se nedá očekávat nějaká vojenská pomoc. Za těmito posledními událostmi čuju snahu rozdmýchat další konflikt v regionu, který by nepřinesl nic dobrého. Kdo za tím vězí je myslím dost jasné...

  OdpovědětSmazat
 8. Chápu to dobře? Srbsko po někilik desetiletí přijímalo emigranty z Abánie. Za dobrotu a pomoc přišla ztráta území atd. a atd. Poučení?

  OdpovědětSmazat
 9. Vzhledem k tomu ze USA maji v Kosovu nejvetsi vojenskou zakladnu v Evrope tak neni nejmensich pochyb ze americka CIA vedela o atentatu predem a neni vylouceno ze Albanci jej provedli s ,,tichou,, podporou CIA

  OdpovědětSmazat
 10. Jak jinak....demokraticky podle uASS!!!!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.